www.infoglobe.cz » USA: Aljaška - divoká a krásná II.

USA: Aljaška - divoká a krásná II.

Publikováno: 29.10.2012
Druhý den vyrážíme k přístavnímu městečku Seward, cestou se zastavíme u divoké řeky a den zakončíme prohlídkou výzkumného střediska mořského ekosystému Aljašky. Celý následující den je věnován skalnaté krajině ledu - NP Kenai Fjords.

19. 8. 2011

Polostrov Kenai; Hope; ledovec Exit; Seward; Resurrection Bay

Vstáváme, balíme a odjíždíme do městečka Hope na snídani do restaurace Discovery Cafe. V příjemném prostředí doplníme kalorie a vyrážíme k řece. Divoká řeka

Jsme v místech, kde se  mezi stromy valí divoká voda, v úseku oblíbeném raftaři. Počasí dnes moc nepřeje, déšť nabývá na intenzitě. Zájem turistů o projížďku na raftu také není závratný, pár snímků nafotíme a pokračujeme dál. Toto nepříznivé počasí nás celý den neopustí, příroda je značně potemnělá a smutná, jen občas zastavíme u nějakého zajímavého výhledu. Naším dnešním cílem je přístav Seward

Ledovec Exit

Kousek před Sewardem odbočujeme směrem k pevninskému ledovci Exit. Tento ledovec nepadá do moře a je možno k němu dojít po pevnině. Dáša avizuje krátkou procházku, možná ty provazy deště způsobí, že pocitově se o krátkou procházku vůbec nejedná a dojem z celkového prostředí je pokažený. Krásně modrý ledovec jen tušíme. Zjišťuji, že nepromokavá bunda nepromokavá vůbec není… ani batoh na fototechniku na tom není moc dobře. Hotel Swan Nest, SewardTotálně promočená se vracím na parkoviště a odjíždíme do Sewardu.

Venkovský přístav Seward leží u Zálivu vzkříšení - Resurrection Bay.  Je to velmi pěkné městečko na poloostrově Kenai. Žije zde zhruba 2500 obyvatel. Město je rozděleno  do dvou částí – první, klidnější, to je starší centrum, a druhá, to je rušnější oblast okolo přístavu. Naše průvodkyně pro nás zajistila ubytování v hotelu Swan Nest. Hotel je velmi netradičně zařízen, v každém pokoji je jedno dvoulůžko (postel typu „Flintstoune“) a „patro“, kam je třeba vylézt po žebříku.

Medúzy v Alaska SeaLife CenterPřímo ve městě je přírodovědné středisko - Alaska SeaLife Center, které je jednou z nejlepších muzejních a výzkumných institucí celého státu. Zde můžete vidět množství mořských živočichů (vydry, tuleně, lachtany ušaté, chobotnice, ptáky papuchalky, alkouny holubí a jiné mořské tvory). Velký zájem návštěvníků poutá místo uprostřed prvního patra – Discovery pool, kde je otevřená vitrína zaplněná mořskou vodou. K vidění a osahání jsou tu mořské hvězdice, sasanky a další mořští tvorové. Ano, každý může do vody vložit ruku a dotknout se jejich těla. Ucítit to, z čeho byste v moři měli třeba obavy nebo si netroufli z jiného důvodu.

Po této exkurzi se vracíme do hotelu, kde se konečně ubytujeme, večer žádný velký program neplánujeme, připravujeme fototechniku na zítřejší cestu lodí.

Poloostrov Kenai - kvetoucí jezero

20. 8. 2011

Kenai Fjords National Park; Northwestern Glacier; Resurrection Bay

Program pro tento den - národní park Kenai Fjords National Park - výlet lodí k ledovci Northwestern Glacier. Jedná se o krajinu plnou ledu a skal, přičemž led pokrývá téměř většinu jeho plochy. Čekají nás tři přímořské ledovce, a pokud se poštěstí, uvidíme kosatky a jiné druhy velryb, miloučké vydry, delfíny, sviňuchy, lvouny nebo tuleně a také ohromné kolonie mořských ptáků, např. papuchalky a alkouny. Celková délka plavby 150 mil trvá celkem 9 hodin.

Přístav Small Boat Harbor

Ráno nezačíná vůbec dobře. Pro změnu opět leje. Jedeme do přístavu Small Boat Harbor s tím, že není jasno, zda se plavba vůbec uskuteční, a pokud ano, za jakých podmínek a kam se lodí dostaneme. Po příjezdu se dozvídáme, že za chvíli vyplouváme. Vlny jsou jen 10 až 15 stop vysoké, to je něco přes 3 metry (stopa je 30,48 cm), a to je prý v pohodě, stačí prášek na mořskou nemoc a můžeme vyrazit. Zpočátku je všude kolem mlha, stále prší a výhled je nulový. Toto počasí má jedinou výhodu, mnoho turistů na lodi není. Stále prší, loď sebou na vlnách pěkně hází, udržet objektiv v klidu je značný problém. Vyplatí se však trpělivost, po chvíli připlouvají dvě kosatky (Killer Whale-Orca). Plují celkem blízko lodi, je to opravdu zážitek. Mám kapitální úlovek, v okamžiku, kdy velryba míří do hlubin oceánu, zanechává na okamžik za sebou ocasní ploutev v plné kráse, kterou se mi daří zachytit.

Orka u výběžku Aialik Cape

Přes nepřízeň počasí absolvujeme celou trasu, takže dosáhneme i nejvzdálenější místo od přístavu Seward – ledovec Northwestern Glacier.  Loď zastavuje v zátoce, kde máme příležitost nafotit tu úžasnou bleděmodrou masu ledu. Jakmile opouštíme zátoku, na kry vylézají tuleni. Tato místa jsou pro ně příjemná pro odpočinek, ale loď a množství turistů je neláká. Po celou dobu, co loď stála v zátoce, nebyl vidět ani jediný, jen občas se objevila mořská vydra. Mořské vydry vypadají jakoby se stále smály, pohyby, které dělají, působí jako mávání na turisty a je to opravdu fajn zážitek je sledovat. Nicméně výlet k ledovci se vydařil, fauna je tu opravdu bohatá. My se vracíme do hotelu a po večeři ještě probíhá krátká konzultace ohledně programu na další den. 

tající ledovec - Kenai National Park

V příštím díle se podíváme do rodiny musherů a v oblasti s výskytem orla bělohlavého ulovíme pár záběrů. 

 

Text a foto: Magdaléna RadostováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA: Aljaška - divoká a krásná I.
Publikováno: 22.10.2012
Moje cesta na Aljašku začala dávno před odjezdem. Proč právě Aljaška, když krásných míst je opravdu spousta? Splnit si sen o cestování mi pomohl realizovat můj otec, vášnivý myslivec, který během 20 let procestoval skoro celý svět. Rozhodla jsem se, že se vydám po jeho stopách, zkusím navštívit místa, kde si užíval svou loveckou vášeň, i já budu lovit, ale jen fotografie!

USA: Cesta do Seattlu V.
Publikováno: 25.10.2013
Předchozí články měly nastínit atmosféru, kterou může cizinec ve Spojených státech pociťovat. Dnes se vydáme do ulic nejdůležitějšího města amerického severozápadu.

USA: Niagarské vodopády - na hranici dvou států
Publikováno: 14.7.2013
Výlet na Niagarské vodopády jsem společně se svými třemi kolegyněmi z řad au-pair podnikla krátce před ukončením svého dvouletého pobytu v USA. Pro au-pairs ze státu New York je zřejmě nepsanou povinností Niagarské vodopády navštívit, protože jsem ve svém okolí doopravdy nepotkala nikoho, kdo by je nenavšívil, nebo se k tomu v budoucnu nechystal.

USA: Washington, D. C. - přehlídka monumentu
Publikováno: 30.6.2013
Washington, D. C. jsem navštívila během svého dvouletého pobytu v USA a strávila jsem zde tři dny. Jeho návštěvu jsem považovala za povinnost – nejen vzhledem k tomu, že se jedná o hlavní město Spojených států, nýbrž i z důvodu krátké, po silnici snadno dostupné vzdálenosti od místa svého pobytu – New Yorku (cca 250 mil/400 km).

USA: New York I. – The Big Apple 1
Publikováno: 17.6.2013
Téměř dva roky jsem v rámci au-pair progamu pobývala na předměstí tohoto centra celé zeměkoule. Popis všech atrakcí, které stojí za vidění, by vydal na několik článků. New York je nejmonumentálnějším symbolem úrovně světové civilizace. Skládá se z pěti městských obvodů - Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx a Staten Island.

USA: Boston II. - místa, která nesmíte vynechat
Publikováno: 18.5.2013
Boston je samozřejmě pozoruhodný svými historickými památkami, ale jsou zde i další místa, která by návštěvník neměl vynechat, pokud má být jeho návštěva kompletní. Mají specifické kouzlo a atmosféru a i když na ně každoročně míří tisíce turistů, každý si je může svým způsobem vychutnat.

USA: Boston I. - stěžejní město americké historie
Publikováno: 11.5.2013
Boston, hlavní město státu Massachusetts a centrum Nové Anglie, hraje nezastupitelnou roli v americké historii. Byl založen roku 1630 a odehrála se zde klíčová událost americká revoluce - bostonský čajový dýchánek. Návštěva města je skoro jako procházka americkou historií, i díky tomu, že Boston byl v mnohém první.

USA: Aljaška - divoká a krásná XIII.
Publikováno: 14.1.2013
Dnes poprvé je „budíček“ později než obvykle. Naše fotografická expedice končí. Zbývá nakoupit pár suvenýrů, zabalit a připravit se na zítřejší návrat domů.

USA: Aljaška - divoká a krásná IX.
Publikováno: 17.12.2012
Oblast Tangle Lakes je oblíbené místo pro kempování. Celý region často využívají rybáři pro ukojení své vášně. Spleť jezer a řek, které zde protkávají kopcovitou krajinu, jim nabízí spoustu příležitostí. Dnes na nás čekají krásné vyhlídky.

USA: Aljaška - divoká a krásná VIII.
Publikováno: 10.12.2012
Sraz je v 8 hodin na snídani. Vzhledem k včerejšímu pozdnímu návratu, teprve nyní zvolíme program na dnešek. Je rozhodnuto, opouštíme Fairbanks a směřujeme na Chena Hot Springs k termálním pramenům.

USA: Aljaška - divoká a krásná VII.
Publikováno: 3.12.2012
Podle původního plánu odpočinkový den, nicméně po dohodě se všemi účastníky se program mění, přes Fairbanks pouze projedeme, budeme pokračovat na Yukon, a pokud se zadaří, pokoříme severní polární kruh.

USA: Aljaška - divoká a krásná VI.
Publikováno: 26.11.2012
Dnešní prohlídka Denali parku zabere celý den (resp. i několik dnů). Vstupenky máme zajištěny předem, ubytováni jsme poblíž parku, abychom na místě byli včas, nejlépe v první řadě, ať máme vhodné sedadlo pro nejlepší výhled.

USA: Aljaška - divoká a krásná V.
Publikováno: 19.11.2012
Dnes máme před sebou dlouhý přejezd z Hatcher Pass do Národního parku Denali, pokud bychom jeli bez zastávky, potřebujeme minimálně 4 hodiny.

USA: Aljaška - divoká a krásná IV.
Publikováno: 12.11.2012
Několik pokusů o zahlédnutí dalších orlů bylo málo úspěšné, ale směrem do sedla zelených kopců nám zkřížila cestu losí dáma. Další den nás čeká zlatokopecký ráj a farmy sobů a pižmoňů.

USA: Aljaška - divoká a krásná III.
Publikováno: 5.11.2012
Dálnicí, která navazuje na Seward Highway - hlavní silnici tohoto poloostrova, směřujeme do chráněné oblasti divočiny Kenai National Wildlife Refuge. Nejprve ale návštěva v rodině musherů a jejich huňatých tažných psů. Další den věnujeme poznáním orla bělohlavého a hnědého.

USA: Yellowstone
Publikováno: 15.11.2013
V Americe najdete velké množství přírodních parků. Možná se vám vybaví ještě Yosemite, Wrangell-St. Elias (vůbec největší národní park v USA) či Denali.


Souvisejicí fotogalerie

USA, Colorado – velkolepé hory a města
Colorado – stát nacházející se v jihozápadní části Spojených států amerických – nabízí rozsáhlé s...

USA: Aljaška - fauna
Jedno z míst na světě, kde v opravdové divočině potkáte plno predátorů tváří v tvář. Cestu vám zk...

USA: Aljaška - příroda
Země plná přírodní krásy, rezervací a národních parků. Členité pohoří a ledovce střídá arktická t...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.11.2019
Blíží se konec listopadu. Podzimní trhy střídají trhy vánoční a jedno z nejoblíbenějších období v roce je za dveřmi. Mají ho rádi dospělí, děti i obchodníci. V centrech měst a obcí po celé republice se připravují prodejní místa s vánoční tematikou, vůní svařeného vína a staročeských pochutin. Vánoční trhy začínají již příští víkend.
20.11.2019
Vydejte se s Jakubem Frankem trekovat po Nepálu a neutraťe ani korunu. Poutavá přednáška vás čeká už 24. listopadu v cestovatelské kavárně na Vajnorské 3 v Bratislavě.
19.11.2019
Dopravní podnik hlavního města Prahy připravil v rámci programu „Zážitková turistika pro příznivce historie městské hromadné dopravy“ na sobotu 23. listopadu jízdu historickou soupravou metra za poznáním zajímavých míst na trase B s průvodcem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 21. 11. 2019
svátek:Albert
dnes:
čtvrtek 21.11.
9 °C
zítra:
pátek 22.11.
8 °C