www.infoglobe.cz » USA, Idaho – Boise: zlatá horečka

USA, Idaho – Boise: zlatá horečka

Publikováno: 7.6.2019
Potato State. Ve druhém díle o Idahu jsme sice alternativní název tohoto státu zmínili, ale nevysvětlili.

V roce 2002 byly totiž brambory označeny za oficiální zeleninu státu Idaho. Díky místní bohaté vulkanické půdě, vodě ze sněhu tajícího v místních horách, čistému vzduchu, slunečním dnům a chladným nocím vznikají ideální podmínky pro pěstování vysoce kvalitních brambor. Američané brambory milují. Ročně jich v různých formách zkonzumují přibližně 70 kilogramů na hlavu!

stará věznice

Brambory původně pocházejí z jižního Peru a v Andách jich v současnosti existuje na 3 tisíce druhů. Po celém světe můžete ochutnat na 5 tisíc druhů brambor. Anglické označení pro brambory – potato – pochází ze španělského patata, jež pochází ze slova potatl z mayského jazyka nahuatl. Do Evropy se brambory dostaly přibližně v polovině 16. století a od té doby rostl jejich význam jako jedné z hlavních zemědělských plodin. České slovo brambora je patrně zkomoleninou názvu Braniborska, země, odkud se k nám brambory dostaly.

věznice

Dnešní díl budeme věnovat poznávání hlavního města – Boise. To bylo založeno v období zlaté horečky na začátku 19. století. Jedním z turisticky nejvděčnějších míst je stará věznice Old Idaho Penitentiary neboli Old Pen, která fungovala po více než století. Věznice sestává z 30 budov, v nichž jsou dnes částečně exponáty. Návštěvníci budou mít možnost vidět na vlastní oči cely, šibenici nebo samotku. Ve věznici se dnes pořádají různé akce poněkud morbidního charakteru. Například se můžete stát součástí paranormálního vyšetřování nebo projít místní hřbitov.

Kapitol

Dále vás zavedeme do budovy Kapitolu. Stavební práce byly zahájeny v roce 1905 a budova byla dokončena o 15 let později. Jako materiál byl použit místní pískovec a mramor z Aljašky, Vermontu a Itálie. Na vrcholu kupole stojí 150centimetrová socha zlatého orla. Uvnitř Kapitolu doporučujeme zúčastnit se komentované prohlídky, která vás blíže seznámí s jeho historií a zajímavostmi.

sněmovna

K dalším zajímavým místům v Boise řadíme památník lidských práv zasvěcený Anně Frankové, jenž do kamene zvěčňuje na šest desítek citátů významných osob lidských dějin. Součástí památníku je také bronzová socha Anny Frankové a zahrada se stromy a květinami z celého světa nebo se sochami nejvýznačnějších osob, které bojovaly za lidská práva.

socha Anny Frankové v Boise

Poslední zastávkou je World center for Birds of Prey, místo zasvěcené dravým ptákům (zejména sokolům, kondorům nebo orlům). Na místě se o dravcích dozvíte první poslední a uvidíte je zblízka létat.

GPS: 43°33'59.6"N 116°13'22.6"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Wikimedia Commons: Eric Friedebach, Eric Friedebach (2), JSquish, Frank Schulenburg, Kencf0618Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA, Idaho – ráj pro vycházky do přírody
Publikováno: 31.5.2019
V dnešním díle o americkém státě Idaho, kterému se říká „Potato State“, začneme návštěvou rekreační oblasti Sawtooth. Ta pokrývá oblast 3 tisíc kilometrů čtverečních divoké přírody, kterou si do sytosti užijete na více než tisíci kilometrech stezek a 40 vrcholcích hor, které se vypínají nad 3 tisíce metrů nad mořem.

USA, Idaho – výlety do přírody
Publikováno: 24.5.2019
V minulých dílech jsme navštívili Montanu a dnes se přesuneme do sousedního státu, Idaha. Jeho celková plocha činí 216 000 km čtverečních. Se svými 7 obyvateli na km čtvereční je hustota místní populace dva a půl krát vyšší než v Montaně.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.11.2019
Už v pondělí 18. listopadu si můžete přijít poslechnout, co zažil Martin Krasňanský při své výpravě za polární kruh, následovat bude filmové pásmo Reel Rock.
16.11.2019
Letiště Václava Havla Praha získalo již šestou Zlatou medaili v soutěži Český med za svůj letošní květový med. Soutěž každoročně vyhlašuje Výzkumný ústav včelařství v Dole. Letos se soutěže zúčastnilo 360 vzorků. Opět se potvrdilo, že med produkovaný včelstvy chovanými v areálu Letiště Praha splňuje nejvyšší kvalitu.
15.11.2019
Celoslovenský informační portál v rámci 11. ročníku soutěže o nejkrásnější město a obec Slovenska zveřejnil v těchto dnech výsledky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 17. 11. 2019
svátek:Mahulena - Státní svátek - Den boje za svobodu a demokracii
dnes:
neděle 17.11.
11 °C
zítra:
pondělí 18.11.
4 °C