www.infoglobe.cz » Turecko: lákavá země Orientu

Turecko: lákavá země Orientu

Publikováno: 1.12.2012
Daleký, lákavý, kořeněný Orient. Jen zavřít oči a vyroste znovu před očima… Přestaňte myslet na všední den a ponořte se se mnou do kouzelné atmosféry pohádek tisíce a jedné noci, země zahnutých šavlí, obráceného půlměsíce a výbojných sultánů. Je tomu už dávno, kdy byl Turek postrachem Evropy, a přesto lidi stále fascinuje krásná země Turecka.

Je to nejen země Turků, ale i mnoha dalších různobarevných národů a kultur, které se přemísťovaly z jedné strany na druhou, jako vlny zmítané oceánem. Sestavme si mozaiku z jednotlivých střípků úryvků o této zemi. Zemi básníka Homéra ze Smyrny, otce dějin Herodota z Halikarnasu a dějiště nejznámější bitvy historie v Troji.

Göynük

Naši pouť začínáme na jihu u Antalye, v legendárním místě věčně hořících ohňů. Ohně symbolizující svobodu lýkského národa, pyšného a neohroženého. V zemi, kde byl uctíván bůh slunce Apolon. Legenda nám vypráví o krvelačné bestii Chimeiře, kterou zde přemohl krasný Bellarofones na létajícím koni Paegasovi. Prý si s ní chrabře poradil. Ze vzduchu na ni na létajícím koni vrhal ohnivé střely. A ty ohně na strmém kopci, které zde v noci navštívíme, jsou právě posledními vzdechy této zkomírající bestie.

Naše cesta podél pobřeží, která bude dlouhá asi 70km, povede z Antalye na severozápad k městu Olympos.

Ti, kdo lační po dobrodružství, určitě zajedou do kanyonu Göynük (asi 30tý km naší cesty) a budou se prodírat mezi jezírky a balvany dravé řeky až ke krásným vodopádkům. Ti statečnější a vybavenější o neoprény a lana mohou pokračovat pořád dále. Nad vámi se tyčí balvany, vklíněné mezi dvě skály, pod kterými musíte proklouznout, to vás prostě nemůže nechat chladnými. A rochnění se pod vodopádkem to je prostě nádhera. Následuje výprava do civilizace a stavíme se i v nedalekém Kemeru (asi 36tý km naší cesty), dnes rostoucím turistickým rájem.

Chimeira

Centrum Kemeru, které se nachází v zátoce parku Moonlight, přímo vyzývá k procházkám za svitu měsíce. Dojdeme až k nomádským stanům s figurínami představujícími jejich putovný život. Za stany je také menší muzeum a stan, kde si usazeni na kobercích mezi polštáři vychutnáme výborný turecký čaj, při odchodu hledíme na mihotavá světýlka nočního Kemeru lákající poutníky i tanečníky k bouřlivým mejdanům a nevázaným tancům až do rozbřesku. Nad Kemerem, stejně jako v celém Turecku, vlaje na kopci turecká vlajka, takže náš další cíl je jasný. Vyšplháme se za ní a nafotíme fascinující panoramata modrozelené zátoky Moonlight se spoustou želv karet, bojácně vykukujících nad hladinu a zase plaše proplouvajících mezi nadšenými plavci.

V Kemeru doporučuji zapůjčení kol nebo Jeepu a poté se vydejte přímo do hor, abyste obdivovali nádhernou krajinu plnou lesů, hor, kanyonů a proudících studených řek. Vystoupejte až na náhorní planinu a nadýchejte se čerstvého horského vzduchu. Možná po cestě potkáte suchozemskou želvu, hada nebo divoké prase… A milovníci přírody a focení si nepochybně přijdou na své.

Tahtali

Vzhlédněte a nad Chimérou uvidíte hrdě vznešenou horu Tahtali Daği 2365 m n. m., nebo také Tahtali Daği Olimpos (asi 45tý km naší cesty) a rozhodně si nenechte ujít příležitost k paraglidingu z této hory až na pláž Olimpos nebo do Tekirov. Zažijte ten pocit svobody a vzrušení. Rozběhněte se se svým pilotem tak rychle, až se vám zatají dech a vzletíte volní jako ptáci. V dnešní době se již dostanete na horu Tahtali Daği Olimpos, ať už za paraglidingem nebo za cedrovými stromy super rychlou lanovkou. A světe div se byla sice vybudována švýcarskou firmou, ale stavbu vyměřovali Češi z krkonošské geodézie, kteří si museli všechny přístroje nahoru vynést. Cesta jim trvala celých 7 hodin. Lanovkou jste ovšem nahoře za 11 minut. Zaleží tedy na Vás, jak se rozhodnete. V zimě je Tahtali pokryta sněhem a tak podnikaví Turci uvažují o vybudování lyžařského střediska. Možná, snad, třeba... zkrátka Inšalach - dá-li Aláh.

Poutníku, následuj mě, jedeme do města Olympos (asi 70tý km naší cesty), které bylo jedním z prvních měst Lýkské ligy, také starověké Evropské unie. Ovšem za nedovolené obchodování s piráty bylo z ligy později vyloučeno. V 70. letech byl národní park Olympos vyhlášeným místem Hippies jehož nádherná příroda fascinuje turisty dodnes. Nachází se zde i kuriozní hostel ve větvích stromů nazvaný KADIR houses se solárními panely na stříškách. A až vám žaludek zaprotestuje, zajeďte si do údolí Ulupinar na pečeného pstruha a žampiony v rozpuštěném sýru. Na těchto dobrotách si pochutnáte ne v jen tak nějaké obyčejné restauraci, ale u stolečků umístěných přímo v řece a pod vámi bublá, proudí, přetéká, šumí, vlní se a klokotá ledově studená řeka.

Beach Olympos

O kus dále, v borovém háji, se ukrývá okrajové, hraniční město Lýkské říše Phaselis. Města bohatého díky olivovému oleji, získávaném z dalekého města Thermesos. Odtud jej posílali aquaduktem nebo přesněji řečeno olejduktem. Ve Phaselis nabírali olej do amfor, naložili na lodě a rozváželi po celém Středozemí. Navíc v okolí na horách rostou vzácné libanonské cedry ve výšce od 1000 m n. m. a ty byly chráněné už římským císařem Hadriánem, protože se z nich stavěly lodě.

Paragliding

Turecko je země pestrá a obrovská, není jen pomyslným mostem mezi Evropou a Asií, je spíš rájem, kde se lidé zabydleli a rozvíjeli, předávali si cenné zkušenosti a propojili své životy. Objevte s námi její krásy a zapomeňte na všechny ty předsudky. Opusťte nudu každodennosti a nechte se unášet vlnobitím, které ve Vás tato země vyvolá.

 

Text/foto: Sylvie HalouzkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Turecko - Alanya
Publikováno: 23.9.2008
Jednou ze zajímavých turistických destinací pro letní dovolenou, je bezesporu Turecko. Tato země ležící na pomezí Evropy a Asie má stále větší předpoklady k uspokojení požadavků náročných turistů, pro které je velice populární díky kombinaci evropských a muslimských kultur.

Turecko: Bodrum neboli Halikarnas I.
Publikováno: 31.8.2014
Právě jsme přistáli. Zhluboka se nadechnu. Hurá, už jsme konečně tady na letišti v Bodrumu. Nasedáme na autobus a po 40 minutách sjíždíme z kopce dolů do města Bodrum. Vzduch slaně voní dálkami, barvy se předhánějí v odstínech a azurový horizont plynně přechází v oblohu.

Turecko: Bodrum neboli Halikarnas II.
Publikováno: 7.9.2014
Právě míjím obchůdek se zmrzlinou, která se vyrábí přímo v Bodrumu. Nemůžu nechat toto místo bez povšimnutí a dávám si "do nosu" višňovou, melounovou a mandarinkovou zmrzlinku, tedy po turecky dondurmu. A pokračuju mírným stoupáním do méně okázalé obytné části Bodrumu až po bílou nízkou zeď, která ohraničuje slavné Mauzoleum v Halikarnasu.

Turecko: Bodrum neboli Halikarnas IV.
Publikováno: 22.9.2014
A opět pokračuji dál dolmušem do Turgutreis k památníku admirála a přes zelený park procházkou k přístavu. Pak stopuji další dolmuš a vydávám se směrem Gumušluk, kde se nachází potopené město Myndos.

Turecko: Kappadokie – země krásných koní I.
Publikováno: 27.10.2014
Rozhodla jsem se, že ještě musím zajet do Kappadokie – země krásných koní, jak ji nazvali Chetité. Koupila jsem si lístek na autobus a mířím z Bodrumu do Antalye, kde přespím. Další den pojedu přes město Konya, kde navštívím karavansaraj (orientální hostinec u hlavních silnic, kde se občerstvovali účastníci karavan i jejich zvířata, pozn. red.) a muzeum Mevlany.

Turecko: Kappadokie – země krásných koní II.
Publikováno: 3.11.2014
Právě vjíždíme do města Konya, které bylo hlavním městem Seldžucké říše. Vystupuji na autobusovém nádraží, vyzvedávám si mapku města a mířím k věžičce, která mi ukazuje cestu k muzeu Mevlany. Město se rozkládá na náhorní plošině a ze všech stran ho obklopují hory.

Turecko: Kappadokie – země krásných koní III.
Publikováno: 10.11.2014
Střední Anatolii křižuje mnoho cest. Mezi nejznámější patří Hedvábná stezka. Aby zde Seldžukové podpořili rozvoj obchodu, vystavěli na ochranu a pro pohodlí putujících kupců zájezdní hostince neboli karavansaraye.

Turecko: Kappadokie – země krásných koní IV.
Publikováno: 17.11.2014
Po mnoho staletí byla Anatolie centrem křesťanství a zdá se, že tomu bylo tak hlavně zásluhou apoštola Pavla a jeho misionářským výpravám. Jeho působnost se zde datuje od r. 41 po Kristu. V Kappadokii se rozšířilo křesťanství i díky tomu, že zde našlo úrodnou půdu již v prvním století.

Turecko: Kappadokie – země krásných koní V.
Publikováno: 24.11.2014
Moje cesta nyní směřuje přes turnikety do areálu muzea a dále do kostela sv. Barbary, kde se proti vůli svého otce stala křesťankou. Ten ji proto nejdříve uvěznil a nakonec zabil. Za to do něj podle legendy udeřil blesk.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolená V.
Publikováno: 24.8.2014
Plujeme kolem mešity Ortakoy, kterou postavil sultán Abdulmecid v roce 1853. Stavbu realizoval opět jeho architekt Nikogos Balyanovi. Je vystavena v barokním stylu a leží v evropské části Bosporu. Právě proplouváme pod slavným Bosporským mostem. Ten byl postaven roku 1973 k padesátému výročí založení Turecké republiky.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolená IV.
Publikováno: 17.8.2014
Právě míříme přímo z kopce dolů do přístavu. Nasedneme na loď a vybereme si lavičku na horní palubě. Za chvilku vyplouváme. Název Bosporus znamená Kraví brod. Podle legendy ve starověkém Řecku zde žila krásná kněžka Io.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolená III.
Publikováno: 10.8.2014
To se nám krásně spalo s tolika zážitky za předešlý den.Teď nás čeká báječná turecká snídaně, tj. bílý sýr, rajčata, okurky, olivy, chleba… K tomu černý čaj, řádně oslazený. A můžeme se vydat jako bychom byli osobně pozvaní sultánem k audienci v jeho paláci Topkapi.

Turecko, Istanbul I.: život ve městě - VIDEO
Publikováno: 30.11.2010
Auta na dálnici z asijského letiště Sabiha, které je od Istanbulu vzdálené desítky kilometrů, pomalu popojíždí směrem k významné turecké metropoli. Je tedy dostatek času na první letmé seznámení s největším tureckým městem a životem na jeho periférii.

Turecko: Kappadokie – země krásných koní VI.
Publikováno: 1.12.2014
Konečně došlo na to, že jsem uskutečnila let balonem nad Kappadokií. Podle mne je to to nejkrásnější místo, kde by ho mohl člověk absolvovat. Byli jsme na místě určení v 5.15 ráno za svítání a balonů se tu připravovalo přes padesát!

Turecko: Bájná Troja
Publikováno: 16.2.2013
Město Troja leží v Turecku, konkrétně v části západní Malá Asie. Podle bájí měli Troju na břehu řeky Skamandros založit Achájové. Před vstupem do města, na parkovišti, kde se rozhodně nemusíte bát, že nebudete mít kam postavit auto, si u pokladny můžete zakoupit vstupenku, která je při vstupu do města nutná.

Turecko, İzmir: dědictví multikulturalismu
Publikováno: 12.7.2013
Izmir (znám také jako Smyrna) je osídlen již pět a půl milénia. Město leží v oblasti Malé Asie, v zátoce, která ústí do Středozemního moře. Jeho poloha znamenala, že město zažilo nadvládu mnoha civilizací a říší. Poslední z nich, Osmanská říše, dobyla Izmir roku 1389, kdy ještě patřil upadající Byzantské říši.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolená I.
Publikováno: 27.7.2014
Právě sedím na lavičce na nádraží a netrpělivě čekám, až se náš bus rozjede směrem na Istanbul. Konečně ho uvidím na vlastní oči! Toto úchvatné město láká každého cestovatele toužícího zažít báječné dobrodružství!

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolená II.
Publikováno: 3.8.2014
Jsme na koňském trhu. Máte-li fantazii můžete ještě zaslechnout dusot koňských kopyt. Právě tady stával slavný hipodrom neboli závodiště koňských čtyřspřeží, kde probíhaly každý rok závody za účasti císaře. Fandily zde dvě strany, tj. zelení – zástupci běžných občanů a modří – zástupci šlechty a významných osob města.

Turecko: z parku Köprülü až po Efes
Publikováno: 15.12.2012
Opusťtme šedivou průměrnost všedních dnů a vznesme se na létajícím koberci do Národního parku Köprülü, kde také jednu noc přenocujeme v pohodovém kempu u řeky a zamíříme vzhůru k pramenům řeky Kopručay. Poté se vydáme přes Antalyi a Pamukale až do Dresu.

Turecko: autem od Priéné až po Myndos
Publikováno: 22.12.2012
Další pěkný den, a tak plánuji cestu za méně vyhledávanými krásami v Turecku. Navštivte se mnou místa jako jsou Priéné nebo polozatopené město Myndos.

Turecko: karavanou po Hedvábné stezce
Publikováno: 29.12.2012
Slyšeli jste už o Hedvábné stezce? Víte jak je dlouhá? A kudy vedla? Přidáme se k jedné karavaně a uvidíme… Neprojedeme stezku od začátku z Číny, protože to bychom měli na konec do Istanbulu 9 000 km a kromě Marco Pola ji mnoho lidí neprocházelo celou. Většina obchodníků putovala na některém úseku od bazaru po bazar, kde zboží nakoupili a poté prodali.


Souvisejicí fotogalerie

Turecko - krásy země
Tato turisty oblíbená destinace leží na dvou světadílech, a to v Evropě a Asii. Turecko má velmi ...

Turecko: Pamukkale, Hierapolis
Pamukkale je oblast s termálními prameny, která je součástí Hierapolisu. Prameny vyvěrají se...

Turecko: Kappadokie - krajina pohádkových komínů
Kapadocie (Cappadocia), toto unikátní místo na Zemi se nachází na území Turecka, konkrétně ve výc...


Souvisejicí videa

Turecko: Život v ulicích Istanbulu
Největší turecká metropole tepe každý den, každou minutu. V centrální části se dokonce zdá, že ne...

Turecko: Istanbul - kosmopolitní brána Orientu
Největší turecké město, ve kterém žijí desítky milionů lidí různých národností a kultur je spojni...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

30.10.2020
Vysoké Tatry momentálně zejí prázdnotou a dostat se do nich je vlivem aktuálních opatření víceméně nemožné. Avšak díky 360° technologii virtuální reality tam můžete jít i hned.
28.10.2020
15. ročník festivalu dobrodružných filmů Horyzonty se uskuteční 5. až 7. listopadu on-line. Kromě skvělých outdoorových filmů uvidíte i tzv. dotáčky, ve kterých promluví tvůrci a protagonisté některých promítnutých filmů.

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 31. 10. 2020
svátek:Štěpánka
dnes:
sobota 31.10.
13 °C
zítra:
neděle 1.11.
12 °C