www.infoglobe.cz » USA, Montana – stát pod širým nebem I

USA, Montana – stát pod širým nebem I

Publikováno: 3.5.2019
V dnešním cestovatelském průvodci vás zavedeme do amerického státu Montana, skvělého místa pro všechny, kteří si chtějí odpočinout od civilizace a oddat se přírodě. Jak se dočtete za chvíli, ne nadarmo se státu přezdívá Big Sky Country, doslova země velkého nebe.

Jde o čtvrtý největší stát na území USA. To samo o sobě vám asi příliš neřekne. Možná vám pro kontext pomůže zmínit, že stát pokrývá plochu 380 tisíc kilometrů čtverečních. Pokud by Montana byla v Evropě, jednalo by se o sedmou největší evropskou zemi, a to hned za Ruskem, Ukrajinou, Francií, Španělskem, Švédskem a Norskem.

Velkým kontrastem k rozloze je pak celková populace státu, která činí pouhý milion obyvatel, což je méně než má Praha. Ročně stát navštíví přibližně 13 milionů turistů.

Montana

Významnou složku místní ekonomiky tvoří pivovary, kterých tu vyrostlo jak hub po dešti. Nejstarší z nich, Gilbert Brewery, byl založen již roku 1863, 25 let před tím, než se z Montany stal oficiálně stát. S velkou pravděpodobností byl vůbec prvním na území tohoto státu. Nicméně roku 1974 byl podnik zavřen.

Dnes zde působí neuvěřitelných 2 822 pivovarů a minipivovarů. Abyste měli srovnání, tak v ČR je jich asi tisíc. Pivo se tedy v Montaně těší obrovské popularitě, takže při návštěvě rozhodně degustujte, i když počítejte s tím, že je v USA citelně dražší než u nás.

Hlavní město se jmenuje Helena, bylo založeno během období zlaté horečky v 19. století. Zlatokopové vykutali zlato v hodnotě miliard dolarů, takže Helena se rychle vyhoupla mezi nejbohatší města v Americe. Na konci 80. let 19. století zde žilo přinejmenším 50 dolarových milionářů, tedy na obyvatele více než kdekoliv jinde na světě.

katedrála   katedrála

Najdete tu čtvrť ve viktoriánském slohu. Kromě toho by vám při návštěvě Heleny jistě neměla uniknout místní katedrála, jež byla postavena roku 1908 po vzoru vídeňského kostela Votivkirche.

V roce 1935 však stát postihla série zemětřesení a katedrála neunikla poškození, jižní věž byla téměř zničena. Nicméně došlo k rekonstrukci a samotné věže byly vyztuženy, aby se při případném příštím zemětřesení zabránilo katastrofě.

Kapitol   Kapitol

Kromě katedrály je zajímavou budovou i místní Kapitol, kde sídlí státní legislativa. Budova byla postavena mezi lety 1896 a 1902. Uvnitř Kapitolu na vás jistě zapůsobí jeho masivní kopule s čtyřmi kruhovými malbami, které znázorňují čtyři nejdůležitější archetypy spjaté s ranou historií státu – indián, průzkumník, který je zároveň lovcem kožešin, zlatokop a kovboj.

Helena je však hlavně místem, odkud se dají podnikat zajímavé výlety po okolí. 

GPS: 46°35'26.2"N 112°01'58.8"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Parkerdr, Martin Kraft, SWD, Lee Zurligen, Montanabw, GalaksiafervojoDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA, Washington D. C. – hlavní město
Publikováno: 10.9.2017
Mezi nejnavštěvovanější americká města zcela určitě patří hlavní město Spojených států amerických – Washington D. C. Dnes vás zveme k jeho prohlídce a společně navštívíme různé pamětihodnosti, monumenty nebo zákoutí.

USA, Montana – po stopách dinosaurů
Publikováno: 10.5.2019
Montana je stát, který si vás získá. Nádherná příroda, hvězdné nebe a milí lidé. Můžete zde navštívit město Ekalaka, které je pojmenováno po dceři slavného indiánského náčelníka Sedícího býka. Rovnou vám však prozradíme, že v Ekalace nějakou větší prohlídku neplánujte. Na naše poměry je to spíše vesnice. Žije zde okolo 300 obyvatel.

USA, Montana – Little Bighorn a medvědi
Publikováno: 17.5.2019
Minulý a předminulý pátek jsme vás zavedli do státu pod velkým nebem, okusili něco z té nejvzdálenější historie a podívali jsme se na zub jedněm z nejstarších obyvatel naší planety – dinosaurům.

USA, Idaho – výlety do přírody
Publikováno: 24.5.2019
V minulých dílech jsme navštívili Montanu a dnes se přesuneme do sousedního státu, Idaha. Jeho celková plocha činí 216 000 km čtverečních. Se svými 7 obyvateli na km čtvereční je hustota místní populace dva a půl krát vyšší než v Montaně.

USA, Idaho – ráj pro vycházky do přírody
Publikováno: 31.5.2019
V dnešním díle o americkém státě Idaho, kterému se říká „Potato State“, začneme návštěvou rekreační oblasti Sawtooth. Ta pokrývá oblast 3 tisíc kilometrů čtverečních divoké přírody, kterou si do sytosti užijete na více než tisíci kilometrech stezek a 40 vrcholcích hor, které se vypínají nad 3 tisíce metrů nad mořem.

USA: Washington, D. C. - přehlídka monumentu
Publikováno: 30.6.2013
Washington, D. C. jsem navštívila během svého dvouletého pobytu v USA a strávila jsem zde tři dny. Jeho návštěvu jsem považovala za povinnost – nejen vzhledem k tomu, že se jedná o hlavní město Spojených států, nýbrž i z důvodu krátké, po silnici snadno dostupné vzdálenosti od místa svého pobytu – New Yorku (cca 250 mil/400 km).


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

3.6.2020
Gemersko-malohontské muzeum vás zve na výstavu s názvem Bionika – příroda na to přišla první, která je zaměřena na přírodu jako nevyčerpatelný zdroj inspirace a poznatků pro techniku, architekturu i design.
2.6.2020
Je téměř neuvěřitelné, že ještě dnes máme u nás, uprostřed hustě zalidněné Evropy, přímo za branou metropole zelený nepřerušený lesní koridor dlouhý 100 kilometrů – pohoří Brdy.
1.6.2020
Slezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Téměř dvě desítky kapel zahrají v pokoronavirové premiéře. Těšit se můžete na jednodenní koncerty zvučných jmen – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrů to budou kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Specialitou pak bude minifestiválek Metal!!!, kde zahrají lokální kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a přespolní budějičáci Gutalax.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – TANZANIE (ZANZIBAR):

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 4. 6. 2020
svátek:Dalibor
dnes:
čtvrtek 4.6.
22 °C
zítra:
pátek 5.6.
18 °C