www.infoglobe.cz » Thajsko: Za národními parky, vodopády a výhledy do Loei a Phetchabun – VIDEO
Thajsko: Za národními parky, vodopády a výhledy do Loei a Phetchabun – VIDEO
Publikováno: 26.2.2019
Pojďme aktuální sérii článků a videí z turisty zatím téměř neobjevených částí severního Thajska zakončit v regionu, který mě překvapil snad ze všech nejvíc. V okolí měst Loei a Phetchabun totiž najdete nádherné stolové hory, krásnou džungli, vodopády i úžasně milé lidi.
Za celé čtyři dny, které jsem v oblasti zhruba 350 km na sever od Bangkoku strávil, jsem nepotkal jediného cizince. Dokonce i thajských turistů tu bylo o dost méně než v horách kolem Chiang Mai, Chiang Rai, Nan a Mae Hong Son. Přitom jsem každou chvíli zastavoval u úžasných výhledů a nevěřícně kroutil hlavou nad některými skalními útvary. Třešničkou na dortu pak bylo několik výšlapů v džungli, kde jsem byl úplně sám.
Největšími lákadly oblasti jsou asi národní park Nam Nao, Thung Salaeng Luang a majestátní stolová hora Phu Kradueng. V regionu toho ale najdete mnohem víc, zdejší skalnatá krajina přímo vybízí k dobrodružnému objevování. Právě tady najdete i nádhernou horu Phu Tubberk, o které jsem už psal v jednom z předchozích dílů.
Doporučuji se zastavit i u kaskádových vodopádů Huai Lao, kde skrz unikátní bambusovou džungli vystoupáte kolem 10 vodopádů až k místu, kde potok vytéká z komplexu krasových jeskyní. Bohužel jsem dorazil v období sucha a vody teklo minimálně, okolní příroda to ale bohatě vynahradila. Na mapě hledejte thajský název น้ำตกห้วยเลา a nelekejte se zdánlivě opuštěné silnice, která k vodopádům vede. Stojí to za to.
Chcete-li vidět i některé z ohrožených druhů thajské fauny a flóry, zastavte se v rezervaci Phu Luang, kde mimo jiné žije kolem stovky divokých slonů. Zdejší klima také velmi prospívá orchidejím, kterých se tu povedlo najít přes 160 druhů.
I v této oblasti se můžete těšit na skvělé jídlo a velmi přátelské lidi. Cestování tu kvůli téměř nulové znalosti angličtiny a nutnosti jet vlastním autem či na motorce bude trochu složitější než jinde, pokud jste ale jen trochu dobrodružné povahy, určitě vyrazte! Odmění vás jak nádherná příroda, tak ještě alespoň trochu autentický život místních.
Nekonečné pláže s bílým korálovým pískem, podmořský život hýřící barvami, nespočet buddhistických chrámů, dechberoucí horské scenerie, nepřeberné druhy exotického jídla i rušný život hlavního města.
Hlavní město Thajska patří se svými 8 miliony obyvatel k největším metropolím v celé jihovýchodní Asii. Díky levným letům z Evropy funguje jako přirozený výchozí bod pro cesty po celém regionu, a to i pro země jako Kambodža, Laos, Vietnam nebo Malajsie. Podle mě je však velká škoda, že v něm mnoho cestovatelů tráví pouze jeden nebo dva dny a hned se přesouvají dál.
Když jsem přijížděl do centra provincie Krabi, nečekal jsem vlastně vůbec nic. Průvodci se o něm téměř nezmiňují a pro většinu cestovatelů pravděpodobně slouží jen jako nutná zastávka po cestě na okolní ostrovy a do nedalekého letoviska Ao Nang.
Ostrov Ko Lanta je ideální místo k poklidnému odpočinku a užívání si pohodové tropické atmosféry jižního Thajska. Okouzlí vás poloprázdné pláže, bungalovy a malé penzionky roztroušené po kokosových hájích, ospalé bary a restaurace, výborné možnosti pro potápění i rozsáhlý národní park v hornatém středu ostrova. Z letiště v Krabi sem přitom autobusem dojedete za pouhé tři hodiny.
Provincie Krabi na jihu Thajska je rok od roku populárnější a právě letovisko Ao Nang je spolu s Ko Phi Phi největším lákadlem. Nabízí úžasné scenerie okolních vápencových útesů, nespočet přátelských barů a restaurací, a hlavně snadný přístup k plážím Railay, Ko Poda a Ko Hong, které patří k nejkrásnějším v celém Thajsku.
Začíná se stmívat a ulice pomalu ožívají – jídlem. Když jsem sem přicházel, neměl jsem ani trochu hlad, jenže teď bych chtěl ochutnat nejlépe úplně všechno. Nudle a rýže na stovky způsobů, nespočet mořských potvor, výborné grilované maso a nekonečné množství ovoce a zeleniny. Čínská čtvrť v Bangkoku mě pohltila a nechce pustit.
Nespočet chrámů, desítky malých uliček s krásnými starými domy, luxusní hotely, muzea, všudypřítomná vůně jídla a bezkonkurenčně nejlepší káva v celém Thajsku. Chiang Mai si zamilujete na první pohled. A to nemluvím o zdejších velmi přátelských lidech, mezinárodní atmosféře a na asijské poměry až neuvěřitelné čistotě.
Klima v horách na severu Thajska je oproti tropickému jihu velmi odlišné. Mnoho hor se tu zvedá do výšky přes 1 500 metrů a snadno se stane, že zde v zimě zažijete teploty pod 10 stupňů. I proto se tu pěstují například jahody. Podmínky v horách jsou ale ideální i pro kvalitní kávu odrůdy arabica. Na jednu takovou kávovou farmu – zhruba 50 kilometrů od města Chiang Mai – jsem se vypravil na exkurzi. Konečně jsem si tu naplno uvědomil, kolik práce stojí za jedním šálkem ranního espresa.
Něco málo přes tři hodiny jízdy od Chiang Mai najdete v horách přímo u hranic s Barmou krásnou oblast Ang Khang. Jezdí sem tisíce thajských návštěvníků, za celý den jsem tu ale nepotkal jediného zahraničního turistu. Etnické vesničky, botanická zahrada, čajová plantáž a hlavně nezapomenutelné výhledy rozhodně za tu dalekou cestu stojí.
Kdokoliv se mě ptá, kam z thajského Chiang Mai vyrazit na výlet, jako první mu vždy doporučím národní park Doi Inthanon. A rád stejný výlet doporučím i vám.
Když se řekne Chiang Mai, většině lidem se jako první vybaví lampiony. Stovky lampionů plující po obloze směrem k úplňku. V tomto úžasném městě na severu Thajska trávím většinu letošní zimy, ale když jsem cestu plánoval, vůbec mě nenapadlo, že bych festival mohl stihnout. Nakonec se mi to povedlo a bez váhání mohu říct, že šlo zatím o nejlepší zážitek v životě.
Ani Thajsku se moderní čínský vliv nevyhýbá. Městečko Mae Salong v horách na severu země ale založili právě Číňané už v 60. letech minulého století. Ze začátku je živil hlavně obchod s opiem, dnes tu ale máte ideální příležitost podívat se na čajové plantáže a ochutnat skvělé jídlo z jihočínské provincie Yunnan.
Většina návštěvníků severního Thajska zavítá jen do města Chiang Mai a jeho okolí. Pár odvážlivců vyrazí i do Chiang Rai či Mae Hong Son, občas se někdo zastaví v Phayao. Jen velmi málo lidí ale podstoupí cestu do provincie Nan u hranice s Laosem, přitom i tady lze najít nespočet zajímavých míst.
Zhruba 400 kilometrů na sever od Bangkoku najdete kdysi mocné a honosné, ale už dlouho opuštěné město Sukhothai. Ve 13. a 14. století sloužilo jako centrum první významné říše na území dnešního Thajska a Laosu. I když je už přes 200 let opuštěné, stále z něj dýchá dávná sláva a rozhodně je co obdivovat. Pojďme se do něj společně podívat.
Na úplném severu Thajska najdete na řece Kok ospalé městečko Thaton. Řeka sem přitéká z Barmy, lehce se dotkne národního parku Doi Pha Hom Pok, aby mezi horami pokračovala do Chiang Rai a odtud až na hranici s Laosem, kde se vlévá do Mekongu. Pokud vás láká trocha dobrodružství, můžete se právě po řece z Chiang Rai snadno doplavit rychlou malou lodí do Thatonu. Už jen samotná cesta je velký zážitek, dobrodružství ale může pokračovat ve zmíněném národním parku Doi Pha Hom Pok.
Asi 80 kilometrů na sever od Bangkoku leží Ayutthaya, jedno z bývalých hlavních měst říše Siam, dnešního Thajska. Díky mnoha historických chrámům a palácům patří k velmi oblíbeným výletním cílům a my se do něj dnes společně podíváme.
Sever Thajska tvoří z velké části krásné hory, které se zvedají do výšky přes 2 000 metrů nad mořem. Najdete tu vodopády, krasové jeskyně, etnické vesnice i odlehlé buddhistické chrámy. Pojďme se nyní společně vypravit do národního parku Chiang Dao a zároveň tak ke 3. nejvyšší hoře Thajska.
Starobylé město na severu Thajska, jehož historie sahá až do roku 1296, se proslavilo hlavně svými více než třemi stovkami buddhistických chrámů. Wat Chedi Luang v samém středu města patří k těm nejznámějším, nejstarším a nejnavštěvovanějším, pojďme se do něj tedy společně podívat.
Většina lidí si u Thajska představí pláže s bílým korálovým pískem a možná nikdy nekončící párty v Bangkoku. Jen zlomek návštěvníků zavítá na sever země, většinou se navíc spokojí jen s městy Chiang Mai a Chiang Rai. Celý sever přitom nabízí neuvěřitelné horské scenerie, panenskou přírodu, etnické vesničky a naprosto dokonalé podmínky pro výlety na motorkách. Pojďme se podívat do nejsevernějšího národního parku Thajska – Doi Pha Hom Pok.
V národním parku Phu Hin Rong Kla na vás čeká nespočet nádherných míst. Mimo jiné i unikátní kamenné formace Lan Hin Taek a Lan Hin Pum. Mnoho Thajců sem ale přijíždí jen kvůli nezapomenutelným západům a východům slunce z Phu Tubberk.
Jak už jste si asi všimli v minulých dílech thajského seriálu, vypravil jsem se tentokrát do míst, kde na zahraniční turisty narazíte opravdu jen náhodou. Přitom jste už viděli, že celý region severního Thajska podél hranic s Laosem má hodně co nabídnout. Provinční město Phitsanulok slouží nejen jako výborná základna pro další výlety, ale zároveň patří k jedněm z nejstarších v zemi.
Pojďme společně objevovat další méně známá místa severního Thajska. Hory, jezera, džungli, zapadlé vesnice i výborné jídlo. Tentokrát se ve videu a článku vypravíme na jih od Chiang Mai k zajímavým pískovcovým útvarům a jezeru Doi Tao.
Zhruba 450 kilometrů na sever od Bangkoku najdete hned několik unikátních stolových hor, z nichž většinu chrání národní parky. Jedním z nejzajímavějších je Phu Hin Rong Kla, převážně v provincii Phitsanulok. Právě v něm najdete i unikátní kamenné formace Lan Hin Taek, ke kterým se teď společně vypravíme.
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.