www.infoglobe.cz » USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku I

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku I

Publikováno: 8.1.2016
Havajské ostrovy jsou snad známé po celém světě a slovo havaj se používá často ve významu mít pohodu, nemuset nic dělat, zkrátka lážo plážo.

Mokupuni o Hawai’i je název ostrovů v havajštině – polynéském jazyce, který je spolu s angličtinou úřední řečí státu Havaj. Je však zajímavé, že havajsky mluví pouze několik tisíc lidí (z celkových asi 1,3 milionu obyvatel ostrovů). Havajské souostroví, které najdete v severní části Pacifického oceánu, je tvořeno v podstatě osmi hlavními ostrovy a mnoha menšími ostrůvky.

pláž Kohala

Aloha je určitě slovo, které všichni znáte. Pochází právě z havajštiny a má hned několik významů. Je to pozdrav jak pro přivítání, tak pro loučení, vyjadřuje i cit, lásku, mír nebo slitování. Zkrátka slovo mnoha významů, které je navíc používáno jako přezdívka státu, protože se mu říká Aloha State. Úsměvnější je však původní označení, se kterým přišel James Cook (britský mořeplavec). Ostrovy pojmenoval Sendvičovými ostrovy. Správně však psané Sandwich Islands, což bylo na počest Johna Montagua, čtvrtého hraběte ze Sandwiche. Ten je mimochodem považován za vynálezce stejnojmenného pokrmu.

západ slunce

Současné jméno souostroví a zároveň státu v rámci Spojených států amerických, který se k unii přidal teprve v roce 1959 (je tak nejmladším státem USA), je odvozeno od jména hlavního ostrova. Ten je mimochodem i největším (s plochou okolo 10 tisíc km2).

Legenda říká, že ostrov byl pojmenován na počest legendárního mořeplavce (Hawaiʻiloy), který jej údajně objevil. Za Evropany to byl právě již zmíněný Brit James Cook, jenž ostrovy objevil jako první. A na tomto ostrově v zátoce Kealakekua (do které se vypravíme později) také vydechl naposled. Skonal po souboji s mužem, který se snažil ukrást jednu z jeho lodí.

láva stéká do moře

Ostrov samotný je tvořen pěti štítovými sopkami, z nichž tři jsou aktivní a jedna (Mauna Kea) je nečinná. Mauna Kea, na kterou se z blízka podíváme v některém z následujících dílů našeho nového seriálu, je nejvyšší horou světa. Asi podotknete, že nejvyšší horou je přece Mount Everest v Himálaji. To je svým způsobem pravdou, ale jen pokud se jedná o hory, jejichž základna se nenachází pod mořskou hladinou. Nad hladinou měří Mauna Kea 4 200 metrů, avšak připočteme-li její část skrytou pod mořem, pak hora hravě přesahuje 10 tisíc metrů a tím i znatelně výšku Mount Everestu.

sopky na Havaji

Protože se ostrov skládá z pěti vulkánů, často se zde odehrávají zemětřesení. Naštěstí jsou však pouze drobná. Zažít tedy zemětřesení, což je v našich končinách jen velmi vzácná přírodní událost, může být menším zpestřením vašeho výletu. Jen pro zajímavost – většina zemětřesení zde nepřesáhne stupeň tři na Richterově škále.

Pokračování příště.

GPS: (Mauna Kea) 19°49'19.4"N 155°28'09.8"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Brocken Inaglory, AlaskaDave, AlaskaDave (2), Sotheis, GerdbruDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku II
Publikováno: 15.1.2016
Mauna Kea neboli Bílá hora je v dnešním článku o Havajských ostrovech naší hlavní zastávkou.

USA, Washington D. C. – hlavní město
Publikováno: 10.9.2017
Mezi nejnavštěvovanější americká města zcela určitě patří hlavní město Spojených států amerických – Washington D. C. Dnes vás zveme k jeho prohlídce a společně navštívíme různé pamětihodnosti, monumenty nebo zákoutí.

USA: Virginie – Arlingtonský národní hřbitov
Publikováno: 3.9.2017
Podzim je přede dveřmi, a proto se v rámci toulek po Spojených státech amerických vydáme na pietní místo ve městě Arlington.

USA: Maryland – přístavní město Baltimore
Publikováno: 27.8.2017
Po minulé návštěvě Pensylvánie se dnes vydáme za poznáváním sousedního státu Maryland, který je známý díky víkendovému sídlu amerických prezidentů – Camp David. Jeho hlavním městem je Annapolis a řadí se do první desítky nejmenších států v USA.

USA: Pensylvánie – železniční město Altoona
Publikováno: 20.8.2017
Nejbližší týdny budeme objevovat známá i méně známá místa Spojených států amerických. Naši pouť za velkou louží začneme v Pensylvánii, která se nachází v severovýchodní části země.

USA, Colorado: Boulder – nejlepší místo pro život
Publikováno: 29.5.2016
V Severní Americe jsme již navštívili mnoho míst. Jedním z posledních byl Denver. Dnes od tohoto největšího města státu Colorado nepojedeme daleko. Navštívíme totiž sousední Boulder, který je známý vzdělávacími institucemi, Skalistými horami či svérázným pohledem na život.

USA: Denver – coloradské mílové město II
Publikováno: 15.5.2016
Poté co jsme si představili oblast v okolí Denveru a řekli si něco z jeho historie, se dnes vydáme za památkami. Nebudou to jen stavby, ale i legendární sportovní kluby či zajímavá přírodní místa, která byste určitě neměli vynechat.

USA: Denver – coloradské mílové město
Publikováno: 8.5.2016
Za velkou louží, jak se Spojeným státům lidově říká, navštívíme hlavní a zároveň největší město státu Colorado – Denver. Toto více než 600tisícové město leží v nadmořské výšce jedné míle, což je cca 1,6 kilometru, proto se i mnoha Američany označuje městem mílové výšky.

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku VII
Publikováno: 19.2.2016
V naší sérii o Havajských ostrovech se dnes naposledy vydáme do Honolulu a jeho okolí.

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku IV
Publikováno: 29.1.2016
V minulém díle jsme se stavili v Hilu, městě, které leží na západním pobřeží hlavního ostrova souostroví.

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku III
Publikováno: 22.1.2016
Výšlap na sopku Mauna Kea je strhující zážitek. V dnešním díle vám představíme dalších několik míst na největším ostrově Havaj, kvůli kterým stojí za to se sem vydat.

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku V
Publikováno: 5.2.2016
Minule jsme si na konci našeho výletu udělali menší kulinářskou zastávku na blízkém trhu na ulici Merchant Street. Trh opustíme a zamíříme k paláci ʻIolani, hlavní zastávce dnešní cesty.

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku VI
Publikováno: 12.2.2016
Honosný palác ʻIolani dnes necháme za sebou. Vracíme se na King Street, odkud budeme pokračovat k dalším turisticky zajímavým místům v Honolulu.

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku VIII
Publikováno: 26.2.2016
V posledním díle o Havajských ostrovech zavítáme na druhý největší ostrov souostroví – Maui. Jmenuje se po synovi bájného mořeplavce, objevitele ostrovů.


Souvisejicí fotogalerie

USA, New York – nejameričtější město
Živým ztělesněním Spojených států amerických je velkoměsto New York. Najdete zde rušné ulice, osl...

USA, Altoona – Pelsylvánske železničné mesto
V severovýchodní Pelsylvánii se rozprostírá město Altoona, které je ve Spojených státech americký...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
23.6.2022
Ve dnech 25. a 26. června 2022 se v prostorách starého vlakového depa Bratislava východ uskuteční v pořadí již 22. ročník celoslovenského srazu historických železničních vozidel - Rendez 2022. Návštevníky čeká nejen více než třicet provozuschopných historických hnacích vozidel, ale i bohatý doprovodný program.
22.6.2022
Všichni závodnící nadšenci a příznivci automobilismu se již určitě nemůžou
dočkat unikátní akce a závodů 500km slovenských, které se uskuteční od 29. června do 2. července 2022. Součástí závodů bude i skvost na kolejnicích, vlak Slovenská strela.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 25. 6. 2022
svátek:Ivan
dnes:
sobota 25.6.
17 °C
zítra:
neděle 26.6.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X