www.infoglobe.cz » Ukrajina: Černobyl a jeho zvláštní atmosféra po 25 letech

Ukrajina: Černobyl a jeho zvláštní atmosféra po 25 letech

Publikováno: 11.7.2011
Ne právě typická turistická destinace zažila uplynulých pár měsíců asi největší návštěvnost od havárie. Zodpovědný za to jen čas, protože 26. dubna 2011 uplynulo 25 let od katastrofy, která vzala život nespočetnému množství lidí.

památník, který nedovolí zapomenout na hrdiny ČernobyluVše se to událo brzy ráno 26. 4. 1986 ve čtvrtém reaktoru černobylské jaderné elektrárny a na vině byl lidský faktor. V elektrárně došlo k opožděnému testu, který měl prověřit setrvačný doběh turbogenerátoru v reaktoru. Časový posun se prodloužil na výměnu pracovních směn – odpolední s noční, v níž bylo mnohem méně zkušených operátorů, navíc došlo k nedostatečné výměně informací o stavu reaktoru. A tak se začala největší jaderná katastrofa v dějinách lidstva.

pohled na siluetu elektrárny, v níž se stala největší jaderná katastrofa světa

Dnešní Černobyl je v uzavřené zóně, strážené kompetentními orgány – armádou a policií. Bez potřebného povolení se sem nedostanete a bez průvodce se neobejdete. Je to proto, abyste náhodou nezabloudili na místo, kam nemáte. Jedná se v první řadě o vaši bezpečnost, protože mnohé budovy jsou už natolik zchátralé, že není bezpečno se v nich pohybovat, druhá věc je, že stále tam na některých místech přetrvává silná radiace. Kromě několika takových výjimek jsme se mohli volně toulat po areálu, kam nás jen oči zavedly.

zblízka si můžete vyfotit elektrárnu pouze z tohoto úhlu   reaktor neustále opravují, aby se úplně nerozpadl   silnice v městečku jsou relativně v dobrém stavu, asi proto, že po nich příliš vozidel nejezdí

Mnoho lidí od návštěvy tohoto místa odrazuje hlavně stále ještě přetrvávající radioaktivita. Dostanete-li se sem, budete vystaveni zejména beta radiaci, která se časem z těla člověka vyloučí. Ke zrychlení tohoto procesu pomáhá i pití červeného vína. Nám za dva dny v zóně doporučili vypít dva litry. Horší je to v případě gama záření, které zůstává uloženo v těle člověka navždy. To se vyskytuje jen v přísně zakázaných oblastech, kam není vstup povolen.

nejsilnější radiaci jsme naměřili v červeném lese   větev stromu v nejvíce zamořené oblasti

V blízkosti elektrárny se buduje nový sarkofág, který sponzorují různé země. Jeho odhadovaná životnost by měla být přes 100 let a funkční by měl být od roku 2015. A zatímco co stavaři poctivě pracují na novém sarkofágu, průběžně se opravuje i ten starý, aby se prodloužila jeho životnost, protože se už pomalu rozpadá.

odstavená vozidla na fotbalovém hřišti   přístav, kam není povolen vstup

Po čase se do Černobylu vrátilo několik původních obyvatel. Šlo převážně o starší lidi, kteří nechtěli odejít. Postupně vymírají a zůstalo jich tam už jen pár. Momentální věkový průměr je 75 let. Bydlí ve svých původních domcích, které jakoby zamrzly v čase. Jejich okolí postupně zarůstá, protože o vegetaci se tam nikdo nestará.

opuštěné paneláky na sídlišti v Černobylu   jeden ze stovky rozpadajících se domů

jedna z původních obyvatelek, která se po nehodě vrátila zpětLidé dostávají poštu s důchodem, v Černobylu mapohled na dvůr, kde jsme byli na návštěvě u stařenkyjí svého poštovního doručovatele. Stejně tak se dostanou k lékaři a nemají ani problém s léky, jen si je kupují do zásoby. Celkově si na život nestěžují, jen vzpomínají na staré časy, kdy městečko ještě „žilo“. Návštěva v domě jedné z obyvatelek v nás zanechala smutný dojem. Vrátila se zpět mezi prvními po havárii. Měla štěstí, nikdy neměla žádné zdravotní problémy způsobené radiací. Až teď na stáří ji trochu pobolívají klouby.

Černobyl má zvláštní atmosféru, která nenechá nikoho chladným. Při procházce uličkami tohoto kdysi živého městečka se člověk nemůže ubránit myšlenkám na tragédii, která se tu stala. V pozadí ji totiž neustále připomíná silueta elektrárny.

opuštěný domeček v obydlené oblasti      dveře sotva držely na pantech, přesto však měly moderní zámek

Text a foto: Mária Koczová

Překlad: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Ukrajina, Kyjev – Starobylá metropole – VIDEO
Publikováno: 26.11.2019
Na řece Dněpr už od 5. století našeho letopočtu stojí hrdé město Kyjev. Dodnes se v něm zachovalo nespočet památek, které se mísí s architekturou minulého režimu i nejmodernějšími budovami. Pojďme se do města společně vypravit.

Ukrajina, Lvov – šarmantní centrum západní Ukrajiny – VIDEO
Publikováno: 17.12.2019
Nedaleko hranic Polska a Ukrajiny leží jedno z nejnavštěvovanějších míst země, město Lvov. Najdete v něm zachovalé historické centrum pod ochranou UNESCO i spoustu kulturního vyžití. Pojďme se teď do Lvova společně vypravit.

Ukrajina, Lvov – chutě, vůně a tóny západní Ukrajiny – VIDEO
Publikováno: 24.12.2019
V minulém týdnu jsme se podívali na památky a historické centrum města. Do Lvova se ale jezdí i za kulturou, jídlem a rušným nočním životem. Pojďme alespoň část z toho „ochutnat“.

Lvov - historický klenot Ukrajiny I.
Publikováno: 23.4.2011
Lvov je starobylé město Ukrajiny, které však ne vždy bylo její součástí. V našem novém seriálu si toto místo více přiblížíme.

Ukrajina: Pripjať – město ruin a duchů
Publikováno: 4.7.2011
Jedna z prvních věcí, které jsem si na tomto místě uvědomila, bylo ticho. Neskutečné tiché ticho. Sem tam se do uší dostal šum větru ve stromech, případně praskot nějaké větvičky, na kterou jsem nedopatřením šlápla. Ale ticho bylo přítomno skoro všude, jen občas ho narušil nějaký vetřelec.


Souvisejicí fotogalerie

Ukrajina: Řeka Sejm
Podívejte se na naše letní dobrodružství na řece Sejm ve střední Ukrajině. Podle Wiki - Sejm&nb...


Souvisejicí videa

Ukrajina, Lvov – šarmantní centrum západní Ukrajiny
Lvov je jedním z nejnavštěvovanější měst na Ukrajině a my se tomu vůbec nedivíme, najdete v něm t...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.2.2020
Muzeum východních Čech vás zve na výstavu unikátního souboru gotického a raně renesančního umění zdejšího regionu od 13. do 16. století. Expozice Uprostřed Koruny české skýtá přes 400 uměleckých děl a bude k vidění do 28. června 2020.
21.2.2020
Zveme vás na akci pro celé rodiny, která se uskuteční již tuto sobotu (22. 2.) v Banské Štiavnici. Dětský festival Zimomravenie přinese celodenní kulturně-zábavný program.
20.2.2020
Kroměřížské Hanácké náměstí ožije v sobotu 22. února od 9 hodin masopustním jarmarkem. Čeká vás domácí zabijačka, speciality a muzika. Program s volným vstupem pokračuje do 17 hodin a koná se za každého počasí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – UKRAJINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 22. 2. 2020
svátek:Petr
dnes:
sobota 22.2.
11 °C
zítra:
neděle 23.2.
6 °C