www.infoglobe.cz » Súdán - potomek Núbie III.

Súdán - potomek Núbie III.

Publikováno: 11.6.2011
Poslední díl, v nemž se dozvíte o dalších súdánských městech a místech.

Železniční stanice v KostiMěsto Atbara leží na soutoku řeky Atbary a Nilu a také na dvou hlavních železničních tratích, proto je velkým obchodním centrem země. V roce 1898 v Atbaře proběhla bitva mezi Brity a mahdisty, ve které téměř 2 tisíce vojáků súdánského vládce bylo pobito jednotkami Ketchnera. Po bitvě zde Britové zůstali a postavili mnoho budov v koloniálním stylu, ve kterých v současné době sídlí vládní instituce.

Port Súdán, ležící na severovýchodu Súdánu, je druhým největším městem země. Je to významný mořský přístav, vybudovaný Angličany v roce 1905, místo starého přístavu Suakina. Samotné město se odlišuje neobvyklou, pro Súdán evropskou Kostizástavbou. Jsou zde dva přístavy – severní Shamal a jižní Janub Mina.

Suakin byl dříve hlavním obchodním centrem u Červeného moře, zvlášť v 19. století během boomu obchodu s otroky. Samotné město je velmi staré, ještě v 10. st. před n. l. ho faraon Ramzes  používal jako obchodní přístav, ale ke konci 19. století ztratil na významu a v roce 1905 ho vystřídal nový Port Súdán. Unikátní architektonické objekty Suakina jsou téměř celé vybudované z korálů, v roce 1881 byly rekonstruované, ale v současnosti chátrají a ztrácejí svůj bývalý půvab.Přístav, Port Súdán Nyní je Suakin městem zřícenin a teplého moře pro milovníky plavání.

Kosti (Kusti) leží 310 km na jih od Chartúmu. Na blízkém ostrově Gezira Aba lze navštívit Kenan Shuge Project a mešitu Mahdi nebo ochutnat velice chutnou místní rybu ulovenou v Nilu v jedné z početných restaurací.

Karima (Kuraima) je dalším historickým centrem země, kam se lze dostat trajektem z města Merove na opačném pobřeží Nilu. Pošta, Port SúdánMěsto je známé svými starobylými zříceninami a mangovými zahradami. V dávné minulosti bylo hlavním městem státu Napata, proto také v Karimě a kolem ní se zachovalo množství starých pyramid podobných egyptským, ale menších. 

Jižněji leží Jebel Bakal – 100 metrový kopec, který pro staré Egypťany byl posvátným. Z jeho vrcholu se otevírá překrásná výhlídka na Nil a blízké okolí. V úpatí kopce leží chrám Amona, skoro stejný jako proslulý chrám v Karnace. Kdysi bylo toto místo obklopeno 6 menšími chrámy, ze kterých se zachovaly ruiny s fragmenty soch aMinaret, Port Súdán hieroglyfy. Trochu dál na jih leží další zajímavý historický objekt – podzemní hrobky v Kurru s malbami na zdech a stropech.

Jebel Marra (Jabal Mara) – je oblastí menších hor v provincii Darfur (západní Súdán). V centru Jebel Marry se nachází vyhaslý sopečný kráter s jezerem, kterému se říká Oko Jebel Marry. Bezprostředně blízko kráteru se nachází malé množství horkých pramenů a v okolí vesnice Kuaila se nachází malebný vodopád.

Národní parky Boma, Jider, Sautern, Nimule aj. jsou zanedbané. Národní park Dinder se nachází ve východním Súdánu na hranici s Etiopií. Na jeho území volně žijí lvi, opice, žirafy, leopardi, antilopy a velké množství ptáků. Bohužel, kvůli špatnému stavu silnic a absenci veřejné dopravy, lze se tam dostat pouze na vlastních dopravních prostředcích, nejlépe džípech. Nejlepší období pro návštěvu je od ledna do dubna.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia - Bertramz (foto 2, foto 3, foto 4, foto 5)  Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Súdán - potomek Núbie I.
Publikováno: 28.5.2011
V našem novém seriálu podnikneme výlet na africký kontinent do země, kde většina obyvatel se věnuje zemědělství a potřebnou energii ze dvou třetin vyrábí vodní elektrárny. Krajina dnes zažívá osamostatnění své jižní části.

Súdán - potomek Núbie II.
Publikováno: 4.6.2011
Druhý díl nás zavede do měst Omdurman a El Obeid.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 26. 11. 2020
svátek:Artur
dnes:
čtvrtek 26.11.
-2 °C
zítra:
pátek 27.11.
1 °C