www.infoglobe.cz » Turecko - Alanya

Turecko - Alanya

Publikováno: 23.9.2008
Jednou ze zajímavých turistických destinací pro letní dovolenou, je bezesporu Turecko. Tato země ležící na pomezí Evropy a Asie má stále větší předpoklady k uspokojení požadavků náročných turistů, pro které je velice populární díky kombinaci evropských a muslimských kultur.

Právě Česká republika významně přispívá na zvyšování místního cestovního ruchu, i vzhledem k rostoucím cenám v dosud oblíbených letoviscích v Chorvatsku nebo v Itálii. Za cestu do Turecka si sice trochu připlatíte, ale na místě vás vše vyjde laciněji, než například ve zmiňované Itálii. A stanovené ceny na tržištích ještě mnohokrát usmlouváte... Navíc zdejší hotely nabízejí oblíbený program „all inclusiv“, takže pokud nechcete trávit každý večer v jiné restauraci a lámat si hlavu s účty, máte již jasno...

Alanya

Asi 120 km východně od letištního města Antalya se rozprostírá jedno z často vyhledávaných míst „Turecké riviéry“. Moři otevřená a od pevniny pohořím Taurus chráněná malebná Alanya, jejíž ramena tvoří pláže Kleopatřina a Keykubat, má opravdu čím zaujmout. Její součástí jsou oblasti Indzhekum, Konakly, Karaburun a Makhmutlar. Dnešní populace samotného města činí 250 000 obyvatel, avšak v průběhu hlavní sezóny (duben až listopad) se tato cifra vzhledem k přílivu turistů až zdvojnásobí.

Samotné město bylo založeno 200 let před n. l. osadníky z ostrova Aegean, ale stalo se slavným až v dobách rozmachu antického Říma. V té době bylo využíváno piráty jako hlavní přístav a základna – přičemž neslo jméno Korakesion. Velkou roli zde sehrála také pevnost, jenž se tyčila na skalnatém výběžku nad městem. Právě v této měl být podle staré legendy ukryt pirátský poklad. K tomuto místu se váže i další pověst, která proslavila toto přístavní městečko. Ta vypráví, že Alanya byl představena Egyptské královně Kleopatře přímo Macusem Aureliem a ta začala využívat místní pevnost, jako základnu pro vybudování své flotily. Každopádně město začalo prosperovat až v roce 1220  poté, co jej dobyl sultán Alledin Kejkubat. Tehdy také město získalo své nové jméno „Alaye“, což v překladu znamená „nóbl“. V roce 1471 se pak město stalo součástí Osmanské říše, jejíž hlavním městem byl Istanbul, a od té doby je Alanya považována za opravdové turecké město.

Hlavním turistickým lákadlem je samozřejmě již zmíněná Byzantská pevnost, respektive její zřícenina, která je obklopena padesátkou věží, jenž perfektně splývají s dvojicí hradeb. Za hradbami zvídavý návštěvník najde mimo jiné i pozůstatky Byzantského kostela nebo kapli z 11.století postavenou na základech pocházejících z Helénistického období, či mešity. Pokud se rozhodnete pozůstatky Seldzhukova paláce navštívit, připravte si 2 turecké liry na autobus, který vás na kopec vyveze a dalších 10 tureckých lir na vstupné. Rozhodnete-li se však o zdolání převýšení po svých, nabízí se alternativa pohodlné cesty, která vede z přístavu kolem slavné osmistěnné Červené věže (Kyzyl Kule). Kousek vedle ní se navíc nabízí první a také jediný pivovar turecké riviéry - Red Tower Brewery – jehož pivo zajisté osvěží, a to ať už cestou nahoru, či po zdolání celého výletu. Za zmínku stojí také neobvyklý pohled na soukromé koupaliště pod věží. Přitažlivé slečinky v bikinách jsou zde totiž nahrazeny tureckými ženami, které se sluní a koupou zahalené do oblečení s tradičním šátkem kolem hlavy. Budete-li stoupat stále vzhůru nabízí se samozřejmě nádherný výhled na město, který se však od jiných v něčem liší... střechy domů i hotelů jsou „zkrášleny“ barely s vodou, která využívá ke svému ohřátí sluneční energii.

Dalším podstatným lákadlem jsou krápníkové jeskyně Damlatash, které byly objeveny v roce objevena náhodou při těžbě kamene pro místní přístav až v roce 1948. Jeskyně se staly hlavní příčinou turistického ruchu zde v Alanyi, neboť začaly přitahovat astmatiky z celého světa. Uvnitř skalních útvarů je totiž stálá teplota 22 - 23°C a vlhkost vzduchu dosahuje až 95 %.

Ovšemže to nejsou pouze památky, čím oblast Turecké riviéry turisty láká. Je to také množství různých aktivit a akcí, které místní agentury nabízejí. Za zmínku stojí například projížďky v offroadech po pohoří Taurus, či navštívení osmého divu světa „Pamukkale“ – neboli Bavlněný zámek (jedná se o dílo přírody, které vznikalo 15 000 let - oslnivě bílé travertinové terasy s azurově modrou termální vodou).

 

Nejednalo by se o turecké město, kdyby nebylo přeplněno obchody a stánky s orientálním zbožím, kořením, čajem, tabákem, ale také s oblečením a módními doplňky. Zde je samozřejmě pravda taková, že se z opravdu veliké části jedná o falzifikáty světových veličin, jejichž výroba zatím není dostatečně trestně stíhána... Což vlastně není ani překvapující... Takže si zde lze lehce nakoupit značky jako Emporio Armani, Dolce & Gabbana, Ed Hardy, Prada, Gucci či Versace. Obchodem by se samozřejmě dalo nazvat téměř celé město, ale ve skutečnosti se trhy nalézají mezi hlavní trojicí bodů: náměstím se sochou prvního prezidenta Turecké republiky Mustafa Kemal Atatürka (1881 – 1938), Červenou věží a krápníkovými jeskyněmi. Zbylá část Alanye a jejího okolí je totiž ještě stále rozestavěná a je tak možné spatřit ohromné hotelové kolosy, které zatím zejí prázdnotou a čekají na poslední úpravy, než je na přes rok zaplní tisíce dalších turistů...

Pokud Vás Alanya láká, tak neváhejte a vyražte za dobrodružstvím...a nezapomeňte si nařídit správný čas – GMT + 2.  

Text a foto: Amy Challen a Jan LidmaňskýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Turecko, Istanbul I.: život ve městě - VIDEO
Publikováno: 30.11.2010
Auta na dálnici z asijského letiště Sabiha, které je od Istanbulu vzdálené desítky kilometrů, pomalu popojíždí směrem k významné turecké metropoli. Je tedy dostatek času na první letmé seznámení s největším tureckým městem a životem na jeho periférii.

Turecko: Kappadokie – země krásných koní V.
Publikováno: 24.11.2014
Moje cesta nyní směřuje přes turnikety do areálu muzea a dále do kostela sv. Barbary, kde se proti vůli svého otce stala křesťankou. Ten ji proto nejdříve uvěznil a nakonec zabil. Za to do něj podle legendy udeřil blesk.

Turecko: Kappadokie – země krásných koní IV.
Publikováno: 17.11.2014
Po mnoho staletí byla Anatolie centrem křesťanství a zdá se, že tomu bylo tak hlavně zásluhou apoštola Pavla a jeho misionářským výpravám. Jeho působnost se zde datuje od r. 41 po Kristu. V Kappadokii se rozšířilo křesťanství i díky tomu, že zde našlo úrodnou půdu již v prvním století.

Turecko: Kappadokie – země krásných koní III.
Publikováno: 10.11.2014
Střední Anatolii křižuje mnoho cest. Mezi nejznámější patří Hedvábná stezka. Aby zde Seldžukové podpořili rozvoj obchodu, vystavěli na ochranu a pro pohodlí putujících kupců zájezdní hostince neboli karavansaraye.

Turecko: Kappadokie – země krásných koní II.
Publikováno: 3.11.2014
Právě vjíždíme do města Konya, které bylo hlavním městem Seldžucké říše. Vystupuji na autobusovém nádraží, vyzvedávám si mapku města a mířím k věžičce, která mi ukazuje cestu k muzeu Mevlany. Město se rozkládá na náhorní plošině a ze všech stran ho obklopují hory.

Turecko: Kappadokie – země krásných koní I.
Publikováno: 27.10.2014
Rozhodla jsem se, že ještě musím zajet do Kappadokie – země krásných koní, jak ji nazvali Chetité. Koupila jsem si lístek na autobus a mířím z Bodrumu do Antalye, kde přespím. Další den pojedu přes město Konya, kde navštívím karavansaraj (orientální hostinec u hlavních silnic, kde se občerstvovali účastníci karavan i jejich zvířata, pozn. red.) a muzeum Mevlany.

Turecko: Bodrum neboli Halikarnas IV.
Publikováno: 22.9.2014
A opět pokračuji dál dolmušem do Turgutreis k památníku admirála a přes zelený park procházkou k přístavu. Pak stopuji další dolmuš a vydávám se směrem Gumušluk, kde se nachází potopené město Myndos.

Turecko: Bodrum neboli Halikarnas III.
Publikováno: 15.9.2014
Od divadla znova stopuji dolmuš a mířím směr Gumbet, což je hned další zátoka za městěm Bodrum. Jedu se podívat na Myndskou bránu, ze které vedla cesta do města Myndos. Tato brána byla velmi dobře strategicky postavená.

Turecko: Bodrum neboli Halikarnas II.
Publikováno: 7.9.2014
Právě míjím obchůdek se zmrzlinou, která se vyrábí přímo v Bodrumu. Nemůžu nechat toto místo bez povšimnutí a dávám si "do nosu" višňovou, melounovou a mandarinkovou zmrzlinku, tedy po turecky dondurmu. A pokračuju mírným stoupáním do méně okázalé obytné části Bodrumu až po bílou nízkou zeď, která ohraničuje slavné Mauzoleum v Halikarnasu.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolená V.
Publikováno: 24.8.2014
Plujeme kolem mešity Ortakoy, kterou postavil sultán Abdulmecid v roce 1853. Stavbu realizoval opět jeho architekt Nikogos Balyanovi. Je vystavena v barokním stylu a leží v evropské části Bosporu. Právě proplouváme pod slavným Bosporským mostem. Ten byl postaven roku 1973 k padesátému výročí založení Turecké republiky.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolená IV.
Publikováno: 17.8.2014
Právě míříme přímo z kopce dolů do přístavu. Nasedneme na loď a vybereme si lavičku na horní palubě. Za chvilku vyplouváme. Název Bosporus znamená Kraví brod. Podle legendy ve starověkém Řecku zde žila krásná kněžka Io.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolená III.
Publikováno: 10.8.2014
To se nám krásně spalo s tolika zážitky za předešlý den.Teď nás čeká báječná turecká snídaně, tj. bílý sýr, rajčata, okurky, olivy, chleba… K tomu černý čaj, řádně oslazený. A můžeme se vydat jako bychom byli osobně pozvaní sultánem k audienci v jeho paláci Topkapi.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolená II.
Publikováno: 3.8.2014
Jsme na koňském trhu. Máte-li fantazii můžete ještě zaslechnout dusot koňských kopyt. Právě tady stával slavný hipodrom neboli závodiště koňských čtyřspřeží, kde probíhaly každý rok závody za účasti císaře. Fandily zde dvě strany, tj. zelení – zástupci běžných občanů a modří – zástupci šlechty a významných osob města.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolená I.
Publikováno: 27.7.2014
Právě sedím na lavičce na nádraží a netrpělivě čekám, až se náš bus rozjede směrem na Istanbul. Konečně ho uvidím na vlastní oči! Toto úchvatné město láká každého cestovatele toužícího zažít báječné dobrodružství!

Turecko: Bájná Troja
Publikováno: 16.2.2013
Město Troja leží v Turecku, konkrétně v části západní Malá Asie. Podle bájí měli Troju na břehu řeky Skamandros založit Achájové. Před vstupem do města, na parkovišti, kde se rozhodně nemusíte bát, že nebudete mít kam postavit auto, si u pokladny můžete zakoupit vstupenku, která je při vstupu do města nutná.

Turecko: Kappadokie – země krásných koní VI.
Publikováno: 1.12.2014
Konečně došlo na to, že jsem uskutečnila let balonem nad Kappadokií. Podle mne je to to nejkrásnější místo, kde by ho mohl člověk absolvovat. Byli jsme na místě určení v 5.15 ráno za svítání a balonů se tu připravovalo přes padesát!

Turecko: lákavá země Orientu
Publikováno: 1.12.2012
Daleký, lákavý, kořeněný Orient. Jen zavřít oči a vyroste znovu před očima… Přestaňte myslet na všední den a ponořte se se mnou do kouzelné atmosféry pohádek tisíce a jedné noci, země zahnutých šavlí, obráceného půlměsíce a výbojných sultánů. Je tomu už dávno, kdy byl Turek postrachem Evropy, a přesto lidi stále fascinuje krásná země Turecka.

Turecko: z parku Köprülü až po Efes
Publikováno: 15.12.2012
Opusťtme šedivou průměrnost všedních dnů a vznesme se na létajícím koberci do Národního parku Köprülü, kde také jednu noc přenocujeme v pohodovém kempu u řeky a zamíříme vzhůru k pramenům řeky Kopručay. Poté se vydáme přes Antalyi a Pamukale až do Dresu.


Souvisejicí fotogalerie

Turecko - krásy země
Tato turisty oblíbená destinace leží na dvou světadílech, a to v Evropě a Asii. Turecko má velmi ...

Turecko: Pamukkale, Hierapolis
Pamukkale je oblast s termálními prameny, která je součástí Hierapolisu. Prameny vyvěrají se...

Turecko: Kappadokie - krajina pohádkových komínů
Kapadocie (Cappadocia), toto unikátní místo na Zemi se nachází na území Turecka, konkrétně ve výc...


Souvisejicí videa

Turecko: Život v ulicích Istanbulu
Největší turecká metropole tepe každý den, každou minutu. V centrální části se dokonce zdá, že ne...

Turecko: Istanbul - kosmopolitní brána Orientu
Největší turecké město, ve kterém žijí desítky milionů lidí různých národností a kultur je spojni...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

30.10.2020
Vysoké Tatry momentálně zejí prázdnotou a dostat se do nich je vlivem aktuálních opatření víceméně nemožné. Avšak díky 360° technologii virtuální reality tam můžete jít i hned.
28.10.2020
15. ročník festivalu dobrodružných filmů Horyzonty se uskuteční 5. až 7. listopadu on-line. Kromě skvělých outdoorových filmů uvidíte i tzv. dotáčky, ve kterých promluví tvůrci a protagonisté některých promítnutých filmů.

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 30. 10. 2020
svátek:Tadeáš
dnes:
pátek 30.10.
12 °C
zítra:
sobota 31.10.
10 °C