www.infoglobe.cz » USA, New York – americký sen

USA, New York – americký sen

Publikováno: 17.9.2017
Naše několikatýdenní cestování po Spojených státech amerických ukončíme v samém srdci Ameriky – v New Yorku. Ve městě, které je ztělesněním svobodného ducha a kde všechno plyne tak nějak rychle, se podíváme na nejznámější místa a řekneme si pár zajímavostí.

Pokud bychom chtěli poznat nejlidnatější město USA, nestačil by nám ani rok. New York je totiž centrem kultury, politiky, módy, médií, umění, vzdělání, financí a zábavy. Město, které založili Holanďané v roce 1624 jako nákupní centrum New Amsterdam, se do současnosti změnilo k nepoznání, ale stále si zachovává jedinečnou a nenapodobitelnou atmosféru.

Broadway

Velkoměsto se nachází na východě USA u ústí řeky Hudson a je domovem Organizace spojených národů, největších mediálních skupin, hudebních vydavatelství a čtyř největších amerických televizí. Je také místem zrodu hip hopu, punku a salsy, stejně jako významných hnutí v oblasti architektury, literatury nebo výtvarného umění. New York je multikulturní město, důkazem je asi 170 jazyků, které budete slyšet v jeho ulicích.

socha Svobody

Můžete si vybrat z památek oslavovaných po celém světě. Ať už navštívíte sochu Svobody, Wall Street nebo některý ze stovek mrakodrapů, jako např. Woolworth Building, Empire State Building, budova Chrysler Building, Seagram Building, komplex Rockefeller Center, Four Times Square a nechvalně proslavené World Trade Center, nyní známé jako Ground zero, budete nadšeni! Za návštěvu určitě stojí i legendární Times Square, což je hlavní křižovatka mezi Broadwayí a Sedmou Avenue. Svítí reklamními poutači a je nejoblíbenějším náměstím ve městě. Pokud dáváte přednost zeleným zákoutím, musíte zajít do Central Park. Městský park je oázou klidu a zeleně pro více než 40 milionů návštěvníků ročně. Mimo jiné tu najdete i památník Strawberry Fields, věnovaný Johnu Lennonovi.

Central Park

New York    Central Park – vzpomínka na Johna Lennona

I když se to na první pohled nezdá, obyvatelé New Yorku si svým způsobem váží životního prostředí a využívají hromadnou dopravu nejvíce v celých Spojených státech, mají tu nejvíce autobusů jezdících na zemní plyn v USA a neustále zde budují energeticky efektivní budovy. Místní pitná voda je tak kvalitní, že nevyžaduje žádné další speciální úpravy, což je na rozdíl od jiných velkých měst něco nevídaného.

New York

Zajímavé jsou také přívlastky tohoto města, které ho do jisté míry charakterizují. Tak například Velké jablko podle tvaru, Město, které nikdy nespí, Tavící kotel – díky spoustě různých národností či Gotham – podle proslulých filmových scén komiksového hrdiny Batmana. Město samotné se skládá z pěti městských částí – Bronx, Brooklyn, Manhattan, Queens a Staten Island, které mají stovky čtvrtí. Každá z nich je jedinečná a má svůj vlastní charakter.

New York    Wall Street

Z kulturního hlediska je to kolébka americké kinematografie, která má více než 2 000 uměleckých organizací, 500 galerií a muzeí, mezi jiným i Metropolitan Museum of Art. Známá Carnegie Hall zde každoročně pořádá více než 250 koncertů a divadelní Broadway je výkladní skříní světových muzikálů. Nemůžeme zapomenout ani na umělecké seskupení The Lincoln Center for the Performing Arts, kde se snoubí opera, balet, filharmonie a další formy umění.

New York - Rockefeller Center

Pro sportovně založené cestovatele doporučujeme navštívit jeden z místních klubů, např. New York Yankees (baseball), New York Giants (americký fotbal), New York Rangers / Islanders (hokej), New York Knicks (basketbal) či slavné tenisové dvorce US Open.

New York

New York   New York

A tak bychom mohli pokračovat ještě velmi dlouho. New York je město měst, symbol Ameriky, který byste si při návštěvě USA neměli nechat ujít. O vaše přesuny se postará veřejná doprava, metro je v provozu 24 hodin denně a má největší počet stanic na světě. Díky logickému uspořádání ulic a dobrému označení se nemůžete v této megalopoli ztratit.

GPS: 40°45'49.8"N 73°58'45.6"W

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Oľga Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA, New York – Brooklyn a Queens – VIDEO
Publikováno: 9.1.2018
Největší město Spojených států nejsou jen mrakodrapy, nákupy a socha Svobody. Čtvrtě mimo centrální Manhattan si žijí vlastním životem a navíc v nich bydlí lidi z celého světa. Rozhodně doporučuji alespoň chvíli strávit v uměleckém Brooklynu a v sousední čtvrti Queens. Pojďme do nich společně alespoň na chvíli nahlédnout.

USA, New York – zaostřeno na umění a shopping
Publikováno: 1.6.2015
Co vás napadne jako první, když se řekne „Amerika“? Nejspíš to nebude Yellowstonský národní park ani Hollywood, jakkoliv jsou tato místa turisticky vděčná. Spíš se vám vybaví socha Svobody, Manhattan nebo Central Park. Pravým symbolem Ameriky je totiž New York, nazývaný také „hlavním městem světa”.

USA, New York – Manhattan – VIDEO
Publikováno: 2.1.2018
Empire State Building, desítky dalších mrakodrapů, Broadway, Central Park, žluté taxíky… O centru New Yorku, čtvrti Manhattan, už někdy slyšel každý. Soustředí se sem obrovské množství světového obchodu, diplomacie, kultury, médií i třeba módy. Však je také New York nejlidnatější město Spojených států a jedno z největších měst světa. Pojďme se do jeho centra alespoň na chvíli společně přenést.

USA: New York - mosty
Publikováno: 24.6.2013
New York se skládá z pěti městských částí – Bronx, Manhattan, Brooklyn, Queens a Staten Island. Pouze jedna z čtvrtí – Bronx – se rozkládá na pevnině. Všechny ostatní čtvrti se nacházejí na ostrovech – Manhattan a Staten Island mají každý samostatný ostrov, Queens and Brooklyn leží na jednom společném. Jednotlivé části města, oddělené vodními plochami, spojuje celkem přibližně 60 mostů.

USA: New York I. – The Big Apple 1
Publikováno: 17.6.2013
Téměř dva roky jsem v rámci au-pair progamu pobývala na předměstí tohoto centra celé zeměkoule. Popis všech atrakcí, které stojí za vidění, by vydal na několik článků. New York je nejmonumentálnějším symbolem úrovně světové civilizace. Skládá se z pěti městských obvodů - Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx a Staten Island.

USA: New York II. - The Big Apple 2
Publikováno: 23.6.2013
V dnešním díle si představíme další zajímavosti, které byste při návštěvě New Yorku rozhodně neměli minout.

Víte, že? USA: New York - na skok v Harlemu
Publikováno: 20.5.2012
Krátké zastavení ve čtvrti, kde se na počátku století rýsovala tvář jazzu a stejně tak kariéry jeho protagonistů Elly Fitzgeraldové či Duka Ellingtona. Místo, které ješte donedávna mělo nálepku zločineckého doupěte, které není radno navštěvovat v noci a za dne pak pouze v uzamčeném voze...

Víte, že? USA: New York - nej muzea II.
Publikováno: 17.6.2012
Třetím muzejním zastavením bude slavná galerie moderního umění, známá také jako Guggenheimovo muzeum, s rozsáhlou sbírkou především abstraktního umění, architektury, designu i dalších uměleckých směrů.

Víte, že? USA: New York - Bronx
Publikováno: 27.5.2012
Drsná čtvrť, alespoň tak ji vykreslují v drtivé většině režiséři filmů, pro které je a byl tento okrsek semeništěm organizovaného zločinu, drogového podsvětí, gangů a vražd. Co je na tom pravdy a odpovídá ona pověst realitě?

Víte, že? USA: New York - nej muzea I.
Publikováno: 10.6.2012
Na rozloze přesahující o něco málo přes kilometr a půl čtverečních se nachází největší koncentrace muzeí na světě – vítejte v East Side, čtvrti intelektuálů, umělců a muzeí všeho druhu.

Socha Svobody v New Yorku
Publikováno: 26.8.2009
Socha Svobody symbolizuje svobodu a reprezentuje vývoj a trvání demokracie ve Spojených státech. Ztělesňuje vědomí Američanů o tom, že jsou strážci lidských práv v celém světě a je charakteristickou pamětihodností New Yorku.

USA: New York - studium angličtiny, skvělý způsob jak poznat toto město a zároveň se zdokonalit v jazyce
Publikováno: 30.11.2012
New York, kterému se také přezdívá Město, které nikdy nespí nebo Velké Jablko, je největší metropolí Spojených států amerických. Mimo to je ale toto město navíc i hospodářským, obchodním a finančním světovým centrem a značný vliv má i v dalších oblastech, například v módě, vzdělání, politice nebo umění.

Víte, že? USA: New York - Muzeum na letadlové lodi
Publikováno: 3.6.2012
Další zastavení v jednom z nejpozoruhodnějších měst světa, nás zavede na palubu letadlové lodi, netradičního muzea letectví, kosmonautiky a námořnictva pod jednou střechou nebo spíše palubou.


Souvisejicí fotogalerie

USA, New York – nejameričtější město
Živým ztělesněním Spojených států amerických je velkoměsto New York. Najdete zde rušné ulice, osl...

USA, Arlington – místo hrdinů
Podzim je také obdobím vzpomínek na ty, jejichž pouť tu už skončila. Proto se vydáme na pietní mí...

USA, Baltimore – hlavní město památek
Navštivte spolu s námi největší město státu Maryland – Baltimore. Přístavnímu městu dominují lodě...

USA, Altoona – Pelsylvánske železničné mesto
V severovýchodní Pelsylvánii se rozprostírá město Altoona, které je ve Spojených státech americký...

USA, Colorado – Denverská zoo
Ve městě Denver se na ploše 32 hektarů nachází jedna z nejkrásnějších zoologických zahrad ve Spoj...

USA, Colorado – velkolepé hory a města
Colorado – stát nacházející se v jihozápadní části Spojených států amerických – nabízí rozsáhlé s...

USA: Aljaška - fauna
Jedno z míst na světě, kde v opravdové divočině potkáte plno predátorů tváří v tvář. Cestu vám zk...

USA: Aljaška - příroda
Země plná přírodní krásy, rezervací a národních parků. Členité pohoří a ledovce střídá arktická t...

USA, Florida: Kennedyho vesmírné středisko
Na pobřeží Atlantského oceánu se nachází turistům známé místo s anglickým názvem  ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.6.2019
Zahájení nové turistické sezony v Kutné Hoře bude opět ve znamení velkolepé slávy. Víkendový program gotického festivalu začíná v sobotu 22. 6. dopoledne před chrámem sv. Barbory a v nedělní podvečer bude ukončen.
19.6.2019
Již tento víkend se veřejnosti představí více než 20 ústavů a vědeckých center Slovenské akademie věd se zajímavými výsledky své práce. Přijďte tedy na Primaciální náměstí.

18.6.2019
Muzeum východních Čech prošlo od loňského května důkladnou opravou. K obnově se přidaly také dvě sedmimetrové sochy z průčelí Eliščina nábřeží a kašna. Pro veřejnost bude muzeum otevřeno na podzim.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 20. 6. 2019
svátek:Květa