www.infoglobe.cz » Uruguay, Cabo Polonio – pláže i kolonie lachtanů

Uruguay, Cabo Polonio – pláže i kolonie lachtanů

Publikováno: 1.10.2018
Cabo Polonio je místo s opuštěnými plážemi, písčitými dunami a barevnými či bílými domky bez dopravních prostředků. Je to místo s nedostatkem elektrického vedení a tekoucí vody, kam se turisté jedou podívat a pobavit.

Cabo Polonio si zachovává své přírodní bohatství a od roku 2009 spadá pod národní systém chráněných území. V oblasti stále převládají typické rysy atlantického pobřeží Uruguaye, které nebylo dotčeno městským turismem. Přírodní rozmanitost zde utvářejí písečné pláže, skalní útvary, duny, původní pobřežní les, malé mokřady, oceán a ostrovy. Nejvýznamnějším místem jsou pohybující se písečné duny, jejichž výška dosahuje až k 20 metrům. Jsou pozůstatkem písečného pásu, který se dříve táhnul podél pobřeží. Vyskytují se zde ohrožené druhy, např. žába nosatka Darwinova, je to významné místo pro migrační druhy – rybáky, velryby jižní a karety obrovské.

Cabo Polonio

Navštívit toto místo jsme neměli v plánu, ale dostali jsme na něj tip od jednoho mladého Uruguayce, kterého jsme stopli. A tak jsme se vydali místo prozkoumat, lákala nás především možnost vidět kolonie lachtanů. Vjezd soukromých vozidel do místa není povolen a jediným dopravním prostředkem jsou nákladní vozy ve stylu safari. Jízda písečnou cestou trvá asi půl hodiny a je 7 km dlouhá. Pokud chce člověk ušetřit, může jít tuto cestu pěšky. V Cabo Polonio žije trvale pouze asi 100 obyvatel, kteří se o tuto oblast starají.

Cabo Polonio

V domech jsou generátory, panely využívající sluneční energii nebo mlýny, které využívají větrné energie a přeměňují ji na proud. V noci mnozí používají svíčky. Pitnou vodu zde získávají ze studní nebo nádrží s dešťovou vodou. Možnosti ubytování jsou jednoduché a platí zde zákaz stanování.

Kromě spousty hostelů a hotelů jsou v centru restaurace a bary. Hlavní sezona pobřežních turistických destinací v Uruguayi je v létě, začíná koncem prosince a končí v březnu nebo v dubnu. My se sem dostáváme naštěstí před hlavní sezonou, takže tu není zatím přeplněno a není ani problém sehnat ubytování. Sice bychom zde čekali klid, i tak se ale lidé večer baví a našimi postelemi zase otřásá hlasitá hudba.

Cabo Polonio   jediný dopravní prostředek

V Cabo Polonio jsou dvě pláže – La Calavera a pláž Sur. La Calavera je ohraničená z jedné strany písečnými dunami a z druhé strany skalisky. Na pláži jsou řemeslné rybářské čluny „La Nena“ a „La Juanita“ a na skalách jsou restaurace. Zajímavé je, že se můžete projít po pláži až ke skalám, ale jakmile je příliv, voda dosahuje až k restauracím a už zde neprojdete.

pláž La Calavera

My pokračujeme po pláži až ke skalám a hlavní ikoně místa, majáku Cabo Polonio. Ten byl v roce 1976 prohlášen za historický monument. Maják postavený v roce 1881 a dosahující výšky 40 metrů byl v tomto místě v podstatě nutností, protože pro lodě bylo velice obtížné překonat v rozbouřeném oceánu skalnaté pobřeží bez újmy.

maják    maják

Co nás však nejvíc lákalo na tomto místě, bylo pozorování velké kolonie lachtanů v jejich přirozeném prostředí. Dokonce jsou zde dohromady kolonie dvou druhů – lachtana jihoamerického a lachtana hřivnatého. Zdržují se na skalách poblíž majáku, takže si stačí jen sednout na nějaký kámen a pozorovat, jak se líně povalují na kamenech nebo si hrají. A když fouká zrovna vítr od moře, kolonii rozhodně nemůžete minout už jen kvůli tomu zvířecímu pachu, který se od nich line.

kolonie lachtanů   kolonie lachtanů

Cabo Polonio je rozhodně místem, které stojí za návštěvu. Pokud máte rádi klid, jeďte sem mimo hlavní sezonu a užijte si klidnou krásu místního prostředí.

GPS: 34°24'15.1"S 53°46'41.7"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Uruguay, Carmelo – poznáváme další zemi Jižní Ameriky
Publikováno: 10.9.2018
Musíme se zase „seznámit“ s novým státem. Měníme si peníze, přepočítáváme kurz a zjišťujeme místní ceny za jídlo. Návštěva supermarketu nás šokuje, protože ceny jsou zde oproti Argentině dvojnásobné! Jsme proto rádi, že alespoň spaní máme zdarma a lidé jsou zde příjemní.

Uruguay, národní park Santa Teresa a stará pevnost
Publikováno: 8.10.2018
V národním parku Santa Teresa se nacházejí atrakce všeho druhu. Čekají nás historické památky v podobě staré pevnosti, písčité pláže, pěší cesty pro procházky, palmové háje a exotická zvířata.

Brazílie: Z Uruguaye do Porto Alegre
Publikováno: 12.11.2018
Do Brazílie se dostáváme u hraničního města Chui. Přechod hranic do Brazílie je úplně bez problémů, skoro nikdo tu není, dostaneme jen razítko a jdeme stopovat. Na stopování je nejtěžší domluvit se brazilskou portugalštinou, tak si pomáháme angličtinou. Hlavní cesta z města Chui ke městu Rio Grande vede kolem velkých lagun a mokřadů, takže kolem cesty vidíme spoustu ptáků a kapybar, dokonce i krokodýly.

Uruguay, Colonia del Sacramento – místo plné historie
Publikováno: 17.9.2018
Město Colonia del Sacramento je jedním z nejvýznamnějších historických míst Uruguaye, které ročně navštíví tisíce turistů. Lodí se sem dá dostat z Buenos Aires za pouhou hodinu, z Montevidea je to autem dvě hodiny.

Uruguay, Montevideo – tak malé, že ho přejdete pěšky
Publikováno: 24.9.2018
Mezi cestovateli je město Montevideo oblíbené, protože je dostatečně malé na to, aby se dalo projít pěšky. Můžete si tu projít téměř 300 let historie od koloniální doby až po současnost.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.5.2021
Už od tohoto měsíce vás Oravská galerie zve na vyhlídkovou plavbu po Oravské přehradě spojenou s prohlídkou expozic tradičního lidového umění na Slanickém ostrově. Loď OGSLANICA s kapacitou 90 míst vás přepraví k jednomu z nejnavštěvovanějších kulturních míst Oravy.
10.5.2021
Dobré zprávy pro lyžaře přicházejí z rakouských Korutan. Lyžařské středisko Mölltaler Gletscher opět otevírá své brány. Na sjezdovkách čekají na lyžaře více než 3 metry sněhu.
7.5.2021
Dnes vám představíme přírodní i kulturní památky, které se dostaly na předběžný seznam UNESCO.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v České republice:

Česká republika

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Praha – procházka centrem města

Brno – hlavní město Moravy

Kroměříž – podmanivá krása

ČR, Český Krumlov – za historií do jižních Čech

Kutná Hora: skvost středních Čech

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 12. 5. 2021
svátek:Pankrác
dnes:
středa 12.5.
16 °C
zítra:
čtvrtek 13.5.
12 °C