www.infoglobe.cz » Súdán - potomek Núbie I.

Súdán - potomek Núbie I.

Publikováno: 28.5.2011
V našem novém seriálu podnikneme výlet na africký kontinent do země, kde většina obyvatel se věnuje zemědělství a potřebnou energii ze dvou třetin vyrábí vodní elektrárny. Krajina dnes zažívá osamostatnění své jižní části.

Stručné dějinyChartúmská doprava

Severní část území současného Súdánu je známa ještě z antických dob jako Núbie, která existovala již v době Staré egyptské říše (2755-2255 před n. l.). Proto v oblasti mezi Núbijskou pouští a Nilem je soustředěno velké množství památek z období egyptské říše, pod jejíž nadvládou Núbie byla do 8. století před n. l. V zemi se nachází řada historických památek také z jiných období, které jsou neméně zajímavé, ovšem většina z nich je téměř nedostupná nebo málo probádaná. 

 

Chartúm

Dějiny Chartúmu jsou relativně krátké. Metropole Súdánu byla založena Angličany v 19. století u soutoku Bílého a Modrého Nilu. Ze začátku byl bojovým stanovištěm (od r. 1821) a jak se traduje, byl pojmenován podle tenkého pásu půdy v místě soutoku řek, který Ulice Al-Quasarpřipomíná sloní chobot ("khurtum"). Chartúm rychle rostl a v letech 1825 až 1880, v době největšího rozkvětu obchodu s otroky, prosperoval. V roce 1834 se stal hlavním městem Súdánu a mnoho evropských výzkumníků zde začínalo své africké výpravy.

V současné době je to nejbohatší a největší súdánské město a druhé největší město v muslimské severní Africe. Ale kromě koloniálního centra města zde prakticky nejsou žádné památky stojící za vidění. Dodnes je v Chartúmu patrný koloniální vliv britského impéria.

Pozornost v Chartúmu zajisté zasluhují budova parlamentu a Palác republiky, Národní muzeum, univerzitní Muzeum přírodních věd a etnografické muzeum. Knihovna univerzity v Chartúmu je proslavena svou africkou a súdánskou sbírkou,

Chartún

avšak hlavní sbírka historických dokumentů je rozmístěna v Národní centrále. Súdánské národní muzeum se chlubí množstvím krásných exponátů mnohých epoch a civilizací, včetně skleněného a hliněného Obyvatelé Chartúmunádobí, soch a figurek starodávného království Kush (Kaš) a Egypta, z období faraónů. Křesťanské období starodávné Núbie je dokladováno malbami ze zničených kostelů z 8. až 15. století. Na muzejní zahradě stojí dva zrekonstruované chrámy, které byly přestěhovány z území v Núbii, neboť bylo zaplaveno jezerem Naser, v důsledku stavby hydroelektrárny. Tyto staroegyptské chrámy Buen a Semana byly původně postaveny v období vlády samotné královny Hatshepsut a faraóna Thutmose III. Chartúm v nociChartúmské etnografické muzeum je dost malé, ale obsahuje zajímavou sbírku věcí ze života súdánské vesnice – hudební nástroje, oblečení, kuchyňské náčiní a lovecké nástroje.

Nejkrásnější vyhlídka v Chartúmu je v místě soutoku Bílého a Modrého Nilu, kde je téměř na pobřeží umístěn Al Mogran Memory Park. Zajímavým místem je také Sabaloka Gorj (úžlabina řeky Sabaloka, jednoho z přítoků Nilu)  s malebnými skálami a prudkými vodami velké řeky.

 

Příště: Omdurman a další

Text: Maxim Kucer

Foto: Scuba Beer, Inebolulu, Aamirco, Petr Adam Dohnálek, GreudinDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Súdán - potomek Núbie II.
Publikováno: 4.6.2011
Druhý díl nás zavede do měst Omdurman a El Obeid.

Súdán - potomek Núbie III.
Publikováno: 11.6.2011
Poslední díl, v nemž se dozvíte o dalších súdánských městech a místech.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.11.2019
Oslavy svátku svatého Martina jsou spojovány s příchodem zimy a dnes také s hody, na kterých nesmí chybět svatomartinská pečená husa a mladé víno. Oslavy se konají na mnoha místech republiky, v Klimkovicích například v sobotu 16. listopadu začínají v 11.11 před zámkem.
11.11.2019
Vánoce jsou časem milých překvapení a malých zázraků. Krásné chvíle s rodinou a tu pravou sváteční atmosféru si můžete vychutnat i v malebném zámeckém komplexu Schloss Hof, který má právě v tento čas neopakovatelné kouzlo.
10.11.2019
Slovenské národní muzeum – Historické muzeum připravuje od 15. listopadu vzpomínkovou výstavu k 30. výročí sametové revoluce, která přiblíží návštěvníkům pohled na svobodu v kontextu dějin.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 12. 11. 2019
svátek:Benedikt
dnes:
úterý 12.11.
3 °C
zítra:
středa 13.11.
3 °C