www.infoglobe.cz » Ukrajina: Kyjev - Památník hladomoru - vzpomínky na peklo

Ukrajina: Kyjev - Památník hladomoru - vzpomínky na peklo

Publikováno: 28.9.2011
Ukrajina, jakožto jedna ze svazových republik SSSR, byla přímým svědkem ukrutností, které komunistický režim páchal na svých obyvatelích. Ukrajina nechala postavit působivý památník, který má připomínat jeden z největších zločinů, které se jí v historii staly.

Památník obětem hladomoruPamátník obětí hladomoru na Ukrajině – je památník, který se nachází v Kyjevě a je věnován tragickému období hladomoru na Ukrajině v letech 1932-1933. Byl postaven v roce 2009 a v roce 2010 získal status národní památky.

Během třiceti let Ukrajina zažila tři velké hladomory: v letech 1921-1922, 1932-1933 a v roce 1946. Je třeba také započítat násilnou kolektivizaci v letech 1928-1931 a permanentní válku bolševického režimu proti rolníkům, která vedla k plánovanému vyhlazení hladem, v letech 1932-1933. V důsledku hladomoru přímo z hladu zemřelo 3,4 milionu osob a odhaduje se, že kvůli tomu se nenarodilo 1,1 milionu dětí.

Památník obětem hladomoruU vchodu do areálu památky se nachází sochy truchlících andělů strážných duší zesnulých. Uprostřed náměstí Památníku je umístěna socha Děvčátka s pěti klásky, která připomíná tragický osud nejzranitelnějších obětí  hladomoru – dětí. Pět klásků v rukou děvčátka symbolizuje tzv. zákon o pěti kláscích, což byl název, který rolníci dali vládnímu usnesení, dle kterého stalinistický režim posílal lidi do lágrů pouze za to, že sbírali na poli klásky, co zůstaly po sklizni.  Samotné náměstí je obklopeno 24 mlýnskými kameny symbolizující kameny dějin, které rozemlely každý den 24 tisíc lidských životů.

Hlavní částí monumentu je Památný svícen, 32 metrů vysoká betonová kaple v podobě bílého svícne s pozlaceným azurovým plamínkem. Hrany svícnu jsou ozdobené ornamentem z okének, která připomínají ukrajinskou výšivku. Tato vysekaná okénka-kříže symbolizují duše Ukrajinců zemřelých hladem. Malé kříže jsou duše malých dětí, velké kříže značí duše dospělých. Památník obětem hladomoru

Zdola je svícen olemován čtyřmi kříži, které připomínají mlýnské lopaty, pro každé období hladomoru (1921-22, 1932-33, 1946-47) jeden z nich, čtvrtý kříž je věnován všem hladomorům na Ukrajině. Kříže-klece u úpatí svícnu jsou ozdobené zlatými sochami jeřábů, kteří jsou zakovaní v klecích, ale jednomu se podařilo uniknout, znamená to obrození ukrajinského národa.

Národní muzeum je umístěno pod Památným svícnem. Vedou do něj dlouhé schody lemované černým kamenem, který symbolizuje zoranou půdu, sklizeň, Památník obětem hladomoruze které vesničané v době teroru nemohli nic využít.  Muzeum je pojato jako velký prostor, uprostřed kterého se nachází symbolický oltář, kde každý návštěvník může zapálit svíčku na památku zesnulým obětem. Jsou zde také předměty ze života ukrajinské vesnice z 20. – 30. let 20. století pocházející z vesnic, které byly zasažené hladomorem. Na podstavcích rozmístěných po celém sále je umístěno 19 samostatných svazků, které jako celek tvoří Národní knihu paměti obětí hladomoru let 1932-1933, obsahující informace téměř oPamátník obětem hladomoru 900 000 zesnulých ve zmíněném období. Na stěnách se neustále promítají dokumenty a fotografie, které informují o příčinách, průběhu a důsledcích hladomoru, zobrazují se jména obětí. V prostorách je umístěn také zvon. Každý návštěvník zde může obdržet informace o obětech hladomoru a poskytnout informace o svých příbuzných, kteří zemřeli následkem hladu.

Ze Sálu paměti se vystupuje po Schodech vzpomínek nahoru do Aleje s památnými černými tabulemi, kde jsou zaznamenány zcela vymřelé vesnice a vesnice, kde zemřela většina obyvatel. Jejich celkový počet je 14 000.  

Adresa muzea: Ukrajina, Kyjev, ulice Ivana Mazepy, park Věčnej Slavy, stanice metra Arsenalnaja

Text: Maxim Kucer

Foto: Maxim KucerDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Ukrajina: Kyjev - Michajlovský Zlatovrchý chrám - dominanta pravoslavné církve
Publikováno: 21.9.2011
Michajlovský chrám je jedním z nejvýraznějších chrámů nejen v Kyjevě, ale také na Ukrajině.

Ukrajina: Kyjevsko-pečerská lavra - impozantní odkaz Kyjevské Rusi I.
Publikováno: 12.10.2011
Kyjevsko-pečerská lavra patří mezi jeden z nejzajímavějších architektonických komplexů, které můžete na Ukrajině najít.

Ukrajina: Kyjev - chrám svaté Sofie
Publikováno: 14.9.2011
Kdysi nejbohatší chrám Evropy je dodnes impozantní náboženskou stavbou, která láká nespočetné množství lidí, aby spatřili jeji monumentalitu.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.5.2020
Dnes vám přinášíme druhou část těch nejzajímavějších mezinárodních nebo světových dnů podle kalendáře (měsíce červenec až prosinec).
28.5.2020
Šumava tajemná i lákavá, divoká i vlídná, známá i neznámá… všechny tváře našeho nejmilovanějšího pohoří představuje krásná výpravná publikace autorů Petra Davida a Vladimíra Soukupa.
27.5.2020
Nejstarší kalendář sice vznikl v Egyptě již ve 4. tisíciletí před Kristem, ale jeho dennodenní využívání se zachovalo dodnes. Kromě jmen a různých svátků si prostřednictvím kalendáře připomínáme všelijaké mezinárodní dny. A právě přehled těch (dle nás) nejzajímavějších vám přinášíme v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - VENEZUELA a PARAGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 30. 5. 2020
svátek:Ferdinand
dnes:
sobota 30.5.
15 °C
zítra:
neděle 31.5.
12 °C