www.infoglobe.cz » Tádžikistán, Chudžand – brána do Ferganského údolí

Tádžikistán, Chudžand – brána do Ferganského údolí

Publikováno: 6.11.2015
Tádžikistán patří k zemím Střední Asie, které jsme doposud nenavštívili. Sousedy této 8milionové země jsou Uzbekistán, Kyrgyzstán, Čína a Afghánistán. Teritorium současného Tádžikistánu pamatuje nejedno velké impérium – od říše Alexandra Velikého přes Čingischánovo Mongolsko až po zatím poslední – Sovětský svaz.

Dokážete si proto asi představit, že dovolená v Tádžikistánu může být hodně zajímavá, a to nejen kvůli historii země, ale i přírodě. Polovina tádžického území se nachází v nadmořské výšce nad 3 000 metrů. Vůbec nejvyšší horou v zemi je Qullai Ismoili Somoni se 7 495 metry (jednu dobu se jmenovala Stalinův štít, později Komunistický štít).

Chudžand

Náš cíl je ale jinde, několik set kilometrů severním směrem. V duchu našeho cestování po středoasijských městech se dnes stavíme v druhém největším městě v zemi – Chudžandu. Najdete ho v úrodném Ferganském údolí. Není zrovna bohaté na památky, ale i tak si den dva vašeho času určitě zaslouží.  

Chudžand, v éře Sovětského svazu bizarně pojmenovaný jako Leninabad, je velmi starým tádžickým městem, jehož dějiny sahají daleko do doby před naším letopočtem. Bylo to jedno z měst, které bylo například dobyto zmíněným Alexandrem Velikým. Výhoda Chudžandu spočívala vždy v jeho geografické poloze, protože se nacházel na křižovatce důležitých obchodních tepen, což z něj udělalo v rámci regionu významné kulturní, vojenské a obchodní centrum.

Chudžand – divadlo

Centrem života ve městě je samozřejmě bazar Panchshanbe, jeden z největších ve Střední Asii, který určitě navštivte. Milí prodavači vám dají ochutnat své produkty a můžete si zde koupit všelijaké středoasijské pochoutky včetně lahodného ovoce, na které u nás ani zdaleka nemáte šanci narazit. Chudžand je poměrně levné město. Najíte se zde v řádech desítek korun a stejně levná je například i jízda taxíkem.

bazar Panchshanbe

Chudžand je a patrně dlouho bude poznamenán sovětskou architekturou (zmíněný bazar není výjimkou). Můžete tu navštívit několik zajímavých památek. Začněme chudžandskou pevností. Byla postavena v šestém až pátém století př. n. l. a tvořila páteř městského opevnění. Původně byla obklopena valem ze zeminy, který tvořil její vnější obranný perimetr. Pevnost byla značně poškozena v době, kdy do této oblasti podnikali nájezdy Mongolové, kterým se obyvatelé Chudžandu hrdinně bránili. Dnes ji můžete vidět v renovované podobě a sídlí zde historické muzeum. Nedávno kolem pevnosti dokonce přibyl příjemný park.

mešita Masjidi Jami

Jinou památkou, kterou byste neměli při návštěvě Chudžandu minout, je mešita Masjidi Jami. Vznikla na začátku 16. století a v současnosti prochází rekonstrukcí.

GPS: 40°17'34.3"N 69°37'06.8"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Wikimedia Commons: Shavkat Kholmatov, Neu holland,

Shukhrat Sadiev, Shukhrat Sadiev (2), Shukhrat Sadiev (3)

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Uzbekistán, Taškent – v sovětském stylu
Publikováno: 16.10.2015
Dnes pokračujeme v našich cestách po městech Střední Asie. Je to obrovský region, který zahrnuje Kazachstán, Uzbekistán, Turkmenistán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Afghánistán – dohromady tedy něco kolem 4 milionů kilometrů čtverečních.

Uzbekistán, Samarkand – zapomenutá metropole starověku
Publikováno: 2.10.2015
My Evropané jsme zvyklí posuzovat svět podle sebe. Naši tzv. západní civilizaci bereme jako měřítko, protože ji považujeme za vrchol lidského vývoje.

Uzbekistán, Buchara – zastávka na Hedvábné stezce
Publikováno: 9.10.2015
Minule jsme vám naznačili, že se následující týdny budeme věnovat průzkumu Střední Asie. Podívali jsme se do jedné z hlavních zastávek dávné Hedvábné stezky – Samarkandu. Dnes se zastavíme ve městě Buchara, které by samotné mohlo být jedním velkým muzeem pod širým nebem.

Kazachstán, Astana – stepní velkoměsto
Publikováno: 30.10.2015
Možná si z minulého článku pamatujete něco o Almaty, kdysi hlavním městě Kazachstánu, které je největším městem země. Právě Astana Almaty nahradila.

Kazachstán, Almaty – zahradní město
Publikováno: 23.10.2015
Po několika dílech o Střední Asii, které jsme strávili v Uzbekistánu, se dnes přesuneme do sousedního Kazachstánu, největšího vnitrozemského státu světa.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mezi květy

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Kniha Krkonoše zámé i neznámé z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Putování českou přírodou z Knižního klubu
Cena redakce:
Víkendový pobyt pro 2 osoby se snídaní a neomezeným vstupem do wellness v hotelu Zlatý Lev**** v Žatci!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.4.2020
Před pár dny jsme vám přinesli informace o virtuálních procházkách po muzeích nebo galeriích a dnes budeme v tomto trendu pokračovat. Tentokrát vám představíme vizuálně i poslechově úžasnou virtuální turistiku po amerických národních parcích.

4.4.2020
Přinášíme vám pár tipů, kam se vydat v Jihočeském kraji do přírody, když památky, muzea a galerie zůstávají zavřené. Rozlohou druhý největší kraj České republiky pokrývají šumavské lesy, vodní plochy, vyhlídky a naučné stezky.
3.4.2020
Pohyb na čerstvém vzduchu posiluje imunitu a je jednou z mála smysluplných činností, které lze v současné době provozovat. Proč nespojit pobyt v přírodě s jejím úklidem?
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - BRAZÍLIE a SALVADOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVADORU:

 

BRAZÍLIE:

Paraty – bez aut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže (I., II.)

Amazonie – cesta do pralesa

Manaus: Paříž Jižní Ameriky

Z Uruguaye do Porto Alegre

SALVADOR:

Alegría – cesta k laguně

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všechno důležité, co byste o Brazílii měli vědět, najdete ZDE a o Salvadoru ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 5. 4. 2020
svátek:Miroslava
dnes:
neděle 5.4.
15 °C
zítra:
pondělí 6.4.
13 °C