www.infoglobe.cz » Tanzanie: Divoká zvířata na dosah IV – jezero hrochů a další dobrodružství na safari

Tanzanie: Divoká zvířata na dosah IV – jezero hrochů a další dobrodružství na safari

Publikováno: 22.10.2016
Možná vás překvapí, že hroši patří k nejnebezpečnějším zvířatům v Africe. Mnoho místních obyvatel má v rodinné historii úmrtí způsobené hrochem. Mohutný tvor nemá téměř žádný pigment, a proto musí celé dny trávit ve vodě, kde se pro jistotu omývá ocasem, aby ani na chvíli kůže nezůstala suchá. Přes svou zavalitou a na první pohled nemotornou postavu jsou dost rychlí (až 30 km/hod). Pokud dostihnou člověka, dokážou ho svou obrovskou tlamou přepůlit.

U jezera je několik vyhlídkových bodů, odkud můžete tato zvířata pozorovat. Tak velká koncentrace na jednom místě je poměrně ojedinělá.

hroch   hroší souboj

Vracíme se ale k našemu „leopardímu stromu“, kde v tuto chvíli odpočívá pouze nejmladší člen rodiny, představí se nám i skupina mladých lvů. Válejí se u cesty a jen tak něco je nerozhází. Je jim celkem ukradená i skupinka antilop, která jim div neskáče po hlavě. Je zřejmé, že hladem netrpí. Nejspíš to okolní stáda gazel a zeber cítí a nikam neutíkají. Naše auto parkuje jen malý kousek od nich, ani se nechce věřit, že by zde mohlo hrozit nějaké nebezpečí. Zjišťujeme, že jedna lvice má na krku jakýsi obojek, který slouží k monitorování počtu lvů v oblasti a také k monitorování jejich pohybu.

levhartí rodina

Zvláštním druhem lvů, které jsme mohli pozorovat, jsou tzv. climbing lions – lvi, kteří žijí na stromech.

climbing lions   lví junior

mladý lev

Šikovnost našeho řidiče oceníme, když zastavujeme v malém údolí a mhouříme oči proti slunci. Fotím, ale nic nevidím. Ptám se tedy řidiče, co vidí on. Odpověď mě překvapuje – jsou tam lvi. To, že se celá tlupa skrývala všude okolo nás ve vysoké trávě, jsem si ověřila až při prohlížení fotek doma. Štěstí nám opravdu přeje. Po chvíli se objevuje krásná lvice, která pomalu kráčí naším směrem. Projde okolo nás, protáhne se a postaví trochu stranou. Trvá jen malou chvíli, než se z roští začnou šinout mláďata. Jedno za druhým se přidává k této skvělé partě, až jich je celkem pět. Snad se máma přišla pochlubit, nevím, ale koťata napochodují téměř k nám, lehnou si do písku, chvíli se zdrží a pak postupně odcházejí a mizí v travním porostu.

parta lvů

Dnes se setkáváme i s mnohými zástupci antilop. V Africe můžete spatřit mnoho z nich, ať to jsou impaly, buvolci, přímorožci, antilopy pravé – gazely, nebo i bahnivci, např. voduška. Některé se sdružují ve stádech, jiné žijí samostatně. Křoviska podél silnic jsou jich plná. Večer se ubytujeme v dalším z pěkných míst – Ngorongoro Farm House.

Ještě dva dny strávíme v blízkosti kráteru Ngorogoro a budeme se těšit pohledy na velkou pětku, i když ne zcela. Jeden člen schází a bohužel ho neuvidíme po celou dobu našeho pobytu – nosorožec dvourohý. Dozvídáme se, že není vhodné počasí na jeho sledování – je jich málo a pravděpodobnost ho zahlédnout je mizivá.

buvol africký   buvol africký

Na závěr zájezdu se vracíme do národního parku Arusha, kde naše cesta začínala. Jako první navštívíme samotný park, ležící blízko města Arusha. Jeho dominantou je 4 565 m vysoký vulkán Mount Meru. Součástí parku je i známý kráter Ngurdoto, který je domovem bohaté fauny, díky níž se může pyšnit druhým názvem „malé Ngorongoro“. Program je velmi zajímavý, čeká nás pěší safari.

GPS: (NP Arusha) 3°14'58.8"S 36°45'06.6"E

 

Text a foto: Magdaléna RadostováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Tanzanie: Divoká zvířata na dosah I – začínáme
Publikováno: 1.10.2016
Dnes se společně vydáme hodně daleko. Vyrazíme do míst, kde jsem měla zatím první možnost plnit si své sny o fotografování divokých koček. Letět do Afriky jsem chtěla již dávno a z možných destinací byla Tanzanie celkem jasnou první volbou. Na safari jsem vyrazila se svou dcerou. Jako vždy jsem se připravila předem, nastudovala alespoň základní informace o zemi, flóře a především fauně, která mě lákala nejvíc.

Tanzanie: Divoká zvířata na dosah V – pěší safari a návštěva Mount Meru
Publikováno: 29.10.2016
Projíždíme hustým lesem, když náhle moje dcera vykřikne stop, zastavte prosím. Ukazuje do roští před námi a poté, co se víc soustředím, už ho také vidím – levhart skvrnitý! Fantastický úlovek, ihned fotím. Kočka je dobře ukrytá mezi stromy, přesto ji krátce můžeme pozorovat. V tuto chvíli netušíme, jak velké štěstí jsme měli. Brzy nato přijíždíme do centra parku a hned se chlubíme naším zážitkem. Nikdo nám nevěří, dokonce jeden ranger prozradí, že zde pracuje už 8 let a nikdy ho nespatřil. Nezbývá než ukázat i důkaz ve foťáku.

Tanzanie, Zanzibar: Nungwi – příjezd do ráje
Publikováno: 23.11.2019
O Zanzibaru jsem se dozvěděla náhodou od kolegy z práce. Vyprávěl mi o plážích s pískem tak bílým, jaký za svůj život ještě neviděl. Což mě zaujalo natolik, že jsem se rozhodla sem vyrazit. Přesvědčím i vás?

Tanzanie, Zanzibar: Stone Town – bývalé překladiště otroků
Publikováno: 30.11.2019
Pokud navštívíte Zanzibar, nevynechejte jeho hlavní město Stone Town (Kamenné město) s jeho bohatou historií. Bylo také zapsáno na seznam UNESCO.

Tanzanie: Divoká zvířata na dosah II – hurá na safari
Publikováno: 8.10.2016
Všechno již víme z minulého dílu, takže můžeme vyrazit. Krátce po vjezdu do parku jsme se mohli těšit z výhledů na skupinky slonů. Velmi často mezi dospělými jedinci vykouklo nějaké to slůně. Vůz projížděl po prašných silnicích velmi pomalu, občas přibrzdil, nebyl tedy problém s fotografováním. Zde bych zmínila jednu úžasnou novinku – přímo v autě jsou klasické zásuvky, takže můžete své foťáky, mobily atd. dobíjet za jízdy. Když jedete na klasické safari, tak ve voze obvykle bývá okolo šesti lidí, musíte se v nabíjení vystřídat, ale my jsme s dcerou jezdily jen ve dvou, to byla velká výhoda.

Tanzanie: Divoká zvířata na dosah III – národní park i masajská vesnice
Publikováno: 15.10.2016
Do NP Ngorongoro vyrážíme už kolem sedmé hodiny ranní. Ještě se vyfotíme s ochránci našeho kempu (zástupci kmene Masajů) a už nás vítá náš řidič – usměvavý Little John. Krajina je poškozena velkými přívaly dešťů, které zde ustaly krátce před naším příjezdem. Jsme na cestě asi hodinu, když konečně přijíždíme k vstupní bráně do národního parku. Nechybí zde ani návštěvnické centrum, kde se dozvíte mnoho důležitého o parku a jeho obyvatelích. Potěší vás snímky ptactva s popisky, podrobné informace o fauně i flóře, prostě vše, co vás může zajímat.


Souvisejicí fotogalerie

Tanzanie: Africké safari
Divoká zvířata, pláně, spaní ve stanu a neuvěřitelné zážitky… to je africké safari. Naše autorka ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.7.2020
Nové návštěvnické centrum zprostředkuje pohled na výsledky archeologických průzkumů a nálezů v oblasti zaniklé obce Mušov, která ustoupila vodní nádrži Nové Mlýny v Jihomoravském kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umění rozhodl o vítězi 3. ročníku projektu Město kultury. Příští rok se pochlubí tímto titulem město Stará Ľubovňa, které je v daném regionu kulturním uzlem.
5.7.2020
Rekonstrukce státního zámku Slatiňany přináší téměř po třech letech svým návštěvníkům bezbariérové návštěvnické centrum, unikátní dětské hospodářství a revitalizovaný zámecký park. Obnovou prošly i interiéry, některé budou sloužit novým účelům.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 10. 7. 2020
svátek:Libuše, Amálie
dnes:
pátek 10.7.
29 °C
zítra:
sobota 11.7.
18 °C