www.infoglobe.cz » Tunisko – severem po stopách historie

Tunisko – severem po stopách historie

Publikováno: 23.1.2021
Tentokrát se vypravíme na sever Tuniska, kde nás přivítá architektura s maurskými prvky, přívětiví obyvatelé a hlavně nekonečně dlouhé pláže. My ale plánujeme Tunisko prozkoumat o trochu více než jen z plážového lehátka.

Hlavní město této země – Tunis – je plné kontrastů, prolíná se zde historie s modernou. Vydáváme se asi jako většina turistů do centra na hlavní třídu Avenue Habib Bourguiba. Vcházíme do tradiční arabské mediny a na trh, kde jsou nejrůznější výrobky od obuvi, oblečení a doplňků přes parfémy až po orientální koření. Klikaté uličky jsou plné života a jen dávejte pozor, abyste se tady neztratili. Honosné paláce, mešity, veřejné lázně, to vše svědčí o dřívější slávě.

Avenue Habib Bourguiba

Na předměstí se nachází náš další cíl – Kartágo. Procházíme se po pahorku Byrsa až zavítáme do velkolepých Antonínových lázní. Tady si připomeneme historii doby punské a římské. Původní lázeňský komplex, který zde stával, patřil hned po římských lázních k největším na světě. Stavba byla započata na příkaz císaře Hadriána, dokončena byla až za vlády Antonia Pia. Kartágo bývalo svého času jedním z nejslavnějších a nejmocnějších měst starověku. Do dnešních dnů se z něj ale dochovaly pouze trosky.

Antonínovy lázně   pozůstatky Antonínova chrámu

ruiny Kartága

Po vydatném obědě z lokálních surovin se přesouváme do kouzelného modrobílého městečka Sidi Bou Said. Je vystavěné na skále a zapsané na seznam UNESCO. A je to asi to nekrásnější místo z celého Tuniska. Tady čerpali inspiraci mnozí slavní básníci či zpěváci pocházející především z Francie či Tuniska. Setkávali se ve slavné kavárně Café de Nattes. Dnes je spíše v obležení turistů. Neváháme a za menší poplatek navštěvujeme soukromé muzeum, což je vlastně kompletně zachovalý arabský palác s původním interiérem. Můžeme tak vidět, jak se tady dříve žilo.

Café de Nattes   střechy Sidi Bou Said

Pokud si pamatujete na film Angelika a sultán, tak právě tady se natáčely scény, kdy hrdinný Joffrey de Peyrac prchá po střechách domů. Půvabné městečko se od té doby příliš nezměnilo. Stále nabízí pohled na exotické stavby, záplavu kvetoucích rostlin a procházky křivolakými uličkami. Pokud se dostanete na střechy jako my, čeká vás překvapení v podobě vyhlídky na Středozemní moře a Tuniský záliv.

hlavní ulice Sidu Bou Said   nádvoří domku v Sidi Bou Said

S šálkem tradičního mátového čaje se loučíme z našeho výletu. Více se do mého článku bohužel nevešlo. Takže až budete v Tunisku, vydejte se na tato místa a přivezte si své vlastní zkušenosti a zážitky.

GPS: Kartágo 36°51'54.0"N 10°20'00.6"E

 

Text: Veronika Kocmanová

Foto: Veronika Kocmanová, Wikimedia Commons: DacoslettDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Tunisko – země bohatá na zážitky i ráj filmařů
Publikováno: 14.1.2021
Tunisko nejsou jen pláže a all inclusive pobyty, nachází se zde nespočet úžasných míst. Pokud přiletíte do Tuniska na pevninu, byla by škoda vynechat výlet do Sahary a moct tak strávit noc v poušti.

Tunisko, Sahara – do pouště
Publikováno: 7.1.2021
Kdo si myslí, že je Sahara jen písečná pláň, mýlí se. O tom jsem se na vlastní oči také přesvědčila při její návštěvě v Tunisku. Největší část Sahary je kamenitá, písečná část je ta menší. Je dobré myslet na bezpečnost a využít služeb profesionálního průvodce.

Maroko, Ait Ben Haddou – ksar v údolí Ounila
Publikováno: 25.3.2019
Maroko je bezpochyby jednou z nejrozmanitějších zemí, a to především díky své velikosti. Ráz krajiny se s ujetými kilometry výrazně mění, a tak se lze v několika dnech v jedné zemi dostat od pobřeží Atlantského oceánu přes pohoří Atlas až do rozsáhlých palmérií, soutěsek a také do pouště.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým břehům Atlantiku II
Publikováno: 11.1.2019
Než se spolu vydáme poznávat další casablanské památky, představíme vám ještě městskou kulturu.

Maroko, Rabat – město světel I
Publikováno: 21.12.2018
Již kdysi jste s námi měli možnost do Maroka, konkrétně do Rabatu, nahlédnout. Dnes se však do tohoto zajímavého města ponoříme o něco hlouběji a unikneme tak zimě, která panuje u nás.

Maroko: Kouzlo orientu I – Casablanca a Rabat
Publikováno: 14.10.2017
Hned cestou na letiště jsem se podívala na film Casablanca. To úplně zapadalo do scénáře mého výletu. Po čtyřech hodinách letu jsem se setkala se svým průvodcem v Agadiru. Po cestě z letiště mi ukázal osvětlenou pevnost Agadir, po které je město pojmenováno. Postavili ji Portugalci v 15. stol. Pod ní na kopci jsou krásně osvětlené tři nápisy v arabštině a znamenají Alláh, král a národ. Tři nejdůležitější pojmy v životě Maročana.

Maroko: Africké království
Publikováno: 24.7.2016
Na našich toulkách světem tentokrát opustíme Evropu, abychom zavítali do Afriky, kde bude naším cílem Maroko, přesněji Marocké království. Tato severoafrická země, ve které žije bezmála 32 milionů obyvatel, je oblíbeným přímořským letoviskem s množstvím památek.


Souvisejicí fotogalerie

Tunisko – starobylá kráska severní Afriky
Dnes vás zavedeme do úchvatné země dotýkající se Středozemního moře. Starobylá historie ztělesněn...

Maroko – Africká romantika
Chtěli byste zažít romantické dobrodružství? Tak se vydejte na dovolenou do Maroka, kde vás čekaj...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Dotek jara

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Exkluzivní miniatury: řemeslný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Dárkový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Liptov - turistický průvodce z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.4.2021
Před pár dny oznámil Bratislavský dopravní podnik informaci o zvýšení ceny jízdného, zrušení oblíbeného 15minutového lístku a zlevnění ročního lístku o 25 %.
12.4.2021
Nedávno vyšla nová studie Barcelonského institutu pro globální zdraví (ISGlobal) o kvalitě ovzduší v evropských městech. Mezi 31 státy mají nejhorší výsledky Itálie, Španělsko, Polsko, Belgie a Česká republika.
9.4.2021
Tato doba není snadná ani pro zoologické zahrady. Nejdříve zvířatům chyběly proudící davy návštěvníků, nyní jsou velký problém chybějící příjmy ze vstupného. Peníze rychle docházejí, pomoc od státu není dostatečná, ale zvířata musejí jíst každý den. A vy můžete pomoct je nakrmit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALŽÍRSKO, POBŘEŽÍ SLONOVINY A TUNISKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 14. 4. 2021
svátek:Vincenc
dnes:
středa 14.4.
7 °C
zítra:
čtvrtek 15.4.
3 °C