www.infoglobe.cz » Súdán - potomek Núbie II.

Súdán - potomek Núbie II.

Publikováno: 4.6.2011
Druhý díl nás zavede do měst Omdurman a El Obeid.

MahdiOmdurman je satelitem Chartúmu. Jedná se o obrovské africké město s obyvatelstvem přesahujícím více než jeden milión. Omdurman je jedno z nejstarších súdánských měst, které se pyšní jedním z nejlepších tržišť v zemi. Právě tam spatříte řemeslníky, jak přímo na místě vyřezávají výrobky ze slonoviny a ebenové svícny, jak zlatníci se snaží zaujmout každého kolemjdoucího a prodat mu nabízené klenoty, a to spolu s dalšími pokřikujícími obchodníky dává tržišti živou a bezprostřední atmosféru. Jako doba vhodné návštěvy se nejvíce doporučuje pátek ráno.

Jednou z hlavních městských památek je hrob Mahdi, který patří Mahdistajednomu z nejvýznamnějších vládců Súdánu - Muhammadovi Ahmadovi, přezdívanému Mahdi.  Po jeho smrti v roce 1885 bylo tělo pochováno v mešitě, která byla roku 1898 zničena britským generálem Ketchnerem a pozůstatky byly spáleny a popel rozptýlen nad řekou. Toto památné místo je pro zahraniční návštěvníky uzavřeno, ale lze ho pozorovat zvenčí. V roce 1947 syn Mahdiho měšitu opět vybudoval a obnovil hrobku. Fenomenální architektura tohoto mauzoela stojí za tím, že je nejfotografovanější budovou v Súdánu.

Další zajímavostí zasluhující pozornost je dům chalífy Abdullahi ibn Muhammada, který leží naproti hrobce Mahdiho. Byl vybudován v roce 1887 jako důmMešita Mahdiho dědice Mahdiho. Jsou v něm různé relikvie bitev Mahdiho a jeho stoupenců, včetně zbraní, vojenských praporů a uniforem. Zajímavá fotografická sbírka zobrazuje město Chartúm během Mahdiho povstání a jeho následného dobytí Brity.

Mešita Hamada al Niela je trvale obklopena derviši. Tito následovníci Namdu Niela neustále tančí kolem mešity a vykonávají mystický rituál dhirk, který je používán, aby se zúčastnění přenesli do sféry nebeské existence, kde mohou poznat pravdu existence a kde je možný kontakt s Bohem.

Tržiště, OmdurmanMěsto Meroe leží na východním břehu Nilu na severovýchod od Chartúmu mezi Shendi a Atbarou. Jsou zde zříceniny početných starobylých pyramid (350-350 l. před n. l.), které ležely na území dnes již bývalého království Meroe, jenž bylo pod silným vlivem egyptského uměni a náboženství, ale protože bylo izolované, vyhnulo se mnohým otřesům a rozvíjelo svůj vlastní styl a uměni. Později město bylo zničeno křesťanským královstvím Aksum (Etiopie). Mezi železnicí a Nilem seStavba lodí v Omdurmanu zachovala zřícenina chrámu Amona a na východ od Meroe leží kdysi majestátný chrám Slunce.

El Obeid  (Al  Ubayyid) – je starobylé město a metropole oblasti Kordofán v západním Súdánu. Do současnosti se zachovalo málo památek zasluhujících pozornost, mezi nimi jsou: malé muzeum se sbírkou artefaktů, katolický chrám – největší v severní Africe, a početné mešity.

 

Příště: Port Súdán, Atbara a další...

Text: Maxim Kucer 

Foto: Wikipedia.org - Brian0918; Grete Howard; Petr Adam Dohnálek; Sven-steffen arndt, foto 2Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Súdán - potomek Núbie I.
Publikováno: 28.5.2011
V našem novém seriálu podnikneme výlet na africký kontinent do země, kde většina obyvatel se věnuje zemědělství a potřebnou energii ze dvou třetin vyrábí vodní elektrárny. Krajina dnes zažívá osamostatnění své jižní části.

Súdán - potomek Núbie III.
Publikováno: 11.6.2011
Poslední díl, v nemž se dozvíte o dalších súdánských městech a místech.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.11.2019
Od roku 2013, kdy se Česká republika zapojila do mezinárodního projektu European Theatre Night, je každoročně třetí listopadovou sobotu veřejnosti prezentováno divadlo v netradiční formě. Noci divadel, která proběhne v předvečer 30. výročí sametové revoluce, tedy 16. listopadu, se zúčastní stovka divadel.
13.11.2019
Ústředí lidové umělecké výroby (ÚĽUV) v Tatranské Lomnici otevřelo novou výstavu Betlémy. Návštěvníkům představí historii betlémů prostřednictvím vybraných děl ze sbírkového fondu.
12.11.2019
Oslavy svátku svatého Martina jsou spojovány s příchodem zimy a dnes také s hody, na kterých nesmí chybět svatomartinská pečená husa a mladé víno. Oslavy se konají na mnoha místech republiky, v Klimkovicích například v sobotu 16. listopadu začínají v 11.11 před zámkem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 14. 11. 2019
svátek:Sáva
dnes:
čtvrtek 14.11.
2 °C
zítra:
pátek 15.11.
7 °C