www.infoglobe.cz » SR, Nitranský kraj – region geotermálních pramenů II

SR, Nitranský kraj – region geotermálních pramenů II

Publikováno: 14.2.2021
Po týdnu pokračujeme v poznávání Nitranského kraje, jehož nejvyšším bodem je Panská Javorina (942,6 m n. m., pohoří Považský Inovec), kde se od roku 2010 tyčí 16 metrů vysoká dřevěná rozhledna.

Na začátek vás pozveme na nenáročnou vycházku k zrekonstruované a dodnes dobře zachovalé zřícenině Levického hradu v severozápadní okrajové části města Levice.

Levický hrad

Jelikož se jedná o nížinný typ hradu, nebudete muset zdolávat žádné náročné výstupy či překonávat nástrahy horského terénu, abyste si jeho zříceninu mohli prohlédnout. Hrad byl postaven koncem 13. století na skalní sopečné vyvýšenině obklopené bažinatým územím v povodí Hronu. Sloužil jako pevnost, která měla za úkol hlídat přístupovou cestu k středoslovenským hornickým městům.

Levický hrad

Dodnes jeho slavnou historii připomíná krásná zřícenina s gotickým palácem, ale i podstatně mladší dvoupatrová renesanční budova dolního hradu, známá jako Dobóovský zámek ze 16. století. Spolu s Kapitánským domem a se západní baštou patří k nejzachovalejším částem Levického hradu a od roku 1958 jsou sídlem Tekovského muzea. Nedílnou součástí Tekovského muzea je i koncertní sál, galerie Josefa Nécseyho, nebo dokonce neobvyklý amfiteátr v prostorách jihozápadní bašty.

vodní mlýn v Kolárově

Další nevšední stavbou tohoto regionu je plovoucí vodní mlýn v Kolárově, který sice původně stával na zcela jiném místě, ale v současnosti je již neodmyslitelnou atrakcí obce. Jde o rekonstrukci původního Radvanského vodního mlýna, který kdysi kotvil na Dunaji u obce Radvaň nad Dunajem, nedaleko Komárna.

celodřevěný most v Kolárově

Dnes je prohlášen za národní kulturní památku a veřejnosti je zpřístupněn celoročně. K plovoucímu vodnímu mlýnu se dostanete po nejdelším zastřešeném celodřevěném mostě v Evropě, který měří úctyhodných 86 metrů a je široký 2,5 metru. Součástí areálu je i malé technické muzeum, dětská hřiště, farma s domácími hospodářskými zvířaty, hospoda a zastřešené jeviště.

Brhlovce – skalní obydlí

Na závěr vás pozveme do obce Brhlovce v Ipelské pahorkatině (Slovensko), která je známá především unikátní kulturní památkou, jedinečnými skalními obydlími.

Brhlovce – skalní obydlí

Brhlovce obklopují pórovité andezitové tufy, laicky řečeno lehce opracovatelné usazené vulkanické horniny. Skalní obydlí v Brhlovcích pravděpodobně v minulosti sloužila nejprve jako ochrana před Turky, později se z nich stalo obydlí pro chudé a dnes jsou vyhledávanou památkovou rezervací lidové architektury.

Brhlovce – skalní obydlí

Turisté mohou v obci navštívit i restauraci vytesanou v tufové skále. V obci lze obdivovat i neméně zajímavé sakrální stavby, např. evangelický kostel z druhé poloviny 19. století, římskokatolický kostel z roku 1771 nebo pozdně klasicistní kapličku z roku 1860. Nachází se zde také pozdně barokní zámek z roku 1756 nebo pomník obětem 2. světové války.

termální park 

Jelikož v nadpisu říkáme, že Nitranský kraj je regionem geotermálních pramenů, tak jen v blízkém okolí jich najdete několik. Doporučujeme návštěvu oblíbené Podhájské, jedinečné Santovky nebo přírodního koupaliště v Šuranech.

GPS: 48°13'17.8"N 18°36'05.2"E (Levice)

          47°55'13.9"N 18°00'09.6"E (Kolárovo)

          48°12'53.1"N 18°44'15.9"E (Brhlovce)

 

Text a foto: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Levický hrad – ideální místo na rodinnou procházku
Publikováno: 11.5.2014
Měsíc máj se často označuje jako "čas lásky". A k lásce neodmyslitelně patří romantické vycházky, ať už ve dvojici nebo spolu s vašimi hravými ratolestmi či milovanými rodiči. Co pro tentokrát vyrazit na nenáročnou procházku všichni spolu, celá rodina? Dnes si společně připomínáme Den matek, a tak by bylo hezké strávit den všichni pohromadě.

SR: Newcastles of the World
Publikováno: 5.3.2021
Na světě vznikají různé komunity a organizace a jednou z nich je i seskupení měst, které spojuje stejný název – Newcastles. V současnosti je v alianci 19 měst ze 17 zemí světa. Mezi jinými i slovenské Nové Zámky nebo české Nové Hrady.

SR, Brhlovce – jedinečná skalní obydlí
Publikováno: 12.9.2013
Obec Brhlovce, která se nachází nedaleko okresního města Levice v Ipelské pahorkatině, je známá především unikátní kulturní památkou. V dnešním článku se vydáme do této obce a povíme si její příběh od minulosti až po současnost.

Plovoucí mlýn v Kolárově
Publikováno: 30.12.2010
Na okraji městečka Kolárovo, u ramene řeky Váh, zakotvila unikátní technická památka – poslední z plovoucích mlýnů. Z městečka k němu vede další zajímavost – pravděpodobně nejdelší krytý dřevěný most ve střední Evropě.

SR, Podhájska – obec s mořskou vodou
Publikováno: 28.1.2016
Během jednoho zimního víkendu jsme se vydali na návštěvu Nitranského kraje, konkrétně obce Podhájska, která leží u železniční tratě mezi městy Nové Zámky a Levice. Její pojmenování vzniklo na základě umístění na jižních výběžcích Pohronské pahorkatiny, kde z rovin polí vystupují kopce a na nich se rozprostírají krásné akátové a dubové háje.

SR, Tesárske Mlyňany – unikátní arboretum
Publikováno: 4.12.2016
V dnešním putování Slovenskem zavítáme do okresu Zlaté Moravce, přesněji do obce Tesárske Mlyňany. Tato na obou březích řeky Žitavy rozprostírající se obec nabízí kromě návštěvy římskokatolického kostela z roku 1763, kapličky z roku 1841 a relativně nově zrekonstruované sýpky sloužící jako místní muzeum i jednu vskutku nevšední atrakci.

SR, Topolčany – nevšední městečko
Publikováno: 25.10.2017
Tentokrát zavítáme do Nitranského kraje, kde se nachází více než 26tisícové město Topolčany.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Podhájska – vesnička se slanou vodou
Nedaleko Levic se nachází vesnička Podhájska, která je výjimečná výskytem termálních pramenů. Tyt...

Slovensko: Komárno - město památníků
Jihoslovenské město Komárno má bohatou historii, o čem svědčí mnohé památky a památníky doslova n...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.5.2021
Už od tohoto měsíce vás Oravská galerie zve na vyhlídkovou plavbu po Oravské přehradě spojenou s prohlídkou expozic tradičního lidového umění na Slanickém ostrově. Loď OGSLANICA s kapacitou 90 míst vás přepraví k jednomu z nejnavštěvovanějších kulturních míst Oravy.
10.5.2021
Dobré zprávy pro lyžaře přicházejí z rakouských Korutan. Lyžařské středisko Mölltaler Gletscher opět otevírá své brány. Na sjezdovkách čekají na lyžaře více než 3 metry sněhu.
7.5.2021
Dnes vám představíme přírodní i kulturní památky, které se dostaly na předběžný seznam UNESCO.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v České republice:

Česká republika

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Praha – procházka centrem města

Brno – hlavní město Moravy

Kroměříž – podmanivá krása

ČR, Český Krumlov – za historií do jižních Čech

Kutná Hora: skvost středních Čech

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 15. 5. 2021
svátek:Žofie
dnes:
sobota 15.5.
15 °C
zítra:
neděle 16.5.
13 °C