www.infoglobe.cz » USA: Aljaška - divoká a krásná VII.

USA: Aljaška - divoká a krásná VII.

Publikováno: 3.12.2012
Podle původního plánu odpočinkový den, nicméně po dohodě se všemi účastníky se program mění, přes Fairbanks pouze projedeme, budeme pokračovat na Yukon, a pokud se zadaří, pokoříme severní polární kruh.

 27. 8. 2011

Haley; Nenana; Fairbanks; Elliott Highway; Dalton Highway; Yukon; Marion Creek, Finger Mountain; Artic CircleCesta z Haley

Opouštíme penzion White Moose v Haley a míříme směr Fairbanks. Krajina je zahalena do mlhy, projíždíme lesem a silnice se najednou jakoby ztrácí… Cesta „nikam“. Prostředí připomíná scénu z nějakého hororu, působí až magicky.

První zastávka – městečko Nenana. Je to malé město, kde žije velké množství původních obyvatel, zástupců národa Athabask – Eskymáků. Na počátku 20. století sloužilo jako základna pro výstavbu železnice. Toto období připomíná železniční muzeum Alaska State Railroad Musem – Nenana Depot.

Restaurace, NenanaVe městě je pěkný kostelík a řada zajímavých, převážně dřevěných domků. Celkem rychle se rozhodujeme, když už je tu zastávka, zajdeme na kávu nebo i na něco k snědku. Hned přes ulici je naprosto úžasná a celoročně otevřená restaurace – Rough Woods Inn. Zmínka o otevírací době je na místě, protože to na Aljašce rozhodně není běžné. Převážná většina pohostinských zařízení funguje pouze na jaře a v létě. Další specialitou je espresso, které zde v nabídce často nebývá. Snídaně je chutná a nakonec se ukáže, že to bylo jediné teplé jídlo dnešního dne.

Cestou kolem Dalton HighwayPřijíždíme do Fairbanks, zde pouze doplňujeme benzín a nakupujeme jídlo na celý den. Čeká nás velmi dlouhá cesta. Vydáme se po Steese Highway, z které u městečka Fox odbočujeme na Elliott Highway. Silnice Elliott Highway vede podél horských úbočí a hřebenů a nabízí krásné výhledy na okolní krajinu. Začíná 11 mil od Fairbanks,  prvních 73 mil po křižovatku s Dalton Highway je zpevněných. Všichni touží vidět mohutnou a krásnou řeku Yukon. Opouštíme i Elliott Highway a pokračujeme po opravdu náročné silnici Dalton Highway. Je dlouhá, hrbolatá a velmi prašná. Okraje silnice nejsou zpevněné, cesta je plná štěrku. Byla vybudována jako přístupová cesta pro výstavbu severního úseku Transaljašského ropovodu. Silnice je dlouhá celkem 414 mil a vede od křižovatky s Elliott Highway k Severnímu ledovému oceánu. Poslední město na trase se jmenuje Deadhorse. Je zde rušný provoz. Po silnici se oběma směry řítí desítky kamiónů, díky prachu někdy není vidět do zatáčky. Na cestu je třeba se patřičně vybavit. Za prvé natankovat, neboť četnost benzínových stanic je více než řídká. Za druhé potřebujete náhradní díly k vašemu vozu, tažné lano, žárovky, náhradní pneumatiky atp. Za třetí dostatek jídla a pití, a pokud vaše skupina čítá jediný automobil, je vhodné mít s sebou i deku nebo spacák. V případě defektu musíte být soběstační. Dovolat se jakékoliv pomoci je značně problematické, ne-li zcela nemožné.

 Dalton Highway

Z druhé strany je třeba uvést, že krajina podél silnice je nádherná. Střídají se pásy severských lesů, vysoké pohoří, průzračné řeky. Je konec srpna, na Aljašce začíná podzim, což se projevuje obrovskou paletou barev všude kolem. Do zlata zabarvené listy stromů střídá do ruda zářící tundra. Na 56. míli  Dalton Highway dosahuje k Yukon River. Přes řeku vás převede  2290 stop dlouhý most – Yukon River Bridge. Pokud se o oblasti chcete dozvědět více, určitě navštivte Yukon Crossing Visitor Contact Station. Je něco okolo 16 hodin, před námi asi 60 mil k Arctic Circle a pak ještě zpátky až do Fairbanks. Chvíli zvažujeme, zda pokračovat, ale jsme příliš blízko, abychom to vzdali. Tankujeme, doplníme tekutiny a drobné občerstvení. Ještě pár suvenýrů a honem do auta, jedeme. Slunečné počasí se začíná kazit! Objevují se mračna a dokonce začíná drobně pršet. Zdaleka ne však všude. Část krajiny je ozářena sluncem a do toho drobný déšť, výsledek je brzy patrný, na obzoru se objevuje nádherná duha! Stavíme a fotíme krásný přírodní úkaz.Duha na cestě, severní polární kruh Konečně, jsme přesně na 66° 33´zeměpisné šířky, tudy prochází severní polární kruh. Je to země skutečného půlnočního slunce. Při letním slunovratu zde slunce na jeden den nezapadá, při zimním slunovratu se slunce nad obzor vůbec nedostane, takže krajina zůstává zcela ponořena do tmy. Ze silnice je malá odbočka, dá se říci „odpočivadlo“. Přesné místo, kde Dalton Highway překračuje severní polární kruh, je vyznačeno dřevěným památníkem. Čas pokročil a čeká nás náročná cesta zpátky.

Severní polární kruh

  

Jedeme stejnou trasu, jiná silnice tu prostě nevede. To však neznamená, že není na co koukat, co sledovat. Příroda je opravdu skvostná. Je pozdě večer, kdy konečně dorážíme do  Fairbanks. V hotelu Bridgewater se ubytováváme okolo 24. hodiny. Všichni toho máme dost, jdeme spát.

Další den vyrážíme k termálním pramenům a cestou navštívíme městečko North Pole (Severní pól) - stálé sídlo Santa Clause.

 

Text a foto: Magdaléna Radostová

 

 

 

 

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA: Aljaška - divoká a krásná I.
Publikováno: 22.10.2012
Moje cesta na Aljašku začala dávno před odjezdem. Proč právě Aljaška, když krásných míst je opravdu spousta? Splnit si sen o cestování mi pomohl realizovat můj otec, vášnivý myslivec, který během 20 let procestoval skoro celý svět. Rozhodla jsem se, že se vydám po jeho stopách, zkusím navštívit místa, kde si užíval svou loveckou vášeň, i já budu lovit, ale jen fotografie!

USA: Aljaška - divoká a krásná XIII.
Publikováno: 14.1.2013
Dnes poprvé je „budíček“ později než obvykle. Naše fotografická expedice končí. Zbývá nakoupit pár suvenýrů, zabalit a připravit se na zítřejší návrat domů.

USA: Boston I. - stěžejní město americké historie
Publikováno: 11.5.2013
Boston, hlavní město státu Massachusetts a centrum Nové Anglie, hraje nezastupitelnou roli v americké historii. Byl založen roku 1630 a odehrála se zde klíčová událost americká revoluce - bostonský čajový dýchánek. Návštěva města je skoro jako procházka americkou historií, i díky tomu, že Boston byl v mnohém první.

USA: Boston II. - místa, která nesmíte vynechat
Publikováno: 18.5.2013
Boston je samozřejmě pozoruhodný svými historickými památkami, ale jsou zde i další místa, která by návštěvník neměl vynechat, pokud má být jeho návštěva kompletní. Mají specifické kouzlo a atmosféru a i když na ně každoročně míří tisíce turistů, každý si je může svým způsobem vychutnat.

USA: New York I. – The Big Apple 1
Publikováno: 17.6.2013
Téměř dva roky jsem v rámci au-pair progamu pobývala na předměstí tohoto centra celé zeměkoule. Popis všech atrakcí, které stojí za vidění, by vydal na několik článků. New York je nejmonumentálnějším symbolem úrovně světové civilizace. Skládá se z pěti městských obvodů - Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx a Staten Island.

USA: Washington, D. C. - přehlídka monumentu
Publikováno: 30.6.2013
Washington, D. C. jsem navštívila během svého dvouletého pobytu v USA a strávila jsem zde tři dny. Jeho návštěvu jsem považovala za povinnost – nejen vzhledem k tomu, že se jedná o hlavní město Spojených států, nýbrž i z důvodu krátké, po silnici snadno dostupné vzdálenosti od místa svého pobytu – New Yorku (cca 250 mil/400 km).

USA: Niagarské vodopády - na hranici dvou států
Publikováno: 14.7.2013
Výlet na Niagarské vodopády jsem společně se svými třemi kolegyněmi z řad au-pair podnikla krátce před ukončením svého dvouletého pobytu v USA. Pro au-pairs ze státu New York je zřejmě nepsanou povinností Niagarské vodopády navštívit, protože jsem ve svém okolí doopravdy nepotkala nikoho, kdo by je nenavšívil, nebo se k tomu v budoucnu nechystal.

USA: Cesta do Seattlu V.
Publikováno: 25.10.2013
Předchozí články měly nastínit atmosféru, kterou může cizinec ve Spojených státech pociťovat. Dnes se vydáme do ulic nejdůležitějšího města amerického severozápadu.

USA: Yellowstone
Publikováno: 15.11.2013
V Americe najdete velké množství přírodních parků. Možná se vám vybaví ještě Yosemite, Wrangell-St. Elias (vůbec největší národní park v USA) či Denali.

USA: Aljaška - divoká a krásná XII.
Publikováno: 7.1.2013
Na návštěvu ostrova Katmai máme jen dnešek, proto vše přesně plánujeme, škoda každé časové ztráty. Víte, co udělat, když se před vámi náhle objeví medvěd? Je třeba zachovat patřičný odstup, nehledět medvědovi zpříma do očí, neutíkat - medvěd je určitě rychlejší než vy, ale hovořit k němu klidným hlasem a opatrně couvat. Nicméně přes všechna doporučení je lépe tomuto setkání předejít.

USA, Colorado – stát se skalním srdcem
Publikováno: 12.6.2016
V jihozápadní části Spojených států amerických se nachází hornatý stát známý krásnou přírodou, vysokými horami, městy duchů, významnými vzdělávacími institucemi i rozvinutým zemědělstvím. Pokud tipujete, že mluvíme o Coloradu, máte pravdu.

USA: Aljaška - divoká a krásná II.
Publikováno: 29.10.2012
Druhý den vyrážíme k přístavnímu městečku Seward, cestou se zastavíme u divoké řeky a den zakončíme prohlídkou výzkumného střediska mořského ekosystému Aljašky. Celý následující den je věnován skalnaté krajině ledu - NP Kenai Fjords.

USA: Aljaška - divoká a krásná IX.
Publikováno: 17.12.2012
Oblast Tangle Lakes je oblíbené místo pro kempování. Celý region často využívají rybáři pro ukojení své vášně. Spleť jezer a řek, které zde protkávají kopcovitou krajinu, jim nabízí spoustu příležitostí. Dnes na nás čekají krásné vyhlídky.

USA: Aljaška - divoká a krásná VIII.
Publikováno: 10.12.2012
Sraz je v 8 hodin na snídani. Vzhledem k včerejšímu pozdnímu návratu, teprve nyní zvolíme program na dnešek. Je rozhodnuto, opouštíme Fairbanks a směřujeme na Chena Hot Springs k termálním pramenům.

USA: Aljaška - divoká a krásná XI.
Publikováno: 31.12.2012
Dnes nás čeká přejezd z McCarthy do Valdez. Jak jsem už uváděla, větší část silnice byla postavena místo bývalé železniční tratě Copper River and Northwestern Railway. Zajištění služeb podél této silnice je naprosto minimální, benzínová stanice zde není ani jediná.

USA: Aljaška - divoká a krásná X.
Publikováno: 24.12.2012
Již po několikáté si říkám, toto místo nic nepřekoná, taková romantika, že větší už nemohu zažít. A následuje další den, další zážitky a opět naprosto úžasná krajina, ubytování, no prostě paráda!

USA: Aljaška - divoká a krásná VI.
Publikováno: 26.11.2012
Dnešní prohlídka Denali parku zabere celý den (resp. i několik dnů). Vstupenky máme zajištěny předem, ubytováni jsme poblíž parku, abychom na místě byli včas, nejlépe v první řadě, ať máme vhodné sedadlo pro nejlepší výhled.

USA: Aljaška - divoká a krásná V.
Publikováno: 19.11.2012
Dnes máme před sebou dlouhý přejezd z Hatcher Pass do Národního parku Denali, pokud bychom jeli bez zastávky, potřebujeme minimálně 4 hodiny.

USA: Aljaška - divoká a krásná IV.
Publikováno: 12.11.2012
Několik pokusů o zahlédnutí dalších orlů bylo málo úspěšné, ale směrem do sedla zelených kopců nám zkřížila cestu losí dáma. Další den nás čeká zlatokopecký ráj a farmy sobů a pižmoňů.

USA: Aljaška - divoká a krásná III.
Publikováno: 5.11.2012
Dálnicí, která navazuje na Seward Highway - hlavní silnici tohoto poloostrova, směřujeme do chráněné oblasti divočiny Kenai National Wildlife Refuge. Nejprve ale návštěva v rodině musherů a jejich huňatých tažných psů. Další den věnujeme poznáním orla bělohlavého a hnědého.


Souvisejicí fotogalerie

USA: Aljaška - příroda
Země plná přírodní krásy, rezervací a národních parků. Členité pohoří a ledovce střídá arktická t...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.11.2019
Dopravní podnik hlavního města Prahy připravil v rámci programu „Zážitková turistika pro příznivce historie městské hromadné dopravy“ na sobotu 23. listopadu jízdu historickou soupravou metra za poznáním zajímavých míst na trase B s průvodcem.
18.11.2019
Oponický zámeček nabídne 22. a 23. listopadu noční prohlídky Aponiovské knihovny obohacené o výklad v podání Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondělí 18. listopadu si můžete přijít poslechnout, co zažil Martin Krasňanský při své výpravě za polární kruh, následovat bude filmové pásmo Reel Rock.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 11. 2019
svátek:Alžběta
dnes:
úterý 19.11.
5 °C
zítra:
středa 20.11.
7 °C