www.infoglobe.cz » Turkmenistán - vzhůru do Střední Asie X.

Turkmenistán - vzhůru do Střední Asie X.

Publikováno: 5.6.2010
Poslední díl seriálu nás opět zavede do zajímavých míst této středoasijské republiky.

TurkmenistanDekchistan 

Misrianská rovina – je to jedno z nejneobvyklejších míst na území Turkménie. Neprobíhala zde žádná intenzivní výstavba a pro zemědělství je tato zem také málo vhodná, proto se zde zachovalo množství historických památek. Nejstarší stopy lidské činnosti v této oblasti jsou z poloviny 2. tisíciletí před naším letopočtem. V této době se zde nacházely velké osady starověkých civilizací jako  Madau-Depe, Izzatkuli a TurkmenistánTangsykyldža a existoval zde největší závlažovací systém v celé Střední Asii.  Tato historická oblast široce známá jako Girkanie vzkvétala za Achaimenovců v době Parthské řiše a pak za Sásánovců, v islámském období pak dosáhla největšího rozkvětu.

     Během 8. až 14. století zde stálo město Misrian (Misr nebo Messorian), které svého největšího rozvoje dosáhlo v období Chorezmu. Celková plocha města činila kolem 200 ha a na obranu bylo obehnáno dvojitým prstencem zdí. Podobně jako většina měst tohoto období byl i Dekchistan rozdělen na dobře opevněný „šachristan“ –  staré město s pevností – a „rabat“ – obytné a obchodní čtvrtě.  V současnosti z města téměř nic nezbylo a většina jeho budov je zasypána pouštním pískem. Vzhledem k tomu, že zde byla napsána známá poema Firdousiho „Šachname“, má město velkou historickou a kulturní hodnotu, na jeho území budou pokračovat vykopávky.

 

Gaurdak

Městečko Gaurdak se nachází v předhůří hřebenu Kugitangtau na východě Turkmenie. Je zde velké množství soutěsek, vodopádů a jeskyň. Přírodní rezervace Kugitang se nachází na hranici s Uzbekistánem na hřebenu Chodžapiľ; zde je ve výšce 2500 m rozmístěno známé Turkmenistán„Dinosauří plato“, na kterém bylo nalezeno kolem 150 stop těchto prehistorických živočichů. Předpokládá se, že před 150 miliony let v období jury bylo plato dnem nehluboké laguny, po kterém chodili dinosauři, a tak zanechali stopy. V současnosti se tu nachází nejvyšší bod Turkmenistánu – štít Ajrybaba (Ajra-Baba, 3139 m), grandiózní kaňon Um-Bar-Depe s vodopády o výšce 28 m, unikátní termální pramen Kamnar-Baba, kaňon Kyrk-Gyz a mnohočetné krasové jeskyně.Turkmenistán

K přírodním pozoruhodnostem patří také záliv Kara-Bogaz-Gol, starověké koryto Uzboje, Karljukské jeskyně na západním svahu hřebene Kugitang-Tau (kolem 60 podzemních místnosti), starověká bahenní sopka Bojadag (13 km od Dachistanu), kolonie sladkovodních krabů v pramenu Čalsu v Malém Barchanu, staré pistáciové lesy v Kopetdagské rezervaci a unikátní prohlubenina Er-Ojlan-Duz.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Goetz Burggraf, Atamurad Guchgeldi, Vlad Rotmistroff, Sergey Bulanov, klinkaeo

 

zpětDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.8.2019
Zažijte netradiční noční prohlídku hradu Strečno nebo jedné z největších vojenských pevností ve střední Evropě.

18.8.2019
Košice vás zvou 24. srpna na workshop Svět modře, jehož prostřednictvím odhalíte tajemství modrotisku.
17.8.2019
Do konce září bude v pražských ulicích kampaň zaměřená na pravidla, která musí turisté v hlavním městě dodržovat. Soustředí se na chování turistů noční Prahy v problematických lokalitách.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 19. 8. 2019
svátek:Ludvík
dnes:
pondělí 19.8.
22 °C
zítra:
úterý 20.8.
19 °C