www.infoglobe.cz » Tanzanie: Divoká zvířata na dosah II – hurá na safari

Tanzanie: Divoká zvířata na dosah II – hurá na safari

Publikováno: 8.10.2016
Všechno již víme z minulého dílu, takže můžeme vyrazit. Krátce po vjezdu do parku jsme se mohli těšit z výhledů na skupinky slonů. Velmi často mezi dospělými jedinci vykouklo nějaké to slůně. Vůz projížděl po prašných silnicích velmi pomalu, občas přibrzdil, nebyl tedy problém s fotografováním. Zde bych zmínila jednu úžasnou novinku – přímo v autě jsou klasické zásuvky, takže můžete své foťáky, mobily atd. dobíjet za jízdy. Když jedete na klasické safari, tak ve voze obvykle bývá okolo šesti lidí, musíte se v nabíjení vystřídat, ale my jsme s dcerou jezdily jen ve dvou, to byla velká výhoda.

sloní klan

Dalšími zástupci savců jsou antilopy. Existuje poměrně velké množství druhů antilop a některé z nich dokážou běžet rychlostí až 95 km za hodinu, patří k nejrychlejším zvířatům na světě. Zde je hojně rozšířen druh impala. Samci mají černé dlouhé rohy (až 90 cm), které jsou lyrovitě stočené. Máte-li štěstí, můžete zahlédnout i buvolce, přímorožce a ještě další druhy.

impala

Projíždíme nádhernou krajinou a pozorujeme spoustu zvířat a nejen to – míjíme statné baobaby. Jsou opravdu staré, některé se dožívají až 2 000 let. Baobab má kmen široký leckdy až 50 m, což je mnohem více než měří na výšku. Jeho koruna je velmi zvláštní, připomíná spíše kořeny. Existuje dokonce africká pověst, v níž se praví, že kdysi někdo tento strom vytrhl ze země a zasadil zpět obráceně. Kmeny jsou úžasnou zásobárnou vody. Stromy působí masivně, ale dřevo mají měkké, čehož využívají sloni v době sucha – svými kly rozrývají strom, aby se dostali k vlhkosti uvnitř.

baobab

Čas plyne rychle, a tak míříme k odpočívadlu a dostáváme oběd. Poklidně sedíme, když si všimneme ptáků na okolních stromech. Brzy zjišťujeme, že jsou poměrně krotcí a můžeme i fotografovat. Z těch menších druhů ptactva, kteří zde žijí, si můžeme prohlédnout různé druhy leskoptve nebo snovačů. Při větším štěstí zahlédneme i pestrobarevné ledňáčky.

leskoptev nádherná   snovač spekeův

ledňáček

Vracíme se zpět do parku, pořizujeme další spoustu zajímavých záběrů a pomalu se přesouváme k místu našeho dnešního ubytování – Maramboi Tented Camp. Výhoda tohoto typu ubytování (stěny jsou látkové, uvnitř klasické postele) spočívá v tom, že slyšíte veškeré zvuky z okolí. Slyšíte všechna zvířata, která jsou blízko, a tak jste téměř mezi nimi. Areál je poměrně rozlehlý, je zde krásná venkovní restaurace, ze které můžete při jídle sledovat zvěř, která je všudypřítomná.

Maramboi Tented Camp

Náš program na další den je trošku odlišný, jedeme na návštěvu do vesnice Mto Wa Mbu, kde nás čeká místní průvodce, aby nám vysvětlil, jak zde místní obyvatelé žijí, jak se stravují a v čem bydlí.

Důležitou plodinou je bílá rýže. Zasévá a sklízí se dvakrát ročně a krom obživy pro obyvatele tvoří její zbytky důležité krmivo pro dobytek. Ve vesnici najdete velké množství truhlářských dílen. Nejšikovnější jsou přistěhovalci z Mosambiku, kteří se sem uchýlili v době občanské války. Máte-li chuť, můžete si řezbu vyzkoušet. Vedle dílen jsou prodejny suvenýrů, koupit si můžete spoustu krásných předmětů za velmi přijatelné ceny.

řezbáři ve vesnici Mto Wa Nbu

Vesnice Mto Wa Mbu má i svou raritu – restauraci Prague, kterou kdysi založil český turista, jenž se tu poněkud zdržel... V menu i dnes najdete kromě jiného hovězí guláš podávaný s rýží nebo těstovinami.

Odpoledne směřujeme do národního parku Lake Manyara, který se rozprostírá podél jezera Manyara na okraji příkopové propadliny. Kromě již tradičních zástupců zvěře – slonů, buvolů, antilop, žiraf a hrochů vás zaujme velké množství ptactva. Spoustu z nich vidím poprvé jako např. zoborožce. Žije jich zde více druhů  – kaferský a rudozobý. Rozeznáte je poměrně brzo podle typického mohutného zobáku. Zajisté tu nepřehlédnete opice – menších druhů je tu opravdu hodně.

zoborožec kaferský

Následující dny konečně navštívíme místa, která jsou největším lákadlem naší cesty. Prvním z nich je Ngorongoro, ale o tom vám povíme až za týden.

GPS: 3°24'33.6"S 35°53'06.8"E

 

Text a foto: Magdaléna RadostováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Tanzanie: Divoká zvířata na dosah I – začínáme
Publikováno: 1.10.2016
Dnes se společně vydáme hodně daleko. Vyrazíme do míst, kde jsem měla zatím první možnost plnit si své sny o fotografování divokých koček. Letět do Afriky jsem chtěla již dávno a z možných destinací byla Tanzanie celkem jasnou první volbou. Na safari jsem vyrazila se svou dcerou. Jako vždy jsem se připravila předem, nastudovala alespoň základní informace o zemi, flóře a především fauně, která mě lákala nejvíc.

Tanzanie: Divoká zvířata na dosah III – národní park i masajská vesnice
Publikováno: 15.10.2016
Do NP Ngorongoro vyrážíme už kolem sedmé hodiny ranní. Ještě se vyfotíme s ochránci našeho kempu (zástupci kmene Masajů) a už nás vítá náš řidič – usměvavý Little John. Krajina je poškozena velkými přívaly dešťů, které zde ustaly krátce před naším příjezdem. Jsme na cestě asi hodinu, když konečně přijíždíme k vstupní bráně do národního parku. Nechybí zde ani návštěvnické centrum, kde se dozvíte mnoho důležitého o parku a jeho obyvatelích. Potěší vás snímky ptactva s popisky, podrobné informace o fauně i flóře, prostě vše, co vás může zajímat.

Tanzanie: Divoká zvířata na dosah IV – jezero hrochů a další dobrodružství na safari
Publikováno: 22.10.2016
Možná vás překvapí, že hroši patří k nejnebezpečnějším zvířatům v Africe. Mnoho místních obyvatel má v rodinné historii úmrtí způsobené hrochem. Mohutný tvor nemá téměř žádný pigment, a proto musí celé dny trávit ve vodě, kde se pro jistotu omývá ocasem, aby ani na chvíli kůže nezůstala suchá. Přes svou zavalitou a na první pohled nemotornou postavu jsou dost rychlí (až 30 km/hod). Pokud dostihnou člověka, dokážou ho svou obrovskou tlamou přepůlit.

Tanzanie: Divoká zvířata na dosah V – pěší safari a návštěva Mount Meru
Publikováno: 29.10.2016
Projíždíme hustým lesem, když náhle moje dcera vykřikne stop, zastavte prosím. Ukazuje do roští před námi a poté, co se víc soustředím, už ho také vidím – levhart skvrnitý! Fantastický úlovek, ihned fotím. Kočka je dobře ukrytá mezi stromy, přesto ji krátce můžeme pozorovat. V tuto chvíli netušíme, jak velké štěstí jsme měli. Brzy nato přijíždíme do centra parku a hned se chlubíme naším zážitkem. Nikdo nám nevěří, dokonce jeden ranger prozradí, že zde pracuje už 8 let a nikdy ho nespatřil. Nezbývá než ukázat i důkaz ve foťáku.

Tanzanie, Zanzibar: Nungwi – příjezd do ráje
Publikováno: 23.11.2019
O Zanzibaru jsem se dozvěděla náhodou od kolegy z práce. Vyprávěl mi o plážích s pískem tak bílým, jaký za svůj život ještě neviděl. Což mě zaujalo natolik, že jsem se rozhodla sem vyrazit. Přesvědčím i vás?

Tanzanie, Zanzibar: Stone Town – bývalé překladiště otroků
Publikováno: 30.11.2019
Pokud navštívíte Zanzibar, nevynechejte jeho hlavní město Stone Town (Kamenné město) s jeho bohatou historií. Bylo také zapsáno na seznam UNESCO.

Tanzanie, Zanzibar: Prison Island – želvy obrovské a farma s kořením
Publikováno: 7.12.2019
Dalším naším výletem je návštěva Prison Island neboli ostrova Changuu. Vydáváme se sem malou loďkou z hlavního města. Název Prison Island můžeme přeložit jako ostrov vězení, což je poněkud zavádějící. Věznice zde nikdy v minulosti nebyla. Ostrov sloužil pouze jako dočasný pobyt pro neposlušné otroky.


Souvisejicí fotogalerie

Tanzanie: Africké safari
Divoká zvířata, pláně, spaní ve stanu a neuvěřitelné zážitky… to je africké safari. Naše autorka ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

8.7.2020
Fond na podporu umění rozhodl o vítězi 3. ročníku projektu Město kultury. Příští rok se pochlubí tímto titulem město Stará Ľubovňa, které je v daném regionu kulturním uzlem.
5.7.2020
Rekonstrukce státního zámku Slatiňany přináší téměř po třech letech svým návštěvníkům bezbariérové návštěvnické centrum, unikátní dětské hospodářství a revitalizovaný zámecký park. Obnovou prošly i interiéry, některé budou sloužit novým účelům.
3.7.2020
Nenechte si ujít úžasné výstavy a akce během tohoto léta ve Slovenském národním muzeu. Snad největším lákadlem bude světová výstava Poklad Inků, která se koná v prostorách Bratislavského hradu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 8. 7. 2020
svátek:Nora
dnes:
středa 8.7.
16 °C
zítra:
čtvrtek 9.7.
25 °C