www.infoglobe.cz » USA, Aljaška – Juneau

USA, Aljaška – Juneau

Publikováno: 5.6.2020
Do hlavního města Aljašky – Juneau – nevede žádná silnice. Už jen proto se jedná o poměrně netradiční lokalitu. Můžete sem vyrazit buď na lodi, nebo letadlem. Nachází se na pevninském výběžku na jihu státu a od Tichého oceánu ho dělí síť ostrovů. Navzdory své odlehlosti je Juneau vyhledávaným a lákavým turistickým cílem s velkou nabídkou zajímavých přírodních lokalit, kterým jednoznačně dominuje ledovec Mendenhall (asi 20 kilometrů severozápadně od Juneau).

Přestože v Juneau dnes sídlí státní úřady a je také rušným přístavem, zachovalo si něco kouzla z doby, kdy se sem od začátku 80. let 19. století vydávali dobrodruzi hledat zlato. Možná, že si z hodin dějepisu vzpomenete i na to, že Aljaška pamatuje více než století existující ruskou kolonii, která zanikla v roce 1867, kdy Rusko Americe Aljašku prodalo za částku 7,2 milionu dolarů, což by dnes bylo asi 125 milionů dolarů.

Juneau

Památkou na dřívější osadníky jsou pravoslavné kostely. Je zajímavé, že dodnes přibližně 20 tisíc obyvatel Aljašky vyznává pravoslaví, přitom v drtivé většině případů se jedná o členy z řad původních obyvatel.

Juneau

Jedním z mála míst, které stojí za to v samotném Juneau navštívit, je muzeum Alaska State Museum, schraňující sbírku více než 25 tisíc historických předmětů. Populární jsou artefakty spojené se zlatou horečkou. Nechybí ani zbraně, nástroje nebo různé dokumenty přibližující ruské osídlení Aljašky. Pomyslným zlatým hřebem je expozice věnující se původnímu obyvatelstvu, kde musíme vyzdvihnout eskymáckou sbírku vyřezávané slonoviny. K tomu uvidíte také současné umění domorodých obyvatel Aljašky.

Juneau   Juneau

Aljaška se stala právoplatným americkým státem teprve v roce 1959. Tehdy se místní hlavní správní budova aljašského teritoria stala Kapitolem. Uvnitř mohou zájemci v rámci bezplatné půlhodinové prohlídky vidět různé historické fotografie nebo umělecká díla. Za povšimnutí stojí vstupní hala, která se nese v duchu stylu art deco, a to včetně vybavení.

Kapitol

Hned vedle Kapitolu stojí další muzeum – Juneau-Douglas City Museum, které se soustředí na prezentaci kultury etnické indiánské skupiny Tlingitů, rané období zlaté horečky a dějiny oblasti Juneau-Douglas. Až budete hotovi s prohlídkou samotného muzea, podívejte se do úzkých a strmých uliček okolo, protože jsou lemovány starými domy a zahradami s bujnou vegetací. Kromě toho je nedaleko odtud zmíněný pravoslavný kostel svatého Mikuláše.

GPS: 58°21'37.5"N 134°29'46.7"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.orgDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA, Aljaška: Anchorage – brána na Aljašku
Publikováno: 29.5.2020
Dnes vás vezmeme na nespoutanou Aljašku, do jejího největšího města Anchorage, které se chlubí velmi poetickou přezdívkou – Město světel a květin.

USA, Aljaška: Juneau – za ledovci
Publikováno: 12.6.2020
Dnes navážeme na procházku z minulého týdne, kdy jsme se vydali do hlavního města největšího amerického státu.

USA: Aljaška - divoká a krásná I.
Publikováno: 22.10.2012
Moje cesta na Aljašku začala dávno před odjezdem. Proč právě Aljaška, když krásných míst je opravdu spousta? Splnit si sen o cestování mi pomohl realizovat můj otec, vášnivý myslivec, který během 20 let procestoval skoro celý svět. Rozhodla jsem se, že se vydám po jeho stopách, zkusím navštívit místa, kde si užíval svou loveckou vášeň, i já budu lovit, ale jen fotografie!

USA: Aljaška - divoká a krásná II.
Publikováno: 29.10.2012
Druhý den vyrážíme k přístavnímu městečku Seward, cestou se zastavíme u divoké řeky a den zakončíme prohlídkou výzkumného střediska mořského ekosystému Aljašky. Celý následující den je věnován skalnaté krajině ledu - NP Kenai Fjords.

USA: Aljaška - divoká a krásná III.
Publikováno: 5.11.2012
Dálnicí, která navazuje na Seward Highway - hlavní silnici tohoto poloostrova, směřujeme do chráněné oblasti divočiny Kenai National Wildlife Refuge. Nejprve ale návštěva v rodině musherů a jejich huňatých tažných psů. Další den věnujeme poznáním orla bělohlavého a hnědého.

USA: Aljaška - divoká a krásná IV.
Publikováno: 12.11.2012
Několik pokusů o zahlédnutí dalších orlů bylo málo úspěšné, ale směrem do sedla zelených kopců nám zkřížila cestu losí dáma. Další den nás čeká zlatokopecký ráj a farmy sobů a pižmoňů.


Souvisejicí fotogalerie

USA: Aljaška - fauna
Jedno z míst na světě, kde v opravdové divočině potkáte plno predátorů tváří v tvář. Cestu vám zk...

USA: Aljaška - příroda
Země plná přírodní krásy, rezervací a národních parků. Členité pohoří a ledovce střídá arktická t...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

8.7.2020
Fond na podporu umění rozhodl o vítězi 3. ročníku projektu Město kultury. Příští rok se pochlubí tímto titulem město Stará Ľubovňa, které je v daném regionu kulturním uzlem.
5.7.2020
Rekonstrukce státního zámku Slatiňany přináší téměř po třech letech svým návštěvníkům bezbariérové návštěvnické centrum, unikátní dětské hospodářství a revitalizovaný zámecký park. Obnovou prošly i interiéry, některé budou sloužit novým účelům.
3.7.2020
Nenechte si ujít úžasné výstavy a akce během tohoto léta ve Slovenském národním muzeu. Snad největším lákadlem bude světová výstava Poklad Inků, která se koná v prostorách Bratislavského hradu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 9. 7. 2020
svátek:Drahoslava
dnes:
čtvrtek 9.7.
25 °C
zítra:
pátek 10.7.
27 °C