www.infoglobe.cz » SR, Nitranský kraj – region geotermálních pramenů III

SR, Nitranský kraj – region geotermálních pramenů III

Publikováno: 21.2.2021
Dnes se do Nitranského kraje vydáme naposledy. Tentokrát vás zavedeme do tajemných katakomb, představíme vám úžasnou Ponitranskou cyklomagistrálu a nevynecháme ani tipy na výlety.

Ne vždy se musí zajímavá vycházka odehrávat na povrchu. Co kdybyste pro změnu vzali rodinu na výlet do podzemí? Velmi zajímavá a zároveň i poučná může být například návštěva novozámeckých katakomb, které přežily běsnění Hitlera i nevhodné chování komunistů, kteří z těchto unikátních chodeb pod klášterem a náměstím udělali sklad zeleniny.

Nové Zámky

V rámci restituce v 90. letech se katakomby opět vrátily do rukou františkánům, a ti je za určitých podmínek zpřístupňují veřejnosti. Ať už jste jednotlivec, nebo celá skupina, vždy se s nimi můžete domluvit na prohlídce. Je třeba si jen uvědomit, že nejde o běžně přístupnou památku. V současnosti se jediný vchod do katakomb nachází právě v klášteře, a tak si můžete čas prohlídky naplánovat dopředu po dohodě s představeným kláštera nebo některým z bratrů.

Ponitranská cyklomagistrála

Nitranský kraj lze poznávat i ze sedla kola. Ponitranská cyklomagistrála měří přibližně 80 kilometrů a prochází přes pohoří Tribeč. Její část začíná i končí v jednom z nejkrásnějších měst na Slovensku, v krajském městě Nitra. Jedná se o středně náročnou trasu.

Nitra

Vyznavače cyklistiky provede kolem významných historických památek, ale nabízí také široký výběr různých oddechových aktivit a zajímavostí. Příjemnými zastávkami jsou např. kostelík sv. Štěpána nad obcí Kolíňany z 11. století nebo rekreační oblast u jezera v obci Jelenec. Z ní si můžete odskočit na zajímavou zříceninu Gýmešského hradu.

cyklistika

Cyklostezka dále pokračuje do vesnice Kostoľany pod Tribečem, kde můžete navštívit národní kulturní památku kostelík sv. Jiří. Dále pokračuje přes Ladice, Zlaté Moravce až do Topoľčianek, které patří k nejnavštěvovanějším lokalitám Nitranského kraje. Za návštěvu zde rozhodně stojí Topoľčanský zámeček s rozsáhlým parkem, Národní hřebčín a také zubří obora.

Dražovce (kostelík)

Následně cyklotrasa pokračuje do podhorské obce Skýcov, ve které je přírodní skanzen s vápennými pecemi a turistická naučná stezka Vápenný vrch. Odtud přes Tribečské pohoří přechází do obce Solčany a následně se z druhé strany pohoří vrací zpět do Nitry. Posledním zastavením by mohl být románský kostelík svatého Michala v Dražovcích, pocházející z 12. století. 

Tipy na výlety

Region v okolí Nitry nabízí mnoho zajímavých míst. Jedním z nich jsou Tesárské Mlyňany s unikátním arboretem, které na rozloze 67 hektarů nabízí k vidění přes 2300 dřevin z celé Evropy i z různých částí Ameriky, Afriky či Asie.

Tesárské Mlyňany   Tesárské Mlyňany

Pro milovníky dobrého piva, meteorologie nebo hvězd je ideální destinací Hurbanovo. Pokud se vydáte až k jižním hranicím kraje, tak u soutoku Dunaje a Váhu se rozprostírá město Komárno nabízející k vidění neobvyklé nádvoří Evropy, reprezentující typickou architekturu z rozličných koutů Evropy, nebo ojedinělý pětiúhelníkový obranný systém, skládající se z několika pevností, předsunutých polygonálních bašt, násypů, vodních příkopů a dalších objektů, které sloužily vojenským účelům téměř do konce 20. století.

Hurbanovo

Další poutavou lokalitou je krasová jeskyně Čertova pec, která je volně přístupná široké veřejnosti. Významná je z archeologického i paleontologické hlediska, neboť zde byly nalezeny nejstarší známky jeskynního osídlení na Slovensku.

Komárno

Čertová pec

GPS: 47°59'10.1"N 18°09'48.9"E (Nové Zámky)

Text: redakce

Foto: Oskár Mažgút, Pixabay.com, Matouš Vinš, Jozef Dovičin, Roman Tvarožka, Mgr. Anna Nociarová, Jiří Výborný

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Newcastles of the World
Publikováno: 5.3.2021
Na světě vznikají různé komunity a organizace a jednou z nich je i seskupení měst, které spojuje stejný název – Newcastles. V současnosti je v alianci 19 měst ze 17 zemí světa. Mezi jinými i slovenské Nové Zámky nebo české Nové Hrady.

SR, Nitra II. – cesta na hrad I.
Publikováno: 21.5.2015
Před týdnem jsme se seznámili s historickou i současnou Nitrou a dnes se vydáme na celodenní procházku, jejímž konečným cílem bude Nitranský hrad.

SR, Nitra I. – matka Slovenska
Publikováno: 13.5.2015
Dnes zavítáme do města, které je právem nazýváno matkou všech slovenských měst - do Nitry. Rozhodli jsme se pár dnů poznávat nejstarší město na Slovensku, nacházející se na sedmi pahorcích s malebnou přírodou, fascinujícími památkami a pozoruhodnou historií.

SR, Hurbanovo I – namiřte svůj pohled k obloze
Publikováno: 26.5.2019
Tentokrát navštívíme městečko, jehož jméno je na Slovensku denně zmiňováno ve zprávách o počasí. Kromě předpovědí je známé i svou observatoří, která je nejstarší na Slovensku a umožňuje poodhalovat tajemství noční oblohy.

SR: Hurbanovo, část Bohatá – souzvuk piva a historie
Publikováno: 9.6.2019
Jen pár kilometrů od hranic s Maďarskem vzniklo město, které se díky svému zlatavého moku stalo známým i mimo Slovensko. Pokud navštívíte Hurbanovo, určitě vašemu oku i čichu neunikne místní pivovar. Nicméně věděli jste, že hned za jeho zdmi to dýchá historií? Tak pojďte spolu s námi nahlédnout do těchto dvou vzájemně propojených světů.

Maďarsko: Komárom – město na pravém břehu Dunaje
Publikováno: 23.10.2013
Kdysi jedno město na Dunaji, dnes dvě samostatná města, ve dvou různých státech. Jedno na Slovensku - Komárno a jedno v sousední Maďarské republice - Komárom. A právě do města Komárom se dnes vydáme za poznáním jeho krás a bohaté historie.

Jižní Slovensko: Komárno – hraniční město na levém břehu Dunaje I.
Publikováno: 8.3.2012
V nejjižnější a zároveň nejteplejší oblasti Slovenska leží malebné město Komárno, ve kterém žije okolo 36 000 obyvatel.

SR, Tesárske Mlyňany – unikátní arboretum
Publikováno: 4.12.2016
V dnešním putování Slovenskem zavítáme do okresu Zlaté Moravce, přesněji do obce Tesárske Mlyňany. Tato na obou březích řeky Žitavy rozprostírající se obec nabízí kromě návštěvy římskokatolického kostela z roku 1763, kapličky z roku 1841 a relativně nově zrekonstruované sýpky sloužící jako místní muzeum i jednu vskutku nevšední atrakci.

SR: Nové Zámky – město, které se vyplatí navštívit
Publikováno: 30.8.2012
Okresní město Nové Zámky, původně vybudované na močálech, se nachází na břehu řeky Nitra a kromě městských kulturních památek nabízí svým obyvatelům či návštěvníkům množství sportovních a oddechových center, která jsou pro něj charakteristická.

SR, Radošina: přírodní památka Čertova pec – VIDEO
Publikováno: 12.12.2017
Podzimní období nám pomalu vrcholí. Než ho nahradí zima, vydáme se do okresu Topolčany, přesněji do obce Radošina, kterou proslavilo vyhlášené Radošinské naivní divadlo. Nicméně naším cílem nebude samotná obec, ale přírodní památka Čertova pec.

SR, Topolčany – nevšední městečko
Publikováno: 25.10.2017
Tentokrát zavítáme do Nitranského kraje, kde se nachází více než 26tisícové město Topolčany.

SR, Knižní cyklovýlety krajinou pod Tatrami
Publikováno: 2.9.2020
Pro všechny milovníky cyklistiky a cyklovýletů máme dobrou zprávu! Nedávno vyšly dvě zajímavé cykloknížky mapující trochu neobvyklé trasy kolem Slovenska.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Přírodní památka Čertova pec
Nedaleko obce Radošina se nachází unikátní přírodní památka Čertova pec. Krasová jeskyně, která j...

SR, Dražovce – romantický kostelík
Jedna z městských částí Nitry se může pochlubit vzácným románským kostelem sv. Micheala archanděl...

SR: Nové Zámky  – městečko, které překvapí
Na břehu Nitry se nachází okresní město Nové Zámky, které návštěvníkům nabízí kulturní památky, s...

SR, Nitra – město pod Zoborem
Město Nitra patří mezi nejstarší slovenská města s významnými památkami, které dokumentují pozoru...


Souvisejicí videa

SR, Topolčianky: turistický klenot Tekova
Pod svahy Pohronského Inovce a Tríbečského pohoří sa na staré slovanské cestě rozprostírá městečk...

SR, Dražovce – mystická památka
Kdysi samostatná obec, dnes městská část Nitry – Dražovce nabízí k vidění tradiční domovní zástav...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 6. 7. 2022
svátek:Státní svátek - Mistr Jan Hus
dnes:
středa 6.7.
15 °C
zítra:
čtvrtek 7.7.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X