www.infoglobe.cz » USA: Aljaška - divoká a krásná XII.

USA: Aljaška - divoká a krásná XII.

Publikováno: 7.1.2013
Na návštěvu ostrova Katmai máme jen dnešek, proto vše přesně plánujeme, škoda každé časové ztráty. Víte, co udělat, když se před vámi náhle objeví medvěd? Je třeba zachovat patřičný odstup, nehledět medvědovi zpříma do očí, neutíkat - medvěd je určitě rychlejší než vy, ale hovořit k němu klidným hlasem a opatrně couvat. Nicméně přes všechna doporučení je lépe tomuto setkání předejít.

2. 9. 2011

Anchorage; King Salmon; Naknek River; Katmai national Park; Brooks Camp; Lower River, Brooks Falls

Vstáváme už v 5 ráno, v 7,30  odlet z Anchorage do King Salmon. Z letiště jedeme autobusem k řece Naknek River. Zde se nachází Katmai Air Floatplane Office. To správné místo pro odlet na Katmai. Okolo 11,30 jsme konečně vyzváni k nástupu do letadla. Před sebou máme asi dvacetiminutový vyhlídkový let mezi King Salmon a Brooks Lodge, vzdušnou čarou asi 35 mil. Počasí není zcela ideální, hodně fouká vítr, což v hydroplánu intenzivně pociťujeme. Konečně na místě, přistáváme v samém srdci Katmai National Park na jezeře Naknek Lake. V roce 1950 zde byl vystavěn rybářský kemp – Brooks Camp, který si časem získal celosvětovou reputaci. Národní park Katmai  leží na poloostrově Alaska Peninsula asi 290 mil jihozápadně od Anchorage. K národnímu parku náleží i všechny ostrovy, které jsou vzdálené až 5 mil od pobřeží. Celá oblast se může pochlubit největší populací chráněného medvěda hnědého  grizzly na celém světě.

Grizzly, NP Katmai

Ihned po přistání jsme nasměrováni do visitor centra, kde je nezbytné vyslechnout důležité pokyny, které je nutné na celém území dodržovat. Nejdříve asi 20 minut hovoří „ranger“ a poté následuje instruktážní video. Důležité doporučení, které dostáváme, se týká mostu přes řeku Lower River. Jak se později ukáže, tyto informace jsou pro nás velice důležité… Dřevěný most, který spojuje oba břehy Lower River, je nutné překonat, abychom se dostali za prvé na vyhlídku, ze které můžeme dobře sledovat medvědy v řece a jejím okolí, a také abychom mohli pokračovat až k Brooks Falls. Most je opatřen na obou stranách vrátky, elektricky zabezpečenými. Na most smí turisté ale pouze v době, kdy je to pro ně bezpečné. Pokud se v bezprostřední blízkosti mostu vyskytuje větší množství medvědů, most je uzavřen. Zavřený může být 10 minut, hodinu nebo i více hodin. Ostraha parku jejich pohyb nijak neomezuje. Jestliže se grizzly rozhodne, že se mu u vrátek mostu líbí, lehne si sem a odpočívá. Nikdo jej odtud nevyhazuje. Na obou březích řeky jsou rangeři, kteří se vysílačkami informují o aktuální situaci.

Grizzly, NP Katmai

Už víme všechno, nebo si to alespoň myslíme, náš instruktor to potvrzuje ozdobným špendlíkem, který každý dostává a je vyzván, aby si jím viditelně opatřil svůj oděv. Konečně, cestou lesem zaznamenáváme první úspěchy, v dálce zahlédneme pohybující se tečku, která se jistě brzy změní v ono slibované. Netrvá dlouho a počet medvědů se rychle rozrůstá. Nestačíme všechny registrovat, medvědi vpravo, vlevo, někdy jeden, někdy čtyři naráz… Jsou to fotografické žně. Ty tečky, za které jsme byli zpočátku vděční, se mění v úchvatné záběry a „dlouhá skla“, která používáme, jsou občas nevhodná, protože chlupatci jsou tak blízko, že se do záběru nevejdou. Fotíme detaily uší, srsti a tlap. Fotíme asi hodinku a pak se rozhodujeme pokračovat k Brooks Falls. Dorážíme na místo, pod splavem je ukrytý jeden medvěd flegmatik. Sedí v řece, v podstatě se „sprchuje“, bez nějakého zásadnějšího pohybu. Výlet k vodopádům nakonec nebyl zcela marný, po chvíli máme příležitost spatřit ještě několik medvědů v různé vzdálenosti od nás, někteří se pohybují ve vodě, jiní kousek od nás pod „vyhlídkou“. 

Grizzly, NP KatmaiGrizzly, NP KatmaiGrizzly, NP Katmai

Vracíme se zpět k mostu u Lower River a zde se opravdu daří! Medvědi se objevují všude kolem. Zajímavé je sledovat jejich odlišně zbarvenou srst. Tmavě hnědé jedince střídají ti se světlejším nádechem. Mnozí mají hodně tmavou srst, o to světlejší ouška. Za své jméno vděčí dlouhým chlupům, na jejichž konci jsou stříbrné špičky, grizzle v angličtině znamená šedivět a takovým dojmem srst skutečně působí. Grizzly je poddruhem medvěda hnědého, dorůstá výšky až 2 m a dosahuje hmotnosti až 300 kg. Větším a mohutnějším poddruhem je medvěd kodiak, který se vyskytuje u jižního pobřeží Aljašky. Všechno strašně utíká, ani jsme se nenadáli a nastal čas, kdy by bylo vhodné přesunout se na druhý břeh. Jenže ouha, most je uzavřen. Medvědi jsou všude kolem a nemají se k odchodu, snad jakoby tušili, že potřebujeme vyrazit zpátky. Zpočátku je to zábava, ale když to trvá již 45 minut, stává se z toho problém, hydroplán je připraven k odletu a my jsme stále na druhé straně…

Grizzly, NP KatmaiGrizzly, NP KatmaiGrizzly, NP Katmai

Když už to vypadá nadějně, dostává ranger informaci, že v místě našeho pochodu se nachází samice, která je nervózní a mohla by být nebezpečná. Bude tedy použito náhradní řešení - přijede pro nás motorový člun, který nás přes nebezpečné území převeze. Člun je maximálně  pětimístný. Je třeba se rozdělit. Vyrážím s první skupinou. Potřebujeme se vyhnout nebezpečnému území, prostoru, kde se v řece vyskytují medvědi, a tak objíždíme pevninský výběžek z velké dálky. V okamžiku, kdy člun dosáhne největší vzdálenosti od břehu, náhle vypadává motor. Sympatický mladík se marně pokouší uvést člun znovu do pohybu. Pomocí vysílačky náš lodivod přivolává pomoc. K člunu doráží kajak, který veze vesla, vesla jsou upevněna k člunu a na ruční pohon pokračujeme ke břehu. Mladík nám s úsměvem sděluje, že je vše OK, nechť se kocháme přírodou! V člunu máme s sebou pouze foto vybavení. Medvědi jsou i v řece, možná tak 20 m od nás, mám pocit, že o nás nevědí. Až v hotelu, kde si prohlížím fotky, zjišťuji, že moc dobře vnímali naši přítomnost, naštěstí je lososi zajímali více než my.

Grizzly, NP Katmai

Jsme na břehu, vystupujeme z loďky a průvodci na ostrově za pomoci rangerů řeší, co dál. Další vhodný motorový člun k dispozici není a situace v okolí mostu se nijak nezlepšila, přesto je třeba most přejít. Ranger vybírá cca 10 osob a za pomGrizzly, NP Katmaioci ozbrojeného doprovodu je převádí přes nebezpečné území. Jsme zase spolu, nasedáme do hydroplánu a vracíme se na King Salmon. Do Anchorage přijíždíme okolo 21. hodiny, jsme plni dojmů a zážitků, máme nafoceny stovky i tisíce fotografií. Výlet nakonec dopadl nad očekávání dobře!

Jsem unavená, nadšená, a tak po návratu rychle mířím do peří, příští den si konečně pospíme! Naše fotografická expedice totiž pomalu končí. Ještě ale navštívíme Earthquake Park, který vznikl v místě jedné z největších přírodních katastrof.

Text a foto: Magdaléna Radostová

 

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA: Aljaška - divoká a krásná V.
Publikováno: 19.11.2012
Dnes máme před sebou dlouhý přejezd z Hatcher Pass do Národního parku Denali, pokud bychom jeli bez zastávky, potřebujeme minimálně 4 hodiny.

USA: Cesta do Seattlu V.
Publikováno: 25.10.2013
Předchozí články měly nastínit atmosféru, kterou může cizinec ve Spojených státech pociťovat. Dnes se vydáme do ulic nejdůležitějšího města amerického severozápadu.

USA: Niagarské vodopády - na hranici dvou států
Publikováno: 14.7.2013
Výlet na Niagarské vodopády jsem společně se svými třemi kolegyněmi z řad au-pair podnikla krátce před ukončením svého dvouletého pobytu v USA. Pro au-pairs ze státu New York je zřejmě nepsanou povinností Niagarské vodopády navštívit, protože jsem ve svém okolí doopravdy nepotkala nikoho, kdo by je nenavšívil, nebo se k tomu v budoucnu nechystal.

USA: Washington, D. C. - přehlídka monumentu
Publikováno: 30.6.2013
Washington, D. C. jsem navštívila během svého dvouletého pobytu v USA a strávila jsem zde tři dny. Jeho návštěvu jsem považovala za povinnost – nejen vzhledem k tomu, že se jedná o hlavní město Spojených států, nýbrž i z důvodu krátké, po silnici snadno dostupné vzdálenosti od místa svého pobytu – New Yorku (cca 250 mil/400 km).

USA: New York I. – The Big Apple 1
Publikováno: 17.6.2013
Téměř dva roky jsem v rámci au-pair progamu pobývala na předměstí tohoto centra celé zeměkoule. Popis všech atrakcí, které stojí za vidění, by vydal na několik článků. New York je nejmonumentálnějším symbolem úrovně světové civilizace. Skládá se z pěti městských obvodů - Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx a Staten Island.

USA: Boston II. - místa, která nesmíte vynechat
Publikováno: 18.5.2013
Boston je samozřejmě pozoruhodný svými historickými památkami, ale jsou zde i další místa, která by návštěvník neměl vynechat, pokud má být jeho návštěva kompletní. Mají specifické kouzlo a atmosféru a i když na ně každoročně míří tisíce turistů, každý si je může svým způsobem vychutnat.

USA: Boston I. - stěžejní město americké historie
Publikováno: 11.5.2013
Boston, hlavní město státu Massachusetts a centrum Nové Anglie, hraje nezastupitelnou roli v americké historii. Byl založen roku 1630 a odehrála se zde klíčová událost americká revoluce - bostonský čajový dýchánek. Návštěva města je skoro jako procházka americkou historií, i díky tomu, že Boston byl v mnohém první.

USA: Aljaška - divoká a krásná XIII.
Publikováno: 14.1.2013
Dnes poprvé je „budíček“ později než obvykle. Naše fotografická expedice končí. Zbývá nakoupit pár suvenýrů, zabalit a připravit se na zítřejší návrat domů.

USA: Yellowstone
Publikováno: 15.11.2013
V Americe najdete velké množství přírodních parků. Možná se vám vybaví ještě Yosemite, Wrangell-St. Elias (vůbec největší národní park v USA) či Denali.

USA: Aljaška - divoká a krásná VI.
Publikováno: 26.11.2012
Dnešní prohlídka Denali parku zabere celý den (resp. i několik dnů). Vstupenky máme zajištěny předem, ubytováni jsme poblíž parku, abychom na místě byli včas, nejlépe v první řadě, ať máme vhodné sedadlo pro nejlepší výhled.

USA: Aljaška - divoká a krásná VII.
Publikováno: 3.12.2012
Podle původního plánu odpočinkový den, nicméně po dohodě se všemi účastníky se program mění, přes Fairbanks pouze projedeme, budeme pokračovat na Yukon, a pokud se zadaří, pokoříme severní polární kruh.

USA: Aljaška - divoká a krásná VIII.
Publikováno: 10.12.2012
Sraz je v 8 hodin na snídani. Vzhledem k včerejšímu pozdnímu návratu, teprve nyní zvolíme program na dnešek. Je rozhodnuto, opouštíme Fairbanks a směřujeme na Chena Hot Springs k termálním pramenům.

USA: Aljaška - divoká a krásná IX.
Publikováno: 17.12.2012
Oblast Tangle Lakes je oblíbené místo pro kempování. Celý region často využívají rybáři pro ukojení své vášně. Spleť jezer a řek, které zde protkávají kopcovitou krajinu, jim nabízí spoustu příležitostí. Dnes na nás čekají krásné vyhlídky.

USA: Aljaška - divoká a krásná XI.
Publikováno: 31.12.2012
Dnes nás čeká přejezd z McCarthy do Valdez. Jak jsem už uváděla, větší část silnice byla postavena místo bývalé železniční tratě Copper River and Northwestern Railway. Zajištění služeb podél této silnice je naprosto minimální, benzínová stanice zde není ani jediná.

USA: Aljaška - divoká a krásná X.
Publikováno: 24.12.2012
Již po několikáté si říkám, toto místo nic nepřekoná, taková romantika, že větší už nemohu zažít. A následuje další den, další zážitky a opět naprosto úžasná krajina, ubytování, no prostě paráda!


Souvisejicí fotogalerie

USA, Colorado – Denverská zoo
Ve městě Denver se na ploše 32 hektarů nachází jedna z nejkrásnějších zoologických zahrad ve Spoj...

USA: Aljaška - fauna
Jedno z míst na světě, kde v opravdové divočině potkáte plno predátorů tváří v tvář. Cestu vám zk...

USA: Aljaška - příroda
Země plná přírodní krásy, rezervací a národních parků. Členité pohoří a ledovce střídá arktická t...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.11.2019
Blíží se konec listopadu. Podzimní trhy střídají trhy vánoční a jedno z nejoblíbenějších období v roce je za dveřmi. Mají ho rádi dospělí, děti i obchodníci. V centrech měst a obcí po celé republice se připravují prodejní místa s vánoční tematikou, vůní svařeného vína a staročeských pochutin. Vánoční trhy začínají již příští víkend.
20.11.2019
Vydejte se s Jakubem Frankem trekovat po Nepálu a neutraťe ani korunu. Poutavá přednáška vás čeká už 24. listopadu v cestovatelské kavárně na Vajnorské 3 v Bratislavě.
19.11.2019
Dopravní podnik hlavního města Prahy připravil v rámci programu „Zážitková turistika pro příznivce historie městské hromadné dopravy“ na sobotu 23. listopadu jízdu historickou soupravou metra za poznáním zajímavých míst na trase B s průvodcem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 21. 11. 2019
svátek:Albert
dnes:
čtvrtek 21.11.
9 °C
zítra:
pátek 22.11.
8 °C