www.infoglobe.cz » SR, Nitranský kraj – region geotermálních pramenů I

SR, Nitranský kraj – region geotermálních pramenů I

Publikováno: 7.2.2021
Na jihozápadním Slovensku se rozprostírá Nitranský kraj, jehož přirozenou hranici s Maďarskem tvoří řeka Dunaj. Patří k nejteplejším a zároveň i k nejsušším oblastem na Slovensku. V dějinách mu náleží významné místo, protože jeho metropole, starobylá Nitra, sehrála významnou roli při formování slovenského národa, jeho kultury a vzdělanosti.

Často se říká, že Nitranský kraj je obilnicí Slovenska, protože obrovské plochy jeho jihovýchodní a jižní části zabírá kvalitní zemědělská půda. Zejména jižní lokality jsou bohaté na výskyt vodních ploch a termálních pramenů. Z turistického hlediska je tento kraj zajímavý díky bohatému kulturnímu a historickému dědictví. Nachází se zde mnoho divadel, muzeí, galerií, hradů a zámků, ale také například Tekovská hvězdárna v Levicích.

Nitra   Nitra

Nitra (pohled z kalvárie)

Starobylá Nitra

Patří mezi nejstarší města na Slovensku. V současnosti je nejen významným hospodářským, kulturním, církevním či společenským centrem celého regionu, ale díky výstavišti Agrokomplex také mezinárodním výstavním centrem.

Nitra

Navzdory bohaté historii, vždyť toto území je nepřetržitě obydlené téměř třicet let, se o Nitře často mluví jako o městě mladých, protože zde sídlí i několik univerzit. K nejvýznamnějším památkám patří sakrální stavby. Během prohlídky Nitry byste rozhodně neměli vynechat návštěvu areálu Nitranského hradu, ale ani zdejší kalvárii s velkolepým výhledem na město a široké okolí.

Nitra   Nitra (muzeum)

Agrokomplex

Výlet do přírody

Výraznou přírodní dominantou Nitry je vrch Zobor. Díky své poloze nad městem je přímo ideálním místem pro rodinný výlet. V létě poskytuje dobré možnosti pro pěší turistiku a v zimě se zde mohou vaše ratolesti do sytosti vyřádit na sáňkách. Vhodným výchozím bodem nenáročné vycházky na Zobor může být například stejnojmenný léčebný ústav, ke kterému se dá pohodlně vyvézt autobusem.

kalvárie

Nitra (Zemědělská univerzita)   Zobor, vysílač

Přestože samotný vrchol leží v nadmořské výšce pouhých 587 metrů, určitě vás za výstup odmění překrásným výhledem na okolí. Kdysi jste se sem mohli vyvézt i sedačkovou lanovkou, ta je však dnes bohužel už jen minulostí, i když je třeba dodat, že město se myšlenky nevzdalo. Počkejme si tedy, jak to dopadne. Na Pyramidě je postaven vysílač. Ten však není přístupný veřejnosti. Hned u něj stojí pozůstatky poněkud kontroverzního Miléniového památníku. Opodál si můžete prohlédnout archeologické naleziště, Hradiště Zobor.

Nitrianský hrad

Událost roku

Milovníkům kultury jistě není třeba představovat mezinárodní festival Divadelní Nitra, který je nejen naším největším divadelním festivalem, ale také jednou z nejvýznamnějších mezinárodních aktivit v oblasti kultury vůbec. Tato výběrová nesoutěžní přehlídka různých stylů a druhů divadelního umění, která klade důraz na činoherní divadlo a je přístupná hudebnímu, pohybovému, loutkovému i výtvarnému divadlu, se pravidelně v Nitře koná již od roku 1992 vždy koncem září. Tato významná evropská událost představuje netradiční, inovativní, kontroverzní a hlavně inspirativní scénická díla a dává prostor novým i méně známým tvůrcům.

GPS:  48°18'49.8"N 18°05'16.7"E

 

Text: redakce

Foto: redakce, Wikimedia Commons: Jetam2

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Newcastles of the World
Publikováno: 5.3.2021
Na světě vznikají různé komunity a organizace a jednou z nich je i seskupení měst, které spojuje stejný název – Newcastles. V současnosti je v alianci 19 měst ze 17 zemí světa. Mezi jinými i slovenské Nové Zámky nebo české Nové Hrady.

SR, Nitra I. – matka Slovenska
Publikováno: 13.5.2015
Dnes zavítáme do města, které je právem nazýváno matkou všech slovenských měst - do Nitry. Rozhodli jsme se pár dnů poznávat nejstarší město na Slovensku, nacházející se na sedmi pahorcích s malebnou přírodou, fascinujícími památkami a pozoruhodnou historií.

SR, Nitra II. – cesta na hrad I.
Publikováno: 21.5.2015
Před týdnem jsme se seznámili s historickou i současnou Nitrou a dnes se vydáme na celodenní procházku, jejímž konečným cílem bude Nitranský hrad.

SR, Nitra III. – cesta na hrad II.
Publikováno: 28.5.2015
Minulý týden jsme se vydali na procházku pěší zónou vedoucí k Nitranskému hradu. Zastavovali jsme se u různých uměleckých děl, které připomínaly slavnou velkomoravskou minulost města. Z architektonických skvostů jsme navštívili synagogu a dnes budeme v cestování pokračovat.

SR, Nitra IV. – Nitranský hradní komplex I.
Publikováno: 4.6.2015
Naši procházku po Nitře jsme minulý týden ukončili u "historických" graffiti, které nás zaujaly a trochu i naznačily, kterým směrem se budeme ubírat. Ani ne za minutu jsme se ocitli na velmi pěkně upraveném Župním náměstí, kterému dominovala žlutá budova.

SR, Nitra IX. – rozloučení s městem
Publikováno: 9.7.2015
Náš výlet v jednom z nejstarších měst Slovenska se pomalu, ale jistě blížil ke konci. V předchozím článku jsme navštívili kalvárii a Lurdskou jeskyni a skončili jsme u nábřeží řeky Nitry, které nese pojmenování Wilsonovo nábřeží.

SR, Nitra V. – Nitranský hradní komplex II.
Publikováno: 11.6.2015
Minulý týden jsme společně vstoupili do hradního komplexu a naše kroky se zastavily na Pribinově náměstí u sochy Corgoně, kterého mnozí považují za symbol města. Kdo to vlastně byl a jak pokračoval náš výlet po Nitře - to se dozvíte v následujících řádcích.

SR, Nitra VI. – Nitranský hradní komplex III.
Publikováno: 18.6.2015
Přes kamenný most a bránu jsme vstoupili na první nádvoří Nitranského hradu. Ukazatel nás vedl k cestě k jednotlivým jeho částem. My jsme naše poznávání začali pěšinkou vedoucí na vyhlídku, kde se nacházelo Diecézní muzeum a biskupský palác.

SR, Nitra VII. – Obdivování sakrálních krás města
Publikováno: 25.6.2015
Poté, co jsme ukončili prohlídku Nitranského hradu, jsme si sedli na kávu a ještě si tak na chvíli prodloužili příjemné pocity z krásného výletu. Po jejím dopití jsme se vydali Královskou cestou zpět do centra Nitry, resp. do jejího Dolního města.

SR, Nitra VIII. – pivo, kalvárie a jeskyně
Publikováno: 2.7.2015
Po vyspání se do růžova jsme sešli na snídani do společenského sálu hotelu. Zavzpomínali jsme si na včerejší výlet po sakrálních památkách a naplánovali si ten dnešní, směřující k nitranské kalvárii.

SR, Nitra – nejstarší město na Slovensku – VIDEO
Publikováno: 30.7.2019
Na jihu Slovenska, necelých 100 kilometrů na východ od Bratislavy, najdete na řece Nitra malebné město se stejným jménem. Hrálo důležitou roli pro slovenskou historii a mnoho památek se dodnes zachovalo. Pojďme si společně prohlédnout ty nejzajímavější.

SR, Nitra: Agrokomplex – nevšední výstaviště
Publikováno: 27.12.2012
Milí naši čtenáři, dnes bychom vám rádi představili největší výstaviště na Slovensku - Agrokomplex, které má své brány otevřeny celoročně. V každém ročním období má svým návštěvníkům co nabídnout. Jistě vás o tom přesvědčíme i v následujících řádcích.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Nitra – město pod Zoborem
Město Nitra patří mezi nejstarší slovenská města s významnými památkami, které dokumentují pozoru...


Souvisejicí videa

SR, Nitra – nejstarší město na Slovensku
Necelých 100 km od Bratislavy najdete historicky významnou Nitru, byla dokonce jedním z center Ve...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.5.2022
Po dvouleté a místy až tříleté pauze znovu ožívají kulturní akce na severovýchodě Slovenska. Region okresů Bardějov a Svidník je známý především osobitostmi rusínské kultury, nebo až do středověku sahající tradice Bardějovského jarmarku.
21.5.2022
Aktuální číslo časopisu Krásy Slovenska vycházejícíhoí od roku 1921 přináší zajímavý rozhovor se slovenským reprezentantem v dráhové i silniční paracyklistice Jozefem Metelkou, pozve vás na toulky přírodou, dozvíte se o našich sousedech – Ukrajině v kostce a budete pozvaní na celoslovenské setkání čtenářů časopisu.
11.5.2022
Zveme vás na 57. setkání čtenářů časopisu Krásy Slovenska, které se uskuteční od 27. do 29. května 2022 v nádherném prostředí rekreačního střediska Malinô Brdo a bude věnované ke stému výročí časopisu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST ve Spojeném království:

Spojené království

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Londýn – „pupek světa” na Temži

Southampton – lodě, lodě, lodě

Oxford – vzdělanost na každém kroku

Seaford – výlet k Sedmi sestrám

Brighton and Hove – nejlepší místo pro život

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 24. 5. 2022
svátek:Jana
dnes:
úterý 24.5.
16 °C
zítra:
středa 25.5.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X