UK, Wales – cesta pobřežím Pembrokeshire
Celý národní park je rozdělen do čtyř hlavních částí, tou první je jižní pobřeží Pembrokeshire včetně ostrova Caldey, dalšími pak ústí řeky Daugledau, záliv St Bridge Bay a pohoří Preseli Hills. Samotná stezka kolem pobřeží vede od města St Dogmaels na severu až do vesnice Amroth na jihu. Cestou je možné pozorovat všemožné druhy krajiny – ostrými útesy a skrytými jeskyněmi počínaje a širokými otevřenými plážemi, které jsou vhodné i pro surfování a jiné přímořské sporty, konče.
Zdolání celé cesty bývá svou náročností přirovnáváno k výstupu na Mount Everest, pokud se však rozhodnete vydat pouze na její část, rozhodně neprohloupíte. Národní park byl otevřen v roce 1952 a velmi brzy bylo zřejmé, že vesnice položené na pobřeží mají nedostatečné spojení (mezi některými vesnicemi se lidé přepravovali pouze pomocí lodní dopravy, neexistovala žádná pozemní cesta). Začala tedy vznikat myšlenka jakési pobřežní cesty, která by celou oblast propojila. Práce na stezce trvaly sedmnáct let, především kvůli výstavbě více než sta kamenných mostů a kvůli neochotě některých majitelů pozemků, kteří nechtěli umožnit volný průchod přes jimi vlastněná pole a pastviny.
Celá stezka vede po poměrně rovném povrchu, což je sice příjemné, i tak se ale jedná o poměrně náročnou trasu plnou překvapení. Na dvou místech (v Dale a Sandy Havenu) je přechod možný pouze při odlivu, pokud si tedy cestu špatně naplánujete, může vás tato skutečnost dost překvapit. Po celém pobřeží jsou rozeseta krásná přímořská města a vesnice překypující tím pravým velšským duchem. Pro turisty zdolávající pobřežní trasu jsou připraveny klidné kempy a nocoviště.
Pro výběr kratší trasy doporučuji navštívit oficiální stránky Pembrokeshire Path, na kterých je sepsáno přibližně 130 nejoblíbenějších, většinou jednodenních výletů a na kterých také můžete najít podrobný rozpis autobusových linek.
Text a foto: Barbara Nováková
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek