www.infoglobe.cz » Súdán - potomek Núbie III.

Súdán - potomek Núbie III.

Publikováno: 11.6.2011
Poslední díl, v nemž se dozvíte o dalších súdánských městech a místech.

Železniční stanice v KostiMěsto Atbara leží na soutoku řeky Atbary a Nilu a také na dvou hlavních železničních tratích, proto je velkým obchodním centrem země. V roce 1898 v Atbaře proběhla bitva mezi Brity a mahdisty, ve které téměř 2 tisíce vojáků súdánského vládce bylo pobito jednotkami Ketchnera. Po bitvě zde Britové zůstali a postavili mnoho budov v koloniálním stylu, ve kterých v současné době sídlí vládní instituce.

Port Súdán, ležící na severovýchodu Súdánu, je druhým největším městem země. Je to významný mořský přístav, vybudovaný Angličany v roce 1905, místo starého přístavu Suakina. Samotné město se odlišuje neobvyklou, pro Súdán evropskou Kostizástavbou. Jsou zde dva přístavy – severní Shamal a jižní Janub Mina.

Suakin byl dříve hlavním obchodním centrem u Červeného moře, zvlášť v 19. století během boomu obchodu s otroky. Samotné město je velmi staré, ještě v 10. st. před n. l. ho faraon Ramzes  používal jako obchodní přístav, ale ke konci 19. století ztratil na významu a v roce 1905 ho vystřídal nový Port Súdán. Unikátní architektonické objekty Suakina jsou téměř celé vybudované z korálů, v roce 1881 byly rekonstruované, ale v současnosti chátrají a ztrácejí svůj bývalý půvab.Přístav, Port Súdán Nyní je Suakin městem zřícenin a teplého moře pro milovníky plavání.

Kosti (Kusti) leží 310 km na jih od Chartúmu. Na blízkém ostrově Gezira Aba lze navštívit Kenan Shuge Project a mešitu Mahdi nebo ochutnat velice chutnou místní rybu ulovenou v Nilu v jedné z početných restaurací.

Karima (Kuraima) je dalším historickým centrem země, kam se lze dostat trajektem z města Merove na opačném pobřeží Nilu. Pošta, Port SúdánMěsto je známé svými starobylými zříceninami a mangovými zahradami. V dávné minulosti bylo hlavním městem státu Napata, proto také v Karimě a kolem ní se zachovalo množství starých pyramid podobných egyptským, ale menších. 

Jižněji leží Jebel Bakal – 100 metrový kopec, který pro staré Egypťany byl posvátným. Z jeho vrcholu se otevírá překrásná výhlídka na Nil a blízké okolí. V úpatí kopce leží chrám Amona, skoro stejný jako proslulý chrám v Karnace. Kdysi bylo toto místo obklopeno 6 menšími chrámy, ze kterých se zachovaly ruiny s fragmenty soch aMinaret, Port Súdán hieroglyfy. Trochu dál na jih leží další zajímavý historický objekt – podzemní hrobky v Kurru s malbami na zdech a stropech.

Jebel Marra (Jabal Mara) – je oblastí menších hor v provincii Darfur (západní Súdán). V centru Jebel Marry se nachází vyhaslý sopečný kráter s jezerem, kterému se říká Oko Jebel Marry. Bezprostředně blízko kráteru se nachází malé množství horkých pramenů a v okolí vesnice Kuaila se nachází malebný vodopád.

Národní parky Boma, Jider, Sautern, Nimule aj. jsou zanedbané. Národní park Dinder se nachází ve východním Súdánu na hranici s Etiopií. Na jeho území volně žijí lvi, opice, žirafy, leopardi, antilopy a velké množství ptáků. Bohužel, kvůli špatnému stavu silnic a absenci veřejné dopravy, lze se tam dostat pouze na vlastních dopravních prostředcích, nejlépe džípech. Nejlepší období pro návštěvu je od ledna do dubna.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia - Bertramz (foto 2, foto 3, foto 4, foto 5)  Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Súdán - potomek Núbie I.
Publikováno: 28.5.2011
V našem novém seriálu podnikneme výlet na africký kontinent do země, kde většina obyvatel se věnuje zemědělství a potřebnou energii ze dvou třetin vyrábí vodní elektrárny. Krajina dnes zažívá osamostatnění své jižní části.

Súdán - potomek Núbie II.
Publikováno: 4.6.2011
Druhý díl nás zavede do měst Omdurman a El Obeid.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.11.2019
Blíží se konec listopadu. Podzimní trhy střídají trhy vánoční a jedno z nejoblíbenějších období v roce je za dveřmi. Mají ho rádi dospělí, děti i obchodníci. V centrech měst a obcí po celé republice se připravují prodejní místa s vánoční tematikou, vůní svařeného vína a staročeských pochutin. Vánoční trhy začínají již příští víkend.
20.11.2019
Vydejte se s Jakubem Frankem trekovat po Nepálu a neutraťe ani korunu. Poutavá přednáška vás čeká už 24. listopadu v cestovatelské kavárně na Vajnorské 3 v Bratislavě.
19.11.2019
Dopravní podnik hlavního města Prahy připravil v rámci programu „Zážitková turistika pro příznivce historie městské hromadné dopravy“ na sobotu 23. listopadu jízdu historickou soupravou metra za poznáním zajímavých míst na trase B s průvodcem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 21. 11. 2019
svátek:Albert
dnes:
čtvrtek 21.11.
9 °C
zítra:
pátek 22.11.
8 °C