www.infoglobe.cz » Tanzanie: Divoká zvířata na dosah V – pěší safari a návštěva Mount Meru

Tanzanie: Divoká zvířata na dosah V – pěší safari a návštěva Mount Meru

Publikováno: 29.10.2016
Projíždíme hustým lesem, když náhle moje dcera vykřikne stop, zastavte prosím. Ukazuje do roští před námi a poté, co se víc soustředím, už ho také vidím – levhart skvrnitý! Fantastický úlovek, ihned fotím. Kočka je dobře ukrytá mezi stromy, přesto ji krátce můžeme pozorovat. V tuto chvíli netušíme, jak velké štěstí jsme měli. Brzy nato přijíždíme do centra parku a hned se chlubíme naším zážitkem. Nikdo nám nevěří, dokonce jeden ranger prozradí, že zde pracuje už 8 let a nikdy ho nespatřil. Nezbývá než ukázat i důkaz ve foťáku.

Průvodkyně jsou už zde a pěší safari může začít. Pro pohyb krajinou jsou stanovena přísná pravidla, která musíme dodržovat. Nejsme v zoologické, jsme opravdu v divoké krajině a okolo nás je spousta nebezpečných zvířat. Nejdříve v dálce zahlédneme stádo buvolů. Celkem poklidně se pasou v trávě před námi.

žirafa

Žirafy jsou další obyvatelé parku, z jejichž přítomnosti se těšíme. Musím říct, že jsou to velmi zajímaví tvorové. Věděli jste třeba, že téměř nespí? Vzhledem ke stavbě jejich těla mají problém si lehnout, to by byly velmi zranitelné, proto spí vestoje maximálně 60 minut za celý den. Věk žirafy lze určit podle barvy skvrn na její kůži, čím jsou tmavší, tím je žirafa starší. Skvrny každé žirafy jsou jedinečné, podobně jako naše otisky prstů. Ještě jedno je třeba zmínit, žirafa je národním zvířetem Tanzanie.

žirafa

Cesta pomalu stoupá, celkem slušné převýšení, odměnou je nám krásný výhled na celou oblast. Počasí nám přeje, pozorujeme žirafy, buvoly, prasata bradavičnatá, sem tam zahlédneme hyenu a rovněž mnoho pestrobarevných ptáků.

drop kori   prasata bradavičnatá

Vracíme se zpět a dál už pojedeme terénním vozem. Čeká nás přehlídka různých druhů opic. Zvláštností je určitě albín paviána nebo nejvzácnější opice v parku – černá a bílá gueréza. Myslím, že jsme v pozorování krajiny celkem úspěšné a máme mnoho úžasných záběrů zvěře, ale co se mi nepodaří vyfotografovat, je nejvyšší hora Tanzanie – Kilimandžáro (5 895 m n. m.). Jedeme sice na vyhlídku, ale vše je v oparu, není vidět téměř nic, takže náš průvodce pouze rukou míří do míst, kde by se při troše štěstí měl objevit vrchol hory. Tentokrát to nevyšlo, nezbývá než se sem někdy vrátit.

albín   gueréza

Čas strašně utíká, zbývá poslední den, poslední výlet – návštěva obyvatel Mount Meru. SUV stoupá po celkem krkolomné cestě vzhůru, občas se zdá, že se překlopíme a bude konec našeho putování, nicméně asi po hodině náročné cesty jsme na místě. Vítá nás mama, hlava rodiny našich hostitelů. Chvíli posedíme na zahradě v altánku, poté se nás ujímá „táta" (ve svahilštině „baba“) a vyrážíme na prohlídku okolí vesnice.

mama   baba

Táta je velmi příjemný společník a velký odborník na všechny rostliny. Místní obyvatelé nepotřebují žádné léky, bylinky jim je nahradí. Důležitou rostlinou je dracéna. Zdejší lidé vlastní malá políčka a dracéna vysazená na hraně pozemku slouží místo oplocení. Pokud jste požili více alkoholu, je dobré rozžvýkat její listy.

lidé Mount Meru

dracéna   kávovník

Procházka byla příjemná a plná zajímavých informací. Kousek od zahrady nás zastaví náš průvodce s malou prosbou. Pokud jsme prý byly spokojené s výkladem a chtěly bychom ho ocenit nějakým spropitným, nechť to uděláme hned. Pokud totiž peníze dáme „tátovi“ před „mámou“, ona mu je sebere... To nemůžeme připustit. Táta si odměnu zasloužil, a tak vyjádříme své díky hned.

mlýnek

Následuje zajímavá ukázka přípravy lahodné kávy. Kávovník má velké lesklé lístky s meleme kávudrobnými bílými květy. V jednom okamžiku může být na keři květ, nezralý i zralý plod. I z toho důvodu je ručně sbíraná káva tou nejkvalitnější. Nejdříve jdeme k mlýnku, kam vložíme zrna i s dužinou a na druhé straně jsou již sloupnutá. Pokračujeme hlouběji do zahrady, kde nás čekají místní děvčata. Tančí a zpívají. Kávu nasypeme do vydlabaného dřevěného kůlu a jiným kůlem při současném tanci tlučeme do třešinek. Po chvíli je pergamen odstraněn a jedna z žen při tanci s ošatkou v ruce oddělí kávová zrna od smetí. Nyní přichází na řadu pražení. Použijeme stejné keramické nádoby jako na přípravu jídla a na ohni opatrně kávu upražíme. Zpátky do kůlu a drtíme. Máme umleto. Je čas na oslavný tanec, společné foto a teď už je připraven oběd včetně ochutnávky výtečné kávy.

kávové třešně   Moun Meru

Bezvadný den zakončíme posezením s našimi novými přáteli, koupíme pár suvenýrů a chystáme se k odjezdu. Nesmírně přátelská rodina nám připravila nezapomenutelný poslední den pobytu.

Výprava do Afriky končí, zažily jsme spoustu příjemných okamžiků, viděly jsme krásná divoká zvířata a dozvěděly se mnohé o Tanzanii a jejích obyvatelích. Je možné, že se někdy vrátíme nebo navštívíme další části afrického kontinentu.

GPS: (Mount Meru) 3°14'20.8"S 36°45'47.2"E

 

Text a foto: Magdaléna RadostováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Tanzanie: Divoká zvířata na dosah I – začínáme
Publikováno: 1.10.2016
Dnes se společně vydáme hodně daleko. Vyrazíme do míst, kde jsem měla zatím první možnost plnit si své sny o fotografování divokých koček. Letět do Afriky jsem chtěla již dávno a z možných destinací byla Tanzanie celkem jasnou první volbou. Na safari jsem vyrazila se svou dcerou. Jako vždy jsem se připravila předem, nastudovala alespoň základní informace o zemi, flóře a především fauně, která mě lákala nejvíc.

Tanzanie, Zanzibar: Nungwi – příjezd do ráje
Publikováno: 23.11.2019
O Zanzibaru jsem se dozvěděla náhodou od kolegy z práce. Vyprávěl mi o plážích s pískem tak bílým, jaký za svůj život ještě neviděl. Což mě zaujalo natolik, že jsem se rozhodla sem vyrazit. Přesvědčím i vás?

Tanzanie, Zanzibar: Stone Town – bývalé překladiště otroků
Publikováno: 30.11.2019
Pokud navštívíte Zanzibar, nevynechejte jeho hlavní město Stone Town (Kamenné město) s jeho bohatou historií. Bylo také zapsáno na seznam UNESCO.

Tanzanie: Divoká zvířata na dosah IV – jezero hrochů a další dobrodružství na safari
Publikováno: 22.10.2016
Možná vás překvapí, že hroši patří k nejnebezpečnějším zvířatům v Africe. Mnoho místních obyvatel má v rodinné historii úmrtí způsobené hrochem. Mohutný tvor nemá téměř žádný pigment, a proto musí celé dny trávit ve vodě, kde se pro jistotu omývá ocasem, aby ani na chvíli kůže nezůstala suchá. Přes svou zavalitou a na první pohled nemotornou postavu jsou dost rychlí (až 30 km/hod). Pokud dostihnou člověka, dokážou ho svou obrovskou tlamou přepůlit.

Tanzanie: Divoká zvířata na dosah II – hurá na safari
Publikováno: 8.10.2016
Všechno již víme z minulého dílu, takže můžeme vyrazit. Krátce po vjezdu do parku jsme se mohli těšit z výhledů na skupinky slonů. Velmi často mezi dospělými jedinci vykouklo nějaké to slůně. Vůz projížděl po prašných silnicích velmi pomalu, občas přibrzdil, nebyl tedy problém s fotografováním. Zde bych zmínila jednu úžasnou novinku – přímo v autě jsou klasické zásuvky, takže můžete své foťáky, mobily atd. dobíjet za jízdy. Když jedete na klasické safari, tak ve voze obvykle bývá okolo šesti lidí, musíte se v nabíjení vystřídat, ale my jsme s dcerou jezdily jen ve dvou, to byla velká výhoda.

Tanzanie: Divoká zvířata na dosah III – národní park i masajská vesnice
Publikováno: 15.10.2016
Do NP Ngorongoro vyrážíme už kolem sedmé hodiny ranní. Ještě se vyfotíme s ochránci našeho kempu (zástupci kmene Masajů) a už nás vítá náš řidič – usměvavý Little John. Krajina je poškozena velkými přívaly dešťů, které zde ustaly krátce před naším příjezdem. Jsme na cestě asi hodinu, když konečně přijíždíme k vstupní bráně do národního parku. Nechybí zde ani návštěvnické centrum, kde se dozvíte mnoho důležitého o parku a jeho obyvatelích. Potěší vás snímky ptactva s popisky, podrobné informace o fauně i flóře, prostě vše, co vás může zajímat.


Souvisejicí fotogalerie

Tanzanie: Africké safari
Divoká zvířata, pláně, spaní ve stanu a neuvěřitelné zážitky… to je africké safari. Naše autorka ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.7.2020
Nové návštěvnické centrum zprostředkuje pohled na výsledky archeologických průzkumů a nálezů v oblasti zaniklé obce Mušov, která ustoupila vodní nádrži Nové Mlýny v Jihomoravském kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umění rozhodl o vítězi 3. ročníku projektu Město kultury. Příští rok se pochlubí tímto titulem město Stará Ľubovňa, které je v daném regionu kulturním uzlem.
5.7.2020
Rekonstrukce státního zámku Slatiňany přináší téměř po třech letech svým návštěvníkům bezbariérové návštěvnické centrum, unikátní dětské hospodářství a revitalizovaný zámecký park. Obnovou prošly i interiéry, některé budou sloužit novým účelům.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 10. 7. 2020
svátek:Libuše, Amálie
dnes:
pátek 10.7.
29 °C
zítra:
sobota 11.7.
18 °C