www.infoglobe.cz » Turecko: autem od Priéné až po Myndos

Turecko: autem od Priéné až po Myndos

Publikováno: 22.12.2012
Další pěkný den, a tak plánuji cestu za méně vyhledávanými krásami v Turecku. Navštivte se mnou místa jako jsou Priéné nebo polozatopené město Myndos.

město Priéné

Jedeme do opuštěného města Priéné schovaného v kopcích za městečkem Söke (30 km vzdálené od Efesu a 5 km vzdálené od Söke). Stoupáme po strmé široké silnici vedoucí k působivé bráně a začínají se nám zjevovat jednotlivé části domů na úpatí hory Samsun Dagi v nádherném prostředí teras porostlých borovicemi. Prvními osídlenci byli v 11. stol. př. n. l. pravděpodobně Řekové. Město, jehož rozvaliny teď obdivujeme, bylo navrženo ve 4. stol. př. n. l. v pravoúhlém systému. Jak se přístav postupně zanášel naplaveninami, slábla také sláva a bohatství města a nepřátelé o něj ztráceli zájem. Díky tomu si zachovalo helénistický charakter. Míjíme veřejné či náboženské budovy, agoru a divadlo. Nad hlavní ulicí najdeme chrám Pallas Athény, který byl vystavěn za Alexandra Velikého. Je to jeden z nejharmoničtěji navržených chrámů, proto sloužil jako vzor studentům architektury. Z původních třiceti jónských sloupů bylo pět znovu vztyčeno. Nalevo od hlavní ulice je bouleuterion ze 2. stol. př. n. l., kde zasedala státní rada. Na jedné ze stran je stupínek, odkud se řečník obracel se svým projevem k městské radě. Poté co přejdeme ulici, dostaneme se k posvátnému portiku, k agoře a  nádhernému Diovu chrámu, který tvořil srdce města. Půjdeme ulicí dále a objevíme všudypřítomné lázně. Škoda, že je dnes nemůžeme využít… Celé město leží ve stínu vysokých borovic a musíme být připraveni na kličkování mezi hady, škorpiony a divokými prasaty, nechávající po sobě zřetelné stopy. Ve svém království na nevítané hosty rozhodně nečekají.

město Miletosměsto Miletosměsto Miletos

Ulovili jsme krásné fotografie, tak vzhůru na další do města Milétos. Tady si dáváme vysněnou zrmzku a stoupáme po schodech divadla a stále výše, až k pevnosti postavené za Seldžuků. Dále pokračujeme pro změnu z kopce dolů k chrámu bohyně Artemis a k agoře, kde bývají želvičky, a obdivujeme nádherné sloupořadí promenády pro bohaté nakupující. Přecházíme úchvatné lázně, později přestavené na Byzantský kostel a pak přes alej olivovníků. A hle, vždy zodpovědná kamarádka nemůže najít klíče od auta. Tak znovu. Je horko, voda už nezbyla, ale klíče nejsou, i když jsme se znovu vrátily a opět pozvolna prošly. To je pech. Ani v kavárně se zmrzlinou po klíčích ani stopy. Jsme zoufalé, chytá nás panika. Asi pojedeme stopem, ale pak zas návrat pro auto s náhradními klíči (jsme 2 hodiny vzdálené od Bodrumu). Takové komplikace. Jdeme odevzdaně k autu a Lenka jen tak ze zoufalství zkusí otevřít. Zabere a ono to jde! A klíče leží na sedadle! Och to nám spadl kámen ze srdce.

město Didime

Po dramatických okamžicích přejíždíme k městu Didime a úchvatnému Apollonovu chrámu, který rozhodně nenechá nikoho chladným. Před sedmi lety jsem jej navštívila s kamarádem v noci a protože už bylo zavřeno, přelezli jsme plot a utíkali před hlídačem až doprostřed svatyně, kam jsme prošli úzkou tmavou chodbičkou. Bylo to neskutečné dobrodružství bez světla. Jen na noční obloze padaly hvězdy a my byli pyšní, že jsme se sem dostali a že nás strážný nechytil. S tlukoucím srdcem jsme nasávali stejně jako dnes magickou atmosféru tohoto velkolepého chrámu. Chrám nás fascinuje i nyní, za denního světla, svou majestátností. Nedaleko od Apollonova chrámu stávala věštírna. Její posvátné prostory byly domovem kněžky, která po vdechnutí par z pramene upadala do hypnotického stavu a odpovídala na složité otázky týkající se lásky, rodiny a tužeb, které trápily lidi ve starověku stejně jako i dnes. První svatyně byla zničena Peršany, a když tudy projížděl Alexandr Veliký, naplánoval vybudování nového chrámu. Ohromné rozměry stavby ji téměř odsoudily k tomu, aby nebyla nikdy dokončena.

DidimeKaňonPedasa

A potom už míříme domů směr Bodrum, kolem velkého jezera Bafa a tunelem a pak je uprostřed silnice obrovský strom (asi 5 km od letiště Bodrum). Zde odbočíme na malou zastávku za přírodními krásami. Ač to tak nevypadá, je zde schovaný nádherný kaňon, kudy protéká řeka, jsou tu pěkné menší vodopády a také hluboká jeskyně, na kterou je dobré se vybavit lany a halogenovou baterkou. V kaňonu můžete také kempovat.

Stačí dalších 30 km a jsme doma v Bodrumu, takový je dnešní název pro starověké dorské město Halikarnas, kde je proslulé Mauzoleum. Nechal je postavit Mausolos II., 375-53 př. n. l., vládce antické Kárie, jenž si Halikarnas zvolil za hlavní město. Městské hradby – též Mausolovo dílo – byly takřka úplně zničeny za obléhání Alexandrem Velikým ve 4. stol. př. n. l.,  tj. starověkém Halikarnasu, kde stával druhý ze sedmi divů světa a bydlel zde i Hérodotos - otec dějin. Dnes hrad připomíná spíše víceúrovňový labyrint nádvoří, sálů, muzeí, příkopů a vodních nádrží. Lze zde také najít žalář. Nenechte si ujít ani návštěvu síně se Skleněným vrakem, kde najdete byzantskou loď zhruba z roku 1025 i s celým nákladem. Na hradbách jsou vybudovány bastily. Je jich pět a jsou symbolem různých národností, které zde společně žily. Dnes je uvnitř výstava podmořské archeologie s vraky lodí. V podhradí se v létě konají koncerty a divadelní představení. Letos jste mohli zhlédnout Řeka Zorbu, Labutí jezero, Karmen atd. Noční život zde pulzuje na plné obrátky na plovoucí diskotéce Katamarán nebo na velkolepé show disko Halikarnas, doprovázené všemi dostupnými efekty. A druhý den odpoledne vyrážíme do pohodové samoty města Pedasy v kopcích bodrumského poloostrova s nádherným výhledem na moře, které si nejlépe vychutnáte při zapadajícím slunci a v noci zde nerušeně pozorujete hvězdy. Velmi romantické místo.

Potopené město Myndos

Pokračujeme do Turgutreis, na západním konci poloostrova 15 km dále, kde mají i open air kino. Toto místo je pojmenováno po věhlasném admirálovi osmanské flotily. A nakonec si zatančíme salzu v Bitezu v hotelu Ambrosia. Další den se budeme potápět u Černého ostrova s termálními prameny. Pokročilí potápěči mohou s instruktory k vrakům pěti lodí a jednomu vraku letadla.

Poslední den věnovaný Bodrumu zavítáme na polopotopené město Myndos a můžeme tuto oblast opustit.

 

Text/foto: Sylvie Halouzková



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Turecko: lákavá země Orientu
Publikováno: 1.12.2012
Daleký, lákavý, kořeněný Orient. Jen zavřít oči a vyroste znovu před očima… Přestaňte myslet na všední den a ponořte se se mnou do kouzelné atmosféry pohádek tisíce a jedné noci, země zahnutých šavlí, obráceného půlměsíce a výbojných sultánů. Je tomu už dávno, kdy byl Turek postrachem Evropy, a přesto lidi stále fascinuje krásná země Turecka.

Turecko: Bodrum neboli Halikarnas I.
Publikováno: 31.8.2014
Právě jsme přistáli. Zhluboka se nadechnu. Hurá, už jsme konečně tady na letišti v Bodrumu. Nasedáme na autobus a po 40 minutách sjíždíme z kopce dolů do města Bodrum. Vzduch slaně voní dálkami, barvy se předhánějí v odstínech a azurový horizont plynně přechází v oblohu.

Turecko: Bodrum neboli Halikarnas II.
Publikováno: 7.9.2014
Právě míjím obchůdek se zmrzlinou, která se vyrábí přímo v Bodrumu. Nemůžu nechat toto místo bez povšimnutí a dávám si "do nosu" višňovou, melounovou a mandarinkovou zmrzlinku, tedy po turecky dondurmu. A pokračuju mírným stoupáním do méně okázalé obytné části Bodrumu až po bílou nízkou zeď, která ohraničuje slavné Mauzoleum v Halikarnasu.

Turecko: Bodrum neboli Halikarnas III.
Publikováno: 15.9.2014
Od divadla znova stopuji dolmuš a mířím směr Gumbet, což je hned další zátoka za městěm Bodrum. Jedu se podívat na Myndskou bránu, ze které vedla cesta do města Myndos. Tato brána byla velmi dobře strategicky postavená.

Turecko: Kappadokie – země krásných koní I.
Publikováno: 27.10.2014
Rozhodla jsem se, že ještě musím zajet do Kappadokie – země krásných koní, jak ji nazvali Chetité. Koupila jsem si lístek na autobus a mířím z Bodrumu do Antalye, kde přespím. Další den pojedu přes město Konya, kde navštívím karavansaraj (orientální hostinec u hlavních silnic, kde se občerstvovali účastníci karavan i jejich zvířata, pozn. red.) a muzeum Mevlany.

Turecko: Kappadokie – země krásných koní II.
Publikováno: 3.11.2014
Právě vjíždíme do města Konya, které bylo hlavním městem Seldžucké říše. Vystupuji na autobusovém nádraží, vyzvedávám si mapku města a mířím k věžičce, která mi ukazuje cestu k muzeu Mevlany. Město se rozkládá na náhorní plošině a ze všech stran ho obklopují hory.

Turecko: Kappadokie – země krásných koní III.
Publikováno: 10.11.2014
Střední Anatolii křižuje mnoho cest. Mezi nejznámější patří Hedvábná stezka. Aby zde Seldžukové podpořili rozvoj obchodu, vystavěli na ochranu a pro pohodlí putujících kupců zájezdní hostince neboli karavansaraye.

Turecko: Kappadokie – země krásných koní IV.
Publikováno: 17.11.2014
Po mnoho staletí byla Anatolie centrem křesťanství a zdá se, že tomu bylo tak hlavně zásluhou apoštola Pavla a jeho misionářským výpravám. Jeho působnost se zde datuje od r. 41 po Kristu. V Kappadokii se rozšířilo křesťanství i díky tomu, že zde našlo úrodnou půdu již v prvním století.

Turecko: Kappadokie – země krásných koní V.
Publikováno: 24.11.2014
Moje cesta nyní směřuje přes turnikety do areálu muzea a dále do kostela sv. Barbary, kde se proti vůli svého otce stala křesťankou. Ten ji proto nejdříve uvěznil a nakonec zabil. Za to do něj podle legendy udeřil blesk.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolená V.
Publikováno: 24.8.2014
Plujeme kolem mešity Ortakoy, kterou postavil sultán Abdulmecid v roce 1853. Stavbu realizoval opět jeho architekt Nikogos Balyanovi. Je vystavena v barokním stylu a leží v evropské části Bosporu. Právě proplouváme pod slavným Bosporským mostem. Ten byl postaven roku 1973 k padesátému výročí založení Turecké republiky.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolená IV.
Publikováno: 17.8.2014
Právě míříme přímo z kopce dolů do přístavu. Nasedneme na loď a vybereme si lavičku na horní palubě. Za chvilku vyplouváme. Název Bosporus znamená Kraví brod. Podle legendy ve starověkém Řecku zde žila krásná kněžka Io.

Turecko: Istanbul
Publikováno: 8.12.2012
Přístavní město Istanbul, ve kterém žije více jak 16,5 milionů lidí, je v současné době hodnoceno jako jedno z nejvýznamnějších světových metropolí. Toto město jako jediné se rozkládá na dvou kontinentech - Evropě a Asii.

Turecko: z parku Köprülü až po Efes
Publikováno: 15.12.2012
Opusťtme šedivou průměrnost všedních dnů a vznesme se na létajícím koberci do Národního parku Köprülü, kde také jednu noc přenocujeme v pohodovém kempu u řeky a zamíříme vzhůru k pramenům řeky Kopručay. Poté se vydáme přes Antalyi a Pamukale až do Dresu.

Turecko: Bájná Troja
Publikováno: 16.2.2013
Město Troja leží v Turecku, konkrétně v části západní Malá Asie. Podle bájí měli Troju na břehu řeky Skamandros založit Achájové. Před vstupem do města, na parkovišti, kde se rozhodně nemusíte bát, že nebudete mít kam postavit auto, si u pokladny můžete zakoupit vstupenku, která je při vstupu do města nutná.

Turecko, İzmir: dědictví multikulturalismu
Publikováno: 3.5.2022
Izmir (znám také jako Smyrna) je osídlen již pět a půl milénia. Město leží v oblasti Malé Asie, v zátoce, která ústí do Středozemního moře. Jeho poloha znamenala, že město zažilo nadvládu mnoha civilizací a říší. Poslední z nich, Osmanská říše, dobyla Izmir roku 1389, kdy ještě patřil upadající Byzantské říši.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolená I.
Publikováno: 27.7.2014
Právě sedím na lavičce na nádraží a netrpělivě čekám, až se náš bus rozjede směrem na Istanbul. Konečně ho uvidím na vlastní oči! Toto úchvatné město láká každého cestovatele toužícího zažít báječné dobrodružství!

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolená II.
Publikováno: 3.8.2014
Jsme na koňském trhu. Máte-li fantazii můžete ještě zaslechnout dusot koňských kopyt. Právě tady stával slavný hipodrom neboli závodiště koňských čtyřspřeží, kde probíhaly každý rok závody za účasti císaře. Fandily zde dvě strany, tj. zelení – zástupci běžných občanů a modří – zástupci šlechty a významných osob města.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolená III.
Publikováno: 10.8.2014
To se nám krásně spalo s tolika zážitky za předešlý den.Teď nás čeká báječná turecká snídaně, tj. bílý sýr, rajčata, okurky, olivy, chleba… K tomu černý čaj, řádně oslazený. A můžeme se vydat jako bychom byli osobně pozvaní sultánem k audienci v jeho paláci Topkapi.

Turecko: Kappadokie – země krásných koní VI.
Publikováno: 1.12.2014
Konečně došlo na to, že jsem uskutečnila let balonem nad Kappadokií. Podle mne je to to nejkrásnější místo, kde by ho mohl člověk absolvovat. Byli jsme na místě určení v 5.15 ráno za svítání a balonů se tu připravovalo přes padesát!

Turecko: karavanou po Hedvábné stezce
Publikováno: 29.12.2012
Slyšeli jste už o Hedvábné stezce? Víte jak je dlouhá? A kudy vedla? Přidáme se k jedné karavaně a uvidíme… Neprojedeme stezku od začátku z Číny, protože to bychom měli na konec do Istanbulu 9 000 km a kromě Marco Pola ji mnoho lidí neprocházelo celou. Většina obchodníků putovala na některém úseku od bazaru po bazar, kde zboží nakoupili a poté prodali.


Souvisejicí fotogalerie

Turecko: Pamukkale, Hierapolis
Pamukkale je oblast s termálními prameny, která je součástí Hierapolisu. Prameny vyvěrají se...

Turecko: Istanbul - výletní místa
Evropská část Istanbulu je jedno velké obchodní středisko. Asijská část slouží spíše jako obytná ...

Turecko: Kappadokie - krajina pohádkových komínů
Kapadocie (Cappadocia), toto unikátní místo na Zemi se nachází na území Turecka, konkrétně ve výc...


Souvisejicí videa

Turecko: Istanbul - kosmopolitní brána Orientu
Největší turecké město, ve kterém žijí desítky milionů lidí různých národností a kultur je spojni...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 29. 3. 2024
svátek:Taťána
dnes:
pátek 29.3.
6 °C
zítra:
sobota 30.3.
11 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X