www.infoglobe.cz » Tanzanie, Zanzibar: Stone Town – bývalé překladiště otroků

Tanzanie, Zanzibar: Stone Town – bývalé překladiště otroků

Publikováno: 30.11.2019
Pokud navštívíte Zanzibar, nevynechejte jeho hlavní město Stone Town (Kamenné město) s jeho bohatou historií. Bylo také zapsáno na seznam UNESCO.

Jako první navštěvujeme památník otroctví a anglikánskou katedrálu. Ještě než vstoupíme do celého areálu, musíme projít bezpečnostní prohlídkou. Protože je Zanzibar muslimskou zemí, je vhodné mít zahalená ramena a kolena. Při vstupu platíme 5 USD, což zahrnuje vstup do katedrály a jejího okolí, včetně památníku otroků a Muzea otroctví. Katedrála je umístěna u bývalého největšího trhu s otroky. Je to první anglikánská katedrála z 19. století ve východní Africe. Památník zobrazuje 5 otroků, kteří jsou k sobě připoutáni řetězem. V katakombách Muzea otroctví je možné vidět malé a nízké cely, ve kterých otroci přebývali před tím, než byli prodáni. Na tomto malém prostoru v otřesných podmínkách se dříve mačkalo zhruba 70 osob. Zanzibar za vlády ománského sultána sloužil jako brána do černé Afriky, kterou proudilo na Střední východ koření a také tisíce otroků. Po prohlídce se vydáváme do centra, procházíme úzkými uličkami, navštěvujeme trh s rybami a ovocem. Slabším povahám bych prohlídku rybího trhu nedoporučovala kvůli silnému zápachu.

památník otroctví   cely pro otroky v Muzeu otroctví

Město bylo vystavěno především z kamene, odtud jeho název. Zdejší architektura mísí africké, arabské, indické i evropské vlivy. Co se zvláštností v architektuře týče, najdeme zde dva typy dveří – starší arabské (ománské), obdélníkového tvaru a novější indické s kulatou horní částí a bohatou květinovou výzdobou. Po cestě ve spletitých uličkách města ochutnáváme čerstvě lisovanou šťávu z cukrové třtiny nebo kávu s kardamomem. Většina zdejších mužů má na sobě tradiční oděv dišdaša, který je povětšinou bílý, a na hlavě tradiční muslimskou pokrývku hlavy. Ženy oblékají naopak barevné dlouhé šaty a šátek zakrývající vlasy. Právě tady v jednom z domů vyrůstal slavný zpěvák rockové kapely Queen – Freddie Mercury.

panoráma

Naše prohlídka pokračuje k nábřeží. Zde stojí dům Zázraků, který je jedním ze skvostů tohoto města. Palác nechal vystavět sultán Barghaš roku 1883. Tento dům byl ve své době nejvyšší budovou východní Afriky a také první budovou na Zanzibaru, která byla elektrifikovaná, měla výtah a tekoucí vodu. Další významnou budovou je jedna z nejkrásnějších staveb ve městě. Jedná se o Starou ošetřovnu, která sloužila i jako lékárna. Nedaleko se nachází Forodhani Gardens. Je to udržovaný park plný zeleně, kde jsou lavičky, krásný altán a stará děla nad pláží. Naskýtá se odtud výhled na oceán a přístav. Po setmění se park mění v tržiště s nejrůznějšími místními specialitami.

dům Zázraků

uličky ve Stone Town   rybáři při práci na rybím trhu

GPS: 6°09'44.8"S 39°11'32.9"E

Text: Veronika Kocmanová

Foto: Veronika Kocmanová, Wikimedia Commons: Muhammad Mahdi KarimDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Tanzanie, Zanzibar: Nungwi – příjezd do ráje
Publikováno: 23.11.2019
O Zanzibaru jsem se dozvěděla náhodou od kolegy z práce. Vyprávěl mi o plážích s pískem tak bílým, jaký za svůj život ještě neviděl. Což mě zaujalo natolik, že jsem se rozhodla sem vyrazit. Přesvědčím i vás?

Tanzanie, Zanzibar: Prison Island – želvy obrovské a farma s kořením
Publikováno: 7.12.2019
Dalším naším výletem je návštěva Prison Island neboli ostrova Changuu. Vydáváme se sem malou loďkou z hlavního města. Název Prison Island můžeme přeložit jako ostrov vězení, což je poněkud zavádějící. Věznice zde nikdy v minulosti nebyla. Ostrov sloužil pouze jako dočasný pobyt pro neposlušné otroky.

Tanzanie, Zanzibar: Kizimkazi, Jozani Forest – plavba s delfíny a prales Jozani
Publikováno: 14.12.2019
Kizimkazi je malá vesnička na Zanzibaru, kde se v zátoce vyskytují delfíni. Leží v jižní části ostrova, zhruba 50 km od hlavního města. Pozorování delfínů a možnost zaplavat si s nimi je velké turistické lákadlo, čehož si jsou místní obyvatelé dobře vědomi. Necháváme se tedy zlákat i my.

Tanzanie: Divoká zvířata na dosah I – začínáme
Publikováno: 1.10.2016
Dnes se společně vydáme hodně daleko. Vyrazíme do míst, kde jsem měla zatím první možnost plnit si své sny o fotografování divokých koček. Letět do Afriky jsem chtěla již dávno a z možných destinací byla Tanzanie celkem jasnou první volbou. Na safari jsem vyrazila se svou dcerou. Jako vždy jsem se připravila předem, nastudovala alespoň základní informace o zemi, flóře a především fauně, která mě lákala nejvíc.

Tanzanie: Divoká zvířata na dosah II – hurá na safari
Publikováno: 8.10.2016
Všechno již víme z minulého dílu, takže můžeme vyrazit. Krátce po vjezdu do parku jsme se mohli těšit z výhledů na skupinky slonů. Velmi často mezi dospělými jedinci vykouklo nějaké to slůně. Vůz projížděl po prašných silnicích velmi pomalu, občas přibrzdil, nebyl tedy problém s fotografováním. Zde bych zmínila jednu úžasnou novinku – přímo v autě jsou klasické zásuvky, takže můžete své foťáky, mobily atd. dobíjet za jízdy. Když jedete na klasické safari, tak ve voze obvykle bývá okolo šesti lidí, musíte se v nabíjení vystřídat, ale my jsme s dcerou jezdily jen ve dvou, to byla velká výhoda.

Tanzanie: Divoká zvířata na dosah III – národní park i masajská vesnice
Publikováno: 15.10.2016
Do NP Ngorongoro vyrážíme už kolem sedmé hodiny ranní. Ještě se vyfotíme s ochránci našeho kempu (zástupci kmene Masajů) a už nás vítá náš řidič – usměvavý Little John. Krajina je poškozena velkými přívaly dešťů, které zde ustaly krátce před naším příjezdem. Jsme na cestě asi hodinu, když konečně přijíždíme k vstupní bráně do národního parku. Nechybí zde ani návštěvnické centrum, kde se dozvíte mnoho důležitého o parku a jeho obyvatelích. Potěší vás snímky ptactva s popisky, podrobné informace o fauně i flóře, prostě vše, co vás může zajímat.

Tanzanie: Divoká zvířata na dosah IV – jezero hrochů a další dobrodružství na safari
Publikováno: 22.10.2016
Možná vás překvapí, že hroši patří k nejnebezpečnějším zvířatům v Africe. Mnoho místních obyvatel má v rodinné historii úmrtí způsobené hrochem. Mohutný tvor nemá téměř žádný pigment, a proto musí celé dny trávit ve vodě, kde se pro jistotu omývá ocasem, aby ani na chvíli kůže nezůstala suchá. Přes svou zavalitou a na první pohled nemotornou postavu jsou dost rychlí (až 30 km/hod). Pokud dostihnou člověka, dokážou ho svou obrovskou tlamou přepůlit.

Tanzanie: Divoká zvířata na dosah V – pěší safari a návštěva Mount Meru
Publikováno: 29.10.2016
Projíždíme hustým lesem, když náhle moje dcera vykřikne stop, zastavte prosím. Ukazuje do roští před námi a poté, co se víc soustředím, už ho také vidím – levhart skvrnitý! Fantastický úlovek, ihned fotím. Kočka je dobře ukrytá mezi stromy, přesto ji krátce můžeme pozorovat. V tuto chvíli netušíme, jak velké štěstí jsme měli. Brzy nato přijíždíme do centra parku a hned se chlubíme naším zážitkem. Nikdo nám nevěří, dokonce jeden ranger prozradí, že zde pracuje už 8 let a nikdy ho nespatřil. Nezbývá než ukázat i důkaz ve foťáku.


Souvisejicí fotogalerie

Tanzanie: Africké safari
Divoká zvířata, pláně, spaní ve stanu a neuvěřitelné zážitky… to je africké safari. Naše autorka ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
11.1.2021
Světoznámé vydavatelství turistických průvodců – Lonely Planet – představilo druhé vydání těch nejzajímavějších míst na naší planetě, která bychom měli určitě navštívit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 17. 1. 2021
svátek:Drahoslav
dnes:
neděle 17.1.
-6 °C
zítra:
pondělí 18.1.
1 °C