www.infoglobe.cz » USA: Aljaška - divoká a krásná III.

USA: Aljaška - divoká a krásná III.

Publikováno: 5.11.2012
Dálnicí, která navazuje na Seward Highway - hlavní silnici tohoto poloostrova, směřujeme do chráněné oblasti divočiny Kenai National Wildlife Refuge. Nejprve ale návštěva v rodině musherů a jejich huňatých tažných psů. Další den věnujeme poznáním orla bělohlavého a hnědého.

21. 8. 2011

Poloostrov Kenai; Sterling Highway; Iditarod; Redoubt Volcano; Aleutský hřbet; Ninilchik; Homer

Absolvovali jsme velmi dlouhý přejezd ze Sewardu do Homeru, pohybujeme se stále na poloostrově Kenai a k našemu přesunu jsme použili Sterling Highway.Návštěva u musherů

Naše první dnešní zastávka je návštěva u musherů (psovodi). Setkali jsme se se zástupci rodiny Seaveyů, kteří se pravidelně účastní závodu Iditarod a po čtyři generace chovají a cvičí tažné psy. Tento závod je nejpopulárnější sportovní akce na Aljašce, která se pořádá již od roku 1973. Závod je to velmi obtížný, jezdí se v extrémních podmínkách. Celková délka trasy je 1150 mil. S Katkou jsme se rozhodly, že na vlastní kůži zkusíme jízdu psím spřežením. Mužská část osazenstva, ke které se přidala Dáša, pouze fotila. V místě nás uvítal jeden z musherů - Mike, který nám vyprávěl o historii závodu. Jakmile bylo vše připraveno, nasedli jsme do zvláštního vozíku na kolečkách a zahájili naši projížďku. Pravda, ten sníh dost chyběl. V zimě to musí být daleko větší romantika.

Psí spřežení

Po tomto zážitku odjíždíme směr přístav Homer. Homer je nejjižnější bod naší expedice. Dostáváme se také do míst, která jsou kousek od nejzápadnějšího bodu USA, kam lze dojet autem.

Jezero Kenai

Stromy porostlé lišejníkemPřed sebou máme téměř 200 km dlouhou cestu. Jedeme podél jezera Kenai, kde jsou nádherné výhledy, sluníčko střídá déšť. Přijíždíme do městečka Ninilchik, kde žije necelých 1000 obyvatel, je zde zastoupeno velké množství původního ruského obyvatelstva. Rádi bychom zde objevili a nafotili orly bělohlavé. Zpočátku se nedaří, po mokřadech se prochází sem tam nějaký racek nebo se cachtá kachna. Pokračujeme tedy dál na nejzápadnější cíp USA, který je dostupný pouze autem. Na poslední zastávce u moře máme konečně štěstí. Mezi stromy zahlédneme oba, orla bělohlavého (bald eagle) i orla hnědého (golden eagle). Jsou celkem klidní, tak se daří je zachytit. Orel hnědý

Pokračujeme do místa ubytování. Před vjezdem do města, nahoře na kopci, se nám otvírá nádherný pohled na ledovce v zátoce Kachemak Bay. Přijíždíme do přístavu Homer. O ubytování se dnes postará Češka Lenka, která si v letošním roce pořídila pěkný dům na stráni, který pronajímá turistům. Vybalíme, ubytujeme se a vyrážíme do města na večeři. Orel bělohlavýSvětlo je příznivé, tak cestou ještě stíháme několik záběrů zátoky. Místa máme zamluvena v restauraci Capitan Patties. Je to jedno ze stravovacích zařízení, které bylo postaveno na „plivanci“ (Homer Spit). Jedná se o 7 km dlouhý pevninský výběžek pokrytý štěrkem a pískem. Plivanec vznikl činností moře, neustálé usazování naplavenin při přílivu vytvořilo toto zajímavé místo. Výběžek byl následně zpevněn a byla na něm vybudována silnice, končí zde Sterling Highway. Podél obou stran silnice je spousta krásných domečků, obchůdků se suvenýry, restaurací, výstavních síní, najdete zde i zimní stadion. Domy stojí na vysokých nohách, aby byly ochráněny od mořských vln, romantika jako blázen…!

22. 8. 2011

Homer; Homer Spit; Kachemak Bay; Salty Dawn Saloon; Alaska Range; Voznesenska

Naše ubytování je velmi příjemné. Vedoucí skupiny rozhoduje, že nás čeká odpočinkový den. Je třeba prohlédnout dosud pořízené fotografie, případně vytřídit ty, které nepatří k vydařeným. Odjezd se Maják, Homer Spitodkládá až na 10. hodinu.

Sjíždíme dolů do přístavu a vyhlížíme nějaké zajímavé objekty k fotografování. Tato oblast je známá hojným výskytem orla bělohlavého, proto se soustředíme především na tohoto dravce. Pokračujeme dolů do města. Hned na počátku výběžku Homer Spit do dálky září maják. Těšíme se na další úlovky orla bělohlavého, proto po krátké zastávce pokračujeme do přístavu, kde jsme částečně úspěšní. Poté, co dojedeme zhruba doprostřed výběžku, je vyhlášen rozchod. Máme dvě hodiny na prohlídku okolí, drobné nákupy a oběd. Naše první kroky vedou do baru – Salty Dawn Saloon. Městečko NinilchikTento roubený domek byl postaven už v roce 1897, dříve než zde vznikl přístav Homer. Zpočátku byl využíván jako pošta, nádraží, obchod s potravinami, až v roce 1957 se z něj stal Salty Dawn Saloon. Ke stavbě majáku došlo až po roce 1964 – po velkém zemětřesení, které postihlo Aljašku. Hospůdka je jednou z nejvýraznějších historických staveb v Homeru. Přístav HomerJá si dám jen jednu sklínku a vyrážím na obhlídku přístavu. Lidé jsou zde srdeční a rádi se s vámi pustí do hovoru o počasí, o nádherné přírodě a obyvatelích živočišné říše, které zde můžete vidět. Převážná většina suvenýrů, které zde nabízejí k prodeji, jsou ručně vyrobené. K jejich výrobě často slouží zkamenělé kosti, velrybí ploutve či mroží čelisti. Krásné jsou také různé masky vyrobené ze sobí kůže.Orel bělohlavý

Na výběžku je vždy shluk domečků a pak je proluka. Můžete dojít až k moři, a pokud by bylo lepší počasí, naskytl by se vám znamenitý pohled na ledovce v pozadí s pásmem Alaska Range, které obklopují celou tuto zátoku. Odpoledne chvíli řešíme co dál, kam se podívat nyní. Dozvěděli jsme se, že v okolí je mnoho ruských vesnic, kde se čas zastavil, a původní obyvatelé se hlásí ke svým tradicím. Směřujeme do ruské vesničky Voznesenska. Nejoblíbenějším dopravním prostředkem je zde čtyřkolka. Řídí je jak muži, tak ženy, ženy jsme dokonce viděli častěji.

Dnešní den byl spíše odpočinkový, bohužel opar se za celý den nerozplynul, takže výhledy, které nabízí naše ubytování, jsme si vůbec neužili!

Orel bělohlavý

V příštím díle navštívíme zlatý důl - ráj zlatokopů a farmy sobů a pižmoňů.

 

Text a foto: Magdaléna Radostová

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA: Aljaška - divoká a krásná I.
Publikováno: 22.10.2012
Moje cesta na Aljašku začala dávno před odjezdem. Proč právě Aljaška, když krásných míst je opravdu spousta? Splnit si sen o cestování mi pomohl realizovat můj otec, vášnivý myslivec, který během 20 let procestoval skoro celý svět. Rozhodla jsem se, že se vydám po jeho stopách, zkusím navštívit místa, kde si užíval svou loveckou vášeň, i já budu lovit, ale jen fotografie!

USA: Cesta do Seattlu V.
Publikováno: 25.10.2013
Předchozí články měly nastínit atmosféru, kterou může cizinec ve Spojených státech pociťovat. Dnes se vydáme do ulic nejdůležitějšího města amerického severozápadu.

USA: Niagarské vodopády - na hranici dvou států
Publikováno: 14.7.2013
Výlet na Niagarské vodopády jsem společně se svými třemi kolegyněmi z řad au-pair podnikla krátce před ukončením svého dvouletého pobytu v USA. Pro au-pairs ze státu New York je zřejmě nepsanou povinností Niagarské vodopády navštívit, protože jsem ve svém okolí doopravdy nepotkala nikoho, kdo by je nenavšívil, nebo se k tomu v budoucnu nechystal.

USA: Washington, D. C. - přehlídka monumentu
Publikováno: 30.6.2013
Washington, D. C. jsem navštívila během svého dvouletého pobytu v USA a strávila jsem zde tři dny. Jeho návštěvu jsem považovala za povinnost – nejen vzhledem k tomu, že se jedná o hlavní město Spojených států, nýbrž i z důvodu krátké, po silnici snadno dostupné vzdálenosti od místa svého pobytu – New Yorku (cca 250 mil/400 km).

USA: New York I. – The Big Apple 1
Publikováno: 17.6.2013
Téměř dva roky jsem v rámci au-pair progamu pobývala na předměstí tohoto centra celé zeměkoule. Popis všech atrakcí, které stojí za vidění, by vydal na několik článků. New York je nejmonumentálnějším symbolem úrovně světové civilizace. Skládá se z pěti městských obvodů - Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx a Staten Island.

USA: Boston II. - místa, která nesmíte vynechat
Publikováno: 18.5.2013
Boston je samozřejmě pozoruhodný svými historickými památkami, ale jsou zde i další místa, která by návštěvník neměl vynechat, pokud má být jeho návštěva kompletní. Mají specifické kouzlo a atmosféru a i když na ně každoročně míří tisíce turistů, každý si je může svým způsobem vychutnat.

USA: Boston I. - stěžejní město americké historie
Publikováno: 11.5.2013
Boston, hlavní město státu Massachusetts a centrum Nové Anglie, hraje nezastupitelnou roli v americké historii. Byl založen roku 1630 a odehrála se zde klíčová událost americká revoluce - bostonský čajový dýchánek. Návštěva města je skoro jako procházka americkou historií, i díky tomu, že Boston byl v mnohém první.

USA: Aljaška - divoká a krásná XIII.
Publikováno: 14.1.2013
Dnes poprvé je „budíček“ později než obvykle. Naše fotografická expedice končí. Zbývá nakoupit pár suvenýrů, zabalit a připravit se na zítřejší návrat domů.

USA: Yellowstone
Publikováno: 15.11.2013
V Americe najdete velké množství přírodních parků. Možná se vám vybaví ještě Yosemite, Wrangell-St. Elias (vůbec největší národní park v USA) či Denali.

USA: Aljaška - divoká a krásná IX.
Publikováno: 17.12.2012
Oblast Tangle Lakes je oblíbené místo pro kempování. Celý region často využívají rybáři pro ukojení své vášně. Spleť jezer a řek, které zde protkávají kopcovitou krajinu, jim nabízí spoustu příležitostí. Dnes na nás čekají krásné vyhlídky.

USA: Aljaška - divoká a krásná VIII.
Publikováno: 10.12.2012
Sraz je v 8 hodin na snídani. Vzhledem k včerejšímu pozdnímu návratu, teprve nyní zvolíme program na dnešek. Je rozhodnuto, opouštíme Fairbanks a směřujeme na Chena Hot Springs k termálním pramenům.

USA: Aljaška - divoká a krásná VII.
Publikováno: 3.12.2012
Podle původního plánu odpočinkový den, nicméně po dohodě se všemi účastníky se program mění, přes Fairbanks pouze projedeme, budeme pokračovat na Yukon, a pokud se zadaří, pokoříme severní polární kruh.

USA: Aljaška - divoká a krásná VI.
Publikováno: 26.11.2012
Dnešní prohlídka Denali parku zabere celý den (resp. i několik dnů). Vstupenky máme zajištěny předem, ubytováni jsme poblíž parku, abychom na místě byli včas, nejlépe v první řadě, ať máme vhodné sedadlo pro nejlepší výhled.

USA: Aljaška - divoká a krásná V.
Publikováno: 19.11.2012
Dnes máme před sebou dlouhý přejezd z Hatcher Pass do Národního parku Denali, pokud bychom jeli bez zastávky, potřebujeme minimálně 4 hodiny.

USA: Aljaška - divoká a krásná IV.
Publikováno: 12.11.2012
Několik pokusů o zahlédnutí dalších orlů bylo málo úspěšné, ale směrem do sedla zelených kopců nám zkřížila cestu losí dáma. Další den nás čeká zlatokopecký ráj a farmy sobů a pižmoňů.

USA: Aljaška - divoká a krásná II.
Publikováno: 29.10.2012
Druhý den vyrážíme k přístavnímu městečku Seward, cestou se zastavíme u divoké řeky a den zakončíme prohlídkou výzkumného střediska mořského ekosystému Aljašky. Celý následující den je věnován skalnaté krajině ledu - NP Kenai Fjords.

USA: Aljaška - divoká a krásná X.
Publikováno: 24.12.2012
Již po několikáté si říkám, toto místo nic nepřekoná, taková romantika, že větší už nemohu zažít. A následuje další den, další zážitky a opět naprosto úžasná krajina, ubytování, no prostě paráda!


Souvisejicí fotogalerie

USA: Aljaška - příroda
Země plná přírodní krásy, rezervací a národních parků. Členité pohoří a ledovce střídá arktická t...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.11.2019
Blíží se konec listopadu. Podzimní trhy střídají trhy vánoční a jedno z nejoblíbenějších období v roce je za dveřmi. Mají ho rádi dospělí, děti i obchodníci. V centrech měst a obcí po celé republice se připravují prodejní místa s vánoční tematikou, vůní svařeného vína a staročeských pochutin. Vánoční trhy začínají již příští víkend.
20.11.2019
Vydejte se s Jakubem Frankem trekovat po Nepálu a neutraťe ani korunu. Poutavá přednáška vás čeká už 24. listopadu v cestovatelské kavárně na Vajnorské 3 v Bratislavě.
19.11.2019
Dopravní podnik hlavního města Prahy připravil v rámci programu „Zážitková turistika pro příznivce historie městské hromadné dopravy“ na sobotu 23. listopadu jízdu historickou soupravou metra za poznáním zajímavých míst na trase B s průvodcem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 21. 11. 2019
svátek:Albert
dnes:
čtvrtek 21.11.
9 °C
zítra:
pátek 22.11.
8 °C