www.infoglobe.cz » SR, Tesárske Mlyňany – unikátní arboretum

SR, Tesárske Mlyňany – unikátní arboretum

Publikováno: 4.12.2016
V dnešním putování Slovenskem zavítáme do okresu Zlaté Moravce, přesněji do obce Tesárske Mlyňany. Tato na obou březích řeky Žitavy rozprostírající se obec nabízí kromě návštěvy římskokatolického kostela z roku 1763, kapličky z roku 1841 a relativně nově zrekonstruované sýpky sloužící jako místní muzeum i jednu vskutku nevšední atrakci.

Nebudeme vás dlouho napínat. Jedná se o arboretum, jehož území je nejen od roku 1951 chráněné, ale zároveň i zařazené mezi nejvýznamnější dendrologická zařízení na Slovensku. Na ploše 67 hektarů nabízí k vidění přes 2 300 dřevin z celé Evropy i z různých částí Ameriky, Afriky či Asie.

Arboretum Mlyňany

Arboretum Mlyňany   Arboretum Mlyňany

V současnosti je arboretum vědeckým pracovištěm Slovenské akademie věd, ale stále je otevřeno i široké veřejnosti. Historie Arboreta Mlyňany sahá do roku 1892, kdy ho založil uherský šlechtic Dr. Štefan Ambrózy-Migazzi – hned po svatbě s Antonií Migazziovou, kdy získal velkostatek. Zvelebování dědictví začalo výstavbou dominanty arboreta – tzv. Ambrózyho zámečkem. Zde zmíníme i výraznou věž před zámečkem, která však byla přistavěna až v roce 1905. Následně si šlechtic umínil vybudovat arboretum, k čemuž mu jako inspirace sloužily poměrně časté návštěvy jižní Itálie. Od počátku mu pomáhal zahradník Jozef Mišák.

Arboretum Mlyňany

Arboretum Mlyňany   Arboretum Mlyňany

Snad největší rozmach zaznamenalo arboretum v letech 1905 až 1910, kdy probíhala největší výsadba. Tu však přibrzdila první světová válka. Na přelomu let 1928 a 1929 zasáhla park krutá zima, která se postarala o vážné škody. Naštěstí se řádění přírody časem podařilo napravit. Od roku 1947 je park zestátněn.

Arboretum Mlyňany

Arboretum Mlyňany   Arboretum Mlyňany

Poloha areálu na okraji Podunajské nížiny nebyla zcela ideálním zázemím pro pěstování vzácných dřevin, proto se sem nejednou musela dovézt rašelina. Nicméně výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Když vkročíte do nejstarší části arboreta (zvané také Ambrózyho park), budete nadšeni z krásné a upravené krajiny. Hlavní prohlídková trasa měří 4,5 km a natrefíte tu na stále zelené listnaté i jehličnaté dřeviny. Narazíte tu i na přírodní společenství ze Severní Ameriky, Koreje nebo východní Asie včetně Číny a z pohoří Himálaj.

Arboretum Mlyňany

Najdete tu toho spoustu – od jedle obrovské a sekvojovce mamutího přes všelijaké cedry až po rododendrony a azalky, skutečný ráj dřevin a květeny. Nechybí ani rozárium, množství laviček nebo jezírek a rybníků. Ale pozor, psi mají do areálu vstup zakázán. 

Arboretum Mlyňany

 Arboretum Mlyňany   Arboretum Mlyňany

Procházka po nejbohatší sbírce cizokrajných dřevin v celé střední Evropě určitě stojí za to – nadýcháte se čistého vzduchu a zrelaxujete tělo i duši od každodenních starostí.

GPS: 48°19'17.8"N 18°22'07.8"E

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Roman Tvarožka

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Nitra II. – cesta na hrad I.
Publikováno: 21.5.2015
Před týdnem jsme se seznámili s historickou i současnou Nitrou a dnes se vydáme na celodenní procházku, jejímž konečným cílem bude Nitranský hrad.

SR, Topolčany – nevšední městečko
Publikováno: 25.10.2017
Tentokrát zavítáme do Nitranského kraje, kde se nachází více než 26tisícové město Topolčany.

SR, Nitra I. – matka Slovenska
Publikováno: 13.5.2015
Dnes zavítáme do města, které je právem nazýváno matkou všech slovenských měst - do Nitry. Rozhodli jsme se pár dnů poznávat nejstarší město na Slovensku, nacházející se na sedmi pahorcích s malebnou přírodou, fascinujícími památkami a pozoruhodnou historií.

SR, Horní Nitra – naučné stezky a nejen přírodní zajímavosti
Publikováno: 24.9.2015
Svérázný region Horní Nitra nabízí nespočet atrakcí, míst a výletů do přírody. My vás dnes provedeme turisticky atraktivními lokalitami, jejichž návštěvou určitě neprohloupíte.

SR, Nitra IV. – Nitranský hradní komplex I.
Publikováno: 4.6.2015
Naši procházku po Nitře jsme minulý týden ukončili u "historických" graffiti, které nás zaujaly a trochu i naznačily, kterým směrem se budeme ubírat. Ani ne za minutu jsme se ocitli na velmi pěkně upraveném Župním náměstí, kterému dominovala žlutá budova.

SR, Nitra IX. – rozloučení s městem
Publikováno: 9.7.2015
Náš výlet v jednom z nejstarších měst Slovenska se pomalu, ale jistě blížil ke konci. V předchozím článku jsme navštívili kalvárii a Lurdskou jeskyni a skončili jsme u nábřeží řeky Nitry, které nese pojmenování Wilsonovo nábřeží.

SR, Nitra VI. – Nitranský hradní komplex III.
Publikováno: 18.6.2015
Přes kamenný most a bránu jsme vstoupili na první nádvoří Nitranského hradu. Ukazatel nás vedl k cestě k jednotlivým jeho částem. My jsme naše poznávání začali pěšinkou vedoucí na vyhlídku, kde se nacházelo Diecézní muzeum a biskupský palác.

SR, Nitra VIII. – pivo, kalvárie a jeskyně
Publikováno: 2.7.2015
Po vyspání se do růžova jsme sešli na snídani do společenského sálu hotelu. Zavzpomínali jsme si na včerejší výlet po sakrálních památkách a naplánovali si ten dnešní, směřující k nitranské kalvárii.

SR, Nitra VII. – Obdivování sakrálních krás města
Publikováno: 25.6.2015
Poté, co jsme ukončili prohlídku Nitranského hradu, jsme si sedli na kávu a ještě si tak na chvíli prodloužili příjemné pocity z krásného výletu. Po jejím dopití jsme se vydali Královskou cestou zpět do centra Nitry, resp. do jejího Dolního města.

SR, Nitra: Agrokomplex – nevšední výstaviště
Publikováno: 27.12.2012
Milí naši čtenáři, dnes bychom vám rádi představili největší výstaviště na Slovensku - Agrokomplex, které má své brány otevřeny celoročně. V každém ročním období má svým návštěvníkům co nabídnout. Jistě vás o tom přesvědčíme i v následujících řádcích.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Nitra – město pod Zoborem
Město Nitra patří mezi nejstarší slovenská města s významnými památkami, které dokumentují pozoru...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.6.2019
Všichni milovníci bruslení se mohou opět těšit na letní inline akci, která se koná každý pátek večer během letních prázdnin od roku 2004. Organizované přejezdy Bratislavou na kolečkových bruslích (a kolech) jsou vhodné pro všechny generace.
23.6.2019
Od 4. do 7. července se uskuteční největší a nejstarší folklorní festival na Slovensku – Východná 2019, kde se po 65. představí více než tisíc účinkujících. Těšit se můžete na domácí folklorní soubory, dětské folklorní soubory, pěvecké skupiny, lidové hudby a sólisty, špičkové zahraniční soubory, jakož i na vítěze celostátních soutěžních přehlídek.
22.6.2019
Srovnávací výzkum „Místo pro život“ hodnotí data v jednotlivých krajích České republiky získaná z nezávislých zdrojů, údajů z průzkumu mezi obyvateli a starosty všech regionů. Letošním výhercem se stal Královéhradecký kraj, druhé místo obsadil Jihočeský kraj a třetí Zlínský kraj.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 24. 6. 2019
svátek:Jan