www.infoglobe.cz » SR, Trnavský kraj – region vinařství, historie a umění I

SR, Trnavský kraj – region vinařství, historie a umění I

Publikováno: 13.5.2020
V západní části Slovenské republiky se nachází Trnavský kraj. Rozlohou je sice druhý nejmenší, ale turistických atraktivit nabízí více než dost. Milovníci historie mohou absolvovat prohlídku Trnavy, pro ty, co mají rádi lázeňství, doporučujeme návštěvu Piešťan, Velkého Mederu nebo Galanty, pro gurmány i vyznavače specifické architektury zase Skalici a pro poutníky je určitě povinnou zastávkou malebný Šaštín-Stráže.

Trnavský kraj je plný vůní a chutí dobrého vína i kvalitní medoviny v obklopení jezer, vodních mlýnů a pahorkatin.

centrum města

Trnava – Malý Řím

Vaší první zastávkou v regionu by mělo být krajské město Trnava, které se z pohledu historie řadí mezi jedno z nejzajímavějších míst Slovenska. Od pradávna se zde křižovaly obchodní cesty, střídali panovníci a vznikaly sakrální stavby. Díky jejich množství je město právem nazývané Malý Řím.

katedrála sv. Jana Křtitele v Trnavě

Kromě této jedinečné architektury se může Trnava pyšnit i nejstaršími královskými městskými výsadami na Slovensku. Již více než 300 let je kulturním a náboženským centrem země. Jen v samotném centru máte možnost obdivovat 8 katolických kostelů, z nichž nejznámějším je katedrála sv. Jana Křtitele s raně barokní oltářem, jedním z největších v Evropě. Neméně významnou památkou je i replika obrazu zázračné Panny Marie z kostela sv. Alexeje a sv. Bonifáce v Římě, která podle legendy po vpádu Turků do města ronila slzy. Umístěna je v monumentální bazilice sv. Mikuláše.

bazilika sv. Mikuláše

Město je také sídlem Trnavské univerzity, kterou již v roce 1635 založil arcibiskup Petr Pazman. Svého času byla považována za nejvýznamnější vzdělávací instituci v bývalém Uhersku. O významnosti metropole vypovídá i přítomnost osobností slovenského národa, např. Antona Bernoláka – kodifikátora prvního spisovného slovenského jazyka, Juraje Fándlyho, který zde založil Slovenské učené Tovaryšstvo, nebo hudebního skladatele Mikuláše Schneidera Trnavského. Vydejte se po jejich stopách.

trojiční sloup u baziliky sv. Mikuláše

Věžaté město nabízí i bohatý společenský život, kterému dominuje fotbal, koncerty a festivaly. Sídlí zde i několik nadnárodních společností. Kromě historického centra za návštěvu stojí i Západoslovenské muzeum.

Trnava

Muzeum je ideálním rodinným tipem na trávení volného času i za špatného počasí. Svým návštěvníkům představuje nejkomplexnější muzejní dokumentaci v Trnavském kraji. Zaměřuje se na festival Dobrofest, kampanologii, dějiny cihlářství, osobnost Mikuláše Schneidera Trnavského a jeho dílo, paleontologii, ale i na historii Slovenského učeného tovarišstva at Antona Bernoláka. Z několika budov, v nichž muzeum vystavuje, je snad nejzajímavější klášter klarisek z roku 1239, ve kterém je umístěno gros muzejních sbírek.

středověké hradby

Milovníkům přírody doporučujeme návštěvu chráněného areálu Trnavské rybníky, který nedaleko rušného města nabízí domov pro vzácné vodní a bahenní živočichy.

Top akce

Tradiční trnavský jarmark

Pokud byste Trnavu chtěli skutečně zažít naplno, výlet si naplánujte během konání nejstaršího jarmarku na Slovensku, a to Tradičního trnavského jarmarku. Máte možnost zhlédnout ukázky tradičních folklorních řemesel přímo na pěší zóně, vyřádit se na kolotočích, zatančit si při dobré hudbě či nakoupit všelijaké serepetičky a ochutnat domácí speciality i lahodné nápoje. Součástí je i akce Středověk pod hradbami s dobovými ukázkami soubojů a bytí v časech minulých.

Tradiční trnavský jarmark   Středověk pod hradbami

Upozorňujeme vás i na jedinečný gospelový open-air festival evropského formátu – Festival Lumen, který každoročně (během června) přináší do Trnavy špičku domácí a zahraniční gospelové hudební scény. Kromě hudebního programu nabízí široké spektrum přednášek, workshopů i besed, které umocňují světské dějiny tohoto města.

Trojiční náměstí

Už za týden překročíme pomyslné brány Trnavy a vydáme se do jejího okolí.

GPS: 48°22'39.6"N 17°35'09.0"E

 

Text: redakce

Foto: redakce, Pixabay.com

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Trnava – slovenský Malý Řím
Publikováno: 3.4.2014
Město Trnava, rozkládající se v centrální části Trnavské pahorkatiny, je jedním z historicky nejzajímavějších měst Slovenska. Proto neváhejte a vydejte se spolu s námi na poznávání města, kde se od pradávna křižovaly obchodní cesty, střídali panovníci a vznikaly krásné sakrální stavby.

SR, Trnavský kraj – region vinařství, historie a umění II
Publikováno: 20.5.2020
Po návštěvě Trnavy v minulém týdnu se dnes vydáme poznávat okolí malebného regionu. Navštívíme přírodní místa v podobě chráněných oblastí, rezervací i areálů, středověkých klenotů a nevynecháme ani pohledy z výšky na tento nádherný kus Slovenska.

SR, Trnavský kraj – region vinařství, historie a umění III
Publikováno: 27.5.2020
Minulý týden jsme poznávali Trnavský kraj z výšky, pozvali jsme vás do přírody a navštívili středověkou zříceninu. Dnes vyrazíme na procházku výjimečnými městy.

SR, Smolenice – Hlbočianský vodopád – VIDEO
Publikováno: 24.3.2015
Po krátké přestávce jsme se opět vydali na procházku do Malých Karpat, tentokrát do Hlbočianské doliny, která se nachází nedaleko obce Smolenice.

SR, Trnava: známá – neznámá očima Mateje Bela
Publikováno: 19.12.2018
Přijměte pozvání na procházku historickou Trnavou, kterou nás provede „slavná ozdoba Uherska“ – Matej Bel. Objevme spolu s ním neznámá zákoutí města a jeho dějin a nechme se unášet atmosférou trnavských ulic v osmnáctém století.

SR: Smolenice - Smolenický zámek a krásy okolí
Publikováno: 17.5.2012
Pohádkově krásný Smolenický zámek dnes slouží jako kongresové centrum Slovenské akademie věd, a tak si mnozí lidé myslí, že je pro veřejnost uzavřen. Není tomu tak.

SR: Smolenice – malebná obec s pohádkovým zámkem
Publikováno: 10.5.2012
Pokud žijete na západním Slovensku, nebo se tam jen chystáte na pár dní za rodinou nebo za známými, máme pro vás další tip, kde můžete strávit příjemný jarní den.

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy I
Publikováno: 28.5.2017
Začátkem tohoto roku jsme navštívili Piešťany, které nás okouzlily natolik, že jsme se sem museli vrátit. Avšak tentokrát na několik dní. Postupně jsme objevovali přírodní zákoutí, památky a historii tohoto lázeňského městečka...

SR, Dobrá Voda – obec s hradem i významnou osobností - VIDEO
Publikováno: 21.7.2015
Minulý týden jsme se vydali na túru z obce Dechtice ke kostelu a klášteru svaté Kateřiny. Příjemná procházka nás inspirovala k dalšímu výletu – do pár kilometrů vzdálené obce Dobrá Voda, která se chlubí krásnou zříceninou hradu a osobností Jána Hollého.

SR, Velký Meder – termální srdce Žitného ostrova
Publikováno: 3.11.2019
Dnes vás zavedeme do okresu Dunajská Streda, přesněji do obce Velký Meder v jižní části Žitného ostrova. Provedeme vás dějinami, navštívíme pár památek a samozřejmě nevynecháme snad největší atrakci městečka – termální aquapark.

SR, Holíč – unikátní větrný mlýn
Publikováno: 6.8.2015
Dnes se přesuneme do regionu Záhoří, kde navštívíme město Holíč, které se může pochlubit unikátním barokně-klasicistním zámkem, holíčskými megality a v neposlední řadě větrným mlýnem, jehož návštěva bude naším cílem.

SR, Skalica – město na hranicích s Českou republikou
Publikováno: 1.8.2013
Starobylé město Skalica ukrývá mnoho pozoruhodných památek, ale i jednu proslulou gastronomickou specialitu - dutý koláč Skalický trdelník, který v roce 2007 získal jako první slovenský potravinářský výrobek ochrannou známku Evropské unie.

SR, Dechtice: kostel a klášter svaté Kateřiny - VIDEO
Publikováno: 14.7.2015
Při dnešním putování Slovenskem navštívíme jednu pozoruhodnou zříceninu, která leží v Trnavském kraji, přibližně 3 kilometry od obce Dechtice. Lidově se nazývá Katarínka, ale její oficiální název zní kostel a klášter svaté Kateřiny Alexandrijské.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Trnava: Tradiční trnavský jarmark
I letos se konal Tradiční trnavský jarmark, který je zároveň nejstarším jarmarkem na Slovensku. N...

SR: Šaľa – Slavnosti města a jarmark řemesel
Šalianské slavnosti 2011, které byly i tento rok spojené s jarmarkem tradičních řemesel, se nesly...

Slovensko: Město Šaľa
Město Šaľa leží v jihozápadní části Slovenska na Podunajské rovině v chráněné vodohospodářské obl...

Město Trnava
Město Trnava je jedním z historicky nejzajímavějších měst Slovenska. Rozkládá se v centrální část...


Souvisejicí videa

SR, Ostrý Kameň – půvabná zřícenina
Nedaleko obce Buková v okrese Trnava se nachází půvabná zřícenina hradu Ostrý Kameň, kt...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.5.2020
Dnes vám přinášíme druhou část těch nejzajímavějších mezinárodních nebo světových dnů podle kalendáře (měsíce červenec až prosinec).
28.5.2020
Šumava tajemná i lákavá, divoká i vlídná, známá i neznámá… všechny tváře našeho nejmilovanějšího pohoří představuje krásná výpravná publikace autorů Petra Davida a Vladimíra Soukupa.
27.5.2020
Nejstarší kalendář sice vznikl v Egyptě již ve 4. tisíciletí před Kristem, ale jeho dennodenní využívání se zachovalo dodnes. Kromě jmen a různých svátků si prostřednictvím kalendáře připomínáme všelijaké mezinárodní dny. A právě přehled těch (dle nás) nejzajímavějších vám přinášíme v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - VENEZUELA a PARAGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 30. 5. 2020
svátek:Ferdinand
dnes:
sobota 30.5.
16 °C
zítra:
neděle 31.5.
13 °C