www.infoglobe.cz » Tanzanie: Divoká zvířata na dosah III – národní park i masajská vesnice

Tanzanie: Divoká zvířata na dosah III – národní park i masajská vesnice

Publikováno: 15.10.2016
Do NP Ngorongoro vyrážíme už kolem sedmé hodiny ranní. Ještě se vyfotíme s ochránci našeho kempu (zástupci kmene Masajů) a už nás vítá náš řidič – usměvavý Little John. Krajina je poškozena velkými přívaly dešťů, které zde ustaly krátce před naším příjezdem. Jsme na cestě asi hodinu, když konečně přijíždíme k vstupní bráně do národního parku. Nechybí zde ani návštěvnické centrum, kde se dozvíte mnoho důležitého o parku a jeho obyvatelích. Potěší vás snímky ptactva s popisky, podrobné informace o fauně i flóře, prostě vše, co vás může zajímat.

NP Ngorongoro neboli kráter Ngorongoro je od začátku našeho výletu (od Arushy) téměř 200 km daleko. Nepoškozená a nezatopená kaldera je největší na světě – šířkou 19 km nemá konkurenci. Kráter vznikl explozí sopky, která se poté vlastní vahou propadla.

NP Ngorongoro

Vjíždíme do areálu a spatříme rozlehlou krajinu, kde se tu a tam objeví stádo zeber, nějaký pštros, nebo dokonce hadilov písař. Hadilov je celkem zajímavý velký pták. Žije převážně na zemi a jeho jméno má své opodstatnění. Dospělý jedinec velmi obratně loví hady, a to i jedovaté. Nikde jinde než v Africe ho ve volné přírodě spatřit nemůžete, je to endemit. Nicméně v zoologických zahradách po celém světě je velmi oblíbený.

hadilov písař   stádo zeber

Projíždíme pestrobarevnou krajinou, pozorujeme okolí a v tu chvíli musíme zastavit. Na silnici totiž sedí hejno supů, kteří postupně likvidují mrtvou antilopu. Vše trvá jen pár minut, když se na scéně objevuje další aktér – hyena skvrnitá. Supů je něco okolo deseti, ale stačí jedna hyena, která vycení chrup, a supi se dávají na ústup.

sup africký   hyena

Náš průvodce je opravdu skvělý, díky němu nás čeká ještě mnoho nezapomenutelných chvil. Už z dálky vidíme nějaké srocení u stromu a pomalu k němu přijíždíme. V tuto chvíli je nejdůležitější zaujmout co nejlepší pozici, abychom si v klidu vychutnali pohled na leopardí rodinku, která se skrývá přímo před námi. Po chvíli stojíme těsně u kmene a vše máme perfektně v hledáčku. Leopard neboli levhart skvrnitý často přebývá v korunách stromů, kam si ukrývá kořist před ostatními predátory. Odtud někdy útočí i na hlodavce nebo antilopy – nejběžnější potravu.

levharti

Pardál svou kořist moc dlouho nepronásleduje, i když dokáže vyvinout rychlost až 58 km za hodinu. V naší rodince jsou dva mrňousové. Vůbec si nás nevšímají, máma chvíli odpočívá, chvíli pečuje o své potomky, nemůžeme se odtrhnout. V tuto chvíli si však uvědomujeme, že už nemáme moc času. Velká škoda, musíme se včas vrátit ke vstupní bráně parku. Přesto jsem zde pořídila jedny z nejpovedenějších fotografií.

Brány parku míjíme právě včas a přesouváme se do místa ubytování – Mapito Tented Camp. Romantika na druhou, tak by se dalo toto místo pojmenovat. Obrovské konstrukce stanů, uvnitř pohodlná lůžka a neskutečná koupelna. Ke stanu je přistavěná zídka, která nemá žádnou střechu. Zde naleznete sprchu a toaletu. Večer můžete pozorovat hvězdy nebo se těšit na nějakou divokou kočku, která si sedne do koruny stromu přímo před vámi. Slyšíte vše, co se kolem děje. Když se vracíte po večeři do stanů, doprovází vás hlídka Masajů, aby se vám nic nestalo. Asi nejhezčí ubytování z celé cesty.

Mapito Tented Camp   Mapito Tented Camp – koupelna

Následující dny si opravdu užijeme. Serengeti a Ngorongoro nabízí vše, po čem naše srdce i oko prahlo. Serengeti je největší národní park oblasti a pokrývá skoro 15 000 km2. Patří k nejznámějším chráněným územím na světě. Vzhledem k neutuchajícím nájezdům lovců je od roku 1929 pod ochranou a od roku 1951 je národním parkem. Po dalších třiceti letech se stal biosférickou rezervací UNESCO. Název parku pochází z masajského slova serengit – nekonečné planiny. Cestou můžete sledovat příslušníky kmene Masajů, jak pasou dobytek. Pozor, nepořizujte snímky, mohlo by se vám stát, že na skle vozu přistane nějaký kámen. Vše je za úplatu. Chcete fotit, musíte platit. Musím konstatovat, že návštěva masajské vesnice patřila k jednomu ze zklamání, které jsem zde prožila.

Serengeti

Pokud si chcete ves prohlédnout, zaplatíte minimálně 50 amerických dolarů za jeden vůz. Poté vás srdečně uvítají, zatančí si s vámi a provedou vesnicí. Nahlédnete do hliněných příbytků, dozvíte se, že Masajové jsou polygamní, jeden muž mívá až 15 žen a leckdy i 70 dětí. První ženu vybírá otec, poté si může vybírat sám. Takto početnou rodinu může mít pouze ten, kdo má dostatek dobytka, aby rodinu uživil. Masajové nosí do červena zbarvené oděvy – látka už není ručně tkaná, ale vyrábí se v továrnách.

masajská vesnice

masajské ženy   masajské suvenýry

Projdete vesnici a jste odvedeni do prostoru, kde vystavují a nabízejí své ručně zpracované výrobky. Bohužel, intenzivně vás nutí k nákupu velmi předražených předmětů. Je to velká komerce, obyvatelé Mount Meru byli mnohem přátelštější a příjemnější.

Nenecháme si zkazit náladu a vyrážíme k jezeru hrochů, ale o tom až zase za týden.

GPS: (NP Ngorongoro) 2°58'36.7"S 35°26'56.1"E

 

Text a foto: Magdaléna RadostováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Tanzanie: Divoká zvířata na dosah I – začínáme
Publikováno: 1.10.2016
Dnes se společně vydáme hodně daleko. Vyrazíme do míst, kde jsem měla zatím první možnost plnit si své sny o fotografování divokých koček. Letět do Afriky jsem chtěla již dávno a z možných destinací byla Tanzanie celkem jasnou první volbou. Na safari jsem vyrazila se svou dcerou. Jako vždy jsem se připravila předem, nastudovala alespoň základní informace o zemi, flóře a především fauně, která mě lákala nejvíc.

Tanzanie: Divoká zvířata na dosah IV – jezero hrochů a další dobrodružství na safari
Publikováno: 22.10.2016
Možná vás překvapí, že hroši patří k nejnebezpečnějším zvířatům v Africe. Mnoho místních obyvatel má v rodinné historii úmrtí způsobené hrochem. Mohutný tvor nemá téměř žádný pigment, a proto musí celé dny trávit ve vodě, kde se pro jistotu omývá ocasem, aby ani na chvíli kůže nezůstala suchá. Přes svou zavalitou a na první pohled nemotornou postavu jsou dost rychlí (až 30 km/hod). Pokud dostihnou člověka, dokážou ho svou obrovskou tlamou přepůlit.

Tanzanie: Divoká zvířata na dosah V – pěší safari a návštěva Mount Meru
Publikováno: 29.10.2016
Projíždíme hustým lesem, když náhle moje dcera vykřikne stop, zastavte prosím. Ukazuje do roští před námi a poté, co se víc soustředím, už ho také vidím – levhart skvrnitý! Fantastický úlovek, ihned fotím. Kočka je dobře ukrytá mezi stromy, přesto ji krátce můžeme pozorovat. V tuto chvíli netušíme, jak velké štěstí jsme měli. Brzy nato přijíždíme do centra parku a hned se chlubíme naším zážitkem. Nikdo nám nevěří, dokonce jeden ranger prozradí, že zde pracuje už 8 let a nikdy ho nespatřil. Nezbývá než ukázat i důkaz ve foťáku.

Tanzanie, Zanzibar: Nungwi – příjezd do ráje
Publikováno: 23.11.2019
O Zanzibaru jsem se dozvěděla náhodou od kolegy z práce. Vyprávěl mi o plážích s pískem tak bílým, jaký za svůj život ještě neviděl. Což mě zaujalo natolik, že jsem se rozhodla sem vyrazit. Přesvědčím i vás?

Tanzanie, Zanzibar: Stone Town – bývalé překladiště otroků
Publikováno: 30.11.2019
Pokud navštívíte Zanzibar, nevynechejte jeho hlavní město Stone Town (Kamenné město) s jeho bohatou historií. Bylo také zapsáno na seznam UNESCO.

Tanzanie: Divoká zvířata na dosah II – hurá na safari
Publikováno: 8.10.2016
Všechno již víme z minulého dílu, takže můžeme vyrazit. Krátce po vjezdu do parku jsme se mohli těšit z výhledů na skupinky slonů. Velmi často mezi dospělými jedinci vykouklo nějaké to slůně. Vůz projížděl po prašných silnicích velmi pomalu, občas přibrzdil, nebyl tedy problém s fotografováním. Zde bych zmínila jednu úžasnou novinku – přímo v autě jsou klasické zásuvky, takže můžete své foťáky, mobily atd. dobíjet za jízdy. Když jedete na klasické safari, tak ve voze obvykle bývá okolo šesti lidí, musíte se v nabíjení vystřídat, ale my jsme s dcerou jezdily jen ve dvou, to byla velká výhoda.


Souvisejicí fotogalerie

Tanzanie: Africké safari
Divoká zvířata, pláně, spaní ve stanu a neuvěřitelné zážitky… to je africké safari. Naše autorka ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

8.7.2020
Fond na podporu umění rozhodl o vítězi 3. ročníku projektu Město kultury. Příští rok se pochlubí tímto titulem město Stará Ľubovňa, které je v daném regionu kulturním uzlem.
5.7.2020
Rekonstrukce státního zámku Slatiňany přináší téměř po třech letech svým návštěvníkům bezbariérové návštěvnické centrum, unikátní dětské hospodářství a revitalizovaný zámecký park. Obnovou prošly i interiéry, některé budou sloužit novým účelům.
3.7.2020
Nenechte si ujít úžasné výstavy a akce během tohoto léta ve Slovenském národním muzeu. Snad největším lákadlem bude světová výstava Poklad Inků, která se koná v prostorách Bratislavského hradu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 8. 7. 2020
svátek:Nora
dnes:
středa 8.7.
16 °C
zítra:
čtvrtek 9.7.
25 °C