www.infoglobe.cz » USA, Georgia: Atlanta – centrum boje za lidská práva

USA, Georgia: Atlanta – centrum boje za lidská práva

Publikováno: 6.3.2020
Atlanta je z různých pohledů středem amerického Jihu. Původně bylo město vojenskou základnou, později se stalo důležitou železniční křižovatkou a díky obchodu zažilo velký boom. Během americké občanské války se jednalo o důležitou jižanskou základnu, jež však byla po obsazení unionistickým generálem Shermanem téměř srovnána se zemí. Právě zkáza Atlanty zapříčiněná vojsky Unie se stala inspirací pro Margaret Mitchellovou, zasadila sem svůj epos Jih proti Severu (Gone with the Wind), který jí později vyhrál Pulitzerovu cenu.

Atlanta

V nedávné době se z Atlanty stalo důležité ekonomické i kulturní centrum a rovněž díky místnímu mezinárodnímu letišti také významný dopravní uzel. Mnohé známé nadnárodní společnosti jako Coca-Cola nebo CNN mají své sídlo právě v Atlantě. Tím naznačujeme, že nečekejte nějaké romantické jižanské město, ale spíše moderní velkoměsto, kde se rozhodně nebudete nudit.

baptistický kostel

Jedním z nejzajímavějších zážitků v Atlantě je návštěva akvária Georgia Aquarium, které je domovem pro více než sto tisíc mořských živočichů, a to včetně jednoho z největších obyvatel oceánů – žraloka obrovského. Kromě toho uvidíte i vzácné bílé aligátory nebo budete moci pozorovat krotitele, jak cvičí s lachtany kalifornskými. Jednou z aktivit, které dobrodružné povahy s potápěčskou certifikací neodolají, je potápění se žraloky.

Georgia Aquarium   Georgia Aquarium

Dále doporučujeme zajít podívat se do Centra pro občanská a lidská práva (Center for Civil and Human Rights). Atlanta totiž byla jedním z důležitých center hnutí za lidská práva, které kulminovalo v 50. a 60. letech 20. století. Skrze historická televizní vysílání, projevy, fotografie, videa a očitá svědectví se do hloubky dozvíte o segregačních zákonech Jima Crowa. V muzeu je navíc galerie, která vám problematiku lidských práv představí v globálním kontextu (jihoafrický apartheid, boj za práva žen, práva dětí atd.).

Centrum pro občanská a lidská práva   Centrum pro občanská a lidská práva

S bojem za lidská práva úzce souvisí i další místo, kam se společně podíváme. Je jím oblast chráněných historických památek zasvěcených Martinu Lutheru Kingovi, jedné z nejznámějších osobností boje za rasovou rovnoprávnost. Památník zahrnuje Kingův rodný dům na 501 Auburn Avenue a také baptistický kostel Ebenezer Baptist Church na 407–413 Auburn Avenue, kde on i jeho otec působili jako kazatelé. Středobodem oblasti je pak The King Center, které založila roku 1968 Kingova manželka, a to těsně po atentátu na Kinga v Memphisu. Chtěla tak uchovat myšlenkové dědictví svého manžela pro další generace.

dům Martina Luthera Kinga   hrobka Martina Luther Kinga

GPS: Georgia Aquarium 33°45'51.0"N 84°23'44.0"W

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Anish Patel, Sjkorea 81, Carsonmc, Marco Correa, Marco Correa (2), National Park Service Digital Images Archive, Mike, Zac Wolf, David BerkowitzDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA, Alabama – cestujeme po maloměstech
Publikováno: 3.1.2020
Alabamská maloměsta dnes navštívíme naposledy. Abychom vám dali co nejvíce tipů, podíváme se hned do několika najednou.

USA, Georgia: Atlanta – za historií města
Publikováno: 13.3.2020
Dnešní pokračování výletu po nejzajímavějších místech v Atlantě zahájíme návštěvou významné kulturní památky – divadla Fox Theatre, které bylo postaveno během 20. let 20. století jako Yaraab Temple Shrine Mosque v duchu přehnaně opulentního arabského stylu. Když byla budova otevřena veřejnosti, noviny o ní psaly jako o „malebné stavbě až znepokojivé grandióznosti za hranicemi představivosti“.

USA, Jižní Karolína: Charleston – romantický závan amerického Jihu
Publikováno: 27.3.2020
Dnes se přesuneme ze středozápadu do Jižní Karolíny, konkrétně do města Charleston, kde okusíme romantický závan amerického Jihu.

USA, Georgia – Savannah
Publikováno: 11.9.2020
Dnes zavítáme do idylického jižanského města Savannah, které se pyšní starými vilami, parky s fontánami a vysokými stromy. Toto relativně malé město má okouzlující šarm a uvolněnou atmosféru. Savannah leží na březích Atlantického oceánu v ústí řeky Savannah, a to hned na hranici s Jižní Karolínou.

USA, Alabama – Sweet Home Alabama I
Publikováno: 29.11.2019
Sweet home Alabama, Where the skies are so blue, Sweet home Alabama, Lord, I'm coming home to you. Kdo by neznal refrén jedné z nejslavnějších písniček všech dob. My dnes spolu s vámi do tohoto amerického státu vyrazíme, abychom poznali, co vše se za sladkým domovem v Alabamě skrývá.

USA, Alabama – Sweet Home Alabama II
Publikováno: 6.12.2019
Nějakou dobu teď budeme trávit v americkém státě Alabama. Samotný název Alabama nepochází z angličtiny, ale jedná se o původní slovo indiánů, které znamená kmenové město.

USA, Alabama – Sweet Home Alabama III
Publikováno: 13.12.2019
Dnes zůstaneme v Montgomery, kde jsme se v minulém díle podívali především na památky spjaté s bojem za lidská práva.

USA, Alabama: Fairhope – skvělé místo na důchod
Publikováno: 27.12.2019
Minulý týden jsme spolu prošli malé městečko Guntersville a naším tipem pro dnešní prosincový den je Fairhope.

USA, Alabama: Guntersville – život na venkově
Publikováno: 20.12.2019
Dnes vás provedeme alabamským venkovem, typickým jižanským venkovem, kde uslyšíte pravou americkou country hudbu, ochutnáte pravé americké barbecue a uvidíte významné historické památky. I když velká města jako Birmingham a Montgomery jsou bezesporu velmi zajímavá a turisticky oblíbená, pouze na maloměstě se setkáte s autentickou Alabamou.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
16.10.2020
Již brzy si budete moci prolistovat nové knížky zachycující krásy Považské Bystrice i Topolčan a jejich okolí z ptačí perspektivy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 22. 10. 2020
svátek:Sabina
dnes:
čtvrtek 22.10.
16 °C
zítra:
pátek 23.10.
13 °C