www.infoglobe.cz » USA: Aljaška - divoká a krásná VI.

USA: Aljaška - divoká a krásná VI.

Publikováno: 26.11.2012
Dnešní prohlídka Denali parku zabere celý den (resp. i několik dnů). Vstupenky máme zajištěny předem, ubytováni jsme poblíž parku, abychom na místě byli včas, nejlépe v první řadě, ať máme vhodné sedadlo pro nejlepší výhled.

26. 8. 2011

Haley; Denali; Mount McKinley; Wonder Lake

Paráda!!! Dosud asi nejkrásnější den na Aljašce, co se počasí týká a také zážitků!

Shuttle busVstávali jsme časně ráno, sraz před hotelem již v 6,20, po 10 minutách vyrážíme do Národního parku Denali. Zpočátku máme obavy z ranních teplot. Mrzne, jsme již uvnitř parku a čekáme do 7,30 na náš shuttle bus (kyvadlová doprava) směr Wonder Lake. Je před námi celkem 136 km dlouhá cesta. Tuhnou úsměvy, tuhne celé tělo, přemítám, zda by bývalo nebylo vhodnější navléknout na sebe ještě další vrstvu oblečení. Během dne se však nádherně vyčasí, takže ranní obavy se rozplynou…

Denali Park

Konečně! Autobus přijíždí a z něj vystupuje naše dnešní průvodkyně. Je to mohutná dáma s razantním hlasem, který rychle mění svou intenzitu. Chvílemi „huláká“ a chvílemi šeptá tak, že ji téměř neslyšíme. Vysvětluje nám, jak bude prohlídka parku probíhat. Turisté se mohou po parku pohybovat výhradně tímto autobusem, nikoliv samostatně pěšky, tedy až na výjimky. Shuttle bus pojede pomalu a návštěvníci jsou vyzváni, aby pečlivě sledovali vše, co se mihne okolo cesty. Jakmile kdokoliv zahlédne nějaké zajímavé zvíře, zvolá STOP, v tom okamžiku autobus zastaví, všichni musí být velice potichu, je možno stáhnout okénka a fotit…

Denali Park

Národní park Denali byl založen v roce 1917 a má rozlohu více než 6 miliónů akrů (24000 km2). Jeho součástí je také nejvyšší hora Aljašky Denali – v jazyce původních obyvatel, Indiánů národa  Athabascan, The High One, Veliká; oficiálně nazývaná Mount McKinley. Nadmořská výška je 6193 m. Provozní doba parku je velice krátká a závisí výhradně na počasí. Na jaře, pokud sjízdnost silnic dovolí, je možno park navštívit již v březnu, ale spíše od poloviny dubna. Kyvadlová autobusová doprava zahajuje provoz 20. května, ale některé části Denali parku nejsou dostupné až do 8. června. Poslední autobus parkem projede vždy 13. září. V hlavní sezóně je zájem turistů obrovský a je limitován počtem osob, které přepraví kyvadlová doprava, nebo těch, kteří získají povolení ke vstupu a stanování v oblasti na omezenou dobu.

Mount McKinley

Zpět k naší výpravě. První zastávka – vyhlídka na McKinley. Průvodkyně hlásí, že Denali naposledy viděla asi před měsícem a během roku je jen několik dnů, kdy je tak dobrá viditelnost jako dnes. Vyjasňuje se, svítí slunce, a přestože mrzne, nebo právě proto, můžeme fotit chloubu Aljašky v plné parádě. Pokračujeme, po chvíli zazní STOP, téměř vedle autobusu se pasou tři Dallovy ovce (ovce aljašská, ve volné přírodě je k vidění pouze na Aljašce a v Britské Kolumbii). Jsou nádherné, samí berani. Okamžik to vypadá, že si dávají pusu, pak ale  následuje pokus o „souboj“. Jen jemné oťukávání soka… Přesto úžasný zážitek. Jsou skvělé, při tomto setkání jsme zvířatům nejblíže z celého dne. Máme před sebou ještě dlouhou pouť, cesta spolkne celý den, od 7,30 do téměř 19 hodin. Po trase je velké množství visitor center, kde si můžete odskočit, někde se napít nebo pořídit malé občerstvení. Náhle se za malou zatáčkou otvírá pohled na velký mokřad, v jehož vodě se svlažuje a cpe losí slečna. Je poměrně blízko a očividně (jak jsme zažili už víckrát) ji naše přítomnost nevzrušuje. Příležitost pro fotografy jako vystřižená.

Dallovy ovce

Blížíme se k jezeru Wonder Lake. Zde je jedno z mála míst v parku, kde je povolená pěší turistika. Na výběr je několik možností dalšího pohybu po parku - pokračovat s tímto autobusem zase zpět, nebo vystoupit a následně si „ulovit“ jakýkoliv shuttle, který pojede vaším směrem a na zamávání, pokud bude místo, vás odveze zpět. Pravidla v parku jsou velmi přísná, je přesně stanoveno, co se smí a co se nesmí a jak se chovat při setkání se zvěří. Porušení těchto pravidel se přísně trestá, navíc může být i životu nebezpečné. Nicméně NP se pyšní tím, že zde nedošlo k žádnému úmrtí člověka způsobené napadením medvěda. Vracíme se zpět stejnou cestou. Počasí stále krásné a nevíme,  zda fotit přírodní scenerie nebo zvířata, kterých je tu opravdu mnoho; v dálce opět karibu, u visit centra panáčkuje sysel, do stráně  šplhá dikobraz… Denali ParkZvolna projíždíme po prašné silnici (Park Road, jak je honosně nazvána), v tom nás staví pár mladých lidí, kteří ještě trošku roztřeseni sdělují svůj spontánní zážitek. Především děvče je ještě v šoku ze setkání s predátorem. Zcela zabráni do sběru borůvek přestali být ostražití. Pomalu se pohybovali po svahu, jedna borůvka do pusy, druhá do hrníčku. Praskot větviček a mohutné šustění v křoví přeci jen nepřehlédli. Dívka zdvihla oči a zcela ztuhla, kousek od ní v borůvčí vykukuje medvěd! V tu chvíli jsou rady a doporučení, jak se zachovat, téměř k ničemu. To překvapení je ohromné a člověk musí rychle, ale pečlivě zvážit, jak postupovat. Podle vyprávění děvčete naštěstí nebyli centrem zájmu tohoto chlupáče, a tak se jim podařilo pomalu z místa vycouvat. Přesto na své setkání s medvědem hnědým (grizzly) asi hned tak nezapomenou. Zájem o borůvky je ten tam a raději zpět k cestě a raději pryč odtud. Rozpoznat v dálce medvěda pro ně již není problém, oči mají vykoukané od sledování prostoru za nimi, zda je grizzly nepronásleduje. Díky tomu nás upozorňují na svah na protějším kopci, kde vidíme hned tři medvědy hnědé najednou. Jsou sice poměrně daleko, ale přesto pár snímků ulovíme…Denali Park

Poté máme asi nejsilnější zážitek. Už z dálky dostáváme signál od autobusu v opačném směru a naše průvodkyně přijímá vysílačkou zprávu, že se kousek od nás pohybuje medvědice i s medvídětem. Zde rozhodně není prostor pro procházku lesem! Samice může být velmi nebezpečná. Zastavujeme a hledíme směrem,  kam nám ukazuje průvodkyně. Jen pár metrů od silnice, v křoví, je zahlédneme. Samice má světle hnědou srst, mládě je tmavě hnědé. Výhled máme slušný, ale fotit se téměř nedá. Oba se totiž pohybují mezi stromy, které vytvářejí silnou překážku pro jakékoli fotografování. Téměř se nedaří zaostřit na srst medvěda, v hledáčku je roští, větve a listí. Přestože jsme nezískali kvalitní snímky, jen  setkání s „divočinou“ je bomba!

Návštěva Národního parku Denali je téměř u konce. Odjíždíme zpět do Haley, kde se zastavíme v restauraci 49th State Brewing Company na večeři. Osobitá restaurace s báječnou atmosférou. Příjemné zakončení již tak skvělého dne.

 

Následující, původně odpočinkový den, se změní v cestu za severním polárním kruhem.

Text a foto: Magdaléna Radostová 

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA: Aljaška - divoká a krásná I.
Publikováno: 22.10.2012
Moje cesta na Aljašku začala dávno před odjezdem. Proč právě Aljaška, když krásných míst je opravdu spousta? Splnit si sen o cestování mi pomohl realizovat můj otec, vášnivý myslivec, který během 20 let procestoval skoro celý svět. Rozhodla jsem se, že se vydám po jeho stopách, zkusím navštívit místa, kde si užíval svou loveckou vášeň, i já budu lovit, ale jen fotografie!

USA: Cesta do Seattlu V.
Publikováno: 25.10.2013
Předchozí články měly nastínit atmosféru, kterou může cizinec ve Spojených státech pociťovat. Dnes se vydáme do ulic nejdůležitějšího města amerického severozápadu.

USA: Niagarské vodopády - na hranici dvou států
Publikováno: 14.7.2013
Výlet na Niagarské vodopády jsem společně se svými třemi kolegyněmi z řad au-pair podnikla krátce před ukončením svého dvouletého pobytu v USA. Pro au-pairs ze státu New York je zřejmě nepsanou povinností Niagarské vodopády navštívit, protože jsem ve svém okolí doopravdy nepotkala nikoho, kdo by je nenavšívil, nebo se k tomu v budoucnu nechystal.

USA: Washington, D. C. - přehlídka monumentu
Publikováno: 30.6.2013
Washington, D. C. jsem navštívila během svého dvouletého pobytu v USA a strávila jsem zde tři dny. Jeho návštěvu jsem považovala za povinnost – nejen vzhledem k tomu, že se jedná o hlavní město Spojených států, nýbrž i z důvodu krátké, po silnici snadno dostupné vzdálenosti od místa svého pobytu – New Yorku (cca 250 mil/400 km).

USA: New York I. – The Big Apple 1
Publikováno: 17.6.2013
Téměř dva roky jsem v rámci au-pair progamu pobývala na předměstí tohoto centra celé zeměkoule. Popis všech atrakcí, které stojí za vidění, by vydal na několik článků. New York je nejmonumentálnějším symbolem úrovně světové civilizace. Skládá se z pěti městských obvodů - Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx a Staten Island.

USA: Boston II. - místa, která nesmíte vynechat
Publikováno: 18.5.2013
Boston je samozřejmě pozoruhodný svými historickými památkami, ale jsou zde i další místa, která by návštěvník neměl vynechat, pokud má být jeho návštěva kompletní. Mají specifické kouzlo a atmosféru a i když na ně každoročně míří tisíce turistů, každý si je může svým způsobem vychutnat.

USA: Boston I. - stěžejní město americké historie
Publikováno: 11.5.2013
Boston, hlavní město státu Massachusetts a centrum Nové Anglie, hraje nezastupitelnou roli v americké historii. Byl založen roku 1630 a odehrála se zde klíčová událost americká revoluce - bostonský čajový dýchánek. Návštěva města je skoro jako procházka americkou historií, i díky tomu, že Boston byl v mnohém první.

USA: Aljaška - divoká a krásná XIII.
Publikováno: 14.1.2013
Dnes poprvé je „budíček“ později než obvykle. Naše fotografická expedice končí. Zbývá nakoupit pár suvenýrů, zabalit a připravit se na zítřejší návrat domů.

USA: Aljaška - divoká a krásná XII.
Publikováno: 7.1.2013
Na návštěvu ostrova Katmai máme jen dnešek, proto vše přesně plánujeme, škoda každé časové ztráty. Víte, co udělat, když se před vámi náhle objeví medvěd? Je třeba zachovat patřičný odstup, nehledět medvědovi zpříma do očí, neutíkat - medvěd je určitě rychlejší než vy, ale hovořit k němu klidným hlasem a opatrně couvat. Nicméně přes všechna doporučení je lépe tomuto setkání předejít.

USA: Yellowstone
Publikováno: 15.11.2013
V Americe najdete velké množství přírodních parků. Možná se vám vybaví ještě Yosemite, Wrangell-St. Elias (vůbec největší národní park v USA) či Denali.

USA: Aljaška - divoká a krásná IX.
Publikováno: 17.12.2012
Oblast Tangle Lakes je oblíbené místo pro kempování. Celý region často využívají rybáři pro ukojení své vášně. Spleť jezer a řek, které zde protkávají kopcovitou krajinu, jim nabízí spoustu příležitostí. Dnes na nás čekají krásné vyhlídky.

USA: Aljaška - divoká a krásná VIII.
Publikováno: 10.12.2012
Sraz je v 8 hodin na snídani. Vzhledem k včerejšímu pozdnímu návratu, teprve nyní zvolíme program na dnešek. Je rozhodnuto, opouštíme Fairbanks a směřujeme na Chena Hot Springs k termálním pramenům.

USA: Aljaška - divoká a krásná VII.
Publikováno: 3.12.2012
Podle původního plánu odpočinkový den, nicméně po dohodě se všemi účastníky se program mění, přes Fairbanks pouze projedeme, budeme pokračovat na Yukon, a pokud se zadaří, pokoříme severní polární kruh.

USA: Aljaška - divoká a krásná II.
Publikováno: 29.10.2012
Druhý den vyrážíme k přístavnímu městečku Seward, cestou se zastavíme u divoké řeky a den zakončíme prohlídkou výzkumného střediska mořského ekosystému Aljašky. Celý následující den je věnován skalnaté krajině ledu - NP Kenai Fjords.

USA: Aljaška - divoká a krásná XI.
Publikováno: 31.12.2012
Dnes nás čeká přejezd z McCarthy do Valdez. Jak jsem už uváděla, větší část silnice byla postavena místo bývalé železniční tratě Copper River and Northwestern Railway. Zajištění služeb podél této silnice je naprosto minimální, benzínová stanice zde není ani jediná.

USA: Aljaška - divoká a krásná X.
Publikováno: 24.12.2012
Již po několikáté si říkám, toto místo nic nepřekoná, taková romantika, že větší už nemohu zažít. A následuje další den, další zážitky a opět naprosto úžasná krajina, ubytování, no prostě paráda!

USA: Aljaška - divoká a krásná V.
Publikováno: 19.11.2012
Dnes máme před sebou dlouhý přejezd z Hatcher Pass do Národního parku Denali, pokud bychom jeli bez zastávky, potřebujeme minimálně 4 hodiny.

USA: Aljaška - divoká a krásná IV.
Publikováno: 12.11.2012
Několik pokusů o zahlédnutí dalších orlů bylo málo úspěšné, ale směrem do sedla zelených kopců nám zkřížila cestu losí dáma. Další den nás čeká zlatokopecký ráj a farmy sobů a pižmoňů.

USA: Aljaška - divoká a krásná III.
Publikováno: 5.11.2012
Dálnicí, která navazuje na Seward Highway - hlavní silnici tohoto poloostrova, směřujeme do chráněné oblasti divočiny Kenai National Wildlife Refuge. Nejprve ale návštěva v rodině musherů a jejich huňatých tažných psů. Další den věnujeme poznáním orla bělohlavého a hnědého.


Souvisejicí fotogalerie

USA: Aljaška - příroda
Země plná přírodní krásy, rezervací a národních parků. Členité pohoří a ledovce střídá arktická t...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.2.2020
Udržitelná architektura – to je téma festivalu o stavitelství, které je ohleduplné k životnímu prostředí. Na brněnském výstavišti se setkáte v pavilonu V s projekty budoucnosti, které jsou zaměřeny na udržitelnou architekturu do soboty 29. února.
26.2.2020
Jeden ze světově nejznámějších cestovatelských průvodců sestavil žebříček deseti zemí světa, které byste rozhodně měli v roce 2020 navštívit.
25.2.2020
Každý, kdo tyto nejvyšší české hory miluje, jistě uvítá obrazového knižního průvodce po známých, ale také zcela opomíjených koutech Krkonoš.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – UKRAJINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 27. 2. 2020
svátek:Alexandr
dnes:
čtvrtek 27.2.
4 °C
zítra:
pátek 28.2.
3 °C