www.infoglobe.cz » USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku VI

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku VI

Publikováno: 12.2.2016
Honosný palác ʻIolani dnes necháme za sebou. Vracíme se na King Street, odkud budeme pokračovat k dalším turisticky zajímavým místům v Honolulu.

Naším prvním cílem bude ulice Kalia Road, která se nachází jižním směrem od paláce. Pokud byste se rozhodli jít pěšky, cesta by vám zabrala asi hodinu. Konkrétně vás zavedeme do Vojenského muzea (US Army Museum).

Muzeum se ale neorientuje pouze na dějiny americké armády na Havaji. Zabývá se vojenstvím na ostrovech obecně – od nejstarších dob (kdy se datuje první osídlení ostrovů) až po válku ve Vietnamu.

US Army Museum

Muzeum samotné se nachází v bývalé pobřežní pevnosti. Exponátů zde uvidíte skutečně obrovské množství. Asi nejvíce nadšeni budou fanoušci vojenské techniky. 

Další vojenskou památkou, ke které se vydáme, je památník lodi USS Arizona, která byla potopena během překvapivého japonského útoku na Pearl Harbor v roce 1941. Zahynula tu drtivá většina její posádky (přes 1 100 námořníků). K památníku se dostanete jedině lodí.

výbuch lodi Arizona při útoku na Pearl Harbor

Nebojte se složitého hledání převozu. Loď amerického námořnictva tuto službu zajišťuje. Důležité je ovšem vědět, že množství lístků je limitované. Není divu, protože zájem je obrovský. Každoročně památník navštíví na dva miliony lidí. Denně je k dispozici 4 500 lístků, které jsou ovšem zpravidla brzy dopoledne vyprodané.

USS Missouri

Rozhodně stojí za to si kvůli tomuto památníku přivstat. A samozřejmě večer před tím, abyste si navodili správnou atmosféru, se nesmíte zapomenout podívat na známý hollywoodský blockbuster Pearl Harbor. Tvar poloviční elipsy symbolizuje to, jak vysoká byla hrdost amerického národa před válkou. Svažující se prostředek památníku je pak odkazem na japonský útok, který ji srazil, a stoupání symbolizuje opětovné získání hrdosti (viz přiložené foto).

památník lodi USS Arizona

Kromě symbolů, které odkazují na japonský útok a uctívají zahynulé námořníky, uvidíte uvnitř památníku i prosklenou podlahu, ze které je vidět dolů na vrak bitevní lodi Arizona. U vchodu je pak umístěna jedna ze tří téměř devítitunových kotev.

památník a USS Missouri

V roce 1999 byla k památníku přemístěna bitevní loď USS Missouri ze západního pobřeží USA. Námořníci této masivní lodi (dlouhé 270 metrů o výtlaku 45 tisíc tun) přezdívají „Mighty Mo“ neboli „Mocná Mo“. A známá je hlavně kvůli tomu, že na její palubě americký generál Charles D. Arthur a admirál Chester W. Nimitz přijali japonskou kapitulaci, čímž definitivně skončila druhá světová válka.

Pokračování příště...

GPS: (památník USS Arizona) 21°21'53.6"N 157°56'60.0"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Department of Defense, Cristo Vlahos, Flightsoffancy, Icewedge, U.S. Navy, HakilonDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku I
Publikováno: 8.1.2016
Havajské ostrovy jsou snad známé po celém světě a slovo havaj se používá často ve významu mít pohodu, nemuset nic dělat, zkrátka lážo plážo.

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku II
Publikováno: 15.1.2016
Mauna Kea neboli Bílá hora je v dnešním článku o Havajských ostrovech naší hlavní zastávkou.

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku III
Publikováno: 22.1.2016
Výšlap na sopku Mauna Kea je strhující zážitek. V dnešním díle vám představíme dalších několik míst na největším ostrově Havaj, kvůli kterým stojí za to se sem vydat.

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku IV
Publikováno: 29.1.2016
V minulém díle jsme se stavili v Hilu, městě, které leží na západním pobřeží hlavního ostrova souostroví.

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku VII
Publikováno: 19.2.2016
V naší sérii o Havajských ostrovech se dnes naposledy vydáme do Honolulu a jeho okolí.

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku VIII
Publikováno: 26.2.2016
V posledním díle o Havajských ostrovech zavítáme na druhý největší ostrov souostroví – Maui. Jmenuje se po synovi bájného mořeplavce, objevitele ostrovů.

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku V
Publikováno: 5.2.2016
Minule jsme si na konci našeho výletu udělali menší kulinářskou zastávku na blízkém trhu na ulici Merchant Street. Trh opustíme a zamíříme k paláci ʻIolani, hlavní zastávce dnešní cesty.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.6.2019
Nenechte si ujít kouzelný festival s kvalitní hudbou a doprovodným programem, který se uskuteční první srpnový víkend na louce za městem.

16.6.2019
Poznejte krásy a zajímavosti Malých Karpat. Využít můžete turistický autobus Malokarpatský expres, který jede každou sobotu, neděli a během státních svátků na trase Bratislava–Budmerice přes Svatý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.

15.6.2019
Letošní sezonu se mohou turisté vydat do 16 míst chráněné přírody s nově vydaným návštěvnickým pasem. Odměnu získá každý, kdo navštíví nejméně 5 z návštěvnických středisek národních parků či Domů přírody chráněných krajinných oblastí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 17. 6. 2019
svátek:Adolf