www.infoglobe.cz » Turecko: z parku Köprülü až po Efes

Turecko: z parku Köprülü až po Efes

Publikováno: 15.12.2012
Opusťtme šedivou průměrnost všedních dnů a vznesme se na létajícím koberci do Národního parku Köprülü, kde také jednu noc přenocujeme v pohodovém kempu u řeky a zamíříme vzhůru k pramenům řeky Kopručay. Poté se vydáme přes Antalyi a Pamukale až do Dresu.

Pohoří Taurus po cestě do Denizli

Sestoupíme úzkou stezkou až ke korytu, a pak už jsme na skále, odkud se nedá pokračovat jinak než skokem dolů. Žádný strach, výška je pouhých 8 m. Skok je vzrušující, padáme do křišťálově čisté vody ledově studené, přestože máme na sluníčku 50 stupňů, a další skok... Když jsme s úlevou dole, plaveme ležérně vpřed. Jsme obklopeni skalami, zpátky se nedá a cesta vpřed zmizela z dohledu. Musíte se totiž potopit a proplout pod skálou až na druhou stranu, prohlásí instruktor. Prolézáme dále a začneme pociťovat ledovou vodu i přes neoprén a přestávky na čaj, který má s sebou náš instruktor Hassan. Slyšíte klapot zubů souseda a přemýšlíte, kdy začnete klapat taky. Rty modrají a v tom skáčeme do peřejí a necháme se unášet divokým proudem řeky obohacené o proud vodopádů pramenících ve skalách po pravé straně. Proud nás vyplivne v mělkých jezírkách prohřátých sluncem, které připomínají termální prameny. Necháváme se prohřát a cítíme to teplo až v kostech. Pokračujeme na raftech, klouzáme po peřejích 14 km přes nádherná zákoutí a přírodu. Hory nás obklopují ze všech stran, tu a tam minarety mešit. Tak uháníme vstříc divokým peřejím a když zvedneme hlavu, tak se nám rozevře nádherný pohled na skály kolem řeky a vysoké borovice a oči potěší nádherná křišťálová zelenomodrá voda řeky, třpytící se ve slunci.

Antalya

Pro další dobrodružství zajedeme do Antalye, 50 km vzdáleného města, a pokračujeme směrem na město Denizli. Po 10 km vidíme odbočku na záhadné město Thermessos uhnízděné vysoko v horách, které ani tak velkolepý vojevůdce jako byl Alexandr Veliký, nedokázal toto město pokořit. Zaparkujeme a začínáme s prohlídkou tohoto turisticky opomenutého místa. Během příkrého stoupání míjíme římské lázně, agoru neboli tržiště, bránu, domy boháčů a dostáváme se až na vrcholek města, kam důmyslní architekti umístili impozantní divadlo čelící divokému údolí pod námi a v dálce se třpytícímu moři. Připadáme si jako orli létající nad námi. Cesta začíná klesat a okruhem se vracíme zpět k parkovišti přes nekropolis neboli pohřebiště s nádhernými sarkofáky zdobenými reliéfy a se spoustou nápisů se zaříkadly pro narušitele věčného spánku zde spočívajících. Plni dojmů pokračujeme na sever k městu Denizli. Příroda je velmi dramatická. Nekonečné náhorní planiny lemované  horami a mandloněmi jakoby odpočívadla tažných ptáků na jejich cestě z Evropy do teplých krajin.

Pamukale

V Denizli mají vyhlášený druh kohouta, který umí kokrhat nejdéle ze všech plemen. Proto tady jednoho pyšného krasavce mají na kruhovém objezdu. V dálce vidíme bílá skaliska připomínající zasněžený svah, ale to už jsme u Pamukale neboli bavlněného hradu. Vyhlášené atrakci s termálními vřídly, které přes vápencový kaňon neustále přetékají a vytváří lákavá, roztomilá jezírka, ve kterých se můžete brouzdat a nasávat lázeňskou atmosféru starověkého města Hierapolis, umístěného nad těmito teráskami králem Euménem II.

Večer se ubytujeme v některém z nedalekých termálních hotelů a další den zamíříme na západ do Dresu. Po cestě si všímáme odbočky na krásné město Afrodisias - neprávem opomíjené mnoha turisty. Stejně jako Thermesos je zde skoro prázdno, a tak máme příležitost k nádherným fotografiím stadionu, zřejmě nejzachovalejšího v Turecku, také majestátního chrámu Athény a Apolona, nezbytného shopping centra a za návštěvu stojí i muzeum, ve kterém můžete obdivovat ta nejkrásnější díla vyhlášených sochařů a kameníků. A dále už pokračujeme přímo po stopách římské silnice, která vedla z Efesu do Pamukale. Nejdříve byla součástí královské cesty, která se později zpopularizovala pod názvem Hedvábná stezka.

EfesEfes knihovna

A to už jsme tady! Nezapomenutelný zážitek pro všechny milovníky historie. Velkolepé město Efes. Rodiště filozofa Herakleita (nikdy nevstoupíš dvakrát do téže řeky), vyhlášené útočiště pronásledovaných křesťanů, sídlo kultu bohyně Artemis a jedné z nejcennějších staveb starověku Artemidina chrámu v Efesu – zařazené Herodotem mezi 7 divů světa. Opěvovaný Efes, důležité město vzdělání a učenců, mající velkolepou knihovnu - 3. největší knihovnu starověku. Navíc mělo i noční osvětlení. Město středu nejrůznějších kultur, filosofií a náboženství. Kosmopolitní město, které zachovávalo rovnoprávnost mezi muži a ženami, uplatňovalo toleranci vůči jakémukoli novému názoru a myšlení.

Efes byl celkem vybudován pětkrát v historii. Ten první vybudovaly Amazonky, bojovné ženy, které si uřezávaly jedno prso, aby mohly lépe střílet. Druhý vybudoval Androklos, který hledal znamení ohně, ryby a divokého prasete. Třetí zbudoval Lysimachos, jeden z generálů Alexandra Velikého, a ten obdivují turisté dnes…. Čtvrtý vybudovali Seldžukové a zbyl po nich hrad na kopci a pátý je dnešní městečko Selžuk.

Název města Efes znamená medonosná včela, tak se také jmenovala královna Amazonek, které město založily. Je tomu už opravdu hodně dávno….

 

Text/foto: Sylvie HalouzkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Turecko - Alanya
Publikováno: 23.9.2008
Jednou ze zajímavých turistických destinací pro letní dovolenou, je bezesporu Turecko. Tato země ležící na pomezí Evropy a Asie má stále větší předpoklady k uspokojení požadavků náročných turistů, pro které je velice populární díky kombinaci evropských a muslimských kultur.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolená IV.
Publikováno: 17.8.2014
Právě míříme přímo z kopce dolů do přístavu. Nasedneme na loď a vybereme si lavičku na horní palubě. Za chvilku vyplouváme. Název Bosporus znamená Kraví brod. Podle legendy ve starověkém Řecku zde žila krásná kněžka Io.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolená V.
Publikováno: 24.8.2014
Plujeme kolem mešity Ortakoy, kterou postavil sultán Abdulmecid v roce 1853. Stavbu realizoval opět jeho architekt Nikogos Balyanovi. Je vystavena v barokním stylu a leží v evropské části Bosporu. Právě proplouváme pod slavným Bosporským mostem. Ten byl postaven roku 1973 k padesátému výročí založení Turecké republiky.

Turecko: Bodrum neboli Halikarnas I.
Publikováno: 31.8.2014
Právě jsme přistáli. Zhluboka se nadechnu. Hurá, už jsme konečně tady na letišti v Bodrumu. Nasedáme na autobus a po 40 minutách sjíždíme z kopce dolů do města Bodrum. Vzduch slaně voní dálkami, barvy se předhánějí v odstínech a azurový horizont plynně přechází v oblohu.

Turecko: Bodrum neboli Halikarnas II.
Publikováno: 7.9.2014
Právě míjím obchůdek se zmrzlinou, která se vyrábí přímo v Bodrumu. Nemůžu nechat toto místo bez povšimnutí a dávám si "do nosu" višňovou, melounovou a mandarinkovou zmrzlinku, tedy po turecky dondurmu. A pokračuju mírným stoupáním do méně okázalé obytné části Bodrumu až po bílou nízkou zeď, která ohraničuje slavné Mauzoleum v Halikarnasu.

Turecko: Bodrum neboli Halikarnas III.
Publikováno: 15.9.2014
Od divadla znova stopuji dolmuš a mířím směr Gumbet, což je hned další zátoka za městěm Bodrum. Jedu se podívat na Myndskou bránu, ze které vedla cesta do města Myndos. Tato brána byla velmi dobře strategicky postavená.

Turecko: Kappadokie – země krásných koní I.
Publikováno: 27.10.2014
Rozhodla jsem se, že ještě musím zajet do Kappadokie – země krásných koní, jak ji nazvali Chetité. Koupila jsem si lístek na autobus a mířím z Bodrumu do Antalye, kde přespím. Další den pojedu přes město Konya, kde navštívím karavansaraj (orientální hostinec u hlavních silnic, kde se občerstvovali účastníci karavan i jejich zvířata, pozn. red.) a muzeum Mevlany.

Turecko: Kappadokie – země krásných koní II.
Publikováno: 3.11.2014
Právě vjíždíme do města Konya, které bylo hlavním městem Seldžucké říše. Vystupuji na autobusovém nádraží, vyzvedávám si mapku města a mířím k věžičce, která mi ukazuje cestu k muzeu Mevlany. Město se rozkládá na náhorní plošině a ze všech stran ho obklopují hory.

Turecko: Kappadokie – země krásných koní III.
Publikováno: 10.11.2014
Střední Anatolii křižuje mnoho cest. Mezi nejznámější patří Hedvábná stezka. Aby zde Seldžukové podpořili rozvoj obchodu, vystavěli na ochranu a pro pohodlí putujících kupců zájezdní hostince neboli karavansaraye.

Turecko: Kappadokie – země krásných koní IV.
Publikováno: 17.11.2014
Po mnoho staletí byla Anatolie centrem křesťanství a zdá se, že tomu bylo tak hlavně zásluhou apoštola Pavla a jeho misionářským výpravám. Jeho působnost se zde datuje od r. 41 po Kristu. V Kappadokii se rozšířilo křesťanství i díky tomu, že zde našlo úrodnou půdu již v prvním století.

Turecko: Kappadokie – země krásných koní V.
Publikováno: 24.11.2014
Moje cesta nyní směřuje přes turnikety do areálu muzea a dále do kostela sv. Barbary, kde se proti vůli svého otce stala křesťankou. Ten ji proto nejdříve uvěznil a nakonec zabil. Za to do něj podle legendy udeřil blesk.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolená III.
Publikováno: 10.8.2014
To se nám krásně spalo s tolika zážitky za předešlý den.Teď nás čeká báječná turecká snídaně, tj. bílý sýr, rajčata, okurky, olivy, chleba… K tomu černý čaj, řádně oslazený. A můžeme se vydat jako bychom byli osobně pozvaní sultánem k audienci v jeho paláci Topkapi.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolená II.
Publikováno: 3.8.2014
Jsme na koňském trhu. Máte-li fantazii můžete ještě zaslechnout dusot koňských kopyt. Právě tady stával slavný hipodrom neboli závodiště koňských čtyřspřeží, kde probíhaly každý rok závody za účasti císaře. Fandily zde dvě strany, tj. zelení – zástupci běžných občanů a modří – zástupci šlechty a významných osob města.

Palác Topkapi
Publikováno: 18.10.2008
Palác Topkapi, oficiálně nazýván Palác s dělovou bránou, byl kdysi živým nervem osmanské říše. Byl oficiální rezidencí osmanských sultánů a centrem vlády nad celou říší v letech 1465 až 1853. Stojí na místě řeckého města Byzance, které se později jmenovalo Konstantinopol (Cařihrad) a nakonec Istanbul.

Hagia Sofia
Publikováno: 26.10.2009
Hagia Sofia, chrám svaté moudrosti, kdysi neposvátnější stavba hlavního města Byzantské říše Konstantinopole (Istanbulu), omračuje hlavně svým vysokým a širokým vnitřním prostorem a světelnými efekty, které dělají dojem, že kupole se vznáší ve vzduchu.

Turecko, Istanbul I.: život ve městě - VIDEO
Publikováno: 30.11.2010
Auta na dálnici z asijského letiště Sabiha, které je od Istanbulu vzdálené desítky kilometrů, pomalu popojíždí směrem k významné turecké metropoli. Je tedy dostatek času na první letmé seznámení s největším tureckým městem a životem na jeho periférii.

Turecko: lákavá země Orientu
Publikováno: 1.12.2012
Daleký, lákavý, kořeněný Orient. Jen zavřít oči a vyroste znovu před očima… Přestaňte myslet na všední den a ponořte se se mnou do kouzelné atmosféry pohádek tisíce a jedné noci, země zahnutých šavlí, obráceného půlměsíce a výbojných sultánů. Je tomu už dávno, kdy byl Turek postrachem Evropy, a přesto lidi stále fascinuje krásná země Turecka.

Turecko: Kappadokie – země krásných koní VI.
Publikováno: 1.12.2014
Konečně došlo na to, že jsem uskutečnila let balonem nad Kappadokií. Podle mne je to to nejkrásnější místo, kde by ho mohl člověk absolvovat. Byli jsme na místě určení v 5.15 ráno za svítání a balonů se tu připravovalo přes padesát!

Turecko: Bájná Troja
Publikováno: 16.2.2013
Město Troja leží v Turecku, konkrétně v části západní Malá Asie. Podle bájí měli Troju na břehu řeky Skamandros založit Achájové. Před vstupem do města, na parkovišti, kde se rozhodně nemusíte bát, že nebudete mít kam postavit auto, si u pokladny můžete zakoupit vstupenku, která je při vstupu do města nutná.

Turecko, İzmir: dědictví multikulturalismu
Publikováno: 12.7.2013
Izmir (znám také jako Smyrna) je osídlen již pět a půl milénia. Město leží v oblasti Malé Asie, v zátoce, která ústí do Středozemního moře. Jeho poloha znamenala, že město zažilo nadvládu mnoha civilizací a říší. Poslední z nich, Osmanská říše, dobyla Izmir roku 1389, kdy ještě patřil upadající Byzantské říši.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolená I.
Publikováno: 27.7.2014
Právě sedím na lavičce na nádraží a netrpělivě čekám, až se náš bus rozjede směrem na Istanbul. Konečně ho uvidím na vlastní oči! Toto úchvatné město láká každého cestovatele toužícího zažít báječné dobrodružství!

Turecko: autem od Priéné až po Myndos
Publikováno: 22.12.2012
Další pěkný den, a tak plánuji cestu za méně vyhledávanými krásami v Turecku. Navštivte se mnou místa jako jsou Priéné nebo polozatopené město Myndos.

Turecko: karavanou po Hedvábné stezce
Publikováno: 29.12.2012
Slyšeli jste už o Hedvábné stezce? Víte jak je dlouhá? A kudy vedla? Přidáme se k jedné karavaně a uvidíme… Neprojedeme stezku od začátku z Číny, protože to bychom měli na konec do Istanbulu 9 000 km a kromě Marco Pola ji mnoho lidí neprocházelo celou. Většina obchodníků putovala na některém úseku od bazaru po bazar, kde zboží nakoupili a poté prodali.


Souvisejicí fotogalerie

Turecko - krásy země
Tato turisty oblíbená destinace leží na dvou světadílech, a to v Evropě a Asii. Turecko má velmi ...

Turecko: Pamukkale, Hierapolis
Pamukkale je oblast s termálními prameny, která je součástí Hierapolisu. Prameny vyvěrají se...

Turecko: Istanbul - výletní místa
Evropská část Istanbulu je jedno velké obchodní středisko. Asijská část slouží spíše jako obytná ...

Turecko: Kappadokie - krajina pohádkových komínů
Kapadocie (Cappadocia), toto unikátní místo na Zemi se nachází na území Turecka, konkrétně ve výc...


Souvisejicí videa

Turecko: Istanbul - kosmopolitní brána Orientu
Největší turecké město, ve kterém žijí desítky milionů lidí různých národností a kultur je spojni...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 25. 10. 2020
svátek:Beáta
dnes:
neděle 25.10.
11 °C
zítra:
pondělí 26.10.
10 °C