www.infoglobe.cz » USA: Aljaška - divoká a krásná XI.

USA: Aljaška - divoká a krásná XI.

Publikováno: 31.12.2012
Dnes nás čeká přejezd z McCarthy do Valdez. Jak jsem už uváděla, větší část silnice byla postavena místo bývalé železniční tratě Copper River and Northwestern Railway. Zajištění služeb podél této silnice je naprosto minimální, benzínová stanice zde není ani jediná.

31. 8. 2011

McCarthy; McCarthy Road; Northwestern Railway; Copper River Valley; Kuskulana River Bridge; Chitina; Richardson Highway; Worthington Glacier State Recreation Site; Keystone Canyon; Valdez

Významná historická atrakce se nachází na 28. míli. Severně od silnice můžete vidět zbytky starého dřevěného mostu, po kterém vedla železnice. Hlavní atrakcí silnice je bezesporu Kuskulana River Bridge – most přes řeku Kuskulana River na 17. míli. Byl postaven v roce 1911 a tyčí se ve výšce 238 stop nad řekou. V roce 1988 dostal most nový kovový kabát!

McCarthyMost z McCarthy do Valdez

Blížíme se k vesnici Chitina. Najdete ji na 34. míli, leží na západním břehu Copper River a žije zde něco přes sto převážně rusky hovořících obyvatel. Chitina je velmi dobře známá jako důležitá železniční zastávka v době slávy CR&NW(název železnice - Can´t Run & Never Will - nelze spustit, nikdy nepojede). Už se blížíme k Valdez, projíždíme úzkým kaňonem Keystone Canyon. Z jeho strmých srázů se každou chvíli řítí nějaký vodopád. U jPřístav Valdez, vodopádednoho stavíme, je to Horsetail Falls, a pak už rovnou do města!

Přijíždíme do přístavu, podél pobřeží sledujeme velké množství mořských vyder, které se cpou lososy jako divé a vůbec jim nevadí, že je fotíme. Vracíme se podél pobřeží zpět, Dáša hlásí, že pravděpodobnost zahlédnutí medvěda je ohromná, a tak třeštím oči a snažím se zahlédnout nějaký pohyb nebo cokoliv, co by jen trochu připomínalo pěkného chlupáče. Rozhlížíme se všude kolem, ale nic nevidíme, až poté, co nasedneme do vozů, cosi zahlédnu Přístav Valdez, vodopádnaproti přes silnici. Raději vykřiknu a ukazuji Dáše, co jsem objevila. Hurá, Dáša potvrzuje, že je to baribal -  medvěd černý. Rychle ven z auta a foťáky do ruky. Náš objekt zájmu je velmi vstřícný, pomalu se přibližuje k nám, občas se zastaví v trávě a snad dokonce panáčkuje, ještě pár kroků a najednou je pár metrů od nás. Zvolna vstupuje na silnici a rozvážným krokem ji přechází. Nebezpečí střetu s vozidlem naštěstí nehrozí, máme kliku, široko daleko žádný vůz.  Náležitě jsme si tuto situaci vychutnali a vše také zdokumentovali. Odjíždíme, přístaviště ponecháváme za sebou a směřujeme k místu našeho ubytování, což je dnes hotel Downtown Inn.

1. 9. 2011

Valdez; Glenn Highway; Talkeetna; Matanuska-Susitna Borough – neboli Mat-Su; Matanuska Glacier; Anchorage

Včerejší večerní zážitek s medvědem nás velmi naladil, z toho důvodu vstáváme poměrně brzo a již po osmé ráno se vracíme na stejné místo jako večer, kde jsme byli tak úspěšní. Bohužel počasí nám moc nepřeje. Není vidět téměř na krok. Mlha se válí u země a baribal, kterého zahlédneme vlevo od silnice, je jako za záclonou. Pokračujeme podél zálivu až na jeho konec, kde opět spíše jen tušíme, co se děje v prostoru před námi. Stále ještě probíhá odliv, voda značně ustoupila, moře je plné leklých ryb a rackové si na nich pochutnávají. Ryb je zde více, než mohou rackové sníst. Silně to tu páchne rybinou.

Lachtan v přístavu ValdezMedvěd baribal

Konečně občas probleskne slunce, a tak se vracíme na začátek, kde „náš“ plyšák nerušeně pokračuje v hodování. Náš krasavec má krásný černý kožich, který zdobí bílá náprsenka ve tvaru srdíčka. Baribal nám krásně pózuje, zelená barva trávy v pozadí dodává snímkům náležitý kontrast. Opět se vracíme na konec zátoky, kde už pomalu začíná příliv. Objevují se tuleni, mořské vydry a dokonce lachtan.

Přístav Valdez - v současné době se vlastně jedná o města dvě. Jedno zde bylo již dávno, avšak roku 1964 na Velký pátek téměř zaniklo. Ničivé zemětřesení vykonalo své. Vlna tsunami zlikvidovala téměř vše. Druhé město bylo postaveno až poté. Rozvoj nového Valdezu souvisí především s ropou. V 70. letech 20. století Transaljašský ropovod dorazil až sem. S jeho příchodem se město začalo rozšiřovat a nyní zde žije až 4500 obyvatel. Ropný průmysl má však i svou stinnou stránku. Roku 1989 zde došlo k obrovské ekologické katastrofě. Exxon Valdez bylo původní jméno tankeru petrolejářské společnosti, který ztroskotal 24. 3. 1989 u pobřeží Aljašky v zátoce Prince Williama. Tanker měl v tu chvíli plný náklad ropy. Do moře uniklo přes 40 tisíc tun. Jedná se o jednu z vůbec nejhorších ekologických katastrof zaviněných člověkem.

Ledovec - okolí ValdezLedovec - okolí ValdezPohoří v okolí Valdez

Okolí Glenn Highway

Dnes nás čeká dlouhý přesun, téměř  500 km. Do Anchorage se vracíme přes správní obvod Matanuska-Susitna Borough – neboli Mat-Su. Díky mnoha zatáčkám a kopcovitosti silnice po které jedeme, patří k jedné z nejmalebnějších na Aljašce. Východně od Anchorage se nachází Matanuska Glacier, jediný ledovec, který je dostupný vozem.

Vítá nás Anchorage, vrátili jsme se a strávíme zde poslední dny našeho pobytu. Už se nemůžeme dočkat, zítra je den „D“, navštívíme ostrov Katmai, kde snad budeme mít příležitost setkat se s predátory – medvědi grizzly jsou zde jako doma. Tak připravit fototechniku a honem spát!

Přístav Valdez, lachtan

Text a foto: Magdaléna Radostová

 

 

 

 

 

 

 

 

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA: Aljaška - divoká a krásná IV.
Publikováno: 12.11.2012
Několik pokusů o zahlédnutí dalších orlů bylo málo úspěšné, ale směrem do sedla zelených kopců nám zkřížila cestu losí dáma. Další den nás čeká zlatokopecký ráj a farmy sobů a pižmoňů.

USA: Cesta do Seattlu V.
Publikováno: 25.10.2013
Předchozí články měly nastínit atmosféru, kterou může cizinec ve Spojených státech pociťovat. Dnes se vydáme do ulic nejdůležitějšího města amerického severozápadu.

USA: Niagarské vodopády - na hranici dvou států
Publikováno: 14.7.2013
Výlet na Niagarské vodopády jsem společně se svými třemi kolegyněmi z řad au-pair podnikla krátce před ukončením svého dvouletého pobytu v USA. Pro au-pairs ze státu New York je zřejmě nepsanou povinností Niagarské vodopády navštívit, protože jsem ve svém okolí doopravdy nepotkala nikoho, kdo by je nenavšívil, nebo se k tomu v budoucnu nechystal.

USA: Washington, D. C. - přehlídka monumentu
Publikováno: 30.6.2013
Washington, D. C. jsem navštívila během svého dvouletého pobytu v USA a strávila jsem zde tři dny. Jeho návštěvu jsem považovala za povinnost – nejen vzhledem k tomu, že se jedná o hlavní město Spojených států, nýbrž i z důvodu krátké, po silnici snadno dostupné vzdálenosti od místa svého pobytu – New Yorku (cca 250 mil/400 km).

USA: New York I. – The Big Apple 1
Publikováno: 17.6.2013
Téměř dva roky jsem v rámci au-pair progamu pobývala na předměstí tohoto centra celé zeměkoule. Popis všech atrakcí, které stojí za vidění, by vydal na několik článků. New York je nejmonumentálnějším symbolem úrovně světové civilizace. Skládá se z pěti městských obvodů - Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx a Staten Island.

USA: Boston II. - místa, která nesmíte vynechat
Publikováno: 18.5.2013
Boston je samozřejmě pozoruhodný svými historickými památkami, ale jsou zde i další místa, která by návštěvník neměl vynechat, pokud má být jeho návštěva kompletní. Mají specifické kouzlo a atmosféru a i když na ně každoročně míří tisíce turistů, každý si je může svým způsobem vychutnat.

USA: Boston I. - stěžejní město americké historie
Publikováno: 11.5.2013
Boston, hlavní město státu Massachusetts a centrum Nové Anglie, hraje nezastupitelnou roli v americké historii. Byl založen roku 1630 a odehrála se zde klíčová událost americká revoluce - bostonský čajový dýchánek. Návštěva města je skoro jako procházka americkou historií, i díky tomu, že Boston byl v mnohém první.

USA: Aljaška - divoká a krásná XIII.
Publikováno: 14.1.2013
Dnes poprvé je „budíček“ později než obvykle. Naše fotografická expedice končí. Zbývá nakoupit pár suvenýrů, zabalit a připravit se na zítřejší návrat domů.

USA: Aljaška - divoká a krásná XII.
Publikováno: 7.1.2013
Na návštěvu ostrova Katmai máme jen dnešek, proto vše přesně plánujeme, škoda každé časové ztráty. Víte, co udělat, když se před vámi náhle objeví medvěd? Je třeba zachovat patřičný odstup, nehledět medvědovi zpříma do očí, neutíkat - medvěd je určitě rychlejší než vy, ale hovořit k němu klidným hlasem a opatrně couvat. Nicméně přes všechna doporučení je lépe tomuto setkání předejít.

USA: Aljaška - divoká a krásná IX.
Publikováno: 17.12.2012
Oblast Tangle Lakes je oblíbené místo pro kempování. Celý region často využívají rybáři pro ukojení své vášně. Spleť jezer a řek, které zde protkávají kopcovitou krajinu, jim nabízí spoustu příležitostí. Dnes na nás čekají krásné vyhlídky.

USA: Aljaška - divoká a krásná VIII.
Publikováno: 10.12.2012
Sraz je v 8 hodin na snídani. Vzhledem k včerejšímu pozdnímu návratu, teprve nyní zvolíme program na dnešek. Je rozhodnuto, opouštíme Fairbanks a směřujeme na Chena Hot Springs k termálním pramenům.

USA: Aljaška - divoká a krásná VII.
Publikováno: 3.12.2012
Podle původního plánu odpočinkový den, nicméně po dohodě se všemi účastníky se program mění, přes Fairbanks pouze projedeme, budeme pokračovat na Yukon, a pokud se zadaří, pokoříme severní polární kruh.

USA: Aljaška - divoká a krásná VI.
Publikováno: 26.11.2012
Dnešní prohlídka Denali parku zabere celý den (resp. i několik dnů). Vstupenky máme zajištěny předem, ubytováni jsme poblíž parku, abychom na místě byli včas, nejlépe v první řadě, ať máme vhodné sedadlo pro nejlepší výhled.

USA: Aljaška - divoká a krásná V.
Publikováno: 19.11.2012
Dnes máme před sebou dlouhý přejezd z Hatcher Pass do Národního parku Denali, pokud bychom jeli bez zastávky, potřebujeme minimálně 4 hodiny.

USA: Yellowstone
Publikováno: 15.11.2013
V Americe najdete velké množství přírodních parků. Možná se vám vybaví ještě Yosemite, Wrangell-St. Elias (vůbec největší národní park v USA) či Denali.


Souvisejicí fotogalerie

USA: Aljaška - fauna
Jedno z míst na světě, kde v opravdové divočině potkáte plno predátorů tváří v tvář. Cestu vám zk...

USA: Aljaška - příroda
Země plná přírodní krásy, rezervací a národních parků. Členité pohoří a ledovce střídá arktická t...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.11.2019
Blíží se konec listopadu. Podzimní trhy střídají trhy vánoční a jedno z nejoblíbenějších období v roce je za dveřmi. Mají ho rádi dospělí, děti i obchodníci. V centrech měst a obcí po celé republice se připravují prodejní místa s vánoční tematikou, vůní svařeného vína a staročeských pochutin. Vánoční trhy začínají již příští víkend.
20.11.2019
Vydejte se s Jakubem Frankem trekovat po Nepálu a neutraťe ani korunu. Poutavá přednáška vás čeká už 24. listopadu v cestovatelské kavárně na Vajnorské 3 v Bratislavě.
19.11.2019
Dopravní podnik hlavního města Prahy připravil v rámci programu „Zážitková turistika pro příznivce historie městské hromadné dopravy“ na sobotu 23. listopadu jízdu historickou soupravou metra za poznáním zajímavých míst na trase B s průvodcem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 21. 11. 2019
svátek:Albert
dnes:
čtvrtek 21.11.
9 °C
zítra:
pátek 22.11.
8 °C