www.infoglobe.cz » USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku II

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku II

Publikováno: 15.1.2016
Mauna Kea neboli Bílá hora je v dnešním článku o Havajských ostrovech naší hlavní zastávkou.

Možná si pamatujete na to, že Mauna Kea je v podstatě nejvyšší horou naší planety a že se jedná o vulkán. Naposledy vybuchla asi před šesti tisíci lety.

Mauna Kea zaujímá velmi důležitou roli ve spirituálním životě obyvatel Havajských ostrovů. Je to totiž nejsvatější ze svatých míst. Havajci, kteří žili na úpatí sopky, získávali potravu z rozsáhlých lesů a pro výrobu různých nástrojů používali čedič. Kdysi na její vrchol mohli pouze ali'i, což je označení pro šlechtu v původní havajské společnosti.

Mauna Kea

Lesů však dnes zbylo pouze málo. V první polovině 19. století se totiž na Havaji rozšířilo pěstování cukrové třtiny, jež byla exportována převážně do Spojených států amerických. S tím, jak obchod s cukrovou třtinou rostl, bylo potřeba zajišťovat plochu, kde se měla pěstovat. Přirozeně se tou plochou staly také lesy v okolí sopky.

Ve 40. letech 20. století se Mauna Kea začala stávat přístupnější turistům. Roku 1943 totiž byla otevřena Saddle Road. Cesta se táhne v délce 85 kilometrů od pobřežního města Hilo na východě ostrova. Dlouhou dobu byla považována za vůbec nejnebezpečnější cestu v celém státě Havaj. Je jednou z mála na světě, po které se můžete za méně než dvě hodiny dostat z oblasti na úrovni moře do výšky více než 4 200 metrů. Proto musíte počítat s tím, že se u vás může objevit nevolnost a závratě. Obecně se příliš nedoporučuje jezdit do takové nadmořské výšky těhotným ženám, starým lidem a dětem do 16 let.

Saddle Road

Přibližně od konce 50. let stát investoval minimální prostředky do jejích oprav, čímž docházelo k chátrání. Mnoho autopůjčoven striktně zakázalo používat jejich auta na této cestě. Ale nebojte se, Saddle Road se zlepšila a dnes sem můžete (téměř) bez obav.

Saddle Road

Pokud se rozhodnete vydat se na vrchol sopky Mauna Kea, měli byste se stavit v informačním centru, které se nachází ve výšce 2 800 m. Tam se dozvíte veškeré informace a také doporučení k cestě. Na vrchol jsou turisté pouštěni půl hodiny před východem slunce a vrcholek musejí opustit půl hodiny po západu slunce.

Mauna Kea

Na vrchol se můžete vydat takříkajíc po svých. Turistická trasa měří 10 kilometrů. Její začátek je u již zmíněného informačního centra a dostane vás do výšky 4 200 metrů. V průměru pochod trvá osm hodin a nezapomínejte na to, že je v takovéto výšce zima (na vrcholu je trvalá pokrývka sněhu). Takže je potřeba mít s sebou teplejší oblečení.

Pokračování příště...

GPS: 19°49'14.3"N 155°28'05.5"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: W Nowicki, USGS, Siowl, Siowl (2), Alan LDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku I
Publikováno: 8.1.2016
Havajské ostrovy jsou snad známé po celém světě a slovo havaj se používá často ve významu mít pohodu, nemuset nic dělat, zkrátka lážo plážo.

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku III
Publikováno: 22.1.2016
Výšlap na sopku Mauna Kea je strhující zážitek. V dnešním díle vám představíme dalších několik míst na největším ostrově Havaj, kvůli kterým stojí za to se sem vydat.

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku IV
Publikováno: 29.1.2016
V minulém díle jsme se stavili v Hilu, městě, které leží na západním pobřeží hlavního ostrova souostroví.

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku VII
Publikováno: 19.2.2016
V naší sérii o Havajských ostrovech se dnes naposledy vydáme do Honolulu a jeho okolí.

USA, Colorado – stát se skalním srdcem
Publikováno: 12.6.2016
V jihozápadní části Spojených států amerických se nachází hornatý stát známý krásnou přírodou, vysokými horami, městy duchů, významnými vzdělávacími institucemi i rozvinutým zemědělstvím. Pokud tipujete, že mluvíme o Coloradu, máte pravdu.

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku V
Publikováno: 5.2.2016
Minule jsme si na konci našeho výletu udělali menší kulinářskou zastávku na blízkém trhu na ulici Merchant Street. Trh opustíme a zamíříme k paláci ʻIolani, hlavní zastávce dnešní cesty.

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku VI
Publikováno: 12.2.2016
Honosný palác ʻIolani dnes necháme za sebou. Vracíme se na King Street, odkud budeme pokračovat k dalším turisticky zajímavým místům v Honolulu.

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku VIII
Publikováno: 26.2.2016
V posledním díle o Havajských ostrovech zavítáme na druhý největší ostrov souostroví – Maui. Jmenuje se po synovi bájného mořeplavce, objevitele ostrovů.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prošel zásadní proměnou. Obnovy se dočkaly nefunkční staré objekty, hájovna i oblíbený zookoutek. Tam mají teď nové útočiště například kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštěvnické centrum zprostředkuje pohled na výsledky archeologických průzkumů a nálezů v oblasti zaniklé obce Mušov, která ustoupila vodní nádrži Nové Mlýny v Jihomoravském kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umění rozhodl o vítězi 3. ročníku projektu Město kultury. Příští rok se pochlubí tímto titulem město Stará Ľubovňa, které je v daném regionu kulturním uzlem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 12. 7. 2020
svátek:Bořek
dnes:
neděle 12.7.
20 °C
zítra:
pondělí 13.7.
22 °C