www.infoglobe.cz » Švédsko: Severské metropole IX – Stockholm

Švédsko: Severské metropole IX – Stockholm

Publikováno: 7.1.2017
Jsme v kempu nedaleko Stockholmu a vyrážíme na prohlídku města, ale nejdřív se zastavíme v muzeu Vasa.

Muzeum je pojmenováno po švédské válečné lodi, která je vlastně jeho hlavní součástí. Vasa byla postavena na příkaz krále Gustava II. Adolfa v letech 1625–1628 nizozemským stavitelem Henrikem Hybertssonem. Jméno bylo odvozeno od vládnoucí dynastie Vasa. Na výstavbě lodi se podílelo 400 lidí, měla se stát největší a vůbec nejlépe vyzbrojenou lodí a měla demonstrovat královskou moc.

loď Vasa   loď Vasa

Původní plány se během stavby změnily. Král měl neustále jiné požadavky – přál si, aby jeho loď měla vysokou a bohatě zdobenou nástavbu, ale zároveň potřeboval na loď umístit velké množství kanonů. Pro tento účel byla opatřena dvěma dělovými palubami, loď však tímto ztrácela stabilitu. Technický problém měla řešit zátěž v podpalubí – kameny.

 loď Vasa   loď Vasa

Bohužel to nebylo dostačující. Loď se vydala na první plavbu 10. 8. 1628. Poté co opustila přístav, vypálila slavnostní salvu, zpětným chodem kanonů se ale poněkud rozkývala, následně ji zasáhly dva silnější poryvy větru – to ji ještě více naklonilo, otvory pro kanony se dovnitř dostala voda a loď se následně potopila. Neštěstí se neobešlo bez ztrát na životech, v lodi zůstalo nejméně 30 členů posádky.

Někdy v roce 1956 Vasu objevil soukromý průzkumník Anders Franzén. Všichni byli překvapeni, v jak dobrém stavu se nachází. Důvodem je možná i to, že v Baltském moři se nevyskytuje šášeň lodní (mořský mlž), která lodní vraky požírá nebo minimálně poškozuje. Několik let poté bylo rozhodnuto, že loď bude vyzvednuta, k čemuž došlo v r. 1961. Na palubě a v okolí vraku bylo dále nalezeno 14 000 dřevěných předmětů včetně soch. Rovněž byly vyzvednuty ostatky 12 členů posádky.

muzeum Vasa

Rekonstrukce lodi trvala několik let a i nyní se zkoumá, jak zajistit, aby se loď časem nerozpadla. Muzeum Vasa, kde je loď umístěna, bylo otevřeno roku 1990 a patří k největším lákadlům. Okolo lodi jsou vybudovány můstky v několika podlažích a návštěvníci si ji mohou prohlédnout pouze z venku. Je to opravdu velký zážitek. V muzeu se dozvíte i spoustu zajímavých údajů z té doby, můžete si prohlédnout mnohé předměty, které byly restaurovány a identifikovány.

Dvě hodiny jsou opravdu minimum na prohlídku, ale nedá se nic dělat, máme ještě spoustu plánů, co ve městě podniknout a navštívit. Stockholm se rozkládá na čtrnácti ostrovech propojených mosty, podmořským metrem nebo hromadnou lodní dopravou. Málokdo však tuší, že ne všechny ostrovy leží v moři. Na západě je Stockholm omýván vodami rozlehlého jezera Mälaren, které se mísí se slanými vodami Baltu až v samém centru města, kousek od budovy parlamentu.

budova parlamentu

Muzeum Vasa je umístěno na ostrově Djurgården, odkud se do centra vydáme po mostě Djurgårdsbron. Most byl postaven pro světovou výstavu ve Stockholmu v roce 1897 podle návrhu Carla Fraenella. Na čtyřech žulových sloupech, které most zdobí, stojí sochy severských bohů. Heimdall troubí na svůj Gjallarhorn (zvučící roh), Odinova manželka Frigg drží hůl, bohyně Freya stojí se sokolem na ruce a Thora poznáte podle kladiva Mjolnir na ramenou. Autorem soch je Rold Adlersparre. Most ústí na bulvár Narvavägen, podél něhož si můžete prohlédnout krásné jachty a jiná plavidla. Nejdříve si jdeme koupit jízdenky na loď, plavba podél ostrovů je velkým zážitkem. Ještě ale chvátáme ke královskému paláci, odkud je skvělý výhled na celou gardu, která ve 12 hodin vyráží z kasáren, aby byla včas na místě kvůli střídání stráží. Výhled máme dobrý a za chvíli již z dálky slyšíme hudbu ohlašující příchod vojáků. Vpředu jsou dva na koni, kteří mají za úkol korigovat dopravu a uvolnit prostor pro královskou gardu. 

královský palác   královská garda

Před námi je hodinová plavba kolem stockholmských ostrovů, o tom si ale můžete přečíst až příští sobotu.

GPS: 59°19'46.5"N 18°04'09.1"E

 

Text a foto: Magdaléna Radostová



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Švédsko: Stockholm – Benátky severu
Publikováno: 6.4.2022
Švédské království, nejrozlehlejší stát Skandinávie, se rozprostírá na ploše 449 964 km² a patří k největším zemím Evropy. Svou nádhernou a rozmanitou přírodou, ale také zajímavou architekturou, Švédsko každý rok přiláká množství návštěvníků, a to přesto, že tam i v největší turistické sezóně vládne klid a není cítit žádný shon.

Dánsko: Severské metropole XI – Kodaň
Publikováno: 21.1.2017
Hezké zážitky rychle utíkají, a tak je tu poslední místo, kam se podíváme – Kodaň. Hlavní město Dánska leží na východním pobřeží ostrova Sjælland a částečně na ostrově Amager. Kodaň je příjemné moderní město, které mnozí obdivují a rádi se sem vracejí.

Švédsko: Severské metropole X – Stockholm – kolem ostrovů
Publikováno: 14.1.2017
Plujeme podél ostrova Djurgården, kde je několik zajímavých muzeí. Například i muzeum Vasa, o kterém si můžete přečíst v předešlém článku. Ostrov býval loveckou oborou, kterou spravoval král. V současnosti tu najdete národní park Ekoparken. Jedná se o jediný národní park na světě, který leží v centru hlavního města. Najdete tu také nejstarší zábavní park Švédska, půvabný zámek Rosendal a od roku 2013 také muzeum skupiny ABBA.

Norsko: Severské metropole VIII – Lillehammer
Publikováno: 31.12.2016
Dnes navštívíme Lillehammer, dějiště zimní olympiády v roce 1994. Autobus nás vysadí nad skokanskými můstky a pod námi se rozkládá celé město. Po železných schůdkách scházíme podél můstků dolů. Máme štěstí, právě probíhá trénink, a tak si můžeme vychutnat pohled na skokany v akci.

Dánsko: Severské metropole XII – procházka Kodaní
Publikováno: 28.1.2017
Tímto dnem naše putovaní po severských metropolích končí. V minulém díle jsme nahlédli do Kodaně a dnes budeme v její návštěvě pokračovat.

Švédsko: Severské metropole I – cesta a Göteborg
Publikováno: 12.11.2016
Dnešním článkem začíná náš seriál o severských metropolích. Kam všude se s cestovatelkou Magdalénou Radostovou podíváme, se budete dozvídat následujících 11 sobot.

Švédsko, Na cestě mezi Göteborgem a Stockholmem V – Z farmy do Stockholmu a zpátky domů
Publikováno: 24.1.2016
Po třinácti dnech nocování ve stanu nás ten večer objala peřina. S Dominikou jsme dorazily na farmu jižně od Norrköpingu, kde jsme deset dní za jídlo a nocleh pracovaly pro naše hostitele.

Švédsko: Stockholm – hlavní město Skandinávie
Publikováno: 28.3.2011
Skandinávie se rozprostírá na stejnojmenném poloostrovu na severu Evropy. Říká se jí také země losů, trollů, fjordů, vysokých hor, nekonečných rovin nebo sídlo Santa Clause. V důsledku polohy, chladnějšího klimatu a různorodé krajiny je toto území poměrně řidčeji osídleno, což se pozitivně odrazilo i na charakteru přírodní krajiny, o čem svědčí množství národních parků.

Švédsko, Malmö: historické, ale i moderní
Publikováno: 13.4.2022
Z dánské Kodaně stačí do Švédska doslova jen přejet most. I když opravdu řádně dlouhý. Mohlo by se zdát, že obě města si budou díky malé vzdálenosti velmi podobná, opak je ale pravdou. Malmö působí úplně jiným dojmem – klidnějším, monumentálnějším a dospělejším. Dýchne na vás i jeho industriální historie a současné high-tech zaměření.

Švédsko, Na cestě mezi Göteborgem a Stockholmem I – Göteborg
Publikováno: 27.12.2015
Prohnuté pod osmnáctikilovými batohy jsme s Dominikou stály na zastávce, před očima švédský sen, měsíc putování na vlastní pěst. Mostem mezi Brnem a Göteborgem se nám stal žlutý autobus. Bezmála dvacet hodin docela pohodlné jízdy, racci jako první dotyky moře, dva trajekty a kovové jeřáby vítající nás zaklesnuti v přístavu. Jako záchytné bójky se v našem putování vynořují informační střediska, a tak naše první kroky v druhém největším městě Švédska mířily právě tam. Mapky, letáky a informace – krmivo pro cestovatele. Člověku ani nesepne, v jak vzdálené zemi to kráčí, když ho provázejí úsměvy kolemjdoucích, kterých se ptá na cestu. Ty nemizely, ať jsme se pohybovaly kdekoli.

Švédsko: Severské metropole II – Göteborg – prohlídka města
Publikováno: 19.11.2016
Společně se vydáváme směr náměstí Götaplatsen. Město je velmi klidné, téměř nikoho nepotkáváme. Déšť ustal, ale nepříjemný vítr fouká dál. Pomalu přicházíme k zajímavé soše – revolver se zauzlenou hlavní. Autorem je jeden z nejznámějších představitelů moderního švédského umění – sochař a malíř Carl Fredrik Reuterswärd. Tento umělec žil nějakou dobu v USA a roku 1980 byl natolik šokován zastřelením Johna Lennona, že vytvořil tuto sochu, kterou nazval Non Violence (Nenásilí). Originál je umístěn před budovou OSN v New Yorku, další můžete najít v různých evropských městech – Berlíně, ve švédských městech Stockholm, Malmö, Lund a Boras, francouzském městě Caen a v lucemburském Kirchbergu.

Švédsko: Severské metropole III – Göteborg – pokračujeme v prohlídce města
Publikováno: 26.11.2016
Začínáme prohlídkou luteránského kostela Domkyrkan, který byl dvakrát zničen požárem. První katedrála vznikla v letech 1624–1627. Svatyně byla vysvěcena roku 1633. Bohužel v noci 15. 4. 1721 došlo k obrovskému požáru a celkem 211 okolních budov lehlo popelem. Ztráty na životech byly také značné a hledal se prostor vhodný jako pohřebiště. Tím se nakonec stal park v okolí katedrály, kde bylo uloženo až 20 000 ostatků.

Norsko: Severské metropole IV – Oslo – poloostrov Bygdøy
Publikováno: 3.12.2016
Ani další z metropolí severských zemí nemůžeme ošidit, takže i Oslo si projdeme ve dvou článcích. Nejdříve navštívíme zajímavá muzea a pak se vydáme do města.

Norsko, Severské metropole V – Oslo – prohlídka města
Publikováno: 10.12.2016
Míříme do centra k městské radnici Rådhuset – zvláštní budově v neoklasicistním stylu. Nepřehlédnutelné jsou dvě obdélníkové věže nad spodní částí objektu. Ta východní je vysoká 66 metrů a uvnitř je umístěna zvonkohra s 38 zvony, severní je o něco nižší, měří 63 metrů. Rovněž astronomické hodiny, které najdete na jižní straně, jsou unikátní, patří k největším v Evropě, ciferník má průměr 8,6 m a ručička je dlouhá 5,7 m. Přiznám se, že první dojem na mě radnice nedělá nejlepší a později se také dozvídám, že i obyvatelé si na ni museli postupně zvyknout. Nyní však neodmyslitelně patří k městu a místní jsou na ni náležitě hrdí. Jistě i díky nádhernému interiéru.

Norsko: Severské metropole VI – v zemi trollů
Publikováno: 17.12.2016
Po návštěvě Osla se vydáváme na dlouhou cestu k našemu dalšímu ubytování – do kempu Faksfall nedaleko městečka Dombås. Část cesty povede podél největšího norského jezera Mjøsa, které je hluboké celých 468 m.

Norsko: Severské metropole VII – horský hřeben Bessegen
Publikováno: 24.12.2016
Můžeme spát o chvilku déle, dnešní den je od těch minulých poněkud odlišný. Před námi je výšlap na horský hřeben Bessegen s jeho nejvyšším vrcholem Veslfjellet (1 743 m). Tento vrchol leží v horské oblasti Jotunheimen, která je nejvyšší v celém Norsku (29 nejvyšších vrcholů Norska leží právě zde), navíc celou třetinu zaujímá stejnojmenný národní park Jotunheimen. Nádherné místo plné příkrých vrcholů, ledovců, ale i krásných údolí.

Švédsko, Na cestě mezi Göteborgem a Stockholmem II – Hluboko na severu
Publikováno: 3.1.2016
Putovní část pobytu ve Švédsku jsme s Dominikou započaly „hluboko na severu“, v kraji Bohuslän – jedenáct minut od Göteborgu. Ceny ve Švédsku jsou úplně stejné jako u nás, akorát koruna má jinou hodnotu. Přeprava je asi nejdražší částí putování (pokud máte jídlo s sebou z Česka). Síť vlaků a autobusů je ale hustá.

Švédsko, Na cestě mezi Göteborgem a Stockholmem III – Bujná příroda i tradiční švédské výrobky
Publikováno: 10.1.2016
Po přímořské stezce z Ljungskile do Uddevally nás čekaly lesy ekoparku Halle-Hunneberg, které se rozkládají v kraji Västergötland. Protože jsme s Dominikou zjistily, že putovat s těžkou krosnou na zádech je nejen náročné, ale navíc si cestu příliš neužíváme, rozhodly jsme se vyhledat informační centrum a krosny tam nechat.

Švédsko, Na cestě mezi Göteborgem a Stockholmem IV – Města a jejich spisovatelé
Publikováno: 17.1.2016
Poslední dny putování jsme s Dominikou strávily ve městě Örebro, jehož historie sahá až do 15. století.

Švédsko: Stockholm – město na vodě
Publikováno: 14.3.2011
Stockholm jednoznačně patří mezi nejkrásnější a nejzelenější metropole v Evropě. Milovníky historie a umění zde ohromí přes sto muzeí, věnovaných asi skutečně všem tématům, jaká vás napadnou.


Souvisejicí fotogalerie

Švédsko – za krásami Skandinávského poloostrova
Chcete-li si užít krásnou přírodu, jezera, treky v hlubokých lesích, kde nepotkáte ani živáčka, a...


Souvisejicí videa

Švédsko, Malmö: historické, ale i moderní
Jeden by řekl, že když dánskou Kodaň a švédské Malmö spojuje jen most, tak si budou města podobná...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 29. 3. 2024
svátek:Taťána
dnes:
pátek 29.3.
5 °C
zítra:
sobota 30.3.
11 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X