www.infoglobe.cz » Švédsko, Na cestě mezi Göteborgem a Stockholmem I – Göteborg

Švédsko, Na cestě mezi Göteborgem a Stockholmem I – Göteborg

Publikováno: 27.12.2015
Prohnuté pod osmnáctikilovými batohy jsme s Dominikou stály na zastávce, před očima švédský sen, měsíc putování na vlastní pěst. Mostem mezi Brnem a Göteborgem se nám stal žlutý autobus. Bezmála dvacet hodin docela pohodlné jízdy, racci jako první dotyky moře, dva trajekty a kovové jeřáby vítající nás zaklesnuti v přístavu. Jako záchytné bójky se v našem putování vynořují informační střediska, a tak naše první kroky v druhém největším městě Švédska mířily právě tam. Mapky, letáky a informace – krmivo pro cestovatele. Člověku ani nesepne, v jak vzdálené zemi to kráčí, když ho provázejí úsměvy kolemjdoucích, kterých se ptá na cestu. Ty nemizely, ať jsme se pohybovaly kdekoli.

Studentské město Göteborg nás vítá směsí cihlových a dřevěných staveb, nizoučkými modrými tramvajemi, lampičkami a podivnostmi za každým oknem nebo cizinci posedávajícími na kartonu před obchody s fotkami svých rodin v rukách, kteří prosí o almužnu. Těžko jim přispěje ten, kdo by se rozhodl (stejně jako já) peníze proměnit až v tomto severském městě, místo aby zdlouhavě sháněl švédské koruny v Česku. Směna se prodraží, člověk za ni zaplatí jednorázově 500 SEK, tedy 1 500 Kč. Ceny jídla i dopravy jsou stejné jako v České republice, akorát že v přepočtu z české koruny na švédskou korunu třikrát dražší. Například zmrzlina v italské cukrárně „Café Konditori Kringlan“ (Haga Nygatan 13) stála 20 SEK, v přepočtu 60 Kč za kopeček. Překvapení z ceny odčinila vynikající chuť.

trajektem do Göteborgu    Göteborg – tramvaj

Nad cukrárnou se na kopci tyčí žulový skanzen „Kronan“ z druhé poloviny 17. století. Je z něj krásný výhled na město i na jednu z nejstarších čtvrtí v Göteborgu – Hagu, jejíž počátky se datují do 19. století. Nachází se mezi ulicemi Vasagatan a Linnégatan a je spletená z uliček dřevěných domků. Ty jsou udržované v co nejpůvodnější podobě, přestože i zde pochopitelně došlo k renovacím a přestavbám. Krámky s tradičními výrobky či originálním oblečením vás určitě přilákají. Útulné kavárny vábí vůní „Hagabullen“ (skořicový šnek), která se line do ulice spolu s hudbou otevřenými dveřmi.

   Haga, nejstarší zachovalá čtvrť Göteborgu   podivnosti téměř v každém okně   Göteborg

Milovníky umění magneticky přitáhne Götaplatsen, náměstí s fontánou s Poseidonem od Carla Millese. Tomu muselo být údajně zmenšeno přirození, když si muži stěžovali, že jej sochař vytvořil příliš veliké. Kdo ví... Za Poseidonovými zády se nachází muzeum „Göteborgs konstmuseum“, které nadchne sbírkou obrazů s pro Evropu neobvyklými náměty, překvapí současným uměním a zavede i do části věnované fotografii. Lidé mladší šestadvaceti let mají vstup zdarma.

náměstí s fontánou s Poseidonem od Carla Millese

Kdo by chtěl z městských uliček na chvíli utéct do přírody, nemusí opouštět město. Na severu kousek od centra se rozprostírá botanická zahrada (Botaniska Trådgård) o rozloze 175 ha, díky které je jednou z největších v Evropě. Kdo do ní vkročí, nejspíš ho překvapí, kolik prostoru Švédi věnují nejen všemožným rostlinám, ale celým lesům jiných končin – chvíli jste mezi dřevinami Číny a jiných asijských zemí, později se ocitnete v Japonsku a pak projdete kolem umělého jezera, kde k vám připlavou husy žádostivé vaší svačiny. Ty jsou po dlouhé době opět dotekem Švédska. Však i na papírové dvacetikoruně vidíme housera se skřítkem na zádech, výjev ze známého příběhu, který Švédi milují: Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem.

     botanická zahrada    botanická zahrada    botanická zahrada

Po třech dnech jsme se rozloučily s naším hostitelem („domorodcem“ Jonnem), u kterého jsme bydlely přes couchsurfing (bezplatné ubytování, které lze najít přes stejnojmennou sociální síť na internetu). Ten nás provedl nejen městem, ale také nám nastínil švédský životní styl, kterého si všímá, ale se kterým jako dobrodruh a cestovatel nesouzní. A to, že vše má být „lagom“. To znamená jakousi rovnováhu mezi věcmi i v chování lidí. Nic a nikdo by se neměl vychylovat z průměru. Nezmínil se však o „fice“, dopolední a odpolední bohaté svačině, která je pro Švédy neméně typická a kterou jsme si plně užívaly na farmě, jednom z dalších míst, které jsme navštívily. O zastavení se v běhu dne, kdy si lidé sednou pospolu ke stolu a u dobrého jídla odpočívají a vyprávějí si, aby získali energii a klid pro další práci.

göteborgské zátiší

Mezi Göteborgem a naším desetidenním soužitím se švédskou rodinou na farmě nedaleko Stockholmu nás čekalo třináct nezmapovaných dní. Dny plné chůze, spaní pod stanem, červené čočky uvařené na vařiči a lišek, které nám ji chtěly ukrást. Užívaly jsme si divokou švédskou přírodu i malebné přímořské vesničky, ranní pohled do očí srny a její divoký úprk, cestičky trollů a naučné tabulky o vílách. „Švédsko, těším se z tebe!“ psala jsem si do deníku.

Na druhý díl našeho nového seriálu se můžete těšit už za týden. 

GPS: 57°41'49.9"N 11°58'47.4"E

 

Text a foto: Ester DobiášováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Švédsko: Severské metropole IX – Stockholm
Publikováno: 7.1.2017
Jsme v kempu nedaleko Stockholmu a vyrážíme na prohlídku města, ale nejdřív se zastavíme v muzeu Vasa.

Švédsko: Severské metropole III – Göteborg – pokračujeme v prohlídce města
Publikováno: 26.11.2016
Začínáme prohlídkou luteránského kostela Domkyrkan, který byl dvakrát zničen požárem. První katedrála vznikla v letech 1624–1627. Svatyně byla vysvěcena roku 1633. Bohužel v noci 15. 4. 1721 došlo k obrovskému požáru a celkem 211 okolních budov lehlo popelem. Ztráty na životech byly také značné a hledal se prostor vhodný jako pohřebiště. Tím se nakonec stal park v okolí katedrály, kde bylo uloženo až 20 000 ostatků.

Švédsko: Severské metropole II – Göteborg – prohlídka města
Publikováno: 19.11.2016
Společně se vydáváme směr náměstí Götaplatsen. Město je velmi klidné, téměř nikoho nepotkáváme. Déšť ustal, ale nepříjemný vítr fouká dál. Pomalu přicházíme k zajímavé soše – revolver se zauzlenou hlavní. Autorem je jeden z nejznámějších představitelů moderního švédského umění – sochař a malíř Carl Fredrik Reuterswärd. Tento umělec žil nějakou dobu v USA a roku 1980 byl natolik šokován zastřelením Johna Lennona, že vytvořil tuto sochu, kterou nazval Non Violence (Nenásilí). Originál je umístěn před budovou OSN v New Yorku, další můžete najít v různých evropských městech – Berlíně, ve švédských městech Stockholm, Malmö, Lund a Boras, francouzském městě Caen a v lucemburském Kirchbergu.

Švédsko: Severské metropole I – cesta a Göteborg
Publikováno: 12.11.2016
Dnešním článkem začíná náš seriál o severských metropolích. Kam všude se s cestovatelkou Magdalénou Radostovou podíváme, se budete dozvídat následujících 11 sobot.

Švédsko, Na cestě mezi Göteborgem a Stockholmem V – Z farmy do Stockholmu a zpátky domů
Publikováno: 24.1.2016
Po třinácti dnech nocování ve stanu nás ten večer objala peřina. S Dominikou jsme dorazily na farmu jižně od Norrköpingu, kde jsme deset dní za jídlo a nocleh pracovaly pro naše hostitele.

Švédsko, Na cestě mezi Göteborgem a Stockholmem IV – Města a jejich spisovatelé
Publikováno: 17.1.2016
Poslední dny putování jsme s Dominikou strávily ve městě Örebro, jehož historie sahá až do 15. století.

Švédsko, Na cestě mezi Göteborgem a Stockholmem III – Bujná příroda i tradiční švédské výrobky
Publikováno: 10.1.2016
Po přímořské stezce z Ljungskile do Uddevally nás čekaly lesy ekoparku Halle-Hunneberg, které se rozkládají v kraji Västergötland. Protože jsme s Dominikou zjistily, že putovat s těžkou krosnou na zádech je nejen náročné, ale navíc si cestu příliš neužíváme, rozhodly jsme se vyhledat informační centrum a krosny tam nechat.

Švédsko, Na cestě mezi Göteborgem a Stockholmem II – Hluboko na severu
Publikováno: 3.1.2016
Putovní část pobytu ve Švédsku jsme s Dominikou započaly „hluboko na severu“, v kraji Bohuslän – jedenáct minut od Göteborgu. Ceny ve Švédsku jsou úplně stejné jako u nás, akorát koruna má jinou hodnotu. Přeprava je asi nejdražší částí putování (pokud máte jídlo s sebou z Česka). Síť vlaků a autobusů je ale hustá.

Švédsko, Malmö: historické, ale i moderní
Publikováno: 5.1.2016
Z dánské Kodaně stačí do Švédska doslova jen přejet most. I když opravdu řádně dlouhý. Mohlo by se zdát, že obě města si budou díky malé vzdálenosti velmi podobná, opak je ale pravdou. Malmö působí úplně jiným dojmem – klidnějším, monumentálnějším a dospělejším. Dýchne na vás i jeho industriální historie a současné high-tech zaměření.

Švédsko, Gammelstad – kostelní městečko
Publikováno: 17.6.2015
Poté, co jsme si vychutnali procházky finskými městy Kuopio a Rovaniemi, jsme se vydali poznat další ze skandinávských zemí. Tentokrát to bylo Švédsko, přesněji Švédské království.

Švédsko: Stockholm – Benátky severu
Publikováno: 28.2.2011
Švédské království, nejrozlehlejší stát Skandinávie, se rozprostírá na ploše 449 964 km² a patří k největším zemím Evropy. Svou nádhernou a rozmanitou přírodou, ale také zajímavou architekturou, Švédsko každý rok přiláká množství návštěvníků, a to přesto, že tam i v největší turistické sezóně vládne klid a není cítit žádný shon.

Švédsko: Stockholm – hlavní město Skandinávie
Publikováno: 28.3.2011
Skandinávie se rozprostírá na stejnojmenném poloostrovu na severu Evropy. Říká se jí také země losů, trollů, fjordů, vysokých hor, nekonečných rovin nebo sídlo Santa Clause. V důsledku polohy, chladnějšího klimatu a různorodé krajiny je toto území poměrně řidčeji osídleno, což se pozitivně odrazilo i na charakteru přírodní krajiny, o čem svědčí množství národních parků.

Švédsko: Stockholm – město na vodě
Publikováno: 14.3.2011
Stockholm jednoznačně patří mezi nejkrásnější a nejzelenější metropole v Evropě. Milovníky historie a umění zde ohromí přes sto muzeí, věnovaných asi skutečně všem tématům, jaká vás napadnou.

Švédsko: Malmö jako pulzující tepna Skandinávie
Publikováno: 27.3.2013
Na břehu Baltského moře leží jedna z důležitých metropolí Švédska. Malmö - pulzující tepna Skandinávie, netypické švédské město s dánským vlivem nebo i hromada štěrku, jak ho s oblibou nazývají domácí obyvatelé.

Švédsko: Uppsala - švédské centrum kultury
Publikováno: 22.2.2013
Uppsala je jedním z největších a nejvýznamnějších měst ve Švédsku. Některé zajímavosti o ní se dozvíte v následujícím článku.


Souvisejicí fotogalerie

Švédsko – za krásami Skandinávského poloostrova
Chcete-li si užít krásnou přírodu, jezera, treky v hlubokých lesích, kde nepotkáte ani živáčka, a...

Grónsko – království ledu
Panenská příroda pokrytá desetitisíce let starým ledem pod správou Dánska, tak nějak bychom mohli...


Souvisejicí videa

Švédsko, Malmö: historické, ale i moderní
Jeden by řekl, že když dánskou Kodaň a švédské Malmö spojuje jen most, tak si budou města podobná...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.6.2021
Král Zikmund krátce po nástupu na uherský trůn musí zachránit svou manželku královnu Marii z chorvatského zajetí.  Vybíráním výkupného pověří svého věrného vévodu Stibora ze Stiboríc. Pomozte Stiborovi i vy. Vyrazte na čtyři jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Zikmundovy dukáty a osvoboďte královnu Marii ze zajetí.
15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách se stala první osobní lanovkou na Slovensku vybavenou speciálními ochrannými prvky, které by měly zabránit kolizím s prolétající ptactvem.
12.6.2021
V Českých Budějovicích je výstava soch pod širým nebem už tradicí. Ty se nacházejí v ulicích i v parcích, což znamená, že umění přichází za lidmi do jejich přirozeného prostředí, nemusíte za ním do galerií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 17. 6. 2021
svátek:Adolf
dnes:
čtvrtek 17.6.
31 °C
zítra:
pátek 18.6.
32 °C