www.infoglobe.cz » SR, Podhájska – obec s mořskou vodou

SR, Podhájska – obec s mořskou vodou

Publikováno: 28.1.2016
Během jednoho zimního víkendu jsme se vydali na návštěvu Nitranského kraje, konkrétně obce Podhájska, která leží u železniční tratě mezi městy Nové Zámky a Levice. Její pojmenování vzniklo na základě umístění na jižních výběžcích Pohronské pahorkatiny, kde z rovin polí vystupují kopce a na nich se rozprostírají krásné akátové a dubové háje.

Vesnice nás okouzlila už budovou nádraží, která působí poměrně nově. Přes vestibul jsme vyšli na ulici, po které jsme se vydali k penzionu, kde jsme měli rezervované ubytování. Procházku jsme si krátili pohledy na domovní zástavbu nebo v zimě odpočívající pestrobarevné tobogány místního termálního koupaliště. Vůbec nás nepřekvapilo, že skoro každý dům nabízel výhodné ubytování.

Podhájska – železniční stanice

Obec Podhájska sice vznikla až v roce 1960, ale nenechte se tímto rokem zmýlit. Ve skutečnosti se jednalo o sloučení dvou již existujících obcí. Byly jimi Belek, jehož historie se psala již od roku 1075, a Svatuša s dějinami sahajícími do roku 1156.

Podhájska – termální koupaliště

Podhájska – prodejci    Podhájska – mini zoo

Po ubytování v penzionu jsme zamířili prozkoumat okolí. Jako první jsme navštívili areál termálního koupaliště. U vstupní brány se nacházeli prodejci nabízející plavky, ručníky, pantofle, župany a také červenou papriku nebo víno. U areálu je zřízena minizoo, kde jsou holubí voliéry a srnčí ohrada. O kousek dál je několik restauračních zařízení, naproti nim všelijaké prolézačky, a dokonce se zde nachází i malé tržiště, nabízející od sýrů přes oblečení až po vařenou medovinu. Všechny stezky jsou lemované dřevěnými sochami.

Podhájska – areál termálního koupaliště

Podhájska – areál termálního koupaliště    Podhájska – areál termálního koupaliště

Naše procházka pokračovala přes přemostění říčky kolem několika bazénů až k velkolepým a hlavně barevným tobogánům. Samozřejmě všechny tyto vnější atrakce byly v době naší návštěvy v tzv. zimním oddechovém režimu. Od tobogánů jsme se vydali zalesněnými terasami, které během léta slouží jako místo odpočinku, kde je možné se schovat před pálícím sluncem, k akvaparkové části areálu.

Podhájska – areál termálního koupaliště

Podhájska – areál termálního koupaliště    Podhájska – akvapark

Právě v Podhájské se nachází tzv. slovenské Mrtvé moře. Termální voda je zde slaná, má zemitou až hnědou barvu a u pramene dosahuje teploty 83 stupňů. Léčivá voda vyvěrá z hloubky 1 900 metrů. Svým složením je unikátní, a dokonce srovnatelná s vodou ze skutečného Mrtvého moře. Blahodárně působí na dýchací cesty, stimuluje štítnou žlázu, odstraňuje bolesti zad a pomáhá i při kožních onemocněních. Všechny tyto aspekty sem lákají tisíce návštěvníků, mezi něž jsme patřili i my.

Podhájska – římské lázně

Jen pár metrů od koupaliště a akvaparku se nacházejí Římské lázně, které nabízejí masáže, sauny a samozřejmě koupací procedury – jak jinak než v termální vodě. Všimli jsme si, že voda se pro tuto obec stala doslova zlatem, neboť kromě relaxačně-léčivého využití přispívá i k vytápění velkých skleníků, kde se pěstují květiny a rajčata. Nepřímo se podílí i na poměrně rozsáhlé výstavbě penzionů a tím přispívá i ke zvýšení standardu služeb, které jsou zde na vysoké úrovni. O tom jsme se přesvědčovali během celého našeho pobytu.

Podhájska – skleníky

Chtěli jsme se podívat i na nějakou památku, proto jsme se vydali ke kostelu Narození Panny Marie z roku 1904. Cesta nám trvala dobrých 15 minut, ale vyplatilo se to. Kostelík byl sice maličký, ale pěkně vymalovaný a při západu slunce i svým způsobem tajemný. V části bývalé obce Belek najdete ještě jeden kostel, ale ten jsme už nenavštívili. Zato jsme nahlédli do kdysi běžných obchodů se smíšeným zbožím, jejichž návštěva pro nás byla zážitkem. Zaujalo nás i místní kino, které v zimě funguje v malém  sále a v létě venku pod širým nebem. Zajímavá byla i architektura domů. U těch starších bylo vidět prosklené boky domů, které jsme jinde na podobných stavbách na Slovensku neviděli.

Podhájska – kino    Podhájska – kostel Narození Panny Marie

Následující dny jsme už jen odpočívali a oddávali se léčivé vodě a dobrému jídlu. Načerpali jsme nové síly a rozhodli se sem ještě někdy vrátit.

GPS: 48°06'01.7"N 18°20'16.8"E

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Nové Zámky – město, které se vyplatí navštívit
Publikováno: 30.8.2012
Okresní město Nové Zámky, původně vybudované na močálech, se nachází na břehu řeky Nitra a kromě městských kulturních památek nabízí svým obyvatelům či návštěvníkům množství sportovních a oddechových center, která jsou pro něj charakteristická.

SR, Topolčany – nevšední městečko
Publikováno: 25.10.2017
Tentokrát zavítáme do Nitranského kraje, kde se nachází více než 26tisícové město Topolčany.

SR, Levický hrad – ideální místo na rodinnou procházku
Publikováno: 11.5.2014
Měsíc máj se často označuje jako "čas lásky". A k lásce neodmyslitelně patří romantické vycházky, ať už ve dvojici nebo spolu s vašimi hravými ratolestmi či milovanými rodiči. Co pro tentokrát vyrazit na nenáročnou procházku všichni spolu, celá rodina? Dnes si společně připomínáme Den matek, a tak by bylo hezké strávit den všichni pohromadě.

SR, Nitra I. – matka Slovenska
Publikováno: 13.5.2015
Dnes zavítáme do města, které je právem nazýváno matkou všech slovenských měst - do Nitry. Rozhodli jsme se pár dnů poznávat nejstarší město na Slovensku, nacházející se na sedmi pahorcích s malebnou přírodou, fascinujícími památkami a pozoruhodnou historií.

SR, Nitra II. – cesta na hrad I.
Publikováno: 21.5.2015
Před týdnem jsme se seznámili s historickou i současnou Nitrou a dnes se vydáme na celodenní procházku, jejímž konečným cílem bude Nitranský hrad.

SR, Nitra IV. – Nitranský hradní komplex I.
Publikováno: 4.6.2015
Naši procházku po Nitře jsme minulý týden ukončili u "historických" graffiti, které nás zaujaly a trochu i naznačily, kterým směrem se budeme ubírat. Ani ne za minutu jsme se ocitli na velmi pěkně upraveném Župním náměstí, kterému dominovala žlutá budova.

SR, Nitra IX. – rozloučení s městem
Publikováno: 9.7.2015
Náš výlet v jednom z nejstarších měst Slovenska se pomalu, ale jistě blížil ke konci. V předchozím článku jsme navštívili kalvárii a Lurdskou jeskyni a skončili jsme u nábřeží řeky Nitry, které nese pojmenování Wilsonovo nábřeží.

SR, Nitra VII. – Obdivování sakrálních krás města
Publikováno: 25.6.2015
Poté, co jsme ukončili prohlídku Nitranského hradu, jsme si sedli na kávu a ještě si tak na chvíli prodloužili příjemné pocity z krásného výletu. Po jejím dopití jsme se vydali Královskou cestou zpět do centra Nitry, resp. do jejího Dolního města.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Podhájska – vesnička se slanou vodou
Nedaleko Levic se nachází vesnička Podhájska, která je výjimečná výskytem termálních pramenů. Tyt...

SR, Nitra – město pod Zoborem
Město Nitra patří mezi nejstarší slovenská města s významnými památkami, které dokumentují pozoru...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.8.2020
Obnova turistické infrastruktury v regionu Šariš – Bardějov pokračuje. Nově v září a říjnu tohoto roku je naplánovaná revitalizace turistických stezek Čerešňa a Tři studánky.
13.8.2020
Devátý ročník sportovního festivalu v Lipně nad Vltavou se uskuteční od 15. do 22. srpna. Zváni jsou sportovci, závodníci a všichni, kteří si chtějí užít bohatý sportovní a kulturní program. Vstup na akci je zdarma.
12.8.2020
Každou prázdninovou sobotu můžete zažít nevšední večerní prohlídku v Muzeu loutkářských kultur a hraček na hradě Modrý Kameň. Prohlídky začínají v 19, 20 a 21 hodin.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 15. 8. 2020
svátek:Hana
dnes:
sobota 15.8.
23 °C
zítra:
neděle 16.8.
23 °C