www.infoglobe.cz » Svatý Tomáš a Princův ostrov - africký ostrovní ráj

Svatý Tomáš a Princův ostrov - africký ostrovní ráj

Publikováno: 13.7.2011
Patří k množství malých ostrovních států, které jsou vyhledávanými letovisky.

Svatý TomášSvatý Tomáš a Princův ostrov (São Tomé and Príncipe) je ostrovní stát ležící v Guinejském zálivu v západní části Afriky, v 360 kilometrové vzdálenosti od pobřeží, téměř přesně na rovníku. Leží na dvou hlavních ostrovech a to na Svatém Tomáši (836 km²) a Princově ostrově (128 km²) a několika dalších malých ostrovech. Jejich celková plocha činí pouhých 964 km² (pro porovnání - území Prahy je kolem 500 km²).  Nejvyšším bodem státu je vyhaslá sopka Pico de Sao Tome (2024 m).  Administrativně je stát rozdělen na 2 provincie: Svatý Tomáš a Princův ostrov. Hlavním městem je São Tomé.

Země je parlamentní republikou. Hlavou státu a vrchním velitelem armády je prezident, volený parlamentem na dobu 5 let. Parlament – Národní shromáždění – je jednokomorový a má 55 poslanců volených na dobu 4 let. Parlament volí předsedu vlády, kterého schvaluje prezident. Vláda je jmenována prezidentem na návrh ministerského předsedy. Od roku 1995 má Princův ostrov vlastní vládu.

Obyvatelstvo

Prezidentský palácV zemi žije téměř 180 tisíc obyvatel. Z toho 60 tisíc obyvatel je soustředěno v hlavním městě São Tomé. Co se týče etnického složení, tak žijí zde bantuští Bubiové, míšenci (potomci ze smíšených manželství portugalských kolonistů a Afričanů), Angolares (potomci angolských otroků), Forros (potomci osvobozených otroků), Servicais (dělníci z Angoly, Mozambiku a Kapverdy),  Tongas (děti Servicais narozené na ostrovech), Evropané (převážně Portugalci). Úředním jazykem je portugalština, také je hodně rozšířen jazyk forro (místní kreolský na základě portugalštiny) a několik dialektů.

Hlavním náboženstvím v zemi je katolicismus vycházející z tradic katolického misionářství, což určuje jednu z úrovní vzdělanosti místního obyvatelstva (více než 67% obyvatel má minimální základní vzdělání).

Historie

Prvními evropskými osídlenci byli portugalští mořeplavci Pedro Escobar a Juan Gomes, kteří se vylodili na ostrovech v letech 1470-1471. Osidlování ostrovu SvatéhoTržiště Tomáše začalo v roce 1493 a Princova ostrova v roce 1502. Kolonisté založili město São Tomé a začali pěstovat cukrovou třtinu. Od roku 1522 ostrovy byly prohlášené za území Portugalska. Na ostrovy se dováželi otroci z Angoly pro práci na plantážích cukrové třtiny. Téměř 400 let Svatý Tomáš a Princův ostrov sloužily jako základna pro lodě otrokářů na cestě do Brazílie a pro obchodní lodě na cestě z Portugalska do Indie. Od roku 1800 se začala na ostrovech pěstovat káva a od roku 1822 kakaové boby. V roce 1869 bylo oficiálně zrušeno otroctví, ale fakticky ještě existovalo do roku 1875. A až do vyhlášení nezávislosti v roce 1975 ostrovy byly portugalskou kolonií.

Pozoruhodnosti

Překrásná, téměř panenská příroda země s množstvím skalnatých strží a malebných mysů, průzračnou blankytnou vodou, bílými písčitými plážemi a svébytnou kulturou místních obyvatel - to vše je lákadlem pro mnoho návštěvníků. 

São Tomé

Je to malebné městečko na severovýchodním pobřeží ostrova Svatý Tomáš. Ve městě převládají portugalské koloniální budovy a udržované parky a zahrady. Z památek lze doporučit místní katedrálu z 16. století a Národní muzeum ležící blízko centra města, starou čtvrť Santo Antonio s úzkými uličkami a historickými budovami, usedlost Agostinho Neto s více než 30 pokoji v koloniálním stylu a největší plantáž kakaových bobů, pojmenovanou podle prvního angolského prezidenta. Jednou z největších turistických atrakcí je otvor ve skále Boca de Svatý TomášInferno (Pekelná ústa) blízko pláží, kde si vlny našly svou cestu do úzké rokle končící v jeskyni s dírou ve stropu, přes kterou třískají do vzduchu. Je to dramatická podívána.

Nedaleko od města se nachází mnoho kávových a kakaových plantáží a ve výšce 700 m n.m. město se stejnojmennou oblastí Monte Café . Ve městě Bom Successo se nachází botanická zahrada a správa národního parku Obo. Národní park Obo (Parque Natural Ôbo de São Tomé e Príncipe) pokrývá kolem 30% území a obsahuje všechny biotopy - nížinné a horské lesy, mangrovové porosty a oblasti savan. Byl vytvořen na obou ostrovech pro zachování unikátního přírodního dědictví. V národním parku Obo se nachází nejvyšší hora ostrova - vyhaslá sopka Pico de São Tomé (2024 m). Vedle města Trinidad se nachází překrásný vodopád Cascata São Nicolãu.

Princův ostrov je velmi malý a návštěvníci jsou zde vzácní.  Hlavním městem ostrova je San Antonio, velice příjemné a klidné městečko s koloniální architekturou. V okolí je vyhaslá sopka Pico Papagaio, která má zvláštní kulatý tvar a je vysoká 680 metrů. Z dalších pozoruhodností ostrova lze navštívit želví pláž Praia Grande.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia - jmaximo, Henryk Kotowski (foto 2, foto 3)

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 26. 11. 2020
svátek:Artur
dnes:
čtvrtek 26.11.
-1 °C
zítra:
pátek 27.11.
2 °C