www.infoglobe.cz » Turkmenistán - vzhůru do Střední Asie X.

Turkmenistán - vzhůru do Střední Asie X.

Publikováno: 5.6.2010
Poslední díl seriálu nás opět zavede do zajímavých míst této středoasijské republiky.

TurkmenistanDekchistan 

Misrianská rovina – je to jedno z nejneobvyklejších míst na území Turkménie. Neprobíhala zde žádná intenzivní výstavba a pro zemědělství je tato zem také málo vhodná, proto se zde zachovalo množství historických památek. Nejstarší stopy lidské činnosti v této oblasti jsou z poloviny 2. tisíciletí před naším letopočtem. V této době se zde nacházely velké osady starověkých civilizací jako  Madau-Depe, Izzatkuli a TurkmenistánTangsykyldža a existoval zde největší závlažovací systém v celé Střední Asii.  Tato historická oblast široce známá jako Girkanie vzkvétala za Achaimenovců v době Parthské řiše a pak za Sásánovců, v islámském období pak dosáhla největšího rozkvětu.

     Během 8. až 14. století zde stálo město Misrian (Misr nebo Messorian), které svého největšího rozvoje dosáhlo v období Chorezmu. Celková plocha města činila kolem 200 ha a na obranu bylo obehnáno dvojitým prstencem zdí. Podobně jako většina měst tohoto období byl i Dekchistan rozdělen na dobře opevněný „šachristan“ –  staré město s pevností – a „rabat“ – obytné a obchodní čtvrtě.  V současnosti z města téměř nic nezbylo a většina jeho budov je zasypána pouštním pískem. Vzhledem k tomu, že zde byla napsána známá poema Firdousiho „Šachname“, má město velkou historickou a kulturní hodnotu, na jeho území budou pokračovat vykopávky.

 

Gaurdak

Městečko Gaurdak se nachází v předhůří hřebenu Kugitangtau na východě Turkmenie. Je zde velké množství soutěsek, vodopádů a jeskyň. Přírodní rezervace Kugitang se nachází na hranici s Uzbekistánem na hřebenu Chodžapiľ; zde je ve výšce 2500 m rozmístěno známé Turkmenistán„Dinosauří plato“, na kterém bylo nalezeno kolem 150 stop těchto prehistorických živočichů. Předpokládá se, že před 150 miliony let v období jury bylo plato dnem nehluboké laguny, po kterém chodili dinosauři, a tak zanechali stopy. V současnosti se tu nachází nejvyšší bod Turkmenistánu – štít Ajrybaba (Ajra-Baba, 3139 m), grandiózní kaňon Um-Bar-Depe s vodopády o výšce 28 m, unikátní termální pramen Kamnar-Baba, kaňon Kyrk-Gyz a mnohočetné krasové jeskyně.Turkmenistán

K přírodním pozoruhodnostem patří také záliv Kara-Bogaz-Gol, starověké koryto Uzboje, Karljukské jeskyně na západním svahu hřebene Kugitang-Tau (kolem 60 podzemních místnosti), starověká bahenní sopka Bojadag (13 km od Dachistanu), kolonie sladkovodních krabů v pramenu Čalsu v Malém Barchanu, staré pistáciové lesy v Kopetdagské rezervaci a unikátní prohlubenina Er-Ojlan-Duz.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Goetz Burggraf, Atamurad Guchgeldi, Vlad Rotmistroff, Sergey Bulanov, klinkaeo

 

zpětDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

3.8.2020
Karlovy Vary budou hostit 25. ročník karlovarského folklorního festivalu letos v září, o prodlouženém víkendu 3.–6. vystoupí folklorní soubory na různých scénách v regionu.
1.8.2020
Mělnické kulturní centrum Mekuc otevřelo na konci července v sadech u Masarykova kulturního domu (MKD) Relaxační art park pod heslem Mekuc v létě nespí. Denní programová kulturní nabídka poběží až do 2. září.
31.7.2020
Chcete vašim dětem dopřát výjimečný prázdninový výlet? Hledáte místo, kde by si mohly naplno vychutnávat dětské radosti a zažít něco nevšedního a obohacujícího? Nedaleko slovenských hranic se v malebné přírodní kulise na ploše 70 hektarů rozprostírá zámecký areál Schloss Hof, který se již brzy promění na jedno z nejpřitažlivějších míst pro rodiny s dětmi.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 3. 8. 2020
svátek:Miluše
dnes:
pondělí 3.8.
17 °C
zítra:
úterý 4.8.
16 °C