www.infoglobe.cz » Trapani leží na Sicílii

Trapani leží na Sicílii

Publikováno: 22.8.2010
Začátkem léta se na tabuli s odlety na bratislavském letišti M. R. Štefánika objevila – pro mnohé doposud neznámá – destinace Trapani Birgi. A nízké zaváděcí ceny byly lákadlem podívat se do málo známých končin ostrova Sicílie...

TrapaniNový cíl na bratislavské letiště přinesla největší zdejší nízkonákladová letecká společnost, jež má jednu ze svých evropských centrál právě na letišti Birgi, vzdáleném asi 15 km jižně od přímořského historického městečka Trapani na západním okraji italského ostrova Sicílie.Trapani

Pěkný pohled na město je už před přistáním z výšky. Úzký poloostrov, obklopený ze severu Tyrhénským mořem a z jihu zátokou Porto, byl zřejmě odedávna atraktivní lokalitou pro rybáře. Domácí ho nazývají „město dvou moří“. Jak se město rozrůstalo, nová výstavba se rozšiřovala dále od moře směrem k hornatému vnitrozemí. Samotné letiště Birgi (TPS) se z výšky zdá dost vzdálené od města, od něhož ho odděluje několik vesnic a plochy odsolovacích nádrží – salin. Jak jsme se později dozvěděli, sůl s obsahem hořčíku, vápníku, jódu a dalších cenných minerálů se tu získává tradičním způsobem odpařováním mořské vody pouze s pomocí slunce a větru už od 16. století, a ještě dnes se tato ručně vyráběná nerafinovaná sůl s označením Trapani prodává v Evropě jako vyhledávaný čistě přírodní produkt.Trapani

Cesta z letiště trvá místním autobusem, který jede trochu oklikou po hlavní silnici, asi hodinu a stála nás 2,50 €. Nechtělo se nám totiž čekat na rychlejší, zato dražší, „ryanairovský“ autobus do města. Na zpáteční cestě jsme vyzkoušeli místní taxík, jenž v časných ranních hodinách doslova proletěl přímou cestou skrz ještě vyprázdněné vesničky asi za čtvrthodinu. Kdo plánuje podrobnější poznávání ostrova, může si na letišti (nebo samozřejmě ve městě) zapůjčit osobní vůz za cenu přibližně od 60 € na den (tolik i s pojištěním nás stál Citroën C1).Trapani

Podle turistických průvodců se město objevilo už na antických mapách pod označením Drepanon či Drepanum (to prý znamená srp, jméno je podle tvaru městské zátoky), obývané národem Elymů, kteří používali písmo podobné řeckému. Svoji kapitolu v dějinách města napsali i Féničané, Kartaginci a Římané. Ve městě se zachovaly i židovské památky. Ve středověku město těžilo z výhodné strategické polohy jako důležitý obchodní přístav (tuniské pobřeží afrického kontinentu je odsud vzdáleno asi 200 km), z něhož místní vyváželi především sůl a víno. Město bylo též sídlem biskupa.Trapani - Torre de Ligny

Dnešní Trapani má asi 70 000 obyvatel a jeho nejatraktivnější část pro turisty je právě staré město s nábřežími se zbytky opevnění, množstvím historických kostelů, z nichž největší je Cattedrale di San Lorenzo, a také honosnými paláci. Mnohé staré domy v úzkých kamenných uličkách jsou dnes přebudovány na hotely a penziony. Na konci nábřežní promenády dojdeme ke zbytkům věže Torre di Ligny, v nichž je umístěno archeologické Museo di Preistoria. Další muzeum Pepoli je v bývalém klášteře na okraji historického jádra města. Trapani - Lido di San GiulianoNa náměstíčku Piazetta Saturno se nachází turistické informační centrum s mapami a letáky, které zvou na cestu po Sicílii, k návštěvě Palerma (asi 70 km od Trapani) a mnohých sicilských pamětihodností, atrakcí a různých programů.

Nás nejvíce zajímaly pláže, neboť červnové teploty už dávaly příslib koupele v moři. Městská pláž Lido di San Giuliano se nachází v severní části města, je poměrně navštěvovaná, nám se však zdála nepříliš udržovaná (možná proto, že ještě nebyl začátek sezóny). Za hezčími a klidnějšími plážemi musíte vyrazit dál od města do některé ze zátok. Velmi pěkná pláž je u městečka San Vito Lo Capo směrem na Palermo.

Trapani - San Vito Lo Capo

V prospektech se uvádí, že právě zde se každý podzim v září koná populární festival kuskusu, kde se údajně připravuje nejlepší kuskus na světě. Některé části skalnatého pobřeží zejména kolem útesů mohou být v důsledku příboje a zrádných proudů nebezpečné i pro zdatné plavce. Na svoje si zde určitě přijdou surfaři a milovníci jiných adrenalinových sportů, které vyžadují dobrý vítr a vlny.

Trapani - Erice

EriceTrapani - Erice

A ještě pár slov o nejzajímavějších místech v okolí Trapani. Romantické historické městečko Erice na strmém kopci tvoří středověká pevnost, obklopená několika kostely a uličkami se starými kamennými budovami. Z místa je nádherný výhled na okolí i Egadské ostrovy. Kdo se chce vyhnout serpentinám, může použít lanovku z Trapani (funivia).

Egadské ostrovy

Souostroví Egady (Isole Egadi) leží na dohled od Trapani. Ze tří ostrovů – Favignana, Levanzo a Marettimo – jsme si vybrali největší z nich Favignana. Cesta trajektem na ostrov dlouhý prý asi 9 km trvá přibližně hodinu, rychloloď to zvládne za polovic. Ve stejnojmenném městečku na ostrově toho není moc ke koukání, o to hezčí jsou pláže a zátoky. Skalnatý ostrov s krasovými útvary je doporučován i na pěší a cykloturistiku. Z přístavu Trapani směřují pravidelné linky trajektů rovněž na Sardinii a do několika středomořských přístavů.

Isole Egadi - Favignana

Isole Egadi - Favignana                Isole Egadi - Favignana

MarsalaTrapani

Velké přístavní město leží asi 30 km jižně od Trapani (a letiště Birgi) na nejzápadnějším cípu ostrova Sicílie. Jeho název údajně pochází z arabštiny a znamená Alahův přístav (Mars-al-Allah). Vyrábí se tam stejnojmenné dezertní víno, podobné portskému. Ve městě se nachází množství barokních staveb a několik muzeí.

Segesta

Městečko je v hornaté krajině asi 30 km od Trapani na cestě do Palerma. Je tam dochovaný starořecký (dórský) chrám, který je prý nejkrásnější antickou památkou celé Sicílie.

Isole Egadi - Favignana

Text a foto: Lýdia VýbornáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie: Benátky
Publikováno: 15.11.2010
Město plné turistů, kteří neustále přicházejí, aby obdivovali jeho krásy za dne i v noci. Hlavní náměstí s bazilikou, úzké uličky, neutichající městský ruch, veselí Italové, ale hlavně Canale Grande s množstvím výletních lodí a gondol jsou největšími lákadly pro ty, kdo se rozhodli navštívit toto pohádkově romantické místo.

Itálie: Udine
Publikováno: 25.4.2011
Není jednoduché si představit, že se severoitalským městem Udine jsme kdysi patřili do společného státu – habsburské monarchie, a to až do roku 1866. Město každého návštěvníka okouzlí zachovanou svéráznou historickou architekturou a množstvím památek, ale i dalšími zajímavostmi.

Víte, že? Evropské sopky II.
Publikováno: 25.9.2011
Druhá nejmohutnější sopka Evropy a zároveň nejvyšší činný vulkán, to je sicilská kráska Etna. A opravdu, místní obyvatelé jí nazývají Muncibeddu, což v překladu znamená „krásná hora“.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Podzim v Dolomitech
Ti, kdo už dávno objevili Dolomity a kraj Alta Badia vědí, že kromě vynikajících podmínek na ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.5.2022
Technotrasa propojuje unikátní místa severní Moravy a Slezska, na kterých vás čekají vyjímečné zážitky připomínající výraznou technickou a řemeselnou vyspělost regionu. Jejich půvab a svébytný genius loci budete vnímat všemi smysly. Technotrasa přináší pro nadcházející sezonu pořádnou fúru novinek.
26.5.2022
U pozvánek na zajímavé akce v rámci Východní Moravy budeme pokračovat i dnes. Nenechte si ujít Víkend otevřených zahrad (11. - 12. 6.) v Květné a Podzámecké zahradě v Kroměříži.
25.5.2022
Turistická sezóna 2022 bude pro návštěvníky Východní Moravy mimořádně bohatá. Programová nabídka přitom neoplývá jen mnohými, časem prověřenými trumfy. Region opírající se o staletou lidovou kulturu, stále živou folklorní tradici a gastronomii, o početné přírodní nebo duchovní památky bude nyní díky novinkám turisticky ještě atraktivnější.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST ve Spojeném království:

Spojené království

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Londýn – „pupek světa” na Temži

Southampton – lodě, lodě, lodě

Oxford – vzdělanost na každém kroku

Seaford – výlet k Sedmi sestrám

Brighton and Hove – nejlepší místo pro život

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 29. 5. 2022
svátek:Maxmilián
dnes:
neděle 29.5.
8 °C
zítra:
pondělí 30.5.
8 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X