www.infoglobe.cz » Turkmenistán - vzhůru do Střední Asie IX.

Turkmenistán - vzhůru do Střední Asie IX.

Publikováno: 2.6.2010
Devátý díl seriálu pokračuje v popisu zajímavých míst, která byla důležitá v turkmenské historii.

Kuňa-Urgenč Turkmenistán

Kuňa-Urgenč nebo Koně-Urgenč („Starý Urgent“) je architektonická památka, která se nachází 480 km severně od Ašhabadu. Toto starověké hlavní město Severního Chorezmu, o kterém se psalo už v  čínských pramenech z doby 1. století n.l., se v polovině 8. století dostává pod nadvládu Arabů. V roce 995 se Gurgandž (toto jméno dostal po arabské expanzi) stává rezidencí chorezemského šacha a zároveň druhým největším městem po Buchare – metropoli impéria Samanidů. Velké středověké kulturní a obchodní centrum poskytlo přístřeší Avicennovi (Abu-Sinovi), Al-Berunovi, ITurkmenistánbn-Battutovi a jiným slavným myslitelům té doby. Roku 1221 město, které bylo tehdy „srdcem islámu“, povstalo proti Čingischánovi a bylo následně Mongoly zničeno.

Město se rychle vzpamatovalo, v roce 1388 ho ale mongolská vojska opět zničila. Tentokrát ten nelichotivý čin vykonal vládce Tamerlán, ten totiž pokládal město za  konkurenci pro Samarkand. Po této událostí Urgenč na dlouhé roky upadá do zapomnění a až v roce 1831 při budování zavlažovacího kanálu Chan-Jab sem zase přišli lidé. Také proto jsou mnohé velké památky Kuňa-Urgenče ve veliceTurkmenistán špatném stavu.

Největšími pozoruhodnostmi Kuňa-Urgenče jsou mauzoleum zakladatele sufijské sekty„kubra“ Nadžimetdina Kubry  (12.-13. století), mauzoleum mongolské princezny Torebeg-Chanym (Turabekchanum, 12.-14. století), minaret Mamuna (10.-11. století), minaret Kutlug-Timur  (12.-14. století, nejvyšší minaret ve Střední Asii – jeho výška je v současnosti 67 m), mauzoleum Kyrkmolla (2. století před n.l.–3. století n. l.), metresa ibn-Chadžyba (14.-16 století), mauzoleum Arslana II. (nejstarší budova ve městě – datum stavby se orientačně datuje do 11. století), pevnost Ak-Kala (Akgala, 1.-13. století).

TurkmenistánKe kulturním a historickým památkám patří také zříceniny města Amuľ, známého z doby Parthské říše (nedaleko Čardžou), starověká města Anev, Anau, Tagta, Čerkez a Ovadan-Depe.

 

TurkmenbašiTurkmenistán

Město-přístav Turkmenbaši (dříve Krasnovodsk) je jediným velkým přístavem v celé Střední Asii, který umožňuje spojení s evropskými státy. Z východu je obklíčen nevysokými horami a na západě ho omývá Kaspické moře. Pobřeží Kaspického moře je proslulé svými nádhernými písčitými plážemi, čistou a průzračnou vodou a množstvím mořských rostlin a živočichů. Nejpopulárnějšími místy odpočinku na pobřeží je město Chazar a předměstí Tukmenbaši–Avaza, lázeňské městečko s mnohými ozdravovnami a turistickými komplexy. Zde se také nachází překrásné subtropické Sumbarské údolí se zelenými háji a proslulým prastarým dubem v osadě Garrygala. 

 

Text: Maxim Kucer

Foto: MACTAK, Sergey Bulanov, Joachim Lent, burkayvoyage, şener şavşatlı 

zpětDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.8.2019
V horní části podtatranské obce Ždiar můžete navštívit novou letní expozici zachycující svět unikátních živočichů.

24.8.2019
Pro potřeby nejen Pražanů vzniklo další místo pro oddych a vycházky přírodou. Na území Prahy v Horních Počernicích bylo revitalizováno nehostinné území V Ladech (včetně vodních ploch) a vznikl nový lesopark.
23.8.2019
Do konce srpna s od pondělí do pátku v 10 hodin konají bezplatné prohlídky historického centra Trnavy. Sraz zájemců je vždy před Turistickým informačním centrem.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 25. 8. 2019
svátek:Radim
dnes:
neděle 25.8.
24 °C
zítra:
pondělí 26.8.
24 °C