www.infoglobe.cz » USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku V

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku V

Publikováno: 5.2.2016
Minule jsme si na konci našeho výletu udělali menší kulinářskou zastávku na blízkém trhu na ulici Merchant Street. Trh opustíme a zamíříme k paláci ʻIolani, hlavní zastávce dnešní cesty.

K tomuto královskému paláci se můžete dostat ze široké a zelení lemované ulice King Street. Palác stojí na posvátné půdě, ve které byli kdysi pohřbíváni členové z nejvyšších vrstev původní havajské společnosti. S evropeizací ostrovů se měnil i vkus vládnoucích vrstev a v polovině dvacátých let 19. století zde byla postavena první královská hrobka v západním stylu. Obzvláště byla patrná inspirace hrobek, které se nacházejí ve Westminsterském opatství v Londýně.

palác ʻIolani

Ve čtyřicátých letech 19. století sem přibyl Hale Aliʻi (v překladu dům náčelníků). Oproti dnešnímu paláci byl Hale Aliʻi pouze třetinový. V 70. letech byl původní palác zbořen a začala stavba nového – honosnějšího a modernějšího.

Byl vybaven například vlastním vodovodním potrubím, elektrickým světlem nebo telefonem. Mimochodem samotný název paláce je velmi vznešený. Io je druh havajského jestřába a lani je adjektivum, které znamená nebeský nebo honosný.

    královské lože   studovna   schodiště

Za prohlídku s průvodcem zaplatíte asi 21 dolarů za dospělého a za děti od 5 do 12 let 6 dolarů. Jestliže byste preferovali prohlídku pouze s audioprůvodcem, vstupné pro dospělé stojí 15 dolarů a pro děti je cena stejná.

Uvnitř uvidíte například trůnní sál, který je laděn do rudé a zlaté barvy. Král zde přijímal oficiální diplomatické návštěvy nebo se zde konaly grandiózní bály. Neméně zajímavé jsou soukromé královské komnaty. Ložnice je vybavena nábytkem, na kterém jsou patrné jak evropské, tak asijské vlivy. Vedle ložnice je knihovna, kde je možné vidět jeden z prvních telefonů na Havaji.

trůnní sál   jídelna

Kromě toho můžete vidět například kolekci historického jídelního náčiní jako porcelán nebo stříbrné příbory, na nichž jsou královské insignie. Nechybí ani sbírka zbraní, která zahrnuje i bohatě zdobenou královskou šavli, přilbu nebo výložky.

Na palácových pozemcích toho příliš k vidění není, snad až na korunovační altán, který byl postaven roku 1883. Dnes se vedle něj často konají koncerty klasické hudby. Pavilon samotný je pak využíván k inauguraci havajského guvernéra.

korunovační altán

Pokud se rozhodnete palác navštívit, nezapomeňte se podívat na jeho oficiální stránky, kde je kalendář akcí. Občas tu probíhají různé události, které by vás mohly zaujmout – ať jsou to již zmíněné hudební koncerty, nebo například spíše na dámy orientované lekce vyšívání na havajský způsob.

GPS: 21°18'24.5"N 157°51'31.7"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons: Jason Raia, Arjunkrsen, Jason Raia (2), Jason Raia (3)Tokugawapants, Jeff Kern, Jeff Kern (2), WPPilotDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku I
Publikováno: 8.1.2016
Havajské ostrovy jsou snad známé po celém světě a slovo havaj se používá často ve významu mít pohodu, nemuset nic dělat, zkrátka lážo plážo.

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku II
Publikováno: 15.1.2016
Mauna Kea neboli Bílá hora je v dnešním článku o Havajských ostrovech naší hlavní zastávkou.

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku III
Publikováno: 22.1.2016
Výšlap na sopku Mauna Kea je strhující zážitek. V dnešním díle vám představíme dalších několik míst na největším ostrově Havaj, kvůli kterým stojí za to se sem vydat.

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku IV
Publikováno: 29.1.2016
V minulém díle jsme se stavili v Hilu, městě, které leží na západním pobřeží hlavního ostrova souostroví.

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku VI
Publikováno: 12.2.2016
Honosný palác ʻIolani dnes necháme za sebou. Vracíme se na King Street, odkud budeme pokračovat k dalším turisticky zajímavým místům v Honolulu.

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku VII
Publikováno: 19.2.2016
V naší sérii o Havajských ostrovech se dnes naposledy vydáme do Honolulu a jeho okolí.

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku VIII
Publikováno: 26.2.2016
V posledním díle o Havajských ostrovech zavítáme na druhý největší ostrov souostroví – Maui. Jmenuje se po synovi bájného mořeplavce, objevitele ostrovů.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.6.2019
Všichni milovníci bruslení se mohou opět těšit na letní inline akci, která se koná každý pátek večer během letních prázdnin od roku 2004. Organizované přejezdy Bratislavou na kolečkových bruslích (a kolech) jsou vhodné pro všechny generace.
23.6.2019
Od 4. do 7. července se uskuteční největší a nejstarší folklorní festival na Slovensku – Východná 2019, kde se po 65. představí více než tisíc účinkujících. Těšit se můžete na domácí folklorní soubory, dětské folklorní soubory, pěvecké skupiny, lidové hudby a sólisty, špičkové zahraniční soubory, jakož i na vítěze celostátních soutěžních přehlídek.
22.6.2019
Srovnávací výzkum „Místo pro život“ hodnotí data v jednotlivých krajích České republiky získaná z nezávislých zdrojů, údajů z průzkumu mezi obyvateli a starosty všech regionů. Letošním výhercem se stal Královéhradecký kraj, druhé místo obsadil Jihočeský kraj a třetí Zlínský kraj.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 24. 6. 2019
svátek:Jan