www.infoglobe.cz » USA, Alabama – Sweet Home Alabama I

USA, Alabama – Sweet Home Alabama I

Publikováno: 29.11.2019
Sweet home Alabama, Where the skies are so blue, Sweet home Alabama, Lord, I'm coming home to you. Kdo by neznal refrén jedné z nejslavnějších písniček všech dob. My dnes spolu s vámi do tohoto amerického státu vyrazíme, abychom poznali, co vše se za sladkým domovem v Alabamě skrývá.

Turistických atrakcí je tu totiž více než dost pro všechny věkové kategorie. Z historických památek můžete například vidět řadu památníků rozesetých po celém státě, které vzdávají hold boji za lidská práva, uvidíte spoustu muzeí nebo míst spjatých s významnými historickými událostmi.

Birmingham

Dnes se budeme soustředit na město Birmingham, které je domovem Institutu pro lidská práva (Civil Rights Institute). Ten se zaměřuje na výzkum hnutí za lidská práva v 60. letech napříč Spojenými státy, přičemž důraz je kladen i na současnou lidskoprávní problematiku. Stálá expozice zahrnuje témata jako rasové násilí nebo segregace. Právě tady byla segregace v celých Spojených státech největší.

Birmingham

V roce 1963 zde bělošská rasistická organizace Ku Klux Klan dokonce provedla bombový útok v baptistickém kostele na 16. ulici, 4 dívky zemřely. Tento hrůzný čin urychlil přijetí zásadního zákona o lidských právech v roce 1964. Kostel byl hned po útoku rekonstruován a v roce 1964 za podpory dárců z celého světa opět otevřen. Spolu s Institutem tvoří páteř čtvrti Lidských práv (Civil Rights District) a patří k nejnavštěvovanějším památkám ve městě.

babtistický kostel

Následující zastávkou je Muzeum umění, k němuž dojdete po zhruba 15 minutách chůze od Institutu. Uvnitř muzea je více než 20 tisíc děl pojímajících časové období od antiky po současnost. Přibližně polovinu předmětů schraňovaných muzeem tvoří evropské dekorativní umění, asi dva tisíce děl jsou amerického původu. Uvidíte také exponáty z porcelánu.

Muzeum umění   Muzeum umění

Sbírky asijského a afrického umění jsou podobně rozsáhlé. Asijská část obsahuje na čtyři tisíce předmětů od starověkého nádobí, předmětů z bronzu až po díla zanesená na papír. Africká galerie ukazuje dva tisíce předmětů – výrobky z korálků, pokrývky hlavy, nádoby, nábytek nebo sošky.

GPS: 33°31'21.5"N 86°48'37.1"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: John Morse, Chris Pruitt, Sean Pathasema, Sean Pathasema (2), Civilengtiger, Curtis Palmer, Amcannally, Airtuna08Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA, New Orleans – Bourbon Street
Publikováno: 21.11.2014
Dnes se podíváme přes Atlantik, na jedno z vůbec nejnavštěvovanějších míst na světě.

USA, Alabama – Sweet Home Alabama II
Publikováno: 6.12.2019
Nějakou dobu teď budeme trávit v americkém státě Alabama. Samotný název Alabama nepochází z angličtiny, ale jedná se o původní slovo indiánů, které znamená kmenové město.

USA, Alabama – Sweet Home Alabama III
Publikováno: 13.12.2019
Dnes zůstaneme v Montgomery, kde jsme se v minulém díle podívali především na památky spjaté s bojem za lidská práva.

USA, Alabama: Guntersville – život na venkově
Publikováno: 20.12.2019
Dnes vás provedeme alabamským venkovem, typickým jižanským venkovem, kde uslyšíte pravou americkou country hudbu, ochutnáte pravé americké barbecue a uvidíte významné historické památky. I když velká města jako Birmingham a Montgomery jsou bezesporu velmi zajímavá a turisticky oblíbená, pouze na maloměstě se setkáte s autentickou Alabamou.

USA, Alabama: Fairhope – skvělé místo na důchod
Publikováno: 27.12.2019
Minulý týden jsme spolu prošli malé městečko Guntersville a naším tipem pro dnešní prosincový den je Fairhope.

USA, Alabama – cestujeme po maloměstech
Publikováno: 3.1.2020
Alabamská maloměsta dnes navštívíme naposledy. Abychom vám dali co nejvíce tipů, podíváme se hned do několika najednou.

USA, Louisiana: Baton Rouge – dědictví Hueyho Longa
Publikováno: 28.2.2020
Baton Rouge je hlavním městem jižanského státu Louisiana. Město samotné leží na slavné řece Mississippi a kotví v něm americká bitevní loď USS Kidd, která tvoří stejnojmenný válečný památník.

USA, Georgia: Atlanta – centrum boje za lidská práva
Publikováno: 6.3.2020
Atlanta je z různých pohledů středem amerického Jihu. Původně bylo město vojenskou základnou, později se stalo důležitou železniční křižovatkou a díky obchodu zažilo velký boom. Během americké občanské války se jednalo o důležitou jižanskou základnu, jež však byla po obsazení unionistickým generálem Shermanem téměř srovnána se zemí. Právě zkáza Atlanty zapříčiněná vojsky Unie se stala inspirací pro Margaret Mitchellovou, zasadila sem svůj epos Jih proti Severu (Gone with the Wind), který jí později vyhrál Pulitzerovu cenu.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
16.10.2020
Již brzy si budete moci prolistovat nové knížky zachycující krásy Považské Bystrice i Topolčan a jejich okolí z ptačí perspektivy.
14.10.2020
Zítra nabývají na Slovensku platnosti nová opatření související se šířením onemocnění covid-19.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 20. 10. 2020
svátek:Vendelín
dnes:
úterý 20.10.
11 °C
zítra:
středa 21.10.
12 °C