www.infoglobe.cz » Tanzanie, Zanzibar: Kizimkazi, Jozani Forest – plavba s delfíny a prales Jozani

Tanzanie, Zanzibar: Kizimkazi, Jozani Forest – plavba s delfíny a prales Jozani

Publikováno: 14.12.2019
Kizimkazi je malá vesnička na Zanzibaru, kde se v zátoce vyskytují delfíni. Leží v jižní části ostrova, zhruba 50 km od hlavního města. Pozorování delfínů a možnost zaplavat si s nimi je velké turistické lákadlo, čehož si jsou místní obyvatelé dobře vědomi. Necháváme se tedy zlákat i my.

vesnice Kizimkazi

Je zde až 80% šance, že se s divokými delfíny ve volné přírodě skutečně potkáme. Nasedáme do malého člunu a vyrážíme na širý oceán. Asi po patnácti minutách plavby skutečně spatřujeme první rodinku delfínů. Měli jsme štěstí. Je ale těžké je vyfotit, jsou rychlí a musíme vždy plout přímo za nimi. Někteří z nás neváhají, skáčou do vody a plavou za hejny delfínů. Celé to takto pokračuje něco přes hodinu, až se unavení a spokojení vracíme na pevninu. Po vylodění přejíždíme zpět do centrální části ostrova, kde máme na programu prohlídku pralesa Jozani.

rodinka delfínů   plavba za delfíny

Pro milovníky přírody doporučuji navštívit Jozani Forest. Jedná se o pozůstatek původního pralesa, který dříve pokrýval celý ostrov. Leží ve střední části Zanzibaru a dnes je součástí národního parku. Na zhruba padesáti kilometrech čtverečních se můžete procházet lesy, pozorovat opice, kraby, můžete zde vidět i porosty mangrove nebo močály. Jozani Forest je známý především kvůli vzácné a chráněné populaci gueréz červených neboli zanzibarských. V současné době se odhaduje, že jich na ostrově žije pouze něco kolem dvou tisíc.

guaréza zanzibarská   další z opičích obyvatel pralesa Jozani

Při čekání na průvodce se k nám přiblíží skupinka opic. Skáčou po větvích stromů, neustále něco ukusují, někdy dokonce pózují pro naše fotoaparáty. Jsou střední velikosti, výrazně zbarvené, mají menší hlavu, delší tělo i končetiny a dlouhý ocas. Dozvídáme se, že tyto opice mohou pojídat i rostliny, které jsou pro jiné živočichy jedovaté. Během naší nenáročné trasy pralesem narazíme na další skupinky ještě několikrát. Nedoporučuje se k nim přibližovat jak pro ochranu vaši, tak pro ochranu samotných opic. Po cestě můžeme vidět několik druhů stromů i keřů, jaké jsme ještě nikdy neviděli. Průvodce nám předvádí, jak se na některých z nich dá houpat jako na houpačce. V tomto lese žijí i jiní živočichové, kteří se dříve objevovali na celém ostrově. Jedná se například o kombu ušatou, kočkodana diadémového nebo antilopy, několik druhů ptáků či motýlů. Teď už je však není tak jednoduché spatřit.

stromy v pralese Jozani   mangrove v Jozani

GPS: Kizimkazi 6°26'53.1"S 39°28'12.4"E

Text a foto: Veronika KocmanováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Tanzanie, Zanzibar: Nungwi – příjezd do ráje
Publikováno: 23.11.2019
O Zanzibaru jsem se dozvěděla náhodou od kolegy z práce. Vyprávěl mi o plážích s pískem tak bílým, jaký za svůj život ještě neviděl. Což mě zaujalo natolik, že jsem se rozhodla sem vyrazit. Přesvědčím i vás?

Tanzanie, Zanzibar: Prison Island – želvy obrovské a farma s kořením
Publikováno: 7.12.2019
Dalším naším výletem je návštěva Prison Island neboli ostrova Changuu. Vydáváme se sem malou loďkou z hlavního města. Název Prison Island můžeme přeložit jako ostrov vězení, což je poněkud zavádějící. Věznice zde nikdy v minulosti nebyla. Ostrov sloužil pouze jako dočasný pobyt pro neposlušné otroky.

Tanzanie, Zanzibar: Stone Town – bývalé překladiště otroků
Publikováno: 30.11.2019
Pokud navštívíte Zanzibar, nevynechejte jeho hlavní město Stone Town (Kamenné město) s jeho bohatou historií. Bylo také zapsáno na seznam UNESCO.

Zanzibar: Ostrov koření a bílých pláží
Publikováno: 7.4.2012
Vedle klasických exotických destinací jako je Thajsko, Kuba nebo Dominikánská republika se čím dál více lidí vydává do nádherných míst černého kontinentu. Přesně takovou lokalitou je božský ostrov Zanzibar, který voní po hřebíčku a jehož bílé pláže omývá teplý Indický oceán. Pochází odsud Freddie Mercury a na zdejších poloprázdných plážích tu můžete potkat Billa Gatese nebo Naomi Campbell.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

8.7.2020
Fond na podporu umění rozhodl o vítězi 3. ročníku projektu Město kultury. Příští rok se pochlubí tímto titulem město Stará Ľubovňa, které je v daném regionu kulturním uzlem.
5.7.2020
Rekonstrukce státního zámku Slatiňany přináší téměř po třech letech svým návštěvníkům bezbariérové návštěvnické centrum, unikátní dětské hospodářství a revitalizovaný zámecký park. Obnovou prošly i interiéry, některé budou sloužit novým účelům.
3.7.2020
Nenechte si ujít úžasné výstavy a akce během tohoto léta ve Slovenském národním muzeu. Snad největším lákadlem bude světová výstava Poklad Inků, která se koná v prostorách Bratislavského hradu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 8. 7. 2020
svátek:Nora
dnes:
středa 8.7.
16 °C
zítra:
čtvrtek 9.7.
25 °C