www.infoglobe.cz » USA, Alabama – Sweet Home Alabama II

USA, Alabama – Sweet Home Alabama II

Publikováno: 6.12.2019
Nějakou dobu teď budeme trávit v americkém státě Alabama. Samotný název Alabama nepochází z angličtiny, ale jedná se o původní slovo indiánů, které znamená kmenové město.

Ještě než budeme pokračovat, musíme zmínit některá alabamská „nej“. Letos jste jistě zaznamenali, že se slavilo jubileum 60 let od přistání prvních lidí na měsíci a Alabama na tom měla svůj lví podíl, protože právě místní dělníci sestrojili raketu, která dovolila N. Armstrongovi a B. Aldrinovi stanout na Měsíci.

V hlavním městě – Montgomery, ke kterému se hned dostaneme, byla například zprovozněna vůbec první elektrická tramvaj na světě. Byla zde také vyhlášena Konfederace, spolek států amerického Jihu, který se postavil proti Severu, čímž byla zapříčiněna americká občanská válka.

baptistický kostel v Montgomery

Město leží na východním břehu řeky Alabama. Vzhledem k tomu, že je Montgomery tak úzce spjato s bojem za lidská práva, je pochopitelně jednou z hlavních památek ve městě i památník boje za lidská práva. Jeho dominantní část tvoří černá žula, do níž jsou vyryta slova „until justice rolls down like water and righteousness like a mighty stream“, což lze volně přeložit jako „dokud se spravedlnost nebude valit jako voda a počestnost jako mohutný proud“. Pod zdí se rozkládá černý žulový disk, po jehož povrchu se valí voda a jsou do něj vyryta jména těch, kteří padli ve jménu boje za lidská práva. Památník stojí na otevřeném prostranství hned vedle Civil Rights Memorial Center. Nechybí ani mnoho informačních tabulí, které vám umožní prohloubit vlastní znalosti lidskoprávní problematiky.

památník boje za lidská práva   památník boje za lidská práva

Důležitým místem, kde se vzpomíná na období boje za lidská práva, je Rosa Parks Library and Museum v centru Montgomery. Rosa Parks patřila mezi nejvýraznější postavy protestu proti rasové segregaci a známá je především kvůli odmítnutí uvolnit místo bělochovi v autobusu, což vedlo k jejímu zatčení a následným silným občanským protestům.

Rosa Parks Museum

Dnes vás zavedeme ještě do místního Muzea umění (Montgomery Museum of Fine Arts), které vám představí více než čtyři tisíce uměleckých děl od 18. století do současnosti, přičemž silně zastoupena jsou díla lokálních umělců. Kromě toho uvidíte i malby, sochy, nábytek, masky, textilie a další podoby umělecké tvorby z Evropy i Afriky. Jedním z hlavních lákadel muzea je galerie dekorativního umění včetně domácího a zahraničního porcelánu a výrobků ze skla z dílen takových mistrů jako Tiffany Studios nebo Dale Chihuly.

Muzeum umění

GPS: 32°18'19.7"N 86°23'26.6"W

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Chris Pruitt, Ralph Daily, Eric Hunt, Markuskun, Carol M. HighsmithDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA, Alabama – Sweet Home Alabama I
Publikováno: 29.11.2019
Sweet home Alabama, Where the skies are so blue, Sweet home Alabama, Lord, I'm coming home to you. Kdo by neznal refrén jedné z nejslavnějších písniček všech dob. My dnes spolu s vámi do tohoto amerického státu vyrazíme, abychom poznali, co vše se za sladkým domovem v Alabamě skrývá.

USA, Alabama – Sweet Home Alabama III
Publikováno: 13.12.2019
Dnes zůstaneme v Montgomery, kde jsme se v minulém díle podívali především na památky spjaté s bojem za lidská práva.

USA, Alabama: Guntersville – život na venkově
Publikováno: 20.12.2019
Dnes vás provedeme alabamským venkovem, typickým jižanským venkovem, kde uslyšíte pravou americkou country hudbu, ochutnáte pravé americké barbecue a uvidíte významné historické památky. I když velká města jako Birmingham a Montgomery jsou bezesporu velmi zajímavá a turisticky oblíbená, pouze na maloměstě se setkáte s autentickou Alabamou.

USA, Alabama: Fairhope – skvělé místo na důchod
Publikováno: 27.12.2019
Minulý týden jsme spolu prošli malé městečko Guntersville a naším tipem pro dnešní prosincový den je Fairhope.

USA, Alabama – cestujeme po maloměstech
Publikováno: 3.1.2020
Alabamská maloměsta dnes navštívíme naposledy. Abychom vám dali co nejvíce tipů, podíváme se hned do několika najednou.

USA, Louisiana: Baton Rouge – dědictví Hueyho Longa
Publikováno: 28.2.2020
Baton Rouge je hlavním městem jižanského státu Louisiana. Město samotné leží na slavné řece Mississippi a kotví v něm americká bitevní loď USS Kidd, která tvoří stejnojmenný válečný památník.

USA, Georgia: Atlanta – centrum boje za lidská práva
Publikováno: 6.3.2020
Atlanta je z různých pohledů středem amerického Jihu. Původně bylo město vojenskou základnou, později se stalo důležitou železniční křižovatkou a díky obchodu zažilo velký boom. Během americké občanské války se jednalo o důležitou jižanskou základnu, jež však byla po obsazení unionistickým generálem Shermanem téměř srovnána se zemí. Právě zkáza Atlanty zapříčiněná vojsky Unie se stala inspirací pro Margaret Mitchellovou, zasadila sem svůj epos Jih proti Severu (Gone with the Wind), který jí později vyhrál Pulitzerovu cenu.

USA, New Orleans – Bourbon Street
Publikováno: 21.11.2014
Dnes se podíváme přes Atlantik, na jedno z vůbec nejnavštěvovanějších míst na světě.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
16.10.2020
Již brzy si budete moci prolistovat nové knížky zachycující krásy Považské Bystrice i Topolčan a jejich okolí z ptačí perspektivy.
14.10.2020
Zítra nabývají na Slovensku platnosti nová opatření související se šířením onemocnění covid-19.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 20. 10. 2020
svátek:Vendelín
dnes:
úterý 20.10.
11 °C
zítra:
středa 21.10.
12 °C