www.infoglobe.cz » Tádžikistán, Chudžand – brána do Ferganského údolí

Tádžikistán, Chudžand – brána do Ferganského údolí

Publikováno: 6.11.2015
Tádžikistán patří k zemím Střední Asie, které jsme doposud nenavštívili. Sousedy této 8milionové země jsou Uzbekistán, Kyrgyzstán, Čína a Afghánistán. Teritorium současného Tádžikistánu pamatuje nejedno velké impérium – od říše Alexandra Velikého přes Čingischánovo Mongolsko až po zatím poslední – Sovětský svaz.

Dokážete si proto asi představit, že dovolená v Tádžikistánu může být hodně zajímavá, a to nejen kvůli historii země, ale i přírodě. Polovina tádžického území se nachází v nadmořské výšce nad 3 000 metrů. Vůbec nejvyšší horou v zemi je Qullai Ismoili Somoni se 7 495 metry (jednu dobu se jmenovala Stalinův štít, později Komunistický štít).

Chudžand

Náš cíl je ale jinde, několik set kilometrů severním směrem. V duchu našeho cestování po středoasijských městech se dnes stavíme v druhém největším městě v zemi – Chudžandu. Najdete ho v úrodném Ferganském údolí. Není zrovna bohaté na památky, ale i tak si den dva vašeho času určitě zaslouží.  

Chudžand, v éře Sovětského svazu bizarně pojmenovaný jako Leninabad, je velmi starým tádžickým městem, jehož dějiny sahají daleko do doby před naším letopočtem. Bylo to jedno z měst, které bylo například dobyto zmíněným Alexandrem Velikým. Výhoda Chudžandu spočívala vždy v jeho geografické poloze, protože se nacházel na křižovatce důležitých obchodních tepen, což z něj udělalo v rámci regionu významné kulturní, vojenské a obchodní centrum.

Chudžand – divadlo

Centrem života ve městě je samozřejmě bazar Panchshanbe, jeden z největších ve Střední Asii, který určitě navštivte. Milí prodavači vám dají ochutnat své produkty a můžete si zde koupit všelijaké středoasijské pochoutky včetně lahodného ovoce, na které u nás ani zdaleka nemáte šanci narazit. Chudžand je poměrně levné město. Najíte se zde v řádech desítek korun a stejně levná je například i jízda taxíkem.

bazar Panchshanbe

Chudžand je a patrně dlouho bude poznamenán sovětskou architekturou (zmíněný bazar není výjimkou). Můžete tu navštívit několik zajímavých památek. Začněme chudžandskou pevností. Byla postavena v šestém až pátém století př. n. l. a tvořila páteř městského opevnění. Původně byla obklopena valem ze zeminy, který tvořil její vnější obranný perimetr. Pevnost byla značně poškozena v době, kdy do této oblasti podnikali nájezdy Mongolové, kterým se obyvatelé Chudžandu hrdinně bránili. Dnes ji můžete vidět v renovované podobě a sídlí zde historické muzeum. Nedávno kolem pevnosti dokonce přibyl příjemný park.

mešita Masjidi Jami

Jinou památkou, kterou byste neměli při návštěvě Chudžandu minout, je mešita Masjidi Jami. Vznikla na začátku 16. století a v současnosti prochází rekonstrukcí.

GPS: 40°17'34.3"N 69°37'06.8"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Wikimedia Commons: Shavkat Kholmatov, Neu holland,

Shukhrat Sadiev, Shukhrat Sadiev (2), Shukhrat Sadiev (3)

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Uzbekistán, Taškent – v sovětském stylu
Publikováno: 16.10.2015
Dnes pokračujeme v našich cestách po městech Střední Asie. Je to obrovský region, který zahrnuje Kazachstán, Uzbekistán, Turkmenistán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Afghánistán – dohromady tedy něco kolem 4 milionů kilometrů čtverečních.

Uzbekistán, Samarkand – zapomenutá metropole starověku
Publikováno: 2.10.2015
My Evropané jsme zvyklí posuzovat svět podle sebe. Naši tzv. západní civilizaci bereme jako měřítko, protože ji považujeme za vrchol lidského vývoje.

Uzbekistán, Buchara – zastávka na Hedvábné stezce
Publikováno: 9.10.2015
Minule jsme vám naznačili, že se následující týdny budeme věnovat průzkumu Střední Asie. Podívali jsme se do jedné z hlavních zastávek dávné Hedvábné stezky – Samarkandu. Dnes se zastavíme ve městě Buchara, které by samotné mohlo být jedním velkým muzeem pod širým nebem.

Kazachstán, Astana – stepní velkoměsto
Publikováno: 30.10.2015
Možná si z minulého článku pamatujete něco o Almaty, kdysi hlavním městě Kazachstánu, které je největším městem země. Právě Astana Almaty nahradila.

Kazachstán, Almaty – zahradní město
Publikováno: 23.10.2015
Po několika dílech o Střední Asii, které jsme strávili v Uzbekistánu, se dnes přesuneme do sousedního Kazachstánu, největšího vnitrozemského státu světa.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 23. 10. 2020
svátek:Teodor
dnes:
pátek 23.10.
15 °C
zítra:
sobota 24.10.
13 °C